HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

> Mai Tinem Minte Piata Universitatii ?
Eclectic
mesaj 21 Jul 2004, 06:50 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



"A fost odata ca-n povesti,
A fost in Romania,
O gasca mare de golani
Ce-a-nlaturat sclavia..."

Scriind un mesaj la alt topic, mi-am amintit de Piata Universitatii si de "huliganii" care o populau acum vreo 14 ani.
Atunci am vazut pentru prima oara un om murind... Era in timpul primei mineriade.
Sunt curios sa aflu ce-si mai amintesc forumistii despre acele zile.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pagini V   1 2 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
actionmedia
mesaj 21 Jul 2004, 10:11 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu eram inca in liceu pe vremea aceea dar nu in Bucuresti, imi amintesc doar ceea ce am vazut la TV si acolo informatiile erau truncheate si extrem de proputere si nu exista decat o singura televiziune, nu am inteles atunci ce vroiau acei oameni din Piata Universitatii, ce vroia Marian Mteanu, imi amintesc insa ca am vazut oameni agresati inainte sa vina minerii, am vazut masini arzand si asediu la TVR, am vazut manifestari si mase de oameni adunate in fata guvernului care nu stiau ce vroiau. Nu stiu daca a existat vreo legatura intre "Golanii" din P.Univ. si acele acte violente dar TVR-ul cam asa le-a prezentat, iar daca cei 2000 de mineri au vazut acelasi lucru, au fost usor de manipulat decatre Nea Nelu si ceilalti.
Eu am ajuns in Bucueresti abia in '94 cand violentele 90-91 erau deja amintire. Am participat si eu la 2 greve studentesti dar nu au fost violente doar un incident cu polititii pe care nu l-am prins.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Jul 2004, 04:43 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ne amintim cum sa nu... Dar depinde de care parte a baricadei erau cei ce citesc aici si care au trait momentele alea sad.gif


actionmedia : nu suntem la prea mare distanta de evenimentele alea. Sunt destule ziare/materiale/carti care-ti pot clarifica evenimentele de atunci... Dar nu incepe cu "Revolutie si reforma" .... tongue.gif Pentru ca o sa-ti voaleze cu totul imaginea care totusi o retii !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jul 2004, 04:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zar
mesaj 23 Jul 2004, 08:52 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



ce imi amintesc de atunci?

da, cantecele... si nu am inteles, eram pustan, de ce a trebuit sa mai moara niste oameni...!

cred ca Iliescu ar trebui sa raspunda pt crimele acelea! cu un proces adevarat!

comunisti imputiti!


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Jul 2004, 09:22 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Ne intrebati ce vrem aici
Dar stie toata tara,
Noi sustinem punctul 8
De la Timisoara.

Sa cada patru-sapte-trei
Ce tine TVR,
Legind in lanturile ei,
Chiar si cuvintele !

Mai bine haimana,
Decit tradator,
Mai bine huligan,
Decit dictator,
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunist.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2004, 10:46 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Bravos mai "dead-cat" pentru aceasta aducere aminte thumb_yello.gif Din pacate unii dintre bravii studenti care le cantau atunci au trecut "dincolo" sad.gif

@zar

cine a facut crimele ( sau cine le-a ordonat) vom afla dupa ce va dispare toata generatia lui " ultimul pe lista, cu voia Dv." wink.gif mad.gif

Acest topic a fost editat de March: 23 Jul 2004, 10:48 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2004, 02:21 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (dead-cat @ 23 Jul 2004, 11:35 AM)
Ne intrebati ce vrem aici
Dar stie toata tara,
Noi sustinem punctul 8
De la Timisoara.

Adica :

" Legea electorala sa interzica (...) dreptul la candidatura, pe orice lista, a fostilor activisti comunisti si a ofiterilor de securitate. Prezenta lor in viata publica a tarii este principala sursa de tensiuni si suspiciuni care framinta astazi societatea romaneasca. Pina la stabilizarea situatiei si reconciliere nationala, absenta lor din viata publica este absolut "


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Jul 2004, 02:43 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (March @ 23 Jul 2004, 03:34 PM)
" Legea electorala sa interzica (...) dreptul la candidatura, pe orice lista, a fostilor activisti comunisti si a ofiterilor de securitate. Prezenta lor in viata publica a tarii este principala sursa de tensiuni si suspiciuni care framinta astazi societatea romaneasca. Pina la stabilizarea situatiei si reconciliere nationala, absenta lor din viata publica este absolut "

Si totusi incalca un principiu al democratiei. Sa le interzici unor oameni sa candideze doar pentru ca au fost activisti? ohmy.gif
Bine in final se face precizarea ca "pana la stabilizarea situatiei..." dar chiar si asa cred ca s-ar fi incalcat niste drepturi.
Si ce este aceea reconciliere nationala, ca doar nu era razboi civil?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2004, 03:15 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai, in Germania dupa razboi, denazificarea societatii nu a insemnat acelasi lucru ? Activistii partidului nazist si membrii organelor sale de represiune ( si nu vorbesc despre aia care au comis crime ) nu au putut participa la alegeri. Nu poti acorda drepturi democratice unuia care a incercat sa le omoare.

Acest topic a fost editat de March: 23 Jul 2004, 03:17 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Jul 2004, 03:41 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (March @ 23 Jul 2004, 04:28 PM)
Nu poti acorda drepturi democratice unuia care a incercat sa le omoare.

Pe ce criterii stabilesti cine a fost si cine nu a fost activist? Carnetul de membru pe care unii l-au ars in piata nu este un criteriu valid. Un verdict sau altul se poate da doar pe cale judecatoreasca. Cate procese ar fi trebuit sa fie? Cat ar fi durat stablirea cine are dreptul si cine nu are dreptul sa candideze? Era oare viabila o astfel de lege?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Jul 2004, 03:55 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



foarte simplu: ai avut functie de conducere in PCR, esti exclus.
asta-i mult mult prea putin dar pentru a sactiona tot ar fi trebuit sa se construiasca numai puscarii vreo 2 ani la rind.

eu cu criterul asta m-as fi declarat multumit.
btw. am fost acolo cind s-a citit prima oara in public Proclamatia de la Timisoara


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2004, 04:01 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (actionmedia @ 23 Jul 2004, 05:54 PM)
QUOTE (March @ 23 Jul 2004, 04:28 PM)
Nu poti acorda drepturi democratice unuia care a incercat sa le omoare.

Pe ce criterii stabilesti cine a fost si cine nu a fost activist? Carnetul de membru pe care unii l-au ars in piata nu este un criteriu valid. Un verdict sau altul se poate da doar pe cale judecatoreasca. Cate procese ar fi trebuit sa fie? Cat ar fi durat stablirea cine are dreptul si cine nu are dreptul sa candideze? Era oare viabila o astfel de lege?

Ehei... Asa au argumentat si ei la vremea respectiva... mad.gif Ei, adica fostii activistii( cuvint pe care l-am scris cu bold) si care sunt usor de identificat si acum ! Cat despre securistii, nu vorbesc aici ca exista un subiect pe aceasta tema.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Jul 2004, 04:18 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Vreau sa precizez ca nu sunt avocatul devil.gif, dar mie mi se pare destul de delicata problema, iar solutia chiar si mai complexa daca nu imposibila.
In plus am observat ca solutiile extreme in general nu rezolva problema ci o inrautatesc.
Pana una alta asta era singura doleanta a demonstrantilor?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2004, 04:48 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Era o platforma intreaga. Poate o sintetizeaza "dea-cat" smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Jul 2004, 06:35 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



click


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jul 2004, 07:40 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Deci "actionmedia" ref. la Platforma de la Timisoara , iti sugerez sa citesti click-ul de mai sus smile.gif

Acest topic a fost editat de March: 23 Jul 2004, 08:37 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 24 Jul 2004, 09:32 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Si totusi incalca un principiu al democratiei. Sa le interzici unor oameni sa candideze doar pentru ca au fost activisti?


Nu incalca nici un principiu al democratiei. Ia exemplul altor tari foste comuniste, in care legea lustratiei a dat roade. Daca aveam si noi asa ceva, poate ca altul era raportul economic/politic/social dintre noi si Cehia, spre exemplu.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jul 2004, 11:34 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Nu incalca nimic daca respectivii sunt sub o interdictie penala... doar ca aceasta se poate decreta DOAR individual, nu colectiv, ca sa fie valabila juridic vina FIECARUIA trebuie dovedita, pedepse colective nu cred ca exista in codul penal...
Adica in practica e... inutil... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 28 Jul 2004, 11:53 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



si totusi, Toma, in celelalte tari cum de s-a putut aplica ??

se putea pune in practica foarte simplu, la fel ca si acum, cand in momentul depunerii candidaturii trebuie sa dai o declaratie pe proprie raspundere ca nu ai colaborat cu securitatea.

faptul ca ai fost sau nu activist se proba usor dupa cartea de munca, la fel si securist.
cu informatorii ar fi putut aparea probleme, dar daca s-ar fii dorit, listele puteau fi facute publice. vezi DDR.
cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 29 Jul 2004, 12:13 AM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



QUOTE (dead-cat @ 23 Jul 2004, 11:35 AM)
Ne intrebati ce vrem aici
Dar stie toata tara,
Noi sustinem punctul 8
De la Timisoara.

Sa cada patru-sapte-trei
Ce tine TVR,
Legind in lanturile ei,
Chiar si cuvintele !

Mai bine haimana,
Decit tradator,
Mai bine huligan,
Decit dictator,
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunist.

ma faci sa pling....
asa de acut am simtit neputinta mea atunci, aveam un frate acolo, la piata universitatii si eu plecasem in fr din aprilie, deci cu putin inainte....si-mi era frica pentru el, pentru colegii si prietenii lui, pentru toti cei care erau acolo, in piata, si care VISAU.
S-a dus dracului si amintirea acestor vise, majoritatea s-au dat cu comunistii sau au plecat din tara, iar cei ce au ramas neutri si-au facut carapace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jul 2004, 06:39 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Acum ma faci tu sa rad... "s-au dat cu comunistii" rolleyes.gif Care comunisti, acum sunt toti liberali si "successfull businessmani" rofl.gif
Asa, cate o pata roz bombon pe ici, pe colo... eu i-asi numi mai bine "hienele marii privatizari"... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 29 Jul 2004, 06:58 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



mda, ai dreptate, care comunisti? yikes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jul 2004, 10:13 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (sorin666 @ 29 Jul 2004, 08:52 AM)
Acum ma faci tu sa rad... "s-au dat cu comunistii" rolleyes.gif Care comunisti, acum sunt toti liberali si "successfull businessmani" rofl.gif
Asa, cate o pata roz bombon pe ici, pe colo... eu i-asi numi mai bine "hienele marii privatizari"... mad.gif

Adica ce nu ai auzit de cripto-comunisti si securistii lor ? care sunt aproape in toate partidele, cu preponderenta la pesedei si peremei 43.gif A, ca s-au privatizat, asta-i alta poveste...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 29 Jul 2004, 10:39 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Astra sunt crypto-texte ale ziaristilor... rofl.gif
Da, FIZIC tot ei sunt, dar asa, mai democrati... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jul 2004, 01:29 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Iata totusi ca unii mai tin minte "Piata Universitatii" si vor chiar sa-i revigoreze ideile !

(...) Punctul 8 a murit insa inainte de a se naste printr-o lege. De ce? Simplu ar fi sa spunem ca din cauza retelei securisto-activiste, preluata si consolidata sub regimul Iliescu. Insa nu doar “sistemul” a impiedicat societatea civila sa moara de git cu acest proiect vital pentru viitorul unei Romanii curate. Cine i-a impiedicat pe intelectuali sa se organizeze si sa pledeze la infinit pentru Punctul 8 de la Timisoara? Cine i-a impiedicat pe tinerii cu atitudine sa protesteze continuu, ca in Piata Universitatii? Toata lumea a renuntat mult prea usor. Unii de oboseala, altii de frica sau pur si simplu pentru bani. Cel mai prolific exemplu este al lui Marian Munteanu. Studentul idolatrizat de o generatie intreaga pentru opozitia plina de suferinta fata de regimul Iliescu a sfirsit, in cele din urma, in lumea de afaceri a regimului Iliescu. Iar tinerii care s-au saturat pur si simplu de balaurii revopsiti ai epocii Ceausescu au ales sa incheie definitiv conturile cu Romania, emigrind peste Ocean. Vina nu este deci a infectiei securisto-peceriste, ci a organismului unei societati care n-a reusit sa lupte cu boala.

Acum, la 14 ani de la Proclamatie, tot Timisoara vrea sa arate ca organismul societatii romanesti n-a murit. Prin vocea primarului Ciuhandu, Timisoara readuce in discutie Punctul 8. A trecut mult timp, dar merita. O data, pentru ca Europa insasi nu mai vrea sa auda de slujbasii feroce ai aparatelor comunisto-securiste. Partidul Popular European, cel mai important grup politic din UE, a adoptat deja o rezolutie interna impotriva lor. (...)


Tot Timisoara ! Bravo ei thumb_yello.gif

cititi totul aici


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 10 Aug 2004, 11:32 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Eu prefer sa nu ma mai gandesc la capitolul asta ca iar ma enervez. Cum s-a putut intampla in Romania ce s-a intamplat atunci cu minerii si cu Iliescu care i-a numit golani pe participantii la miscarea din Piata Universitatii... toate amintirile
astea ma fac sa ma simt ingrozitor...

Probabil ca acei oameni din Piata Universitatii impreuna cu simpatizantii lor din tara au fost primii oameni din Romania care s-au rezit la realitate si si-au dat seama cine ne conducea (cei care ne conduc si acum de altfel). Acelea au fost ultimele zvacniri de dupa explozia mamaligii din decembrie '89 - ultimele zvacniri ale unei mici parti a poporului roman care a avut o reactie rapida - parca venita din subconstient - si care si-a dat seama de mizeria in care urma sa ne scufundam cu totii in anii care au urmat... Ei au inteles ca nu se poate produce o schimbare fundamentala de directie daca nu se face o schimbare totala in randurile celor care preiau fraiele tarii. Ei si-au dat seama de un lucru simplu si usor de vazut - dar de care grosul populatiei, multimea, vulgul nu a reusit sa isi dea seama in totalitate nici pana astazi...
Este foarte trist tot acest capitol din istoria post decembrista si cred ca merita sa meditam pe marginea lui.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 10 Aug 2004, 12:39 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Prin vocea primarului Ciuhandu, Timisoara readuce in discutie Punctul 8.


Ciuhandu incearca sa-si promoveze partidul muribund (PNTzCD) de pe o platforma anti-comunista. Trebuia sa sustina ideea asta cu multi ani in urma si mai ales sa inceapa eliminarea comunistilor chiar in propriul sau partid (fostii comunisti au inceput sa intre in PNTzCD inca din 1990). Din pacate, acum, Ciuhandu nu mai pacaleste pe nimeni.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 10 Aug 2004, 12:47 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pai la nivelul administratiei locale este destul de eficace, de aia a fost reales, nu in calitite de reprezentant al "taraniei politice".
In rest, de acord, de altfel am mai spus-o si mai demult si mi s-a dat peste nas... anticomunismul NU mai e la moda, sau macar nu singur, neacompaniat de idei constructive...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 10 Aug 2004, 12:51 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si e chiar bine sa fie asa. problema e, cind era la moda, a fost inabusit cu minerimea.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 10 Aug 2004, 04:48 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Iar acum chiar nu mai e cazul unui discurs anticomunist, deoarece comunismul nu mai exista ca amenintare.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 08:08 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Pai in lipsa "teroristilor Al Quaida" politrucii romani trebuie sa mobilizeze si ei, mioriticii, in jurul unui dusman oarecare... in 1877 erau turcii, in 918 nemtii, in 44 bolsevicii, evreii si francmasonii, acu' ce le-o mai ramas in "camara politica"... wink.gif NIMIC... wink.gif mai putin fantoma comunismului...
Asa ca o dau tare din goarna cu lupta impotriva... orice-ar fi, doar realesi sa fie... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Aug 2004, 09:35 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ai uitat sa-i pui la socoteala pe unguri tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 09:53 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



rolleyes.gif
Nu, ungurii sint o constanta istorica in definirea urii mioritice, ei merita un rol aparte... rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Aug 2004, 07:22 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ungurii au adus comunismul in Romania, nu ? tongue.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Aug 2004, 11:18 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Evident, si comunismul, si ciuma bubonica, si invazia tatara, si Gulf Stream... (ma rog, asta din urma nu sunt sigur...) rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 08:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman