HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cutremurul In Asia, exista un topic despre asta?
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 12:35 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



intru prima data in sectia aceasta a hanului... ma intreb daca deja discuteti despre cutremurul si doar n-am gasit? sau in ce sectie s-ar discuta?

peste 20.000 de morti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3 Pagini V   1 2 3 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
Anabella
mesaj 28 Dec 2004, 12:52 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.424



Eu nu mai aici am vazut acest subiect si m-am hotarat sa raspund.
Cred ca nu se poate descrie in cuvinte suferinta acelor oameni si ceea ce e si mai rau sentimentul de neputinta: sa vezi oameni langa care ti-ai petrecut intreaga viata murind sub ochii tai fara sa-i poti ajuta...E o durere de neimaginat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 01:06 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



si lucrul cel ciudat e cum continua viata in restul lumii...

am avut in vizita pt 25 si 26 decembrie o fata din indonesia (traieste la berlin dar familia ei e acolo, si tatal meu a invitat-o ca sa nu fie singura pt craciun)... 26 dimineata m-am dus la biserica si dupa asta la internet unde am citit despre cutremurul. pe atunci vorbeau de 3000 de morti. m-am intors si i-am povestit. mai intai nici n-a inteles cat de mare a fost... avem cutremuri foarte des, a spus... dar cand a citit pe net, a inceput sa fie mai nervoasa si a dat telefon la mama ei... din fericire familia ei e pe Java, si acolo nu a ajuns tsunami... dupa asta am mancat si am vorbit de altceva, dar e ciudat, cum pot sa mananc ceva bun, de craciun, si sa fiu fericita, in momentul in care s-a petrecut asa ceva...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Dec 2004, 01:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2004, 01:28 AM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Riky, sincer, e fantastic ca va ganditi la acei OAMENI.
De cand auf fost actualitatile la TV nu m-am uitat, pur si simplu n-am vrut sa vad cum sufera... cry.gif
N-a fost demult incoace dezastrul din Filipine... cutremure, taifune, tsunami... in fiecare an aceeasi problema in Bangladesh, oameni care n-au de mancare, dar in fiecare vara monsunul... sad.gif
user posted image
... si noi ne gandim ce masina mai buna decat vecinul ne cumparam... sad.gif

Sorry, ar fi alte probleme pe lumea asta, nu? talkaboutit and don't forget... saracii oameni... sad.gif

Dac-as apartine de "Ärtzte ohne Grenzen", as fi primul...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anabella
mesaj 28 Dec 2004, 01:30 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.424



Nu vreau sa cred ca oamenii au devenit imuni la suferintele celor din jur...Doar ca uite asa, "butonand" televizorul
vedem pe un post un cutremur, pe un altul o crima si incepem sa le ignoram, sa schimbam postul in cautare de filme siropoase, uitand ca mai sunt si oameni in suferinta pe lumea asta...Pana nu am citit articolul de pe BBC chiar nu m-am gandit prea bine...Dar uite ca acum ma gandesc acum si nu simt decat tristete si dorinta de a-i ajuta cumva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 01:43 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



pt mine e incredibil ca asa ceva sa poate petrece... oameni care oricum sunt saraci, in tari in care va fi foarte greu sa incepe o existenta noua pt cei care au supravietuit... si oameni care au fost in vacanta, adica intr-un moment care au crezut ca va fi un timp frumos a vietii lor...

si nu cred ca faptul ca avem mai multe catastrofe naturala in fiecare an (cel putin asa mi se pare) poate sa fie fara legatura cu faptul, ca prea des nu ne gandim la natura, mergem cu masina cat se poate, avem fabrici cu multe emisiune, etc. etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2004, 01:53 AM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si tocmai mi s-a deschis cutitul in buzunar:
Ma uit la actualiati la TV, pe reporteri doar ii intereseaza "cati bani ti-au trebuit sa ajungi acasa?"
Cu avionul, bineinteles...
Oamenii care sunt gata la ei acasa, nu intereseaza... I'm sick and tired of been sick and tired... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 28 Dec 2004, 03:24 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



E groaznic !!!!.....N-am cuvinte desi imi trec prin cap milioane de ginduri si cel mai obsedant e ca oricind si in orice loc se poate intimpla o catastrofa... si uneori chiar noi sintem cei care determina asta... cred ca nu ne ramine decit speranta si credinta in bunul Dumnezeu in rest sint lucruri cind si cel mai cel dintre paminteni se simte neputincios , atunci ce ne mai ramine? laugh.gif pls.gif poate chiar e mai rau pentru cei care am ramas ...e trist si mesajul meu e destul de pesimist dar viata merge inainte si trebuie traita cu maximum de intensitate important e sa folosim energie pozitiva ... si sa aprindem in sufletele noastre cite o lumina blinda pentru toti cei plecati dincolo poate se vor intoarce intr-o lume mai buna...

Acest topic a fost editat de flori: 28 Dec 2004, 03:34 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 08:01 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
pt mine e incredibil ca asa ceva sa poate petrece... oameni care oricum sunt saraci, in tari in care va fi foarte greu sa incepe o existenta noua pt cei care au supravietuit... si oameni care au fost in vacanta, adica intr-un moment care au crezut ca va fi un timp frumos a vietii lor...


QUOTE
nu ne ramine decit speranta si credinta in bunul Dumnezeu


O dovada clara a interventiei divine, nu? Moartea a zeci de mii de nevinovati... biggrin.gif Sa le spui lor sa creada.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Dec 2004, 08:16 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



se estimeaza 40 000 de morti, so far.

aseara au aratat la televizor cum, la retragerea brusca a apei, oamenii stateau pe plaja, faceau poze si adunau pesti hh.gif in loc sa fuga...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 10:39 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Explicati-mi si mie ca nu inteleg! Am butonat o suta de posturi de stiri si nu am auzit pe nimeni sa discute pe marginea acestui subiect. Asadar: valul ucigas provocat de cutremur se propaga cu o viteza de 500 km/ora (eu nu prea cred ca merge asa de repede, dar hai sa admitem). Din Sumatra pana pe coastele Indiei si Thailandei sunt cam 1500km. Deci valul ar fi parcurs drumul in trei ore. Hai sa mai scadem o ora, pana cand s-au trezit autoritatile la realitate. Tot mai ramenau 2 ore in care puteau fi anuntati bietii oameni care locuiau in preajma litoralului, sa mearga cel putin cu 200 de metri mai spre continent. De ce nu au fost anuntati ? mad.gif

QUOTE
O dovada clara a interventiei divine, nu? Moartea a zeci de mii de nevinovati...  biggrin.gif  Sa le spui lor sa creada.


Blakut: Nu e vorba de credinta in Dumnezeu aici. E vorba de necredinta. Daca unii s-ar mai fi gandit si la Dumnezeu si la aproapele lor nu numai la propriul eu, numarul victimelor s-ar fi redus la o zecime.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Dec 2004, 11:30 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Asadar: valul ucigas provocat de cutremur se propaga cu o viteza de 500 km/ora (eu nu prea cred ca merge asa de repede, dar hai sa admitem).

se poate chiar 750km/h.
si de fapt nu-i un val de apa ci numai energia se transmite. nu se misca apa cu 750km/h. in larg poti sa treci printr-un tsnuami si nici nu observi.

200m nu stiu daca-i de ajuns. in unele zone apa a patruns cam 2km. important e sa te urci undeva cit mai sus. dar in nici un caz sa te plimbi pe plaja cascind ochii cind brusc apa se retrage. aia nu-i maree ci un semn sigur ca vine un tsunami.

diverse centre seismice au incercat sa anunte autoritatile. dar neavind un sistem pus la punct (cu competente definite) pina s-au trezit...

Acest topic a fost editat de dead-cat: 28 Dec 2004, 11:30 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 11:34 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
se poate chiar 750km/h.
si de fapt nu-i un val ci numai energia se transmite. nu se misca apa cu 750km/h. in larg poti sa treci printr-un tsnuami si nici nu observi.


Corect. In larg nu se observa valul, acesta se ridica odata cu micsorarea adancimii apei, adica la tarm. Chiar si la 750km/h ramanea timp de alerta.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 01:35 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu opti sa evacuezi milioane de oameni in doua ore. (pentru ca au fost afectate zone foarte lungi de coasta, asa ca nu stii unde loveste).

Haosul provocat de alerta s-ar fi soldat cu si mai multe victime.

Un tsunami in larg este foarte greu de detectat: in larg inaltimea valului nu depaseste un metru, doi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 01:42 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Nu opti sa evacuezi milioane de oameni in doua ore. (pentru ca au fost afectate zone foarte lungi de coasta, asa ca nu stii unde loveste).


Loveste tarmul. Trebuie sa te adapostesti pe inaltimi de 10-15m deasupra nivelului marii. In unele locuri asta inseamna 200 de m distanta de la plaja.

QUOTE
Haosul provocat de alerta s-ar fi soldat cu si mai multe victime.


Ma fac ca nu am auzit.

QUOTE
Un tsunami in larg este foarte greu de detectat: in larg inaltimea valului nu depaseste un metru, doi.


Da, e adevarat, in larg, tsunami-ul nu se poate detecta decat cu senzori speciali. Dar posibilitatea ca sa se produca un val ucigas la un cutremur de asemenea magnitudine este de 99%.

Acest topic a fost editat de Inorog: 28 Dec 2004, 01:44 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 01:50 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
In unele locuri asta inseamna 200 de m distanta de la plaja.


Insulele Maldive nu au locuri la inaltimi, valul le-a maturat cu totul.

In unele locuri. In altele distanta sigura poate sa fie 2km.

Acest topic a fost editat de Blakut: 28 Dec 2004, 01:51 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 03:56 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Insulele Maldive nu au locuri la inaltimi, valul le-a maturat cu totul.

In unele locuri. In altele distanta sigura poate sa fie 2km.


Bun, am inteles ideea ta. Dar dupa mine, important este sa incerci sa faci ceva. Si ma refer atat la a te salva pe tine, cat si la a salva pe cei din jur.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Dec 2004, 05:37 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai oameni buni,
Legat de dezastrul asta din Oceanul Indian, l-ati auzit pe Istrati ala ce debita aseara la OTV ? Mai puteti dormi linistiti dupa ce afirma ca va fi unul si la noi in 2005 cu vreo 20 de mii de morti ? Diaconescu sustinea ca a fost sunat si avertizat de Istrati cum ca in cateva ore va avea loc un cutremur f.f. puternic undeva in lume ! Si iata ca s-a intamplat in Asia !

Istrati spune de niste vibratii pe care le primeste si le decodifica . Sau ca "cineva" sau "ceva" ii sopteste la ureche vestile ?! Voi ce spuneti despre acest individ ?

Brrr... tie se zbarleste parul pe sira spinarii !

Acest topic a fost editat de March: 28 Dec 2004, 05:45 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 05:39 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mai omule, daca te uiti la OTV visezi urat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 28 Dec 2004, 06:47 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Blakut @ 28 Dec 2004, 08:01 AM)


O dovada clara a interventiei divine, nu? Moartea a zeci de mii de nevinovati... biggrin.gif  Sa le spui lor sa creada.

O dovada clara a interventiei divine este ca au fost si multi salvati din furia naturii... dar cind ne gindim la numarul celor morti de furia omului la Hirosima in lagare fasciste etc...constatam ca natura este mult mai blinda cu noi decit noi insine...si poate uneori natura are dreptate...cite nu face omul impotriva naturii?!!!

Acest topic a fost editat de flori: 28 Dec 2004, 09:53 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Dec 2004, 07:03 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



La ora asta sunt 50 de mii morti si alti 30 de mii disparuti ! sad.gif Un geofizician american a afirmat ca aceasta miscare seismica a produs axei Pamintului unele vibratii !! Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri S-ar putea ca acest dezastru sa fie unul din cele mai mari din istoria moderna .

Acest topic a fost editat de March: 28 Dec 2004, 07:37 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Dec 2004, 09:19 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Un geofizician american a afirmat ca aceasta miscare seismica a produs axei Pamintului unele vibratii !! Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri

tot respectul pentru ingrijorarea ta, dar io as vrea sa vad, daca diploma acelui geofizician nu provine cumva de pe urma unei licitatii pe ebay smile.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 28 Dec 2004, 10:15 PM
Mesaj #23


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Acele cateva insule de mici dimensiuni au fost 'mutate' cu maxim 20-30 de metri.

Acest topic a fost editat de black ice: 28 Dec 2004, 10:15 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 10:43 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



e greu sa explic pe romaneste, dar o sa incerc...

de ce nu a fost evacuat regiunea? mai intai, cutremuri la oceanul indian sunt rar. nu exista tehnologia acolo pt a stie inainte, pt ca nu prea des au, mai des sunt la alte regiuni... pt asta si reactiunea oamenilor. o prietena mi-a spus ca in alta parti oamenii stii ca daca se retrage apa trebuie sa fugi. dar in aceste regiuni nu stiau, i se parea interesant si au vrut sa vada ce sa intampla acolo...

si cu adevarat: nu se stie inainte cum va fi... am citit ca la jamaica o data a fost un tsunami si au evacuat tot, dar in sfirsit tsunami-ul avea o inaltime de 15 cm. dupa asta oameni nu mai sa lasau evacuat acolo...

alta problema e infrastructura... din tarile astia eu cunosc doar tailandia, si de acolo doar bangkok, dar cunosc oameni care au fost in india, indonesia etc., sau care sunt de acolo - tarile astia sunt sarace, si nu exista multe infrastructura pt a spune oamenilor ce se va intampla. si doua ore sunt foarte foarte putin daca e vorba de un spatiu atat de mare, si de atatea oameni...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Dec 2004, 08:14 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri


Este vorba de mutarea unor insulite in medie cu 10 m. Fenomenul este vizibil numai din satelit cu instrumente de masura performante.

QUOTE
S-ar putea ca acest dezastru sa fie unul din cele mai mari din istoria moderna .


Da, in general cutremure de 9 grade pe scara Richter sau mai mari, inseamna reconfigurari de relief.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Dec 2004, 01:12 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 09:14 AM)
QUOTE
Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri


Este vorba de mutarea unor insulite in medie cu 10 m. Fenomenul este vizibil numai din satelit cu instrumente de masura performante.


Si daca o insula a fost mutata chiar si numai cu 10 metri trebuie sa fie un motiv de calmare ? ( unele posturi tv au mentionat deplasari de 10-20 km, dar ce mai conteaza !)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Dec 2004, 01:16 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (dead-cat @ 28 Dec 2004, 10:19 PM)
QUOTE

Un geofizician american a afirmat ca aceasta miscare seismica a produs axei Pamintului unele vibratii !! Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri

tot respectul pentru ingrijorarea ta, dar io as vrea sa vad, daca diploma acelui geofizician nu provine cumva de pe urma unei licitatii pe ebay smile.gif

Informatia asta nu am preluat-o de la TV" Ghiolbanul din vale" ci de la TVR si Realitatea care citeaza posturile CNN si Fox. Si nu am auzit opinii contrare nici chiar de la vreun academician roman. ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Dec 2004, 02:41 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Informatia asta nu am preluat-o de la TV" Ghiolbanul din vale" ci de la TVR si Realitatea care citeaza posturile CNN si Fox. Si nu am auzit opinii contrare nici chiar de la vreun academician roman. !  tongue.gif


Mai gresesc si ei la unitati de masura. Nu stiti povestea cu avionul canadian care a ramas fara carburant pe motiv ca americanii nu au stiut sa faca conversia din unitati ale SI (sistemul international) ?

Intre timp a fost anuntata ultima numaratoare a decedatilor - 70.000 Groaznic ce tragedie s-a petrecut acolo ! Imi pare tare rau pentru bietii oameni ! sad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 29 Dec 2004, 09:54 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



Numarul persoanelor decedate continua sa creasca dupa ce Ministerul Sanatatii din Indonezia a raportat 45.000 de decese : peste 80.000 . cry.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 29 Dec 2004, 10:36 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



pe bbc-ul acum scrie de 77.000 de persoane, dar scrie ca e probabil ca vor fi pana 100.000, si ca acest numar poate sa fie si dublu din cauza bolilor care incepe acum...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2004, 01:57 AM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu ma tem ca aceste 100.000 vor fi pana la capat doar 10%... cry.gif
Am trimis bani... nu pt turisti ca sa vina acasa, ci pt amaratii de-acolo... fara un adapost, fara nimic...
Dupa cum am vazut, in India functioneaza ajutoarele super, din partea statului. Nici nu cer ajutoare. Ma rog, a fost vorba de Bangalore... dar restul?
Bunica-mea a zis odata ceva ce nu uit: De foc poti sa fugi cumva, dar de apa nu... si ea avea "doar" o inundatie din cauza Begai... e minimal in comparatie, dar sa nu radeti...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 30 Dec 2004, 12:47 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Teribil! cry.gif
Am vazut aseara cum un tip filmase cu putin timp īnainte de catastrofa cum apa inundase putin plaja si spre norocul lui si a familiei nu schimbase nimic din ceea ce planuisera si au iesit īn larg la pescuit cu o barca de īnchiriat. La īntoarcere totul era de nerecunoscut ... sad.gif
Teribil.
O chestie interesanta pe care am citit-o pe situl de la TF1 e ca apele au patruns pāna la trei kilometrii īn Parcul national din Yala dar se pare fara sa ucida elefantii si leoparzii din rezerva ... se pare ca fugisera īnainte ca apele sa atinga tarmul ... al 6-lea simt.
Pentru cei interesati, puteti viziona aici un pdf interesant despre Tsunami si chiar sfaturi de urmat īn acest caz ... nu se stie niciodata unsure.gif
user posted image
Dumnezeu sa-i ierte pe toti .... sad.gif

Acest topic a fost editat de Puss In Boots: 30 Dec 2004, 12:50 PM


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 30 Dec 2004, 02:07 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Se pot trimite ajutoare , cred ca fiecare poate trimite cate ceva , chiar daca este o suma mica , se poate renunta anul acesta la "foc de artificii" de anul nou , banii aceia sunt ma folositori acolo thumb_yello.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Dec 2004, 04:24 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am vazut niste imagini. Se pare ca majoritatea au murit loviti de pietre si alte obiecte aduse de apa sau striviti de cladiri sau de masini. Multi nu si-au dat seama decat in ultimul moment de pericol. Unii chiar radeau si se minunau cat de interesant e valul ala. Abia cand era la cativa metri de ei si-au dat seama de pericol. Unii au scapat cu mult noroc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 30 Dec 2004, 11:24 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



unde donati bani? vreau si eu, dar pana acum n-am facut asta... ma imaginez la red cross ar fi cel mai bine? sau ce spuneti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 May 2024 - 04:10 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman