HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cu Plecaciuni, Despre Japonia :))
Cinderella
mesaj 17 Jan 2005, 08:53 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



Observ ca nu a scris nimeni despre Tara-Soarelui-Rasare, asa ca m-am gandit sa va scriu eu cateva cuvinte despre tzara unde mi-am petrecut sapte ani si unde a ramas pentru totdeauna o parte din inima mea wub.gif !!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Inclinatul (ojigi) la japonezi

In Japonia toata lumea se inclina, de la prezentatorii tv, care la inceputul si sfarsitul emisiunii se inclina unul catre altul, iar apoi in fatza (adica in fatza telespectatorilor), pana la vanzatorii de la aprozar, cand iti multumesc ca ai binevoit sa-ti cumperi cartofii de la ei. Chiar si prietenii intre ei (tinerii mai putin), dar la oamenii mai in varsta se intampla frecvent ca atunci cand se intalnesc sau se despart sa o faca cu astfel de plecaciuni. Japonezii au reusit sa faca pana si din asta o arta, pentru ca, hei, nu trebuie sa te inclini oricum, unghiul cu care te inclini fiind in functie de relatia pe care o ai cu cel in fatza caruia te inclini. O plecaciune politicoasa este una pe care o faci indoindu-te din talie, cu mainile drepte pe langa corp, daca esti barbat, si cu mainile impreunate in fatza, daca esti femeie. Cel mai frecvente sunt plecaciunile facute la un unghi de 15 grade, dar am vazut odata la televizor cum proaspetii angajati la un magazin de electronice faceau cursuri speciale de plecaciuni, unghiul la care ei trebuiau sa se incline in fatza clientilor fiind de 45 grade.
Cel mai mult imi placea la coafor sau la saloane de frumusete, saloane vizitate atit de finute doamne, cat si de barbati, fiind foarte obisnuit ca samuraii secolului nostru sa se vopseasca sau sa-si faca permanente (“permanente usoare”, zic ei cu cochetarie). Cat despre vopsit, mai mult de 70% dintre tinerii din Tokio isi vopsesc parul, de la blond “Marlyn Monroe” pana la roscat “irlandez” ( combinatia intre blondul platinat si figura asiatica face ca rezultatul sa fie unul de-a dreptul oribil !). La sus-numitele saloane, pe langa plecaciunile regulamentare, la plecare primesti multumiri de la intreg personalul salonului. In momentul cand un client s-a ridicat de pe scaun, cel ce l-a tuns incepe sa-i multumeasca cu voce tare, ca sa se faca auzit si de restul angajatilor, si atunci incep cu totii, care pe unde sunt, sa strige si ei cu glas puternic, expresiile standard de multumire. Cea mai simpatica mi se pare expresia “otsukare sama deshita”, care in traducere directa inseamna “v-am obosit”. Adica eu ies de acolo tunsa, frezata, aranjata si proaspata ca o floricica si tot ei imi spun ca m-au obosit. Dragutii mei japonezi, tare mult va iubesc !!
Dar multumirile si plecaciunile nu se opresc in momentul cand platesti, ci, atunci cand ai terminat, unul sau mai multi angajati se reped spre iesire ca sa iasa inaintea ta si te asteapta aliniati in fatza usii, pe trotuar, unde continua sa-ti multumeasca insistent si galagios pana dispari din vizorul lor. Intr-una din vizitele mele la coafor s-a intamplat sa fiu singura clienta, find aproape de ora inchiderii, si ce sa vezi ? a iesit toata echipa (adica vreo 5 bucati de japonezi) in strada pentru plecaciunile si multumirile de rigoare, de parca eram regina Angliei (mai, si nici macar bacsis nu dadusem, pentru ca in Japonia nu exista asa ceva). Am plecat cat am putut de repede, stanjenita si emotionata de atata atentie, ca sa-mi dau seama dupa vreo 10 pasi ca mi-am uitat bicicleta, care era parcata in fatza salonului. Asa ca m-am intors, zambind incurcata, echipa mai era inca pe pozitie, doar vreo doua coafeze iesisere din rand si se indreptau spre intrare, dar cand m-au vazut au revenit frumusel la aliniere si m-au urmarit cu totii pana ce m-au vazut suita pe bicicleta, strigand in urma mea ultimele multumiri plus sa am grija cum merg cu bicicleta. Ca-n filmele cu Stan si Bran !
Pentru japonezi este foarte important ca in relatia de afaceri cu clientul (sau cu seful) sa ai o atitudine cat mai umila, sa-l lauzi cat te tine gura si imaginatia si neaparat sa-l duci de cat mai multe ori la baute pana se incheie o afacere. Nu de putine ori am surprins in metrou niste situatii de toata frumusetea, cu niste domni bine imbracati, probabil oameni de afaceri cu clientii lor, care se intorceau de la vreo bauta (dupa cat erau de veseli si de rosii in obrajori), atunci cand se apropia statia la care trebuiau sa coboare unul/unii dintre ei, incepea protocolul de inclinare; intai multumeau cu “domo arigato”, apoi se inclinau cat mai jos, tragand cu ochiul sa vada daca ceilalti s-au inclinat mai jos ca ei; daca cumva clientul (sau seful) se inclinase mai jos, atunci ei se inclinau si mai jos si continuau tot asa pana aproape se inchideau usile, moment cand ieseau repede, eventual cu spatele si cu capul aplecat la un unghi proportional cu pozitia lor in companie.


Acest topic a fost editat de Cinderella: 18 Jan 2005, 09:24 AM


--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Cinderella   Cu Plecaciuni, Despre Japonia :))   17 Jan 2005, 08:53 PM
Cinderella   In metrou in Tokio In Tokio principalele mijloac...   18 Jan 2005, 09:24 AM
Zed   Frumos . Si eu am o slabiciune pentru Japonia ...   18 Jan 2005, 03:38 PM
contraste   Vai, Cindarella, OGIO-SAN, ce frumos mai povestest...   18 Jan 2005, 04:17 PM
trustbyte   frumoase povestirile din Tokio sper sa mai gases...   18 Jan 2005, 04:52 PM
Cinderella   Va multumesc frumos pentru aprecieri ! Zed, da...   20 Jan 2005, 05:14 PM
Zed   E interesant , unele lucruri le stiam , dar unele ...   20 Jan 2005, 07:51 PM
Ovidius   Interesante povestiri, Cinderella....Le citesc cu ...   21 Jan 2005, 10:26 AM
geriA3e   Foarte frumoase povestirile, Cinderella ! ...   5 Feb 2005, 01:20 PM
Cinderella   Cu o maaare intarziere va invit la un nou episod.....   24 Feb 2005, 01:31 PM
Mistinguett   Cinderella, ce incantare sa citesc posturile tale....   24 Feb 2005, 09:09 PM
Cinderella   Misti-chan , arigatooo pentru linkul cu natto ...   25 Feb 2005, 11:30 AM
Diana-Maria   Grozav, Cinderella, extraordinare povestirile tale...   26 Feb 2005, 09:39 AM
Maria Luiza   Cinderella ai talent la scris si din rindurile pov...   28 Feb 2005, 07:43 AM
Felina   Cinderella, o adevarata incantare sa te citeasca o...   28 Apr 2005, 06:05 PM
Oiski-Poiski   Oau, Cinderella, tu faci concurenta bibliotecii no...   29 Apr 2005, 07:13 AM
Cinderella   Dragele mele Diana, Maria Luiza, Felina, Oiski-Pos...   29 Apr 2005, 05:33 PM
suzuran   Mi-au placut foarte mult povestirile tale, cindere...   4 May 2005, 02:37 PM
contraste   suzuran Bine ai venit la han !   4 May 2005, 06:02 PM
fiatlux   Interesanta si captivanta prezentarea! M-am di...   5 May 2005, 10:23 PM
Zed   fiatlux , se numeste Tsutsumu.   6 May 2005, 05:06 PM
fiatlux   Zed ,dar ceea ce ma interesa pe mine de fapt, era ...   6 May 2005, 08:57 PM
Aramis   Ginerele sefului meu este japonez si mai auzim si ...   6 May 2005, 09:49 PM
Cinderella   Suzuran, bine ai venit !! astept cu int...   7 May 2005, 01:07 AM
Aramis   Eu v-am povestit numai ce mi-a fost si mie povesti...   7 May 2005, 08:48 PM
Cinderella   QUOTE In alta ordine de idei, as mai avea cateva i...   8 May 2005, 11:40 AM
kameea   Daca tot se vorbeste despre japonia am sa spun si ...   8 Jun 2005, 07:00 AM
Mihai   Bine ai venit la Han! O intrebare: din momen...   8 Jun 2005, 07:48 PM
kameea   Mihai eu tot ce am scris stiu de la japonezi si nu...   9 Jun 2005, 06:59 PM
kameea   SI CA SA VEZI CA TOT CE AM SPUS AM SPUS DIN PROPRI...   9 Jun 2005, 07:19 PM
suzuran   Helloooo Ma chinui de atata vreme sa tot scriu cat...   9 Jun 2005, 09:59 PM
kameea   Draga Suzuran este adevarat ca ghi in romagi se sc...   10 Jun 2005, 06:01 AM
kameea   Si inca ceva SUZURAN.Daca traducerile CINDERELLEI ...   10 Jun 2005, 06:04 AM
Oiski-Poiski   Sincera sa fiu probabil ca nu voi mai apuca in via...   10 Jun 2005, 07:09 AM
Cinderella   Fetili dragutzili , Hai sa lasam subiectul asa c...   10 Jun 2005, 10:32 AM
Zed   Cinderella Este adevarat ca in Japonia se fac cad...   10 Jun 2005, 10:39 AM
Cinderella   QUOTE Cinderella Este adevarat ca in Japonia se f...   10 Jun 2005, 11:36 PM
kameea   Mihai nu iti pot raspunde la acesta intrebare deoa...   11 Jun 2005, 10:59 AM
kameea   Daca v-am deranjat asa de mult eu va promit ca nu ...   11 Jun 2005, 11:07 AM
Onix   Da, stim, ne-a mai spus cineva acelasi lucru. Pro...   11 Jun 2005, 12:06 PM
suzuran   Buna Kameea, nu vreau decat sa iti zic ca atunci c...   11 Jun 2005, 12:09 PM
Mihai   @kameea, si cu asta sper sa incheiem off-topicul ...   12 Jun 2005, 03:51 PM
Oiski-Poiski   pacat ca ati speriat-o pe Cinderella si nu a mai s...   22 Jul 2005, 08:46 PM
suzuran   Hm...Buna tuturor!!! Stiu ca, dupa ce ...   14 Aug 2005, 12:20 PM
suzuran   Aaah, si am uitat sa o salut pe Cinderella, sper c...   14 Aug 2005, 12:24 PM
yuanescu   un maestru de arte martiale povestea ca atunci can...   14 Aug 2005, 04:30 PM
suzuran   Konnichi wa minna san!!! Cred ca s-a c...   2 Sep 2005, 02:34 PM
Mihai   Bine ai revenit, suzuran! Nu ne-ai plictisit...   3 Sep 2005, 04:14 PM
suzuran   あけましてお...   4 Jan 2006, 05:56 PM
dascalita   La multi ani si din partea noastra si...asteptam m...   4 Jan 2006, 06:16 PM
abcd   Am vizitat Japonia de 6 ori in ultimii 10 ani, in ...   20 Feb 2006, 06:20 AM
yuanescu   am stat mai mult de doi ani in camera cu colegi ja...   30 Apr 2007, 05:32 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 March 2024 - 01:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman