HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Numarul 7, sapte zile, sapte ani, sapte...
Olaf
mesaj 30 Aug 2004, 03:30 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Am inceput de (relativ) curand sa citesc "Istoria religiilor..." a lui Eliade si, cand am ajuns la China antica, am fost surprins sa citesc despre unul din miturile cosmogonice chinezesti (din cate am inteles nu s-au pastrat prea multe informatii despre acestea), in care Haosul era perforat pentru a semana fetei oamenilor, adica pentru a avea sapte orificii. Atunci cand a fost facut si al saptelea orificiu in Haos, acesta a sucombat. Lasand la o parte mitul haosului care se afla la originea tuturor lucrurilor, m-a uimit prezenta, si aici, a cifrei sapte. Si de fapt, cred ca toate religiile din lume au cate o legenda, mit, traditie, etc. legata de cifra sapte.
Daca stiti cate ceva despre ce inseamna, unde se gaseste in natura, posibile motive pentru a alege aceasta cifra si nu alta, chiar sunt curios sa aflu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
March
mesaj 30 Aug 2004, 07:37 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Uite cate ceva despre numarul 7 :

-Pitagoreicii considerau 7 un numar sacru / mistic ,compus din 4 si 3 pe care le considerau numere norocoase.
-Pentru Babilonieni,Egipteni si alte popoare antice existau 7 planete sacre.
-verbul ebraic a jura se traduce literal : " a intra sub influenta celor 7 lucruri"
-Sunt in numar de 7 : zilele Facerii, zilele saptaminii, gratiile , "varstele" din viata unui om, anii climaterici,etc.
-La evrei, fiecare al 7-lea an este unul de sabbat iar la fiecare 7 ori 7 ani era un an jubiliar.
- Prorocul Ilie si-ar fi trimis servitorii de 7 ori sa caute ploaia.
-Rugaciunea "Tatal Nostru" este compusa din 7 parti.
- Iisus Cristos a rostit de 7 ori de pe cruce .
- 7 preoti cu 7 trompete au marsaluit odata pe zi in jurul cetatii Jericho, dar de 7 ori in a 7-a zi.
- In Apocalips sunt 7 biserici in Asia, 7 candelabre, 7 stele, 7 trompete, 7 spirite in fata tronului Domnului, un monstru ca 7 capete, etc.

Si multe altele....

Si de la aceste vechi credinte s-a raspindit teoria cum ca Omul se compune din 7 substante si are 7 naturi.

Si sa nu-i uitam pe masoni : 7 este numarul armoniei ;adunarea a doua cifre 1+6, 2 + 5, 3 + 4, da intodeauna ca suma pe 7. ; virtutiile ca si viciile sunt in numar de 7 , ideile acestor virtuti si acestor vicii fiind figurate de catre cei vechi prin simbolurile celor 7 planete cunoscute in acea vreme. Cele 7 culori date de o prisma cele 7 note muzicale corespund celor 7 planete adica celor 7 corzi ale lirei omenesti., etc., etc.
Masonii au pagini intregi despre numarul 7 .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 09:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman