HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Anul Cocosului De Lemn, Semnificatie, importanta, consecinte
calfa
mesaj 10 Feb 2005, 09:21 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



La Multi Ani tuturor celor ce au sarbatorit Noul An Chinezesc !

Multumiri celor ce au contribuit sau si-au manifestat interesul fata de subiectul Anul Maimutei De Lemn. Anul care a inceput va fi sub semnul Cocosului de Lemn. smile.gif

Am deschis acest topic pentru a aduna opinii, pareri, impresii despre semnificatia, importanta si consecintele intarii noastre intr-un nou an ... chinezesc.

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
yuanescu
mesaj 22 Feb 2005, 03:32 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



cocosul de lemn pentru chinezi nu e cocosul obisnuit ci e absolutul de nemiscare ce invinge miscarea ...

... cei ce practica arte martiale ... cred ca stiu povestea ( e si o varianta japoneza ) ... cu acel cocos dus la un maestru ce antrena pintenatii pentru lupte ....
( lupte care sunt si azi destul de raspandite in china ) ...

... stapanul cocosului era regele tarii Qi .... si maestrul in luptele pintenatilor se numea ji xingzi
regele nerabdator sa-si vada cocoshul la lucru ... tot venea la maestru si intreba ... nu e pregatit ? ...

la care maestrul raspundea ...
" nu ! ... cand vede un cocosh sare la bataie "
dupa alt timp
" ma tem ca nu e destul de calm ... inca se infierbanta cand vede alti cocosi "
... si tot asha pana intr-un final cand i-a spus regelui :

" da. ... nu mai are nici urma de ingamfare si nici nu se mai infirebanta ... cand un alt cocosh trambitzeaza parca nici nu-l aude ... a devenit cocos de lemn ... ceilalti vin ... se uita la el si o rup la fuga .."

.. de aici a rezultat si proverbul chinezesc " incremenit ca un cocosh de lemn "

... nu am rabdare acum sa scriu toata povestea ... dar s-ar putea sa o gasitzi pe undeva pe net sau prin librarii ...
.. shtiu ca trebuia sa apara o carte "povestiri din intzelepciunea chineza sau asha ceva .... si in romania ... acum un an sau doi ...

alte povestiri la

http://ro.chinabroadcast.cn/

... cocosul de lemn ... s-a nascut in acele epoci antice in care nemiscarea era glorificata iar miscarea detestata ...
... asta nu numai la chinezi (zhuang zi si totzi daoisti etc etc) ci si la europeni ... platon .... etc etc ... subiect de filosofie ...

... in zilele noastre e total pe dos ... miscarea e admirata si nemiscarea scandalizeaza ...
... se prefera cocosul francez celui de lemn al chinezilor ....
.... si mai impresionant e " dinamismul cocoshului cu capul taiat " ( a. paunescu ) ... decat incremenirea cocoshului ce si-a desavarsit antrenamentul ...

.... acum ce sa zic ? ... zodia vine si ne propune : cocosh de lemn ... .
... noi il putem pune in tigaie ...
... il putem ignora
... lua la bataie .. ( poate il invingem )
... putem sa invatam de la el ... ca ceva bun tre' sa fie si in nemiscare ... si sa nu "scuipam cocoshul din cucurig" (vorba unui poet) ....
.... asta in condiitiile in care zodia nu ne dicteaza pasii absolut ... ca atunci ne-am ars .... si puterea de decizie ... iluzie se numeste ...

... dar eu nascut intr-o zodie necredincioasa .... cu siguranta nu am sa trec in zodia cocosului de lemn ... doar asha ... ca sa ii dau dreptate ... ca nemishcarea e mai buna ... si ramn in necredintza mea in zodii ...


Acest topic a fost editat de yuanescu: 22 Feb 2005, 03:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 10:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman