HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

> Obiectiv Sau Subiectiv
Mihai
mesaj 15 Apr 2003, 07:21 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In viata cotidiana sunteti subiectiv sau obiectiv?
Cand putem considera ca avem o opinie obiectiva asupra unei situatii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Tudy
mesaj 25 Apr 2003, 11:12 AM
Mesaj #2


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



O sa incerc sa explic pe cat posibil in ce punct se "inseala" omul sau, mai exact, unde anume apare acea "iluzie" de care vorbeam...

Intai, omul crede ca are capacitatea de a face. El crede ca este fiinta care actioneaza, in realitate el nefiind un om care actioneaza, ci un om care reactioneaza. El nu are capacitatea sa faca, ci el este facut, este condus. Dar de ce il intalnim in aceasta vesnica stare de reactie? Pentru ca el este conditionat prin niste structuri; si nefiind trezit la capacitatea sa reala de actiune, el vehiculeaza doar idei primite. Starea reactiva se manifesta cel mai evident pe latura sa afectiva, emotionala, sensibilitatea ajungand sa fie o suita de reactii emotionale la realitatea inconjuratoare. Acesta reactie se face si in domeniul corporal. In functie de starea sa biologica sau de starea curateniei trupului, omul va fi supus unor procese reactive, aceasta insemnind ca el este "facut", in loc de a avea capacitatea sa faca ei insusi: el reactioneaza si inca nu actioneaza. Capacitatea plenara de a actiona este legata de o stare de seninatate.

Alt punct asupra caruia omul isi face iluzii si se crede altfel, este notiunea de unicat. Cand spune EU, cand spunem EGO, avem impresia ca suntem un intreg, o globalitate care formeaza ceva sferic, insa un observator atent va vedea ca acest EU care se crede unic, la un moment dat se contrazice, ceea ce inseamna ca nu e unic, ci mai intervine in el un al doilea si apoi un al treilea si un al patrulea personaj din noi. Astfel, vedem in cele din urma ca suntem constituiti dintr-o multitudine de personaje, si astfel vom descoperi in noi mai multe aspecte: un "EU" fericit, un "EU" trist, un "EU" calm, un "EU" agitat...

Intr-o zi lisus l-a intrebat pe "cel rau" cum se numeste el. Si atunci Raul i-a raspuns: "Ma numesc Legiune"; in armata romana, o legiune era formata dintr-o mie de oameni. Cam atatea "personaje" se gasesc intr-o singura "persoana". Totusi, ce ii da atunci omului iluzia unicitatii, in vreme ce el este totusi multiplu? In primul rind faptul ca are un nume si ca se identifica cu acest nume. Apoi faptul ca are un corp, ca isi descopera senzatii si emotii care i se par sa fie ale lui. Chiar daca acest corp se modifica, modificarea suficient de lenta, incit el sa aiba impresia continuitatii. Si apoi, nu in ultimul rand, ideile, pe care le crede ca fiind ale sale. Daca omul vrea intr-adevar sa traiasca Unicitatea, va trebui sa se poata deschide spre exprimarea Eului sau Adevarat, si asta va fi deschiderea spre trairea sa spirituala. Pana atunci, el va fi doar un om care reactioneaza...

Alte doua puncte asupra carora omul isi face iluzii: mai intai, omul crede ca este constient in timp ce el nu-i inca trezit la toata constienta sa. Celalalt punct este notiunea de vointa. Cand vorbim de vointa, exprimam un fel de a voi "personal", care inseamna exprimarea unui efort de a vrea sa-ti manifesti dorintele. Dar in acel moment inca nu sintem salasuiti de Vointa. Pentru ca vointa este una singura, cea Divina. Si, in final va trebui sa exprimam aceasta zicere prin cuvintele: "Fie voia Ta".

Manifestarea Ego-ului este sustinuta cu succes de catre mintea umana. In momentul in care se transcende Ratiunea, dispare si manifestarea Ego-ului. Nu spun aici ca Ratiunea nu este utila. Dimpotriva, Ratiunea este unul dintre cele mai minunate instrumente care i-au fost oferite Omului. Insa e nevoie sa acceptam ca este doar un simplu instrument, si ca nu putem avea pretentia sa atingem esenta Divinitatii doar prin intermediul Ratiunii.

Orice experienta spirituala (care transcende Ratiunea), este dupa cum spuneam eu, simtita, insa nu este sub nici o forma subiectiva, ci pur si simplu este...

Acest topic a fost editat de Tudy: 25 Apr 2003, 11:13 AM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Mihai   Obiectiv Sau Subiectiv   15 Apr 2003, 07:21 PM
Petru   Cred ca in viata de zi cu zi nu se mai face o dist...   16 Apr 2003, 10:00 AM
bubu   De acord cu Petru aici. Depinde de situatie.   16 Apr 2003, 10:34 PM
Petru   Asa e este evident ca depinde de situatie si ca ni...   17 Apr 2003, 09:32 AM
Tudy   In totalitate obiectiv. Sunt subiectiv doar atunci...   20 Apr 2003, 12:07 PM
Petru   "in totalitate obiectiv" si in continuar...   20 Apr 2003, 02:58 PM
Tudy   Nu. Dimpotriva, sunt de parere ca persoanele care ...   20 Apr 2003, 03:01 PM
Petru   Acum inteleg. Imi pare rau de cele spuse mai sus. ...   20 Apr 2003, 03:21 PM
Tudy   Nu e nici o problema... Oricum, sunt de parere ...   20 Apr 2003, 03:26 PM
Petru   Inteleg despre ce e vorba. Si eu as inclina spre o...   20 Apr 2003, 03:30 PM
black ice   Eu unul nu inteleg cum poti fi doar obiectiv si su...   22 Apr 2003, 11:30 AM
Petru   Ma incumet eu sa dau un raspuns desi nu stiu daca ...   22 Apr 2003, 12:38 PM
Tudy   Petru Ionescu: Exact! Si problema se pune acum...   22 Apr 2003, 06:51 PM
black ice   Asa e. Dar eu sunt putin mai drastic si spun asa: ...   22 Apr 2003, 09:33 PM
Tudy   Renuntand la iluzia auto-impusa (mai mult sau mai ...   23 Apr 2003, 10:11 AM
black ice   Pai existenta noastra din ce mai este compusa daca...   23 Apr 2003, 01:07 PM
Petru   Este evident ca omul are o constiinta formata in u...   23 Apr 2003, 01:22 PM
black ice   Exact, iar acea constiinta poate fi altfel decat s...   23 Apr 2003, 09:21 PM
Petru   Constiinta nu este doar subiectiva,dar nici nu cre...   24 Apr 2003, 09:50 AM
Tudy   QUOTE (black ice)Pai existenta noastra din ce mai ...   24 Apr 2003, 12:05 PM
Petru   Daca e sa facem o expunere de orientari in aceasta...   24 Apr 2003, 04:22 PM
black ice   Ok. Sper sa fi inteles corect ceea ce Tudy a incer...   24 Apr 2003, 09:33 PM
maudi   QUOTE (Petru Ionescu @ Apr 23 2003, 02:45 PM) Este...   25 Apr 2003, 01:47 AM
Tudy   O sa incerc sa explic pe cat posibil in ce punct s...   25 Apr 2003, 11:12 AM
black ice   Da, cred ca acum iti inteleg punctul de vedere. Da...   25 Apr 2003, 01:34 PM
Petru   MAUDI, Cele afirmate de mine mai sus nu sunt aber...   30 Apr 2003, 11:26 AM
genicon   Care este faza in viziunea mea? E o intrebare de g...   9 May 2003, 05:18 PM
black ice   Ideal eu zic ca e asa cum e acum. Daca am fi tot t...   9 May 2003, 10:58 PM
Petru   Obiectivitatea nu poate lipsi cel putin in cateva ...   10 May 2003, 09:21 AM
Carmi   Dupa parerea mea trebuie neaparat gasit echilibrul...   10 May 2003, 12:29 PM
black ice   Domeniul eu zic ca nu are nimic de a face cu obiec...   11 May 2003, 12:06 AM
Petru   Intr-adevar se poate spune ca este dificil de gasi...   12 May 2003, 10:08 AM
special creep   credeti ca putem fi cu adevarat obiectivi ?eu nu c...   13 Jan 2004, 04:43 PM
nefertiti-old   Obiectiv si subiectiv sunt doua notiuni foarte rel...   13 Jan 2004, 04:53 PM
Tudy   QUOTE (special creep @ Jan 13 2004, 04:45 PM) cred...   13 Jan 2004, 05:07 PM
nefertiti-old   Tudy, da un exemplu de obiectivitate, pls.   13 Jan 2004, 05:08 PM
Tudy   O stare de obiectivitate pura poate fi atinsa doar...   13 Jan 2004, 05:15 PM
nefertiti-old   Eu ma refeream la un exemplu concret, nu abstract.   13 Jan 2004, 05:18 PM
Tudy   Nu cred ca ar fi relevant, in principal datorita m...   13 Jan 2004, 05:21 PM
denise   De altfel, orice propozitie de genul "eu sunt...   13 Jan 2004, 06:22 PM
Tudy   Nu am sustinut in nici un moment ca analogia respe...   13 Jan 2004, 06:31 PM
Storm   O parere chiar daca pare obiectiva, e cu siguranta...   13 Jan 2004, 08:23 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 12:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman