HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Emigrare In Anglia
isa
mesaj 24 Feb 2005, 06:42 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 24 February 05
Din: Johannesburg, Africa de Sud
Forumist Nr.: 5.782



Buna la toata lumea...din Anglia sau de pe alte meleaguri Europene. Eu locuiesc de 13 ani in Johannesburg, Africa de Sud si am intentia ca anul acesta sa emigrez in Anglia ca sa fiu mai aproape de casa si de mama mea de care trebuie sa am grija (ca nu vrea sa se mute in alta tara unsure.gif ). Defapt preferinta mea si a sotului (care e sirb) e Australia insa e si mai departe de casa decit Africa de Sud. Motivul emigrarii nu e numai apropierea de meleagurile natale ci si situatia de aici care se deterioreaza foarte rapid din cauza guvernului "negru" care face tot posibilul sa ne faca viata mizerabila sau sa ne alunge. Din pacate natura e superba si abundanta, e cum ai trai in parc, te scoala ciripitul de pasari (citeodata intrerupt de conversatile galagioase ale negrilor mad.gif ), lumea e foarte ospitaliera, toti cu zimbetul pe buze ...si cu cutitul in mina ascuns la spate. Vremea e extraordinara pentru ca sintem la 1800 m altitudine, vara e max. 30 grade C iar iarna min. 3 grade C - max. 18 grade C iar standardul de viata e foarte ieftin si aproape toata lumea are servitori ohyeah.gif (nu eu). Din pacate asta e tot ce pot sa spun ca e bun aici. As vrea sa emigrez in Anglia (ca cetatean Sud African nu Roman...intelegeti motivul) cu profesia de Senior Java Developer (programator de calculatoare). Un coleg de-al meu a plecat in Anglia acum o luna si mi-a spus ca a gasit un loc de munca platit cu 16000 pounds sterling pe luna ohmy.gif . As dori niste sfaturi in privinta locurilor de munca in IT (Information Technology) si a platilor, cum sint chiriile de exemplu in Londra sau in Canary Warf (cheiurile vechi) pentru un apartament cu 2 camere, cum e vremea, daca avem biserica noastra, cum sint preturile lucrurilor in general (masini, mincare - cind gatesti acasa, imbracaminte, mobila), cit ar dura sa obtii rezidenta cind ai contract, daca ai medical aid cind lucrezi cu contract (sotul meu are astma), cum sint relatiile cu colegii la lucru, te platesc overtime? Cum sint englezii in general fata de emigranti. Stiu ca am intrebat cam mult insa as aprecia daca cineva ma va putea ajuta cu informatii ca sa pot face o decizie daca Anglia e tara unde pot sa ma stabilesc ca nu vreu sa ma mut ca tiganul cu cortul. Apropo exista preferinte de virsta cind te angajezi - mai tinar sau mai in virsta.
La revedere si pe curind thumb_yello.gif .


--------------------
In life are no mistakes, only choices.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman