HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Numarul 7, sapte zile, sapte ani, sapte...
Olaf
mesaj 30 Aug 2004, 03:30 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Am inceput de (relativ) curand sa citesc "Istoria religiilor..." a lui Eliade si, cand am ajuns la China antica, am fost surprins sa citesc despre unul din miturile cosmogonice chinezesti (din cate am inteles nu s-au pastrat prea multe informatii despre acestea), in care Haosul era perforat pentru a semana fetei oamenilor, adica pentru a avea sapte orificii. Atunci cand a fost facut si al saptelea orificiu in Haos, acesta a sucombat. Lasand la o parte mitul haosului care se afla la originea tuturor lucrurilor, m-a uimit prezenta, si aici, a cifrei sapte. Si de fapt, cred ca toate religiile din lume au cate o legenda, mit, traditie, etc. legata de cifra sapte.
Daca stiti cate ceva despre ce inseamna, unde se gaseste in natura, posibile motive pentru a alege aceasta cifra si nu alta, chiar sunt curios sa aflu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Olaf
mesaj 30 Aug 2004, 07:51 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Iti dai seama ca, in afara de pitagoreici (despre care nu stiu mare lucru) si de egipteni, restul provin, cel mai probabil din teoria cosmogonica a celor sapte zile, la origine (?) iudaica. Babilonienii au venit in repetate randuri in contact cu evreii si nu este exclus sa fi preluat o parte din simbolistica acestora. Despre elementele crestine, nu cred ca are rost sa vorbesc, legatura fiind evidenta. Masonii, avand in vedere ca masoneria are radacini adanci in Europaa evului mediu, probabil ca au preluat simbolul din crestinism si l-au extins.
Prisma descompune lumina alba, creind o relatie continua (sau aproape, nu sunt sigur) spectru-directie, iar gasirea a sapte culori esteo chestie de alegere - puteau la fel de bine sa fie saisprezece. La fel, notele muzicale si corzile sunt elemente de alegere.

Chestia cu cele sapte planete ar putea fi un punct de plecare interesant, in sensul de a vedea daca cele sapte planete sunt planete observabile cu ochiul liber sau cu mijloace tehnologice rudimentare (atunci s-ar explica unele alegeri cosmogonice), cand s-a descoperit ca, de fapt, sunt mai multe, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 12:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman