HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Prăfuitul Semn De Carte, [Cronica lui Enki]
Mihai
mesaj 30 Mar 2005, 12:57 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



"De obicei, cuvintele īncep prin majusculă. Trista experienţă le coboară la minusculă pentru ca īn final să termine prin cea mai tristă experienţă, ajungīnd īntre ghilimele..."

Cronica de Carte. A lui Enki.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Enki
mesaj 3 Apr 2005, 12:03 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 30 March 05
Forumist Nr.: 6.021



Bine v-am gasit.

Despre carti...
Am sute de carti in format virtual. Dar imi displace sa citesc in fata monitorului. Vreau sa simt cartea, sa stiu ca este a mea, ca e ceva concret si nu o suma de biti.
Mersul la librarie este intotdeauna o mica aventura pentru mine. Caut titlurile de care sunt interesat. Odata gasite, caut cartea care sa nu aiba nici cea mai mica eroare, sa nu fie indoita, prafuita, mazgalita. Uneori nu-mi cumpar o carte pentru ca are un mic colt indoit. Nu mi-o cumpar din respectiva librarie. Asta nu inseamna insa ca dupa aceea nu cutreier tot orasul pentru a gasi aceeasi carte. Deseori miros cartea, pentru a o simti, pentru a fi ceva mai mult decat senzatia tactila. Mai tot timpul miroase bine.
Imi displace sa vad pretul lipit pe coperta. Mai ales de ceva timp, de cand sunt exprimate doua preturi. E un element vulgar, macar de-ar scrie cu un creion, pentru ca dupa sa poata fi sters. Nu pot lasa coperta in pace, asa cum a iesit din tipografie? Nu.
Bun. Am cumparat cartea. Este asezata in locul dedicat lecturilor in asteptare. Intotdeauna am patru-cinci carti pe masa, ce urmeaza a fi citite.
Tot timpul inainte de a citi o carte, ma spal pe maini.
Am o hartie pe care scriu paginile unde se regasesc pasaje ce m-au impresionat. Dupa ce o termin de citit, pun semnul de carte la cuprins, iar hartiuta la mijlocul cartii.
Ma obsedeaza intotdeauna ca as putea indoi o carte, ca as murdari-o. Nu mai spun ca uneori o scap pe jos. Ce urmeaza...
La final, sterg cartea de praf (chiar daca nu e prafuita) cu un servetel alb. Si o asez in biblioteca.
De obicei nu imprumut carti.

Citind pana aici, probabil majoritatea ma considera obsedat de forma, iar nu de fond. Genial. E o boala. Cronica.

Aici voi scrie despre cartile citite in perioada imediat precedenta, in general ultima luna. Motiv pentru care in aprilie voi ... (aici un verb diferit de a comenta, a prezenta sau a vorbi) despre Abaddon Exterminatorul, Travesti, Cīrpaciul, Kadiş pentru copilul nenascut, Trei Povestiri si Tunelul.

Pe data viitoare, la recitire. Prafuita. Sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 09:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman