HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Numarul 7, sapte zile, sapte ani, sapte...
Olaf
mesaj 30 Aug 2004, 03:30 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Am inceput de (relativ) curand sa citesc "Istoria religiilor..." a lui Eliade si, cand am ajuns la China antica, am fost surprins sa citesc despre unul din miturile cosmogonice chinezesti (din cate am inteles nu s-au pastrat prea multe informatii despre acestea), in care Haosul era perforat pentru a semana fetei oamenilor, adica pentru a avea sapte orificii. Atunci cand a fost facut si al saptelea orificiu in Haos, acesta a sucombat. Lasand la o parte mitul haosului care se afla la originea tuturor lucrurilor, m-a uimit prezenta, si aici, a cifrei sapte. Si de fapt, cred ca toate religiile din lume au cate o legenda, mit, traditie, etc. legata de cifra sapte.
Daca stiti cate ceva despre ce inseamna, unde se gaseste in natura, posibile motive pentru a alege aceasta cifra si nu alta, chiar sunt curios sa aflu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 30 Aug 2004, 03:35 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Ce zici, schimbi numele subiectului in "Numerologie", pentru a incepe o discutie mai larga?

Numerele au multe semnificatii in Biblie.
De exemplu, numarul 7 este simbolul perfectiunii, mai ales cu privire la lucrurile de pe pamant (este asociat cu lucrurile pamantesti). Numarul 12 este tot un simbol al completitudinii, dar mai ales cu privire la lucrurile ceresti.

La fel, numarul 3 inseamna o accentuare, o repetare a unui lucru, ca avand o deosebita importanta...

In schimb, numarul 6 reprezinta imperfectiunea, pacatul. Un triplu 6 (numarul 'fiarei': 666) inseamna o cumplita imperfectiune, o intreita imperfectiune, sau pacatul cras. Tocmai de aceea este atribuit ca simbol Antihristului.

Sunt mai multe numere interesante in Biblie, dar, asa cum spui tu, nu doar Biblia trateaza cu importanta numerele...


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Aug 2004, 03:54 PM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si totusi, de ce 7 si nu alta cifra este simbolul perfectiunii?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Aug 2004, 03:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Olaf
mesaj 30 Aug 2004, 03:56 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
Ce zici, schimbi numele subiectului in "Numerologie", pentru a incepe o discutie mai larga?

Ok, de ce nu?
Despre 7:
De ce este simbolul perfectiunii? Adica, as putea, de exemplu, sa ma gandesc la faptul ca este exact durata creatiei, care, fiind facuta de Dumnezeu, este perfecta. Dar, una din zile este de odihna, deci fara ziua de odihna ar fi incompleta si am da peste simbolul imperfectiunii. De ce? Si cu celelalte religii cum ramane?

Acest topic a fost editat de Olaf: 30 Aug 2004, 03:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Aug 2004, 03:58 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@1,628033 (acu l-am nimerit) . "Numarul 12 este tot un simbol al completitudinii, dar mai ales cu privire la lucrurile ceresti."
ce fain - io-s nacut in data de 12...etc... spoton.gif
@ Olaf - de ce n-ai citit inainte "Creanga de Aur" ?
oricum - fara bascalie - subiectu-i f. interesant; merita discutat, da´ daca te pui cu Eliade, trebuie sa faci multe, tare multe trimiteri si la altii si, in final tot intr-o strada fara isire ajungi unde incep sa se bata cap in cap religia traditionala cu ceea ce pare de necrezut...Era o carte "A 12-a planeta de la Soare" (sau a 13-a ???) Merita citita daca o apuci pe undeva...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 30 Aug 2004, 04:02 PM
Mesaj #6


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu stiu de un serial, A treia planeta de la Soare. laugh.gif cool.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 30 Aug 2004, 04:07 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (nefertiti @ 30 Aug 2004, 05:15 PM)
Eu stiu de un serial, A treia planeta de la Soare. laugh.gif cool.gif

Nuuuuuuuuuu; este o carte...Stai ca ma interesez maine si-ti spun, e colosala...Nu-i SF. A 12-a (sau a 13-a ca-i numaratoarea din sensul alalalt....)


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Aug 2004, 07:37 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Uite cate ceva despre numarul 7 :

-Pitagoreicii considerau 7 un numar sacru / mistic ,compus din 4 si 3 pe care le considerau numere norocoase.
-Pentru Babilonieni,Egipteni si alte popoare antice existau 7 planete sacre.
-verbul ebraic a jura se traduce literal : " a intra sub influenta celor 7 lucruri"
-Sunt in numar de 7 : zilele Facerii, zilele saptaminii, gratiile , "varstele" din viata unui om, anii climaterici,etc.
-La evrei, fiecare al 7-lea an este unul de sabbat iar la fiecare 7 ori 7 ani era un an jubiliar.
- Prorocul Ilie si-ar fi trimis servitorii de 7 ori sa caute ploaia.
-Rugaciunea "Tatal Nostru" este compusa din 7 parti.
- Iisus Cristos a rostit de 7 ori de pe cruce .
- 7 preoti cu 7 trompete au marsaluit odata pe zi in jurul cetatii Jericho, dar de 7 ori in a 7-a zi.
- In Apocalips sunt 7 biserici in Asia, 7 candelabre, 7 stele, 7 trompete, 7 spirite in fata tronului Domnului, un monstru ca 7 capete, etc.

Si multe altele....

Si de la aceste vechi credinte s-a raspindit teoria cum ca Omul se compune din 7 substante si are 7 naturi.

Si sa nu-i uitam pe masoni : 7 este numarul armoniei ;adunarea a doua cifre 1+6, 2 + 5, 3 + 4, da intodeauna ca suma pe 7. ; virtutiile ca si viciile sunt in numar de 7 , ideile acestor virtuti si acestor vicii fiind figurate de catre cei vechi prin simbolurile celor 7 planete cunoscute in acea vreme. Cele 7 culori date de o prisma cele 7 note muzicale corespund celor 7 planete adica celor 7 corzi ale lirei omenesti., etc., etc.
Masonii au pagini intregi despre numarul 7 .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 30 Aug 2004, 07:51 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Iti dai seama ca, in afara de pitagoreici (despre care nu stiu mare lucru) si de egipteni, restul provin, cel mai probabil din teoria cosmogonica a celor sapte zile, la origine (?) iudaica. Babilonienii au venit in repetate randuri in contact cu evreii si nu este exclus sa fi preluat o parte din simbolistica acestora. Despre elementele crestine, nu cred ca are rost sa vorbesc, legatura fiind evidenta. Masonii, avand in vedere ca masoneria are radacini adanci in Europaa evului mediu, probabil ca au preluat simbolul din crestinism si l-au extins.
Prisma descompune lumina alba, creind o relatie continua (sau aproape, nu sunt sigur) spectru-directie, iar gasirea a sapte culori esteo chestie de alegere - puteau la fel de bine sa fie saisprezece. La fel, notele muzicale si corzile sunt elemente de alegere.

Chestia cu cele sapte planete ar putea fi un punct de plecare interesant, in sensul de a vedea daca cele sapte planete sunt planete observabile cu ochiul liber sau cu mijloace tehnologice rudimentare (atunci s-ar explica unele alegeri cosmogonice), cand s-a descoperit ca, de fapt, sunt mai multe, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 31 Aug 2004, 06:31 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@ Nefertiti: asta-i cartea; eu am gresit - sorry: (din Google.com)

... A douasprezecea planeta, Sitchin Zecharia, Pret ...
www.dol.ro/produse/CAR3EA51A408AA67/ A%20douasprezecea%20planeta%20%20Sitchin%20Zecharia.htm?rate_prod=1 - 43k - Zusätzliches Ergebnis

si mai este ceva interesant:

... Despre Marduk. In lucrarile multor cercetatori, ai sa gaseshti pe Marduk in pozitzia zeului zeilor, un urmash al lui Enlil (vezi P. Jensen, de exemplu). ...
www.fanclub.ro/showpost.php?p=233404&postcount=46 - 19k - Zusätzliches Ergebnis -

Sitchin asta-i rus din America mare...Si cartea-i tare interesanta; am citit-o da´nu o mai gasesti...



--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 31 Aug 2004, 08:17 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Da, pentru ca Marduk a ucis-o pe Tiamat, pentru ca aceasta, desi era mama tuturor, dadea nastere la monstri, pentru ca Anu (bunicul lui Marduk) vroia sa o omoare. Asa ca, desi initial tinuse partea "copiilor" cand Apsu (sotul ei) a vrut sa-i omoare pentru ac faceau galagie, acum se hotarase sa se razbune. Un conflict absurd din care a iesit lumea. Si ce legatura are asta cu numerologia?


Edit: uite ce am gasit pana acum, despre cele sapte planete:

Cele sapte planete sunt Soarele (as zice mai bine astri smile.gif), Mercur, Venus, Marte, Jupiter, Saturn si Luna.
Despre o relatie intre planete si zei, cred ca se poate vedea din numele lor. Totusi, la multe popare apareau, initial, doisprezece zei (perfectiunea cereasca?), cate unul pentru fiecare luna. Din tre acesti zei, cel putin pentru greci si romani, erau sase... de parte masculina si sase de parte feminina. Saturn NU era unul dintre cei 12!
Si o corespondenta zeu-planeta pentru Babilon, Grecia si Roma. (de la http://cura.free.fr/decem/10kengil.html)

Planet Babylonian Greek Roman
Saturn Ninib (Ninurta) Kronos Saturn
Jupiter Marduk Zeus Jupiter
Mars Nergal Ares Mars
Venus Ishtar Aphrodite Venus
Mercury Nabu Hermes Mercury
Moon Sin Artemis Diana
Sun Shamash Apollo Apollo


Acest topic a fost editat de Olaf: 31 Aug 2004, 09:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 31 Aug 2004, 12:12 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Ref. la numarul 7 am gasit si eu ceva - extras din Statutele secrete ale fratilor Templieri datate la 1240. La art. 9 se mentioneaza ca "Ignoranta este ascunsa multor eroi, nimic nu va fi admis celor Alesi daca nu cunosc cel putin Trivium si Quadrivium...." Or, se stie ca acestea desemneaza cele sapte arte liberale: gramatica, dialectica, retorica (Trivium) si muzica, geometria, astronomia si aritmetica (Quadrivium). Fiecare di aceste stiinte era plasata sub semnul unei corespondente astrologice: Luna prezida gramatica, Mercur - dialectica, Venus - retorica, Marte - muzica, Jupiter - geometria, Saturn - astronomia si Soarele - stiinta numerelor, considerata de Platon ca "ratiunea iluminata". Deci, tot 7...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 31 Aug 2004, 12:19 PM
Mesaj #13


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Eu mai stiu ca numerele mai au o semnificatie si in predictii. Direct cu numerele, sau in tarot.

Numerologia foloseste 11 numere pentru a face descrierea unei persoane sau pentru predictii. Numerele folosite sunt de la 1 la 9 la care se adauga numerele 11 si 22. 11 si 22 sunt considerate "dominante" si definesc in general persoane cu caractere si insusiri deosebite. Aceste persoane au mari capacitati de a invata sau de a realiza lucruri extraordinare in conditii dificile. Pentru ceilalti ele definesc insusiri mai tangibile sau mai practice.

INTELESUL NUMERELOR

In continuare puteti vedea trasaturile principale pe care fiecare numar le defineste.
1. Declansator de evenimente, deschizator de drumuri, conducator, independent, strangator, individualist.

2. Cooperare, adaptabilitate, respect fata de ceilalti, asociere, mediere.

3. Exprimare, literal, social, arte, bucuria de a trai.

4. De capatai, ordine, a servi, lupta impotriva limitelor, crestere permanenta.

5. Expansiune, profetie, aventura, folosirea libertatii in mod constructiv.

6.Responsabilitate, protectie, a ingriji, comunitate, echilibru, simpatie.

7. Analiza, intelegere, cunoastere, constientizare, studiu, meditatie.

8. Indatoriri sociale, doritor de rang social, doritor de putere, cu aspitatie catre mari averi.

9. Umanist, darnic, lipsit de egoism, obligatii, creativ.

11. Spirit inaltator, intuitiv, iluminat, idealist, visator.

22. Marele constructor, mari indatoriri, forta puternica, conducator.




Acest topic a fost editat de contraste: 31 Aug 2004, 12:21 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 31 Aug 2004, 07:33 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Un alt element interesant, tine de capacitatea umana de a procesa informatia. Aici este o lucrare despre "numarul sapte plus sau minus doi". De exemplu, se recomanda ca un program sa nu apeleze din rutina principala decat un numar de 5-9 subrutine, pentru ca, daca ar fi mai multe, programatorul ar deveni confuz. laugh.gif
O sa revin, dupa ce citesc mai multe...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 8 Oct 2013, 08:29 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Există:„7 minuni ale lumii antice”; ele sunt: Marea Piramidă de la Giza, Grădinile suspendate ale Semiramidei, Templul zeiţei Artemis din Efes, Statuia lui Zeus din Olimpia,Mausoleul din Halicarnas, Colosul din Rodos, Farul din Alexandria

Exista si „7 minuni ale Evului Mediu”: Colosseum-ul din Roma, Catacombele din Alexandria, Marele Zid Chinezesc, Stonehenge, Turnul din Pisa, Turnul de Porţelan din Nanjing, Moscheea de la Hagia.

Sunt definite si „7 minuni naturale ale lumii” şi anume: muntele Everest, cascada Victoria, Marele Canion, Marele Recif de Corali, Aurora Boreală, vulcanul Paricutin, portul Rio de Janeiro

Există „7 continente”: Europa, America de Nord, America de Sud, Africa, Asia, Antarctica, Australia sau Oceania

Curcubeul are „7 culori"

Cerul este împărţit în 7: atmosfera, exosfera, ionosfera, termosfera, mezosfera, stratosfera şi troposfera.

Cele „7 păcate” capitale sunt: lăcomia,desfrâul, avariţia, invidia, mânia, lenea, trufia.

Cele „şapte virtuţi”ale omului sunt: smerenia, dărnicia, bunătatea, răbdarea, modestia, abstinenţa şi sârguinţa.

În Biblie se descriu cele „7 zile” în care Dumnezeu a creat lumea.

Grupul de „7 stele” denumit “Pleiade” este singura constelaţie cunoscută în fiecare cultură de pe Pământ, actuală sau dispărută, datând de cel puţin 40.000 de ani; în mitologia greacă, Pleiadele erau şase surori împreună cu mama lor, care au fost fugărite prin păduri de Orion Vânătorul până ce Zeus s-a îndurat de ele şi le-a transformat în stele; Aborigenii numesc această constelaţie “Wurunna” şi o asociază cu zeul vânătorii, iar amerindienii o cunosc sub numele de “Constelaţia celor Şapte Fecioare” urmărite de un urs; Pleiadele se regăsesc şi în legendele aztecilor, ale incaşilor, polinezienilor, chinezilor, hinduşilor, africanilor, precum şi la egipteni.

Cobra de la Angkor Wat din Cambogia are „7 capete”, copacul cosmic al şamanilor are 7 ramuri şi tot 7 sunt sferele sau treptele cereşti.


Există „7 zile” ale săptămânii denumite după cei 7 zei romani, care la rândul lor au fost numiţi după cele 7 planete ce se puteau observa cu ochiul liber.


„7” este considerat un „număr norocos’ în mai multe culturi; de exemplu, în Japonia, mitologia vorbeşte despre Cei Şapte Zei ai Norocului (Shichifukujin)

În cultura chinezilor, numărul 7 este proeminent; de exemplu, a şaptea zi după prima lună plină din an este Ziua Omului; această zi este considerată ziua universală a tuturor fiinţelor umane de pe planetă; de aceea fiecare chinez îşi sărbătoreşte ziua de naştere la data respectivă (nu înseamnă totuşi că nu o sărbătoreşte şi în ziua calendaristică în care a apărut pe Pământ).

Se spune că dacă visezi „cifra 7” îţi vei întâlni sufletul pereche.

Cultura hindusă vedică susţine că omul are „7 puncte energetice” sau chakre.

Vaca, un animal sacru în India, are 21 de nume, de trei ori cifra şapte.

Bushido sau “calea războinicului” din cultura japoneză este un cod care ajută samuraii să însuşească „7 virtuţi”.

În legendele budiste se spune că după ce s-a născut, Buddha s-a ridicat în picioare şi a făcut „7 paşi”.

Consiliul suprem al babilonienilor se compunea din „7 zei”, fiecare legat de un astru.

În folclorul irlandez, al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu are puteri magice; în folclorul românesc, acesta este vampir.

În folclorul iranian, pisica are 7 şi nu 9 vieţi şi îşi poartă pisoii de şapte ori în şapte locuri diferite.

Potrivit mai multor credinţe, există „şapte trepte” ale Raiului care corespund celor şapte corpuri cereşti (Pământ, Soare şi celelalte 5 planete care se pot vedea cu ochiul liber); în iudaism, al „şaptelea Rai” este denumit Araboth şi este casa Tronului Gloriei, care este păzit de cei „şapte arhangheli”.

La nunţile evreieşti, există „şapte zile” de binecuvântări (Sheva Brachot).

Dintre multele denumiri pe care vechii evrei le aveau pentru Dumnezeu, cele „şapte nume” ale acestei Divinităţi pe care scribii trebuiau să se îngrijească să le scrie corect erau: El, Elohim, Adonai, Yhwh (Yehova), Ehyeh-Asher-Ehyer, Shaddai şi Zebaot.

Templul lui Solomon avea „7 trepte”.

Roma a fost construită pe „şapte coline”: Palatina, Capitolina, Quirinal, Viminal , Esquilina, Caelan, Aventina; Roma a fost de asemenea condusă, la început, de o linie de „7 şapte împăraţi”.

Există „7 perioade” ale elementelor în tabelul chimic al lui Mendeleev, „7 note muzicale”, 7 compuşi principali ai celulei vii: apă, substanţe proteice, lipide, polizaharide, acizi nucleici ADN şi ARN, molecule organice, săruri minerale. 7 este neutru pe scara PH-ului; apa pură are PH-ul 7.

Există 7 stadii ale dezvoltării umane: embrionul, fătul, sugarul, copilul, adolescentul, adultul, bătrânul.

Mărimea capului intră de 7 ori în înălţimea corpului.

Dimensiunea ochiului este a 7-a parte din lăţimea totală a capului.

Sunt 7 articulaţii ale membrelor superioare.

Potrivit studiilor ştiinţifice, 7 este numărul de ore pe care trebuie să îl doarmă un om pe noapte.

În tradiţia hipocratică, numărul 7 guvernează bolile corpului uman.

Gărgăriţele au 7 buline negre.

Gâtul majorităţii mamiferelor este format din 7 oase.








--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 09:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman