HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Recomandari

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

> Cupa Romaniei
Marcus
mesaj 14 Oct 2004, 06:28 PM
Mesaj #1


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Cupa Romaniei - Saisprezecimi
Se joaca intr-o singura mansa, pe terenul divizionarelor inferioare

Olimpia Satu-Mare (B3) - Dinamo Bucuresti 1 - 1 (3-5 la penalty-uri)
Universitatea Cluj (B3) - Steaua Bucuresti 1 - 0
Dacia Unirea Braila (B1) - Rapid Bucuresti 1 - 0
Armatura Zalau - Universitatea Craiova 0 - 2
FC Botosani (B1) - Otelul Galati 0 - 1
Callatis Mangalia (B1) - Apulum Alba Iulia 0 - 1
FC Caracal (B2) - FC National 0 - 4
Dinamo II (B2) - Poli AEK Timisoara 3 - 2
FCM Bacau II (C1) - Farul Constanta 0 - 2
Unirea Urziceni (B2) - FC Arges 1 - 2
Gaz Metan Medias (B3) - FC Brasov 1 - 0
FC Ghimbav (B1) - Gloria Bistrita 0 - 1
International Pitesti (B2) - FCM Bacau 0 - 0 (4-5 la penalty-uri)
UTA Arad (B3) - Poli Iasi 1 - 0
CS Deva (B3) - Sportul Studentesc 0 - 3
Pandurii Targu Jiu (B2) - CFR Cluj 0 - 1

Dacia Unirea Braila (B1) - Rapid Bucuresti 1 - 0
min 51 - Romeo Buteseaca 1-0

Tribune arhipline la Braila! Intre 15,000 si 20,000 de suporteri braileni au luat cu asalt stadionul municipal pentru a asista la un meci entuziasmant pentru fotbalul brailean.
Partida a inceput furtunos. Era minutul 5 cand rapidistul Daniel Niculae a trimis o pasa splendida lunga de 20 de metri, pasa care l-a gasit in careu pe Sabin Ilie. Acesta a preluat elegant si a trimis un trasor in bara. Lucescu-junior a schimbat asezarea si a trimis doua varfuri clasice, Niculae si Ilie, iar Aliuta in spatele lor. Rapidistii au dominat clar inceputul primei reprize, ratand ocazii peste ocazii. Giulestenii pareau ca vor bate pas de defilare la Braila.
Situatia s-a schimbat insa radical la jumatatea primei reprize. Braileanul V. Stan a tasnit fulgerator de langa Rada, a patruns in careul advers si a sutat ca din tun. Dolha apara incredibil! Stadionul era ca un vulcan gata sa erupa. Entuziasmul suporterilor s-a transmis si jucatorilor braileni pe teren care, cateva minute mai tarziu, au avut o alta mare ocazie de gol, cand acelasi Stan a reluat cu capul spre poarta de la numai 4 metri, insa mingea a intrat in plasa laterala…
O prima repriza buna si frumoasa avea sa fie urmata de o alta de-a dreptul formidabila. La cateva minute de la reluarea jocului, capitanul brailean Dicu a trimis o pasa "printre", pasa decisiva varfului de atac Romeo Buteseaca, care l-a gasit pe acesta ramas singur cu Dolha. Buteseaca a "strecurat" mingea printre picioarele lui Dolha si… GOOOL! Golul lui Buteseaca a aruncat in aer un stadion plin si a dinamitat meciul. Din acest moment, rapidistii au lasat garda jos si au atacat aproape haotic, cu toate liniile, pe toate fronturile. Brailenii au jucat la sacrificiu. Mai ales fundasul Daciei, Tudorel Pelin, care la cei 35 de ani ai sai, a jucat cu sufletul si inima orice duel ca si cand si-ar fi pus cariera si viata in joc.
Finalul a fost absolut incendiar, publicul asistand la ratari incredibile. Giulestenii au avut nevoie de aparitia in atac a tuturor jucatorilor, iar Rada a avut cateva ocazii imense de gol, insa felul in care a aparat portarul Brailei, Olteanu, tine de domeniul fantasticului. Inimile brailenilor au luat-o razna cu doua minute inainte de final, cand Dicu l-a driblat pe portarul rapidist Dolha si a sutat in Rada, care s-a aruncat la sacrificiu si a scos mingea de pe linia portii, dupa care mingea a ricosat la Horovei, acesta resutand in poarta Rapidului o minge pe care scria gol, insa de aceasta data Ionescu, "infipt" si el pe linia portii, a respins cu pieptul, totul ca pe contraatac, Maftei sa traga alaturi de la 7 metri de poarta. Finalul s-a jucat in careul gazdelor, un asediu total, cu Dolha pe post de atacant.
Fluierul de final al lui Lajos a pus capat jocului fanatic si suferintei rapidistilor pe teren si a adus gazdelor bucuria unei calificari ce a inviat fotbalul brailean.
A-le-o, A-le-a, Lupta, Da-ci-a! thumb_yello.gif

Universitatea Cluj - Steaua Bucuresti 1 - 0
min 85 - Szekely 1-0

Gigi, s-a rezolvat!
Dupa ce ros-albastrii au trecut de TSKA Sofia, Gigi Becali se arata ingrijorat de faptul ca finala Cupei UEFA si cea a Cupei Romaniei se disputa in aceeasi zi. "Studentii" Universitatii Cluj au rezolvat insa dilema lui Becali.
Stelistii au afisat pe teren o garnitura "second-hand", cu care au aratat nu ca o echipa cu pretentii in Europa, ci ca una "romaneasca" si prea "terestra" pentru ambitiile astronomice ale unui presedinte de club.
Ros-albastrii nici nu au avut prea multe argumente fotbalistice sa pretinda un succes in fata clujenilor. In prima repriza, Steaua a fost periculoasa doar la fazele fixe si la suturile de la distanta ale lui Pitu, respectiv Cristea. Dorinel Munteanu a intrat pe teren la pauza, in locul lui Ciocoiu, care pana atunci nu facuse nimic mai mult decat umbra pamantului. Stelistii au avut o "jumatate de ocazie" in toata repriza, la o faza fixa, cand Cristea era cat pe ce sa apuce sa suteze din 6 metri, dar Tirlea i-a "suflat" mingea. La poarta cealalta, clujenii au ratat de doua ori in pozitie de 1 vs 1, prin Goga si Szekely. Cu 5 minute inainte de final, Szekely a scapat din nou singur cu portarul, dar de aceasta data nu l-a mai iertat, ci a marcat cel mai important gol al carierei. Si al unei calificari in care putini clujeni sperau inainte de meci.

Dinamo II (B2) - Poli AEK Timisoara 3 - 2
min 1 (autogol) - Burca 0-1
min 30 - Goian 1-1
min 50 - Cl. Dragan 2-1
min 60 - Balace 2-2
min 85 (penalty) - V. Munteanu 3-2


Cu 10 zile in urma, Poli AEK pierdea acasa in fata lui Dinamo cu 3-2. Ieri, la Bucuresti, aceeasi Poli si-a masurat fortele cu Dinamo II in Cupa si din nou echipa lui Multescu a fost invinsa cu 3-2.
Meciul a inceput insa bine pentru banateni. In minutul 1, fundasul dinamovist Burca, a recuperat o minge de la Mansour si a vrut sa paseze la propriul portar, insa l-a lobat pe acesta cu o minge de la 7 metri. Ocaziile au inceput apoi sa curga la poarta lui Grigore iar golul a venit logic, in minutul 30, Goian reluand in plasa din 5 metri.
Partea secunda a inceput in aceeasi nota, devierea lui Claudiu Dragan din careul mic, dupa o pasa a lui Vlad Munteanu, facand ca divizionara secunda sa treaca in avantaj. Abia la acest scor elevii lui Multescu s-au trezit, si Balace a inscris norocos dupa un sut-centrare, copiind parca golul lui Chivu de la EURO 2000 din meciul cu Anglia. Cand toata lumea se gandea la prelungiri, a venit decizia eronata a arbitrului Daniel Deca. Acesta nu a vazut hentul evident a lui Vlad Munteanu, care a continuat faza si a fost doborat in careu de Grigore, goal-keeperul timisorean fiind eliminat. Cum Multescu efectuase toate schimbarile, in poarta a intrat un jucator de camp, Soltuz, dar acesta n-a putut respinge penalty-ul executat de acelasi Vlad Munteanu.

Directorul executiv al lui Dinamo, Cristi Borcea, a declarat cu ingamfare: "Este o veste foarte buna ca Rapid si Steaua au fost eliminate. Am demonstrat inca o data ca suntem singurul club din Romania care poate alinia doua echipe competitive. Daca anul trecut, dupa ce am castigat eventul, nu mai erau si alte trofee pentru noi, sper ca in acest sezon sa asistam la finala Dinamo I - Dinamo II."

Acest topic a fost editat de Marcus: 14 Oct 2004, 06:28 PM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Marcus   Cupa Romaniei   14 Oct 2004, 06:28 PM
Marcus   Optimi de finala: 27 octombrie 2004 Sibiu: FC UT...   28 Oct 2004, 09:52 AM
Marcus   Sferturi de finala - partide tur Universitatea Cr...   11 Nov 2004, 09:11 PM
Marcus   Sferturi de finala - partide retur Echipele eviden...   4 Dec 2004, 12:35 PM
Marcus   Semifinalele Cupei Romaniei Dinamo Bucuresti vs F...   16 Apr 2005, 11:24 AM
Marcus   Iata-ne ajunsi si in finala Cupei Romaniei. Cine c...   10 May 2005, 10:22 AM
caa   Farul a avut un culoar destul de favorabil în Cup...   10 May 2005, 01:27 PM
caa   Dinamo-Farul 1-0 şi dinamoviştii mai cî...   16 May 2005, 08:11 AM
Marcus   Cupa Romaniei 2005-2006 - optimi de finala Pandur...   27 Oct 2005, 12:57 AM
Marcus   Rapid Bucuresti - FC National 1 - 0 - finala C...   18 May 2006, 12:01 AM
John B   Tragerea la sorti a meciurilor 16-imilor Cupei Rom...   11 Oct 2006, 03:30 PM
John B   Aseara am vazut unul din cele mai frumoase meciuri...   2 Mar 2007, 10:00 AM
cocosel   Da dar din pacate..nu a miscat bine decat o echipa...   3 Mar 2007, 07:48 PM
Marian M   18.04.07 Poli TM - Steaua, Giulesti 2 echipe ince...   18 Apr 2007, 08:46 AM
Jonathan   Salutare! Sunt mai nou pe aici. Sunt pasionat...   1 Mar 2008, 10:02 AM
mutulica   si mie imi place "gashka lu' Petrescu...   1 Mar 2008, 11:00 AM
Jonathan   Au un singur lucru care ii trage in jos - gura lui...   1 Mar 2008, 01:40 PM
andra_v   Dar gura aurita. Antipatic, intepat, coleric, insa...   7 Mar 2008, 06:04 PM
Jonathan   De acord, numai ca un presedinte de club ar trebui...   7 Mar 2008, 06:31 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:02 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman