HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Petru Vs Marcus, mansa I
Marcus
mesaj 29 Dec 2004, 09:57 AM
Mesaj #1


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



In acest week-end am fost la Petru acasa unde, printre altele, am disputat 10 partide de sah live. Vreau sa-i multumesc lui Petru in primul rand pentru ospitalitate si in al doilea rand pentru aceste partide atat de frumoase, la finalul carora pot spune ca am invatat foarte bine stilul de joc al lui Petru si mai mult, un lucru interesant este ca am remarcat starea lui de spirit si reactiile in fata unor mutari de surpriza, lucruri pe care nu le-as fi putut observa altfel.
Partidele nu sunt nicidecum magistrale, contin atat erori de rationament din partea ambilor combatanti, cat si mutari spectaculoase.

La finalul celor 10 partide de sah, scorul general se prezinta sub forma unui echitabil 5 - 5. spoton.gif Personal, acest scor mi se pare prezentabil tinand cont de faptul ca am jucat "in deplasare" iar Petru este un adversar de calibru. jamie.gif Dupa o discutie cu Petru, nu am putut sa ne dam seama care dintre noi a fost mai "darnic" cu acest scor: eu, de teama sa nu ma dea afara gazda, sau el, de teama sa nu se simta prost oaspetele. rofl.gif

In speranta ca si Petru va onora invitatia de a veni la mine acasa pentru a disputa revansa "pe terenul meu", voi transcrie aici toate partidele noastre din "prima mansa". Mentionez ca primele doua partide nu au fost notate din simplul fapt ca am uitat. Totusi, prima dintre ele a fost castigata de mine iar cea de-a doua a fost castigata de Petru.

Treptat, in masura in care imi permite timpul, voi transcrie in acest topic fiecare dintre cele 8 partide ramase, incercand, pe cat posibil, sa notez pe margine cateva observatii din punctul meu de vedere. Il invit si pe Petru, daca doreste, sa aduca propriile lamuriri cu privire la aceste partide.

P.S. Am atasat cateva diagrame pentru a inlesni vizionarea partidelor. cool.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 29 Dec 2004, 09:58 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 07:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman