HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ultimul Cuvānt, cine īl are?
milimetru
mesaj 29 Mar 2005, 02:27 PM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Aproape īn fiecare zi avem de furcă cu o controversă, mai mică sau mai mare, īn care noi zicem ceva şi celălalt zice tocmai pe dos decīt zicem noi. Cred că sīnteţi de acord că e o stare plăcută să avem noi ultimul cuvīnt de spus iar celălalt să răspundă, īn final: "da domnule, aşa e, facem cum ai spus, că ai dreptate!". DAR această situaţie nu se īntīmplă chiar de fiecare dată, ba dimpotrivă!...

Deci, credeţi că e frustrant să nu ai ultimul cuvīnt de spus? Cum vă simţiţi cīnd īl aveţi, cum reacţionaţi cīnd nu-l aveţi? E bine/necesar să avem mereu ultimul cuvīnt?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 29 Mar 2005, 03:22 PM
Mesaj #2


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



E frustant doar daca ai dreptate si celalalt tine neaparat sa-si sustina punctul de vedere folosind orice argumente.
In alte situatii merg pe principiul "cel mai destept cedeaza" poate si pentru ca am tot polemizat si discutat si m-am cam saturat.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 29 Mar 2005, 04:47 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Cred că sīnteţi de acord că e o stare plăcută să avem noi ultimul cuvīnt de spus iar celălalt să răspundă, īn final: "da domnule, aşa e, facem cum ai spus, că ai dreptate!"

Daca am dreptate, mi se pare ceva normal ca celalalt sa spuna asta. La fel spun si eu cand celalalt are dreptate. Pentru mine e important ca rezultatul discutiei (o decize, evaluare, etc) sa fie ceva bun si nu sa am eu dreptate.

QUOTE
Deci, credeţi că e frustrant să nu ai ultimul cuvīnt de spus? Cum vă simţiţi cīnd īl aveţi, cum reacţionaţi cīnd nu-l aveţi? E bine/necesar să avem mereu ultimul cuvīnt?

Sa vrei sa ai ultimul cuvant, consider ca e lipsa totala de maturitate si evit pe cat posibil discutiile cu oameni din astia, care se cred cei mai destepti.

Acest topic a fost editat de Zorro: 29 Mar 2005, 04:49 PM


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Mar 2005, 04:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 29 Mar 2005, 06:58 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (milimetru @ 29 Mar 2005, 02:27 PM)

Deci, credeţi că e frustrant să nu ai ultimul cuvīnt de spus? Cum vă simţiţi cīnd īl aveţi, cum reacţionaţi cīnd nu-l aveţi? E bine/necesar să avem mereu ultimul cuvīnt?

Deci, credeţi că e frustrant să nu ai ultimul cuvīnt de spus?

E cam frustrant... pentru astia mai orgoliosi (asa... ca mine tongue.gif )

Cum vă simţiţi cīnd īl aveţi,

ma simt biiiineee si-mi creste inima ohyeah.gif .

cum reacţionaţi cīnd nu-l aveţi?

Hm... de exemplu ieri m-am 'argumentat' cu sotu' si... pana la urma m-am dus la baie si dupa juma' de ora de reflectat si relaxat pe wece (scuze sorry.gif ), am iesit spasita, cu orgoliul 'stamparat si cu nervii calmati si am recunoscut omului ca are dreptate... biggrin.gif .

E bine/necesar să avem mereu ultimul cuvīnt?

Nu rolleyes.gif .


Concluzie: cu cat inaintezi in maturitate (daca-mi permiteti sa ma exprim asa laugh.gif ), cu atat vezi mai clar lucrurile si gasesti puterea sa accepti ca n-ai dreptate.

Ca atare: la multa maturitate si sa auzim de bine!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 30 Mar 2005, 11:03 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



faptul ca am sau nu ultimul cuvant..imi este egal..indiferent insa nu imi este..atunci cand ceea ce s-s pus in problema este aiurea inteles..iar persoana respectiva continua cu idei nefondate..si fara argumente..bineinteles ca cedez...deci el are ultimul cuvant...in cazul in care persoana nu este asa..este foarte interesant ceea ce rezulta din tot tam-tamul cu cine a spus ultimul..si asta pentru ca..atunci cand 2 persoane au ceva de spus..si intamplator de contrazic oarecum..desi au argumente..este ceva frumos..ca si 2 substante..ele reactioneaza..si deci intr-un final..amandoua substantele si-au schimbat datele..deci persoanele si-au schimbat ideea..insa reactionand cu o alta..si nu formand o alta cu totul noua..este interesant..

..dezgustator pentru discutiile imbratisate de orgoliu si doze de violenta in gandire..limbaj...care se va termina cu o cedare..deci..ceea ce am vrut sa spun este ca e mult mai important daca a avut loc acea reactie..9derci discutia a avut efect..si scop)..si mai putin importanta ideea de ...eu am spus ultimul ceva..care acel ceva..poate nu insemna nimic...


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 3 Apr 2005, 04:49 PM
Mesaj #6


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Imi plac discutiile in contradictoriu. Ba uneori, de dragul dezbaterii, sustin si incerc sa gasesc argumente pentru lucruri in care nu cred cu adevarat.. Dar asta atat timp cat totul e luat ca o joaca, atat timp cat atmosfera ramane una pasnica si pana in punctul in care celalalt o ia in serios. Urasc sa ma cert.. Urasc atmosfera incarcata de nervi si de multe ori las prea mult de la mine doar pentru a evita aceasta atmosfera, pentru a nu se ajunge la cearta.. Nu tin deloc sa am ultimul cuvant doar pentru a-l avea, nu tin neaparat sa am dreptate.. Si de obicei, inainte sa contrazic pe cineva incerc sa vad problema prin ochii lui, sa inteleg punctul sau de vedere. De foarte multe ori mi s-a intamplat sa realizez ca gresesc, ca are si persoana respectiva dreptate intr-o mai mica sau mare masura. Exista foarte multi oameni incapabili sa vada problema si din alt unghi, incapabili sa accepte alt punct de vedere.. si cu genul asta mi s-a parut mereu o imensa pierdere de vreme si energie sa iti pui mintea. E adevarat, felul meu de-a fi m-a facut de multe ori sa am de pierdut.. dar, pe de alta parte, am si de castigat din asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 18 Apr 2005, 09:46 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



De controverse ma lovesc zilnic... Cind eram mai mica era ca o necesitate sa am dreptate si deci, ultimul cuvint.
Acum cred ca am mai crescut (si la minte ! rolleyes.gif ) si nu consider ca a avea ultimul cuvint e musai. Daca am dreptate imi place ca celalalt sa recunoasca . Daca am drepate si celalalt nu e de acord... nu e nimic. nu-mi place in mod deosebit sa am ultimul cuvint... ma face sa ma simt ca am impus eu ,citeodata. prefer sa fie egalitate---liniste si pace !
Cred ca reactionez normal... indiferent de situatia data.


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jul 2013, 05:23 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Traiesc cu impresia ca ultimul cuvant tine mai mult de orgoliu decat de veridicitatea celor argumentate. Am intalnit destule situatii in care cineva renunta la ultimul cuvant deoarece persoana care il contraargumenta era prea orgolioasa sa recunoasca ca a gresit, nu are dreptate, si sa recunoasca asta cu fair play si zambetul pe buze.

Mai exista si cazurile rare caracterizate prin nevoia organica de a-si impune punctul de vedere prin acel 'ultim cuvant' ...


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jul 2013, 11:52 AM
Mesaj #9


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Barbatul: "Auzi, ai tu totdeauna ultimul cuvānt?"
-Nu biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 6 Jul 2013, 02:16 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(Cla @ 6 Jul 2013, 01:52 PM) *
Barbatul: "Auzi, ai tu totdeauna ultimul cuvānt?"
-Nu biggrin.gif

corect, Cla ! da',iesind din casa , mi se intampla sa ma minunez cum de lucrurile logice, clare si simple pe care le zic bineinteles IO (hahaha) nu conving adversarul ca adevarul e la MINEEE !!! (hahaha) recunosc ca cedez greu ,dar nu din vina mea ci a "blank" celorlalti ! dixit (hahaha)


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Jul 2013, 12:42 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu zic ca ultimul cuvant e un moft...In locul lui ar trebui sa te concentrezi pe argumentele invocate in parcursul dialogului.
Daca ele sunt solide si bine etalate, atunci nu mai are nicio importanta cui apartine ultima replica..

Intr-o disputa recenta eu nici nu am mai rostit-o..Era o intrebare si ar fi trebuit sa raspund punand astfel capat disputei.
In locul ei mi-am privit indelung interlocutorul, direct in ochi, comunicandu-i astfel un mesaj ce greu s-ar fi putut pune in cuvinte.

Din controversele prin care trecem nu ultimul cuvant este cel de care ne amintim...ci cursul discutiei, desfasurarea ei, dreptatea celuilalt, greselile noastre, tonul si in mare masura onestitatea.

Acest topic a fost editat de The Dude: 9 Jul 2013, 06:59 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 2 Jun 2015, 02:30 PM
Mesaj #12


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Să nu am ultimul cuvānt īntr-o dezbatere este exact ceea ce īmi doresc de fiecare dată. Prefer să las acel ultim cuvānt celuilalt sau altora. Cică asta ar fi o formă de răutate, mi s-a spus cāndva.
Am şi eu o obsesie faţă de ultimul cuvānt, dar e de altă factură: ţin mereu minte care a fost. smile.gif


--------------------
TărĆ¢mul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Feb 2016, 10:13 AM
Mesaj #13


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ultimul cuvānt īl au femeile. (Da ti-am zis, etc cotcodaaaaaaaaaac).
Si barbatul se duce la birt.
Ergo, barbatul e de vina ca bea si nevasta-sa o ia pe lānga.
Asa s-au distrus imperii, numai ca mujer asa au vrut-o si barbatii nu s-au rastit.
Si īn toate razboaiele au murit primii barbati, baieti, nu intrigantele cu gura mare sau cu soptit prin perna...

Acest topic a fost editat de Cla: 23 Feb 2016, 10:24 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 May 2016, 06:21 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si asa, aia cu gura mare, e MAMA.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Aug 2016, 02:39 AM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



This is the point of no return...
https://www.youtube.com/watch?v=vnH7yRpnAVE


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman