HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Fericire Uitata ?, Lumea este in schimbare
cipdecip
mesaj 2 Sep 2004, 08:58 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Stau si privesc oamenii pe strada . Oameni pe care nu-i cunosc si totusi am impresiia ca traim aceleasi sentimente . Viata lor pare a fii stapanita de aceeasi monotonie . Poate si a ta e la fel.......... In lumea mea toti oamenii au aceeasi infatisare . Te intrebi cum arata . Frumoasa sau urata . Ce conteaza ? Atat timp cat toti suntem egali nu cred ca mai are vreo importanta . Oricum ambele sunt trecatoare . Si totusi cand vad acea tanti pe strada coplesita de necazuri , acel nene care se impiedica si-si pierde rabdarea . Toti sunt la fel au uitat ce este fericirea . Cine stie ... Sunt doar niste necunoscuti. Poate nici n-au aflat ce este acel sentiment . Sau poate l-au cunoscut si n-au stiut ce este . L-au negat si l-au pierdut .


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
black ice
mesaj 2 Sep 2004, 11:30 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Consider ca scopul omului pe pamantul asta e gasirea fericirii. Fiecare intelege ce vrea prin fericire. Acea tanti de care ziceai s-ar putea sa gaseasca fericirea cand se uita seara la telenovele, cand barfeste cu prietenele ei de pe aceeasi scara de bloc sau din contra atunci cand isi vede copii/nepotii fericiti. Acel nene, asemenea, poate gasi fericirea in fata televizorului, la meciul de fotbal, cu berea Noroc in fata si prietenii alaturi.

Tu, sau eu, sau oricine altcineva poate gasi fericirea atunci cand sta pe munte cu persoana iubita in brate. Admiri maretia naturii, adulmeci parfumul parului ei, o saruti usor pe obraz, ii strangi mana intr-a ta si-ti spui in gand: sunt fericit.

Momente iluzorii sau din contra, cat se poate de reale. Nimeni n-a uitat ce e fericirea, desi totodata nimeni n-a trait toate stadiile ei. Totul e perceput relativ intru cat suntem unici - nu egali.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
QuixoticWitchhun...
mesaj 2 Sep 2004, 11:36 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 22 August 04
Forumist Nr.: 4.312



Hmmm... "Fericire?" Ce poate sa fie mai mult decat o stare care te corupe dandu-ti totusi senzatia ca tu esti corupatorul, de care abuzezi, pe care o molestezi si pe care ajungi, intr-un sfarsit brutal, sa o haituiesti?
Pana la urma vorbe aiurea. Cine (mai) crede in "Euforia perpetua"?! Un "nene" e doar un "nene", nicidecum un etalon al fericirii. Ce-ar trebui sa faca?! Sa demonstreze lumii ca e fericit? Ete na! La ce bun?!


--------------------
Hai sa ne jucam de-a viata, cu rasete si magii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Sep 2004, 11:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cips
mesaj 3 Sep 2004, 12:20 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




Da oare au stiut ei ce e fericirea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Sep 2004, 08:37 AM
Mesaj #5


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Lumea are foarte multe treburi concrete, presante şi stresante de rezolvat, acum şi imediat. Nu prea este timp de altceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 3 Sep 2004, 04:14 PM
Mesaj #6


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



dom'le, io zic ca a cauta prea asiduu fericirea e una in sursele principale ale nefericirii. Pentru ca fericirea adevarata e cam legata de chestia cu gasitul jumatatii, chestie care e o fantezie regulatoare destul de sinistra de fapt. Asa ca lasati dreq cautatul fericirii si deschideti ochii la ce aveti in voi si in jur si o sa vedeti ca nu e dracu chiar asa de negru. Viata mea numa' monotona nu e, Doamne multam... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Sep 2004, 04:26 PM
Mesaj #7


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



rofl.gif Aia e frate Nicodim! Da' ce combinaţie dreq-fericire-Doamne-dracu meseriaşă scoseşi că eu unu' mă trezii complet din mahmureală!! rofl.gif spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 3 Sep 2004, 05:17 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Cipdecip welcome.gif la han! smile.gif

Sa stii ca am avut aceasi senzatie despre oameni cind mergeam pe strazi acum cind am fost in RO. Un nor de tristete invaluia capul tuturor, multi mergeau cu capul aplecat, umerii lasati, parca apasati fiind de o greutate, cu priviri sinistre isi vedeau de drum. Cersetorii (mai ales batrinii) adaugau si mai mult gri tabloului, nici soarele nu ii mai insenina...(probabil ar zice ca nu tine de foame?? )
E chestie de mentalitate, zic eu...lipsurile s-au inradacinat adinc in mintea lor, se traieste de pe o zi pe alta...altfel nu gasesc nici o explicatie...

Nu asa e in Spania, pe strada, metrou/tren se discuta, ride, lumea cu-adevarat se bucura de viata, din plin... terasele pline de oameni voiosi, degajati...Clar am vazut o deosebire, parca norul se ridicase... pe strada mai vedeam pe cineva cu cite "un nor" mic deasupra...oh...asta sigur e roman, ma gindeam....si asta, si asta...
Pina la urma iti vine sa zici ca e inascuta in noi deprimarea asta, parca e o legatura in jurul mintii...eu zic ca fericit e acel care reuseste sa o rupa, sa evadeze...

@Nicodim
QUOTE
Pentru ca fericirea adevarata e cam legata de chestia cu gasitul jumatatii,


Asa e, aici ai zis f bine! spoton.gif Nu odata am citit ca 90% din fericirea noastra, e strins legata de un partener potrivit! Agreez 100%. Realizezi asta mai bine cu trecerea anilor....

Cred ca romanii din tabloul ilustrat de Cipdecip ar nega totusi, ... laugh.gif si ar zice ceva legat de bani???? blink.gif Tot ce se poate... rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Sep 2004, 08:25 AM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Păi da' bineînţeles! Că dacă n-ai bani de unde să iei jumătatea ailaltă?! Şi uite aşa rămîi înjumătăţit şi nefericit! cry.gif wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Sep 2004, 12:43 PM
Mesaj #10


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



BINE AI VENIT LA HAN QuixoticWitchhunt !

welcome.gif ani.gif

Sa stii ca ai acelasi avatar ca si LOREDARIA si CACTUS.....

E motiv de fericire, oare?
@ MILIMETRU pai da si tu un extemporal la mama Omida ! Da unul luuuuung ca mai sunt si altii, adica unul colectiv, ca se mai plangeau si altii !
Si-atunci sa vezi fericire ! Hop si eu sa imi iau portia !

Acest topic a fost editat de contraste: 4 Sep 2004, 12:45 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
QuixoticWitchhun...
mesaj 4 Sep 2004, 01:12 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 22 August 04
Forumist Nr.: 4.312



Mersi, mersi!
Nu stiu daca e, totusi, un motiv de nefericire. smile.gif


--------------------
Hai sa ne jucam de-a viata, cu rasete si magii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 5 Sep 2004, 04:09 PM
Mesaj #12


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



"Daca esti fericit cu siguranta ai uitat ceva."
"Daca esti fericit nu-ti face griji, trece repede."

Doua pesimiste Legi ale lui Murphy. laugh.gif


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Sep 2004, 09:00 AM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Vorbind acum serios, fără a da la o parte vorbele lui Nicodim, fericirea cred că nu depinde numai de găsirea jumătăţii deşi şi aceasta este un factor de prim rang. Eu am auzit de persoane mulţumite (fericire mi se pare un cuvînt prea pretenţios) fără ca mulţumirea lor să aibă legătură cu jumătatea...

Şi, ca s-o parafrazez pe Ligia, şi-au dat seama de asta o dată cu trecerea anilor! smile.gif

ps: @contraste
Îmi pare rău, dar nu înţeleg ce ai vrut să spui cu extemporalul la Omida... cry.gif

QUOTE (LigiaB @ 3 Sep 2004, 06:30 PM)
Un nor de tristete invaluia capul tuturor, multi mergeau cu capul aplecat, umerii lasati, parca apasati fiind de o greutate, cu priviri sinistre isi vedeau de drum.
E chestie de mentalitate, zic eu...lipsurile s-au inradacinat adinc in mintea lor, se traieste de pe o zi pe alta...altfel nu gasesc nici o explicatie...


Eu mai găsesc o explicaţie, mai ales pt cei mai în vîrstă. Nu ştiu dacă e adevărată dar pt mine e: am observat un anumit gen de frustrare provenită din imposibilitatea adaptării la noul fel de viaţă. Cel de după 1989. Oamenii s-au născut, au crescut dar mai ales s-au format ca oameni în regimul comunist. Viaţa atunci era f diferită decît cea de azi. La fel şi gîndirea oamenilor. Sînt, în plus, la o vîrstă cînd noi asimilări sînt foarte greu primite sau deloc. De aici rezultă o mare frustrare, apoi mîhnire, apoi acel stigmat al neputinţei de a fi mulţumit pe care-l remarcăm uneori la semenii noştri...

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 11 Mar 2005, 12:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 7 Sep 2004, 02:18 PM
Mesaj #14


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Adica subscriu, mai milimetrule !
Si mai sunt de acord cu ceva : cu incapacitatea romanilor de o anume generatie de a se adapta.
De fapt noi nu suntem un popor nici sportiv, nici versatil. A trece de la o munca la alta, de la o gandire la alte este ori sport, ori versatilitate...

Acest topic a fost editat de contraste: 7 Sep 2004, 02:26 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 9 Sep 2004, 12:01 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Dar oare cum ar arata societatea fara tristete ?


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 9 Sep 2004, 07:18 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (milimetru @ 6 Sep 2004, 11:13 AM)
Vorbind acum serios, fără a da la o parte vorbele lui Nicodim, fericirea cred că nu depinde numai de găsirea jumătăţii deşi şi aceasta este un factor de prim rang. Eu am auzit de persoane mulţumite (fericire mi se pare un cuvînt prea pretenţios) fără ca mulţumirea lor să aibă legătură cu jumătatea...

@ Caa, ca asa te stiu eu smile.gif si tare imi placea numele tau asa, rolleyes.gif sa stii ca mie nu imi e de-ajuns sa fiu numai multumita, eu vreau fericita...oricit de pretentios ar fi cuvintul.... wink.gif

In legatura cu imposibilitatea unora sa se adapteze schimbarilor, sint total de-acord, de fapt mi-ai citit gindurile.... spoton.gif

@ Cipdecip Daca nu am cunoaste tristetea, nu am pretui atit de mult fericirea... la fel de mult cum nu pretuim sanatatea numai dupa ce scapam de boala... ideea e aceasi...

Quixzotic, acum te vazui...welcome.gif la Han! smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Sep 2004, 08:04 AM
Mesaj #17


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu cred că societatea fără tristeţe nu ar arăta prea bine. Ar fi o adunătură de indivizi imbecili. Eu cred că tristeţea e un... rău necesar. Necesar pt. a diminua mîndria noastră nativă şi dăunătoare. Cam ăsta e punctul meu de vedere şi chiar mi-ar conveni să văd şi altul. Poate îmi schimb percepţia...

@ Ligia
Ei, dacă ştiam nu mi-aş mai fi schimbat nick-ul! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 9 Sep 2004, 08:41 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Milimetru, apoi in Eden era tristete? Tristetea nu a venit in urma savirsirii pacatului? sad.gif Dar stai ca nu sint la subforumul Credintei... rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Sep 2004, 09:02 AM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ei, dacă tristeţea vine în urma săvîrşirii păcatului atunci nu e cumva normal să o avem... tovarăşă de viaţă? Că la capitolul "păcate" ne pricepem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 9 Sep 2004, 09:10 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



O masura in toate si un strop de bunavointa, inlocuieste tristetea cu multumire sa nu zic fericire. smile.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Sep 2004, 09:18 AM
Mesaj #21


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bineînţeles! spoton.gif

Şi să nu uităm şi o altă cale bună: Laughter is the closest distance between two people! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 9 Sep 2004, 09:44 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Deci e clar ca sint cai de a alunga tristetea, vezi? smile.gif spoton.gif

(am zis asta sa nu fim atentionati ca sintem off-topic, laugh.gif )


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 9 Sep 2004, 11:56 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Am mai spus-o undeva...In cazul adevaratelor tristeti, a celor vecine cu depresia, muntele si padurea sunt doi mari medici !!


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 9 Sep 2004, 01:31 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Mai vedem uneori la TV emisiuni de 'farse' preluate de pe posturi de afara (de tipul 'candid camera', etc.) Tot felul de farse li se fac trecatorilor, una mai stupida ca alta, si ei (victimele) se amuza copios... Ma puneam in situatia victimei, sau imi imaginam o punere in scena de acel tip undeva in centrul unui oras din Ro. Pai organizatorii unei astfel de farsa ar fi batuti mar in primele 5 minute !! Chiar reactia mea instinctiva (desi sunt un om bland smile.gif ) ar fi violenta... Suntem muult prea crispati (romanii in general), mult prea rigizi, ne asumam mult prea usor stressul si il constientizam probabil prea pregnant, permanent. Dar vor mai trece cred ani buni pana cand aceasta stare de lucruri se poate schimba.
Omul in societatea romaneasca (desigur, nu numai) poarta ochelari de cal, se afunda fara putinta de scapare in propriile probleme (meschine de multe ori). Si eu imi spun adesea ca afundat in activitatea (sau "stressul") imediat nu mai pot vedea ... the big picture. Nu mai vedem padurea din cauza copacilor.
In 2000 am fost in Bosnia, deci la cativa ani dupa terminarea razboiului. Totusi, urmele lui erau pretutindeni, distrugere, ruine, cimitire in loc de parcuri, cladiri ciuruite, minarete retezate, poduri distruse... Multa ura intre membrii comunitatilor diferite, segregatie etnico-religioasa peste tot. Dar oamenii radeau, sareau sa te ajute, erau calzi, prietenosi cum nu am vazut in alta parte in Europa (la nivel macro, ca populatie ma refer). Nu au uitat nici razboiul, nu si-au uitat nici dusmanii, foarte multi au pierdut cel putin pe cineva drag, dar ei insisi spuneau ca razboiul, distrugerea si moartea i-a facut sa vada dincolo de meschinaria cotidiana, dincolo de problemele marunte, dincolo de lipsa banilor, i-a facut sa aprecieze viata, sa aprecieze o zi frumoasa sau verdele ierbii, i-a facut sa VADA pe omul de langa ei.
Cand uitam sa vedem lumea minunata si complexa in care traim, natura si mai ales oamenii, cand uitam sa ne bucuram de lucruri simple, cand nu avem timp sa zambim pentru o raza de soare, nu avem dreptul sa ne plangem ca nu suntem ... Fericiti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Sep 2004, 04:00 PM
Mesaj #25


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Situaţia din Bosnia se repetă la indigo şi în alte părţi (Burundi, Africa de Sud...). După mari şi sîngeroase conflicte oamenii se întreabă "de ce oare am făcut-o?" şi au subite revelaţii, deşi cu relativ puţin timp în urmă aveau ochii injectaţi şi ură în loc de iubire. Şi se ghidau după nişte principii "extraordinare". Care s-au dus ca fumul după aceea...

Nu vedem pădurea din cauza copacilor. Foarte adevărat. Fericirea este peste tot în jurul nostru. Trebuie doar să întindem mîna şi să o luăm. De ce n-o facem? Pentru că sîntem proşti. Şi cel dintîi sînt eu... ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 26 Sep 2004, 11:02 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



fericire poti sa gasesti in orice, daca vrei. nu ma refer la acea fericire mare care te loveste dintr-o data...gen "ai castigat la loto" rofl.gif ci de toate chestiile mici care ne pot lumina ziua, dar pe langa care trecem,ocupati fiind cu scopurile noastre maretze.
ieri am fost cu iubitul meu la zoo...si desi nu mai am de mult varsta sa merg la gradina zoologica m-am simtit asa de bine...eram cu el, ne uitam la animale, am facut poze...a fost o zi linistita si fericita, de completa relaxare care m-a lasat cu un zambet mare pe toata fata. biggrin.gif
ma simt bine si atunci cand eforturile mele sunt apreciate, cand muncesti mult si la sfarsit vezi ca totul a iesit bine, cand pot sa imi iau ceva ce imi doresc...

din pacate ma uit la oamenii cu care interactionez, pe langa care trec pe strada, cum merg....aplecati de mijloc, incruntati, tristi...daca ai putea citi in mintea lor nu ai vedea decat griji, probleme...si asta e trist. foarte trist.
carpatic are dreptate...cred ca la noi de aia nu merg farse gen camera ascunsa...oamenii nu mai au simtul umorului...viata e prea grea ca sa ne mai arda sa glumim.
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eucumine
mesaj 20 Oct 2004, 06:08 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 14 October 04
Forumist Nr.: 4.673



fericirea, ca si iubirea, a devenit o notiune aproape golita de sens:o notiune
care isi pierde semnificatiile pentru ca s-a abuzat de ea...poate o auzim
rostita prea des si nu intotdeauna in contextele potrivite:"sunt fericit ca te-
am cunoscut", "sunt fericit ca am scapat de...", "sunt fericit ca am prins
trenul in ultimul moment...", sunt fericit ca ploua sau, ca nu ploua"...

sau poate fericirea e doar o problema de perceptie:aceeasi persoana, acelasi
obiect, aceeasi situatie, pot sa faca o persoana fericita si o alta,
nefericita...sau, chiar aceeasi persoana, in perioade de timp diferite, poate
sa fie fericita sau nefericita din pricina lor...

sau poate fericirea pare ceva indepartat si intangibil pentru ca nefericirea
este mai agresiva, mai stridenta, mai prezenta:frigul, foamea, saracia, boala,
seceta, inundatiile, accidentele, ura, intoleranta, ipocrizia fac parte din
cotidian:odata atinsi de ele, suntem nefericiti...dar nimeni nu se opreste o
clipa sa isi spuna siesi ca este fericit numai pentru ca nu le-a trait sau
simtit pe propria piele...

sau poate fericirea e perversa:ne ademeneste, ne orbeste, ne absoarbe toata
energia si, in clipa in care am atins-o, isi schimba chipul si infatisarea: nu
mai este ceea ce cautam...ma gandesc aici ca imaginea fericirii pentru sclav
are chipul libertatii...dar ce sa faca el cu libertatea sa, smuls din colivia
in care si-a dus viata pana in acel moment? incotro sa se indrepte, fara
bagaje, fara familie, fara un adapost, cu sufletul si mintea goale? odata
implinit visul lui de fericire, acesta se transforma intr-un cosmar, iar
fericirea dobandeste alte semnificatii...

incerc sa "vad" fericirea, asa cum incerc sa o fac mereu cu notiunile...si cred
ca, venind pe lume, avem cu totii in mana un fir de ata:un simplu fir, care, cu
trecerea timpului, devine un sirag:cu migala, cu rabdare, il umplem si lasam un
loc cat mai mare pentru ultima piesa, fericirea...le strangem pe celelalte, le
inghesuim, imaginandu-ne ca ea e un diamant, o perla rara...cautand cu
disperare fericirea, uitam siragul intr-un ungher, il lasam sa se destrame sau
sa se prafuiasca...
fericirea? e o margica de sticla pitita sub pragul casei:uneori nu o vedem,
alteori ne impiedicam de ea si, enervati, o aruncam la gunoi...

am invatat ca fericirea sta in lucrurile simple, pe care le doresti fara sa
stii ca le doresti si care se intampla, nu se implinesc:o aroma, o culoare, o
privire, un cuvant...


--------------------
"Il n`y a qu`un seul luxe:celui des relations humaines."(Saint-Exupery)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
One_Last_Dance
mesaj 28 Dec 2005, 09:37 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 683
Inscris: 26 December 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 5.291



Cat de frumos e totusi__ un "coltisor de fericire" uitat__ AICI.

Acest topic a fost editat de One_Last_Dance: 28 Dec 2005, 09:38 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 7 Jan 2006, 11:32 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



QUOTE
carpatic are dreptate...cred ca la noi de aia nu merg farse gen camera ascunsa...oamenii nu mai au simtul umorului...viata e prea grea ca sa ne mai arda sa glumim.
G.


Sunt state care duc mai rau decat noi, desi avantajele si dezavantajele isi spun cuv peste tot, oriunde am fi.Totusi, nu pb sunt de vina, nu necazurile astea care nu mai inceteaza, nici greutatea cu care le ducem, ci felul in care alegem sa le 'traim' ca sa spun asa. Aici este vb de mentalitate. Niciodata nu e traziu sau ridicol pt un suras, daca nu zambet.Nu vb un optimist aici. Vreau sa spun doar ca aceasta stare nu face decat sa accentueze supararea si cufundarea intr-o alta mai rea.


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 8 Jan 2006, 06:00 AM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Oare de ce cand ma gandesc la fericire am in minte numai momente efemere, care nu tin mult, momente care tin atat de putin...iar cand zic tristete am momente care se intind pe o perioada lunga, pe o perioada care pot sa o denumesc (de atunci ...pana atunci...) Oricum ce am vrut sa zic este ca sunt asa de scurte momentele in care ne simtim cu adevarat fericiti...in comparatie cu celelalte, cand in permanenta ne lipseste ceva anume...Poate din cauza asta senzatia de fericire sa fie uitata undeva...


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 20 Mar 2006, 02:53 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nu cred ca fericirea este uitata. Poate doar ignorata uneori.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 24 Mar 2006, 08:32 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



Trebuie sa ai dorinta si curaj sa fii fericit! Ba chiar, as putea sa afirm ca este una din indatoririle noastre. De ce romanii sunt asa de tristi? Noi am fost (sper sa mai fim, dar cu democratia asta...) un popor care se multumea cu putin pt. a fi fericit. Asta pt suntem situati intr-o zona benefica a lumii, pe de o parte, iar alta ar fi invataturile vechi ale stramosilor nostri care, peste timp, ne arata ce sa pretuim cu adevarat. Ca sa fi fericit ar trebui sa fim ...oameni: sa nu invidiem pe altii (mai ales din familie) pt. succesele obtinute, sa ne ajutam intre noi fara sa asteptam rasplata, sa ne facem timp pt. a-i asculta si pe altii. Si mai e ceva. zic eu f.important: cum au sa rada, cum sa fie fericiti copiii nostri daca noi nu VREM sa fim FERICITI?


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 27 Oct 2007, 08:13 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Raman pe ganduri asupra acestei 'probleme', numita FERICIRE.

QUOTE(One_Last_Dance @ 28 Dec 2005, 10:37 PM) *
Cat de frumos e totusi__ un "coltisor de fericire" uitat__ AICI.


Pe-atunci, demult, nu ma supara decat un singur lucru: eram atat de fericita, incat nu mai aveam nicio dorinta. Asta era o picatura de amaraciune in toata Bucuria.
Sa nu mai poti dori nimic!
Asadar, viata nu consta numai in satisfacere, in placere, in indeplinirea tuturor dorintelor?
Nu-i de-ajuns cand inima tie usoara si fara dureri?
Exista si altceva in viata? Altceva, care nu consta numai in placere?
Ce poate fi?...
Poate ca nu-i FERICIREA DESAVARSITA, atunci cand posezi tot ce doresti...


"Ce importanta are ca o placere e falsa, totul e sa crezi ca-i adevarata... " E fraza unui filozof pe care l-am citit cu ceva timp in urma.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vladimir Pana
mesaj 27 Dec 2007, 06:39 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 27 December 07
Forumist Nr.: 11.029



Poate ca unii sunt fericiti in nefericirea lor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Aug 2009, 06:16 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(eucumine @ 20 Oct 2004, 07:08 PM) *
am invatat ca fericirea sta in lucrurile simple, pe care le doresti fara sa
stii ca le doresti si care se intampla, nu se implinesc:o aroma, o culoare, o
privire, un cuvant...


... asa e.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman