HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

> S-a Stins Un Om, Sergiu Cunescu a decedat
Mara
mesaj 18 Mar 2005, 12:53 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



user posted image

Miercuri dupa-amiaza s-a stins din viata, chiar in ziua in care implinea 82 de ani, Sergiu Cunescu. Pionier al democratiei romanesti de dupa 1989, Sergiu Cunescu a fost presedintele Partidului Social Democrat Roman de la infiintare, in 1990 si pana in momentul in care partidul a fost aservit actualului PSD, in 2000. Am avut privilegiul sa-l cunosc, sa invat ca politica poate fi facuta si cu demnitate, sa inteleg semnificatia cuvintelor verticalitate si onoare.

Multumesc Sergiu si Dumnezeu sa te odihneasca! cry.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Octavi
mesaj 24 Mar 2005, 01:43 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE (Zorro @ 23 Mar 2005, 09:40 AM)
Dumnezeu sa-l ierte!

Octavi nu e frumos sa vorbesti mortii de rau... Au fost, au facut si s-au dus. Daca ai ceva cu ei, o sa ai si ocazia rafuielii, dar pentru asta mai trebuie sa astepti  tongue.gif

ohmy.gif

Mortii putem sa-i vorbim de bine, insa nu de rau. Culmea superstitiei la persoanele cu mentalitati rurale: Osanalele sunt bune, huiduielile sunt rele. Ce sa mai comentez la ideea ca "o sa ai si ocazia rafuielii", mai mult decat ca e in ton cu ideea de a nu permite criticarea mortilor. La astfel de oameni, "prudenta este mama intelepciunii", iar frica motorul faptelor, gandurilor si gesturilor lor cele mai marunte. Dupa o astfel de viziune, istoricii trebuie trimisi acasa, iar universitatile inchise; sau cel putin facultatile lor de literatura, filozofie, istorie, sociologie, dar la urma urmei, orice disciplina, caci "a vorbi de rau" poate insemna sa respingi o ipoteza a unui invatat al unui timp trecut. laugh.gif
O fatuca zice sa nu replic; adica altii pot sa-si exprime punctul de vedere asupra mesajului meu, insa eu nu mai am dreptul la replica!!!!! Gandire de cenzor ceausist! Daca nu e inca moderator pe han (am dubii), e timpul sa fie "racolata".
Am sa-mi spun punctul de vedere asupra acestui om: El este cel care si-a ales oamenii si anturajul. El a adus acel individ in partid, intr-un moment si ipostaza morala a veneticului, cand altii s-ar fi gandit de 2 ori. Omul facea parte din mafia comunista, chestie pe care eu, un biet salariat pe atunci la Steilmann Bukarest, am aflat-o, el insa, Cunescu insa, se pare ca a ratat sa observe infiltrarea, desi presa de opozitie (Romania Libera) si-a facut o obsesie in a repeta asta.

Acest topic a fost editat de Octavi: 24 Mar 2005, 01:47 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 07:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman