HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Intuitia
framboise
mesaj 7 Feb 2005, 05:02 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Va lasati prada presimtirilor?
Atunci cand intuitia spune ceva iar presimtirea altceva....



Acest topic a fost editat de framboise: 7 Feb 2005, 05:11 PM


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 18 Aug 2005, 04:58 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Lumashel @ 6 Aug 2005, 10:56 AM)
Gypsyhart,apreciez incercarea ta de a clarifica conceptul de intuitie,dar nu si cea de clarificare a celui de-al treilea ochi.
Daca ai spus ca intuitia este cunoasterea nemijlocita atunci ea nu poate avea nimic de imparit cu energiile mentale intelese ca ganduri.Gandurile sunt deja rezultatele unor procese de cognitie.Or,asta inseamna deja cunoastere mijlocita.

- partial incorect. Gindurile sint forme de energie ce prin "contur", consistenta si "forma". Ele pot apare din propria ta minte, adica emanate de tine, insa pot fi emanate/emise de altii si noi doar le receptam, de multe ori fara sa stim asta, si credem ca ne apartin, cind de fapt altii le-ai emis si noi doar le-am "prins din zbor", le-am "intuit", le-am "simtit" ... ca si energii, dupa care "modulul" nostru de conversie, le transforma in "ginduri" (idei, imagini, etc). Astfel se si explica usurinta cu care apar diferitele forme de interactiune si influenta demoniaca, sau asa zisa posesiune demoniaca de tip mental. Unele idei si ginduri iti sint "induse" de anuimte entitati demoniace, dupa cum iti este si rezonanta aurica subtila specifica preponderenta, cum la fel pot fi si influente benefice, divine chiar, cu anumite entitati divine, ingeri, sfinti, etc.

- energiile subtile "circula" liber in jurul nostru, insa noi le vom receptiona in mod preponderent pe cele specifice rezonantei noastre aurice, preponderente. D'aia cei rai, malefici, au in mod preponderent idei si ginduri rele, caci sint influentati si impulsionati de forte malefice subtile, iar cei buni, puri, curati si sincer orientati spiritual sint influentati in mod benefic, divin chiar. Mai exista si anumite forma de influente mixte, de melanj, in care pot coexista in diferite proportii tendinte catre o directie sau alta, sau una de mijloc.

- se intimpla uneori ca anumite "intuitii" sa ne fie favorizate de anumite entitati subtile care doresc sa new ajute, sau, din contra, sa ne puna bete in roate si sa ne faca rau noua si altora din jurul nostru, prin intermediul nostru, ca si relee (inconstiente) ale lor. Multi dintre cei care fac rau, constient sau nu, la vointa sau din implus (demoniac), sint "secondati" in actiunile lor de acesti demoni (mentali). La fel, dar in sens opus, anumite fiinte de geniu sint sustinuti si impulsionati de anumite spirite divine, superioare, de unde le si survine adesea ideile lor de geniu. Acesta este si motivul pt. care de multe ori anumite descoperiri stiintifice deosebite au fost "descoperite" in mod aproape in acelais timp de 2 sau mai multi cercetatori, separat unii de altii, fara sa stie unii de alti si de cercetarile lor. Ei erau sustinuti si impulsionati de anumite entitati divine superioare. Asta e .. fiecare alege sau primeste .. dupa cum si ceea ce merita. smile.gif

QUOTE
Nemijlocirea exclude calea,metoda(logica) nu numai simturile.Caracteristica intuitiei este aceea de a aparea instantaneu,iar daca ii cautam cauza nu o gasim.

- nu o gaseste cel neintitiat. Cel initiat avansat stie ca ea provine dintr-o anume energie pe care structurile lui subtile au receptionat-o si "ducindu-se pe fir", poate afla cauza ei, ba chiar si sursa de provenienta a ei, de ex. sa afle/simta/intiasca pe cel care a emanat-o.

QUOTE
Le depaseste pe celelalte,si depaseste obisnuitul.

- corect. "Obisnuitul" face parte din intelegerea comuna, gregara, profana, adica (extrem de) limitata.

QUOTE
Mai degraba pre-simtirea este intuitia impura.

- de acord cu tine.

QUOTE
Adica fata de care tu ai reactionat afectiv(cred ca e de bine/rau) sau rational (eu nu cred...sa demonstram). Nebuloasa celorlalte simturi si indoiala fac ca intuitia sa fie mai intunecata,incerta.

- exista o componenta complexa a energiei modulate corespondenta unei anume realitati. Fiinta noastra poate perpepe una sau mai multe componente ale ei, functie de "filtrele" activate din fiinta noastra. Aceste "filtre" (module de conversie) ne dau si rafinamentul perceptiilor si simturilor noastre. Caz concret. Avem o floare. O aratam mai multor fiinte. Unii vor fi "miscati" (influentati) de mirosul ei, alti de forma ei, altii de culoare ei, etc. O energie are o vibratie (ce poate fi simtita), o culoare (ce poate fi vazuta), o forma si consistenta (ce poate fi "cintarita"), un sunet (ce poate fi auzit), un gust (ce poate fi gustat) etc. Functie de gradul de trezire si dinamizare a propriilor noastre simturi launtrice noi vom percepe ceva in cazul acelei energii. Ai putea spune ca e vorba de o energie (realitate) diferita, insa de fapt modulul cu care interpretam acea energie (realitate) difera de la om la om. Unii pot percepe acea energia si s-o transfome in "intuitie", altul in sunet, altul in culoare, altul in gust, altul in miros, altul in simtire. Intodeauna e vorba de o interactiune directa intre acea energie si structurile noastre subtila launtrice, dupa care urmeaza demodularea ei specifica, functie de personalitatea si trezirea noastra spirituala, launtrica.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
framboise   Intuitia   7 Feb 2005, 05:02 PM
framboise   Sa fiu singura pe forumul asta care are presimtir...   8 Feb 2005, 01:11 PM
calfa   Bun venit la Hanu Ancutei, framboise ! Exist...   8 Feb 2005, 01:27 PM
framboise   QUOTE (calfa @ 8 Feb 2005, 01:27 PM) Exista d...   8 Feb 2005, 02:01 PM
saldora   Intuitia este soapta inimii.   3 Aug 2005, 10:21 PM
Lumashel   Va rog spuneti-mi si mie care este diferenta dinre...   4 Aug 2005, 06:52 AM
denise   Pre-simtirea - se refera la faptul ca 'simti...   4 Aug 2005, 07:55 AM
gypsyhart   Intuitie inseamna un fel de a cunoaste direct, ime...   4 Aug 2005, 10:09 AM
cociuba   QUOTE Cred ca are a face cu "al treilea ochi...   4 Aug 2005, 06:38 PM
gypsyhart   @cociuba Un centru energetic al omului care vehicu...   5 Aug 2005, 08:57 AM
cociuba   @gypsyhart nu mai cer amanunte caci presupun ca e ...   5 Aug 2005, 12:31 PM
contraste   A VI-a chacra, localizata la ceafa, asa-zisul ...   5 Aug 2005, 01:06 PM
Ovidius   QUOTE legat de intuitie eu cred ca se bazeaza mai ...   5 Aug 2005, 01:10 PM
Lumashel   QUOTE Intuitie inseamna un fel de a cunoaste direc...   6 Aug 2005, 08:56 AM
gypsyhart   @Lumashel Orice cunoastere se bazeaza pe o distant...   8 Aug 2005, 10:05 AM
thunder   QUOTE (framboise @ 7 Feb 2005, 07:02 PM)Va la...   18 Aug 2005, 03:11 AM
thunder   QUOTE (saldora @ 4 Aug 2005, 12:21 AM)Intuiti...   18 Aug 2005, 03:20 AM
thunder   QUOTE (denise @ 4 Aug 2005, 09:55 AM)Pre-simt...   18 Aug 2005, 03:28 AM
thunder   QUOTE (gypsyhart @ 4 Aug 2005, 12:09 PM)Intui...   18 Aug 2005, 03:40 AM
thunder   QUOTE (cociuba @ 4 Aug 2005, 08:38 PM)QUOTE C...   18 Aug 2005, 04:01 AM
thunder   QUOTE (cociuba @ 5 Aug 2005, 02:31 PM)@gypsyh...   18 Aug 2005, 04:25 AM
thunder   QUOTE (Lumashel @ 6 Aug 2005, 10:56 AM)Gypsyh...   18 Aug 2005, 04:58 AM
thunder   QUOTE (gypsyhart @ 8 Aug 2005, 12:05 PM) E o vorba...   18 Aug 2005, 05:03 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 09:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman