HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Roxelana-femeia..., o istorie, o poveste..poate cu morala:)
Cafe Del Mar
mesaj 30 Sep 2004, 08:53 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



spuneam ca e o femeie intr-o istorie.da, e vorba de Roxelana Hurrem-cadana lui Suleiman Magnificul.Roxelana era adusa din Ucraina.rusoaica...
in prima faza ea era doar alta cadana din harem.dintr-o intamplare(sau nu), pentru ca erau peste 100 si ceva de cadane in harem, a ajuns sa petreaca o noapte cu sultanul.atunci, a facut tot posibilul sa ramana insarcinata, pentru ca doar o noapte s-ar parea ca nu dadea roade- a gasit un barbat(unul dintre cei care aveau functii inalte in preajma Haremului) pe care l-a santajat(ii aflase un secret) si care s-ar parea ca era si cel care a lasat-o insarcinata.primul ei nascut era alb, f gras, lenes , nemilos,betiv.
dar, trecand peste asta cum l-a cucerit Hurrem pe Sultan?facand sex, cum nici o cadana nu indraznea.femeile nu isi permiteau sa fie prea pasionale.oricum turcii credeau ca femeile nu au un sufletul la fel ca cel al barbatilor.ca ele pot sa simta la fel...
inaintea ei, Sultanul avea deja o prima cadana preferata cu care avea si un copil.Mustafa.
din momentul in care Hurrem i-a aratat cu cat patos,dorinta face amor...a devenit preferata Sultanului-astfel acesta petrecandu-si numai cu ea noptile.
dar mai mult decat atat, Roxelana noastra era o femeie isteata dar foarte rea.
treptat Sultanul a devenit foarte atasat de ea.ii devenise sfatuitor si amanta.cu mult peste puterea unei cadane.prin puterea pe care o avea asupra lui Suleiman si a vremurilor a indepartat din jurul lor pe toti cei care erau loiali sultanului, pe cei cu adevarat buni in ceea ce faceau si chiar pe cei nevinovati.sicodea planuri si arunca zvonuri pretutindeni.sultanul a crezut orbeste in ea.o iubea ca un nebun.
asa Hurrem este prima femeie care din cadana a ajuns imparateasa si s-a implicat in constructia de diverse monumete, moschei, spitale, scoli...
a urzit cele mai crude morti pentru cei care ii stateau in coasta si ii puteau impiedica planurile.a omorat astfel, primul print mostenitor( pe Mustafa), un tip cu adevarat priceput si cinstit, ptr ca fiul ei sa ajunga la tron si ea sa fie mama sultanului.
dupa o viata de intrigi si urzeli cumplite, la moarte ei singurul lucru a reiesit:il ura pe sultan, ura islamul.
inainte sa isi dea duhul a avut grija ca din cei doi fii , posibili mostenitori, cel betiv si degradat sa vina la tron.este vorba de Selim.asa a considerat ea ca s-a razbunat pe islam.
este femeia care a dus la declin neamul osmanlailor.
sunt multe de spus.dar am incercat sa simplific povestea.
nu se vrea un soi de "vedeti ce face femeia"?!e o bucata de istorie cand puterea de seductie, inteligenta , si chiar cruzimea unei femei putea schimba istoria.

Acest topic a fost editat de Cafe Del Mar: 1 Oct 2004, 08:10 AM


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Cafe Del Mar   Roxelana-femeia...   30 Sep 2004, 08:53 PM
Cafe Del Mar   mai ales ca e vorba de o vreme in care femeia era ...   30 Sep 2004, 10:18 PM
bdl   e o bucata de istorie cand puterea de seductie, in...   1 Oct 2004, 04:10 AM
Cafe Del Mar   QUOTE (bdl @ 1 Oct 2004, 05:23 AM) e o bucata de i...   1 Oct 2004, 07:32 AM
Cafe Del Mar   eu cred ca e un subiect inchis.era doar o poveste....   1 Oct 2004, 08:24 AM
contraste   In palatul maritului sultan atotputenic si magnifi...   1 Oct 2004, 06:42 PM
Cafe Del Mar   contraste ai completat si ma bucur...credeam ca n...   1 Oct 2004, 07:12 PM
contraste   Bine . Roxelana a fost de origine nomada, poate ta...   2 Oct 2004, 03:00 PM
contraste   Hanu Ancutei - Teatru, Film si Carte ] Pentru tin...   3 Oct 2004, 02:00 PM
Cafe Del Mar   Eh, unii dintre noi suntem marcati in subconstient...   3 Oct 2004, 02:13 PM
contraste   Chiar te rog, esti invitata mea la versuri, sa am...   3 Oct 2004, 02:23 PM
bdl   Roxelanaaaa, eu te spun lu mamaaaa Ca mi-ai furat ...   3 Oct 2004, 02:26 PM
contraste   Roxelana vrea banana Ca sa-i stoarca toata zeama P...   3 Oct 2004, 02:31 PM
Cafe Del Mar   Si nu doar c-a luat regat Si banana a mancat, Dar ...   3 Oct 2004, 02:35 PM
contraste   Hai, scrie despre Lady R sultana !   3 Oct 2004, 02:40 PM
mutulica   fie vorba, se pare ca roxelana aia se pricepea de ...   3 Oct 2004, 02:40 PM
contraste   A invatat ca sa supravietuiasca..... Asta da polit...   3 Oct 2004, 02:43 PM
Cafe Del Mar   Ca si azi, sexul este una din chei... ea a inteles...   3 Oct 2004, 03:07 PM
contraste   Roxelana dupa o noapte de "amor" cu sult...   5 Oct 2004, 11:44 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 09:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman