HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> Religia , O Idee Depasita, De la masoni citire
gio19ro
mesaj 14 Jul 2004, 01:24 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



"Fratele" Hampu ne informeaza in privinta sortii atribuite de masonerie religiei in general si religiei crestine in special.

Dar ia sa-l citez:
QUOTE
Masoneria Universala are reguli destul de precise de functionare si te asigur cu mana pe inima (gest fundamental masonic) ca nu isi doreste si nici macar nu isi propune sa devina o religie (care oricum este o idee perimata si depasita...)
QUOTE
.............. zzzZZZzzz ...............


HTG,

Care idee e "perimata si depasita", religia?


Iar francmasonul Hampu cel Maret raspunde la pagina imediat urmatoare:
QUOTE
da RZA.....e depasita. Se duce de rapa. A aparut tarziu pe scena si o sa dispara ilico...Nu o mai duce inca un mileniu...
Sti ca vor sa rescrie Biblia in 2005 ?? Eu zic ca de aici are sa i se traga sfarsitul...

Masoneria o duce de 6000 de ani si are sa o mai duca tot asa pana la sfrasitul timpului..(Dusmanii mor....  )

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...pic=3878&st=300


Acum voi ce credeti, o sa dispara religia crestina si o sa ne ramana doar marii preoti ai supremului mare masonic?
Cum adica religia crestina a aparut tarziu?
Francmasonul Hampu a mai facut si alte afirmatii interesante cu privire la Dumnezeul descris in Vechiul Testament dat acele topicuri au fost inchise mai demult. Cica Dumnezeul descris in Vechiul Testament este Satana!! yikes.gif


Edit: RZA intreaba mai departe dar Hampu s-a topit in ceata si ne lasa fara raspuns. Cel putin deocamdata.
Dar sa postez si a doua intrebare a lui RZA:
QUOTE
HTG,

Am prins ideea. Masoneria isi revendica un trecut nu numai "glorios", ci si cat mai indepartat. N-ai scris tu pe forum ca Adam a fost mason? 
Oricum, am retinut de la tine doua idei interesante: religia care va dispare si masonii care stau pe munti de averi planuind cum sa aduca bunastare, pace si prosperitate celor din jur.

Si vezi, atunci cand eu am o indoiala (iar in cazu' de fata chiar n-am!) ma raportez la Cuvantul Mantuitorului... atat cat voi imi veti mai ingadui s-o fac... si dupa aceea. Si vad ca El a fondat o religie iar voi vreti ca aceasta sa dispara. El a spus ca "mai degraba intra camila prin urechile acului decat bogatul in Imparatia Cerurilor" iar voi acumulati bunuri pe care le mananca molia si le roade rugina...

Spune-mi sincer, HTG, cum te poti astepta sa fii perceput cand ceea ce simti si manifesti este intr-o atat de perfecta opozitie cu invatatura lui Hristos? 


Acest topic a fost editat de gio19ro: 14 Jul 2004, 01:36 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 14 Jul 2004, 01:28 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (gio19ro @ 14 Jul 2004, 03:26 AM)
Acum voi ce credeti, o sa dispara religia crestina si o sa ne ramana doar marii preoti ai supremului mare masonic?


- daca consideram ideea de masonerie vs crestinism, s-ar putea sa dispara si una si celalata. hh.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 14 Jul 2004, 01:30 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 14 Jul 2004, 08:10 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Crestinatatea ca institutie poate ca va disparea.
Dar crestinismul ca si practica si religie (sub diverse forme de organizare), nu.

Caci aici sta si frumusetea puterii crestinismului: a supravietuit oricaror atacuri impotriva sa.

Cat despre fenomenul religios in sine... cred ca singurul lucru care l-ar putea curma din radacina ar fi sa coboare intr-o buna zi niste omuleti mici si verzi din vecinatatea galactica, si sa ne spuna clar: dom'le, terminati cu prostiile astea!

Dar si atunci, cred ca omenirea ar praji la foc mic omuletii verzi, si ar continua sa-l caute pe Dumnezeu... spoton.gif

Anyway, cum asta nu se va intampla prea devreme (si, in fond, ce civilizatie avansata ar vrea sa coboare in acest infern. Si pentru ce?), religia nu este o idee depasita. Ba s-ar putea sa nu fie depasita nici in momentul unei presupuse vizite "din afara". Si cred ca noi suntem prea mici si prea inculti pentru a raspunde prea devreme transant la problema: Exista Dumnezeu?

Caci de raspunsul la aceasta intrebare atarna si raspunsul la intrebarea topicului.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jul 2004, 08:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IO
mesaj 14 Jul 2004, 09:40 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Micii omuleti... gri codificati de americani EBE (Entitate Biologica Extraterestra), si cu apucaturi destul de uratele, nu sunt nici prima, nici ultima si nici singura specie extraterestra in vizita pe la noi... Chiar daca ei ne vor spune sa terminam cu prostiile astea religioase, si chiar o fac, exista altii dispusi sa ne ajute sa ne apropiem de Creator. Si chiar o fac.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Jul 2004, 10:43 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu masoneria a creat Biserica, asa cum nici banii nu au creat-o (ultima afirmatie apartinand Conf. Episcopilor americani).

Hampu, nimeni nu are autoritate sa rescrie Biblia sau sa schimbe ceva, iar daca s-ar intampla prin vreun colt al lumii, imediat ar aparea reactii (schisma). La sfarsitul cartii Apocalipsei spune ca nimeni nu are voie sa modifice ceva, tocmai de aceea a fost inclusa in canon pentru ca nimeni sa nu o modifice, nici chiar Biserica sau Sfantul Parinte care are autoritate suprema.

Ma-nodiesc ca dusmanii vor muri (in caz Biserica Catolica - care e cel mai mare), unor "dusmani ai masoneriei" sa ne amintim ca Isus Mantuitorul le-a spus "Pe acasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile iadului nu o vor birui". Daca "dusmanul vostru" va cadea, mai mult ca sigur sistemul financiar si politic va fi cel care cade, cel religios niciodata.

QUOTE
Da, stiu de ceva schimbari care se pregatesc in ce priveste Biblia... in special recunoasterea si includerea in Carte a asa-numitelor evanghelii apocrife.


Nu se va indrazni niciodata; initial in canonul Scripturii aveau sa fie incluse si lucrari ale lui Clement I (Papa), Hermas, si Didache (Doctrina celor 12 Apostoli), dar nu au fost, Bisericile Crestine nu vor face una ca asta, cel mai probabil cele de sorginte(cred ca e sinonim cu origine, daca nu, spuneti-mi sa ma corectez) masonica.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 14 Jul 2004, 09:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Jul 2004, 12:37 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sunt curios de unde aveti voi informatia ca Biblia va fi rescrisa in 2005?

Eu spun ca Isus si Sfanta Maria nu vor permite ca crestinismul sa fie distrus, sa avem incredere in Mantuitor si Fecioara Maria, mama Bisericii.
user posted image
user posted image

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 14 Jul 2004, 01:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Jul 2004, 03:37 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 14 Jul 2004, 12:56 PM)
Nu masoneria a creat Biserica,

- nu, dar o pot distruge, si nu prin eliminarea ei fizica, ci prin uzurparea ei si prin infiltrarea oamenilor vinduti lor.

QUOTE
Hampu, nimeni nu are autoritate sa rescrie Biblia sau sa schimbe ceva


- asta cu autoritatea nu este de autoritatea noastra sa spune cine are si cine nu autoritate. Am ajunge sa vorbim precum fariseii de acum 2000 de ani.

25 Ei i-au mai pus următoarea întrebare: ,,Atunci de ce (cu a cui autoritate) botezi, dacă nu eşti Hristosul, nici Ilie, nici proorocul?``

- chiar daca cineva o va face si este divin inspirat, fariseii zilelor noastre vor sari pe el/ei asa cum au facut si cu Ioan si Iisus acum 2000 de ani.

- eu nu cred ca trebuie rescrisa, pt. ca exista deja multe texte originale, gasite mai de curind sau mai demult, care chiar daca acum sint ascunse de diferite fete bisericesti sau de alte persoane, la vremea cuvenita ele vor iesi la suprafata.

- deasemenea, exista deja descrieri ample ale evenimentelor de acum 2000 de ani in textele (cartile) lui Jakob Loreber, numit si "scribul lui Dumnezeu".

lorber
lorber
lorber
lorber
lorber

QUOTE
Iisus Cristos a spus prin gura mesagerului său Iacob Lorber:

"Aşa vorbeşte acum Domnul Dumnezeu pentru fiecare, şi aceasta este perfect adevărat, exact şi clar; cine vrea cu ardoare să vorbească cu Mine, acela să vină cu multă dragoste către Mine şi când va fi pregătit Eu îi voi sădi răspunsul Meu chiar în inima sa. Dar trebuie să se ştie dinainte că numai cei curaţi şi cu inima plină de smerenie vor auzi vocea Mea. Şi să nu uitaţi niciodată că cine Mă pune mai presus de lumea aceasta şi Mă iubeşte cu o iubire mare şi nesfârşită, precum iubeşte o gingaşă mireasă pe mirele ei, cu acela eu voi merge braţ la braţ şi îi voi spune când Mă va întreba. El Mă va putea privi oricând precum un frate pe celălalt frate şi Mă va privi atunci precum Eu l-am privit din veci, înainte chiar ca el să fi existat."
 
"Cine nu va trăi din Cuvânt, va muri din judecata Cuvântului care i-a fost anunţat, în care nu a crezut şi în care nu a avut încredere.
Aşa cum Eu am în Mine puterea Tatălui de a da sau de a lua înapoi viaţa eternă, pe care omul, după propria sa voinţă, are puterea de a o primi şi Cuvântul Meu poate face de asemenea acest lucru, deoarece Cuvântul Meu este expresia atotputernică şi eternă a voinţei Mele!
Cel care primeşte în el Cuvântul Meu, care trăieşte şi acţionează fără a devia de la învăţătura Mea, Mă primeşte cu toată iubirea, toată înţelepciunea şi toată forţa Mea, devenind astfel un adevărat copil al lui Dumnezeu, căruia Tatăl care este în Ceruri nu-i va refuza nimic."


QUOTE
iar daca s-ar intampla prin vreun colt al lumii, imediat ar aparea reactii (schisma). La sfarsitul cartii Apocalipsei spune ca nimeni nu are voie sa modifice ceva, tocmai de aceea a fost inclusa in canon pentru ca nimeni sa nu o modifice, nici chiar Biserica sau Sfantul Parinte care are autoritate suprema.


- acel pasaj se refera la textul Apocalipsei, nu la cel al intregii biblii.

QUOTE
Ma-nodiesc ca dusmanii vor muri (in caz Biserica Catolica - care e cel mai mare), unor "dusmani ai masoneriei" sa ne amintim ca Isus Mantuitorul le-a spus "Pe acasta piatra voi zidi Biserica Mea pe care portile iadului nu o vor birui".


- stiu ca te supara ce voi spune, dar acea biserica de care vorbeste Iisus nu e vorba de biserica catolica, ci de o cu totul alta, cea care va veni, odata cu Noul Ierusalim.


QUOTE
Daca "dusmanul vostru" va cadea, mai mult ca sigur sistemul financiar si politic va fi cel care cade, cel religios niciodata.


- tot ce este perimat si nepotrivit epocii in care traim este schimbat si transformat nevoilor epocii respective.

17 ¶ Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

- cu toate ca nu a venit sa o strice, a venit sa o schimbe din temelii, conform nevoilor de acum 2000 de ani. La fel se va petrece si acum, la a 2-a venire, cind o va schimba si implini din nou din temelii.

12. Pe cel ce va birui cat mai curand, il voi face sa fie intocmai ca un stalp de lumina alb stralucitoare in Templul Dumnezeului Meu si el nu va mai iesi in veci afara din el. Voi face sa fie viu si arzator in el Spiritul atotputernic al Dumnezeului Meu si el va fi atunci vrednic sa intre si sa ramana in cetatea sfanta a Dumnezeului Meu, noul Ierusalim, asupra caruia are sa se pogoare mare har din cerul cel inalt de la Dumnezeul Meu si in care va fi slavit asa cum se cuvine Numele Meu cel nou.

- atentie, Numele Meu cel nou.

3. Toti cantau o cantare noua si sfanta inaintea scaunului de domnie al lui IISUS HRISTOS si inaintea celor patru fapturi vii si inaintea celor 24 de batrani. Si nimeni nu putea sa invete cantarea cea Dumnezeiasca, afara de cei o suta patruzeci si patru de mii, care in intregime fusesera rascumparati de pe pamant.


QUOTE
Da, stiu de ceva schimbari care se pregatesc in ce priveste Biblia... in special recunoasterea si includerea in Carte a asa-numitelor evanghelii apocrife.


QUOTE
Nu se va indrazni niciodata;


- satana prin intermediarii lui poate indrazni orice si chiar a facut-o deja. Din cauza asta s-au scris alte lucruri mult mai ample (Lorber de ex.) si s-au tinut ocultate si ascunse multe alte texte originare din vremea lui Iisus, care vor fi scoase la lumina si isi vor primi locul de cinste, umbrind falsurile, scaparilor si erorile din "varianta oficiala" actuala a bibliei.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Enoh
mesaj 5 Aug 2004, 04:56 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.033



Salutare la toti si ma bucur sa va vad din ou ... din (n)ou biggrin.gif

As vrea sa va atrag atentia asupra unor pASAJE (va voi arata si provenienta, respectiv pasajele exacte ff curand...nu am Biblia la mine acum deci citez din memorie)

Iisus a spus-o CLAR, FARA OCOLISURI
DOAR prin Mine se ajunge la Tatal !!!!!!!!!!!!

Luati aminte .... mai ales voi cei care venerati mucenici, sfinti, sau mai stiu eu ce

personaje INEXISTENTE in Biblie !!!!!!!!

Le fel si pt ingeri si va voi reaminti un mic pasaj

,, ... si el voi sa se inchine ingerului dar acesta l-a oprit : sa nu faci una ca asta ! sa te inchini doar Domnului Dumnezeu ! ''

citatele sunt din memorie si sunt 80 % exacte ca sens, poate gramatical nu ....

in curand vi le voi da exact cu indicarea locului


va salut si toate bune



AM ZIS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 5 Aug 2004, 05:22 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



cum a spus si 1.618... posibilitatea ca institutiile create de crestinism sa dispara exista , dar ideologia crestina cu siguranta nu ! asa cum unele triburi aricane inca mai cred in ceea ce credeau stramosii lor acum 4000 de ani . Faptul ca va evolua in diverse forme ( din pacate conform dorintelor oamenilor) este cu totul alta chestie. In zilele noastre constatam asta in fiecare clipa , religia si formele de adoratie se schimba constant in urma noilor ideologii si a noilor descoperiri stintifice. Daca va fi bine sau rau pt umanitate se va vedea. Dar balata oscileaza din ce in ce mai mult spre "rau" , omul este atras de noutate ,de ocult , iar in zilele noastre foarte multi considera ca crestinismul e mult prea simplist , nu conteaza ca nu au studiat teologie sau ca nu au citit macar un pasaj din biblie e deajuns ca au vazut trei documentare si gata. Probabil ne aflam sau poate a trecut deja momentul "de varf" al crestinismului , din ce in ce mai multi incep sa isi intoarca privirea spre noi orizonturi cum ar fi si proaspata aparuta la noi Gnosis al "ilustrului" ( rofl.gif) Samael Aun Weor , multi vor spune ... lasa-i domle ca sunt o mana de oameni .... pai si crestinii acum 2000 de ani erau tot o mana de oameni , dar iata-i astazi.
Sper ca are vreun sens ceea ce am scris smile.gif


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 6 Aug 2004, 05:02 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Adevarul e ca multe religii, chiar daca au principii valabile sau ar putea fi adaptate situatiei actuale, par depasite in sensul ca sint bazate pe modul de viata si pe cunostintele stiintifice de pe vremuri, sau de pe vremuri si ale altui popor. De exemplu, intr-o societate in care copiii munceau la cimp sau cel putin erau mai usor de crescut, ca nu plateau parintii ani de zile ca sa ii tina in facultati, inteleg de ce li s-ar spune oamenilor sa faca atiti copii citi le da Dumnezeu. Putini oameni au cel putin vreo doisprezece copii la bloc. Am zis "par depasite", nu "sint depasite", pentru ca parerile variaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 6 Aug 2004, 10:45 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Sa fim seriosi, T _Regnum; wink.gif 2-3 icoane pe ici-pe colo nu vor schimba cursul istoriei...
Crestinismul NU va disparea, el va fi, probabil, transferat in sfera "vietii private" intr-o societate tot mai secularizata, iar pe termen lung nu va mai fi religia "dominanta" pe plan mondial, in detrimentul, probabil, al islamului... mad.gif (asa ca faceti copii, oite credincioase...)
INSTITUTIILE religioase legate de transformarea frumoasei legende a dulgherului din Nazaret in multinationalele religioase de azi vor suferi probabil enorm de multe schimbari (sau vor pieri, ca dinozaurii...), iar viata religioasa crestina peste un secol-doi va fi, probabil, "de tip protestant" adica simpla, supla si pragmatica...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 7 Aug 2004, 02:59 PM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



In masura in care vom acorda religia cu bunul simt, si conform unui simplu rationamet de logica, vom vedea cat va mai dura ideea de religie. Biserica de la aparitia ei a fost o parghie de indrumare , de directionare. Dar nu are nici un Dumnezeu comportamentul astuia! Se mai aude de multe ori, sinonim cu nu mai are bun simt. Ce a dus la disparitia dinozaurilor ? Ce va duce la disparitia crezului religios? Ce alte repere se vor naste?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Aug 2004, 09:59 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Asa cum dacii si-au pierdut brusc limba, intr-un anumit moment, nu se stie care , e posibil sa dispara orice! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Aug 2004, 10:56 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



hh.gif Dacii nu si-au pierdut brusc limba, ci a fost vorba despre un proces treptat.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Aug 2004, 11:15 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Serios? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Aug 2004, 11:17 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Tu ce crezi ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Aug 2004, 11:24 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Eu cred ca orice teorie despre disparitii din astea care nu lasa nici o urma ar trebui a inceapa cu:
" Si atunci au venit extraterestri care..... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 10 Aug 2004, 01:29 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Si baba, daca-i pui roti, e tramvai.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 11:51 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Ptr. GIO 19RO
citez
"HTG,

Am prins ideea. Masoneria isi revendica un trecut nu numai "glorios", ci si cat mai indepartat. N-ai scris tu pe forum ca Adam a fost mason? "

Acuma eu nu pricep un lucru- o comunitate, asociatie, etc. presupune cel putin 2 membri; deci, Adam a ajuns mason dupa ce a primit-o pe Eva in dar ? Numa` ca dupa cate stiu eu, in masonerie, femeile nu prea au ce cauta...
Mai e o chestie, daca a fost mason inainte de a o avea pe Eva, te intreb, Adam a avut buric ? N-am nimic cu dragul de el dar pe tema masoneriei putem discuta o gramada; daca ai chef, spune-mi... Pa


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 12 Aug 2004, 12:39 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai nu eu sustin ca Adam a fost primul francmason ci masonii.
Pune-i pe ei sa explice cum vine asta. desi stiu cum explica si interpreteaza ei povestea asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 12 Aug 2004, 12:51 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (gio19ro @ 12 Aug 2004, 01:52 PM)
Pai nu eu sustin ca Adam a fost primul francmason ci masonii.
Pune-i pe ei sa explice cum vine asta. desi stiu cum explica si interpreteaza ei povestea asta.

Bineinteles; nici nu am spus ca afirmatia iti apartine; am citat o parte din ce era postat acolo de tine.
Despre masoni, iti spune ceva chestia asta ?

PLANURILE DOMINĂRII ÎNTREGII LUMI, INITIATIVĂ FIXATĂ SĂ SE REALIZEZE PÂNĂ ÎN ANUL 2000 ÎN CELE 24 DE PROTOCOALE SECRETE, ÎN PROTOCOALELE ÎNTELEPTILOR SIONULUI

sau altfel spus:

PLANURILE DOMINĂRII ÎNTREGII LUMI, INITIATIVĂ FIXATĂ SĂ SE REALIZEZE PÂNĂ ÎN ANUL 2000 ÎN CELE 24 DE PROTOCOALE SECRETE, ÎNTOCMITE DE CONDUCĂTORII FRANCMASONERIEI MONDIALE CU OCAZIA MARELUI CONGRES SECRET FRANCMASONIC DE LA BÂLE, ELVETIA, CARE A AVUT LOC ÎN ANUL 1897

Am gasit-o pe un site...

Disputa daca Adam a avut sau nu buric, ramane deschisa... da`in alta parte; eventual la Bancuri ?


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 12 Aug 2004, 08:13 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai probabil se gandesc ca daca ar disparea religiile, atunci sub un comandament unic masele de oameni vor fi si mai usor de manevrat. Masoneria asta seamana cu comunsimul, si ei voiau sa dispara religiile si sa existe o singura putere, neexistand separatia puterilor in stat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Aug 2004, 11:03 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Enoh @ 5 Aug 2004, 07:09 PM)
Iisus a spus-o CLAR, FARA OCOLISURI
DOAR prin Mine se ajunge la Tatal !!!!!!!!!!!!

- da, atita tot ca nu se referea la el ca Iisus, ci la El ca incarnare a principiului divin cu nenumarate denumiri, ca de ex. Fiul, sau Atman, Sinele Suprem etc. Interpretarea mot a mot a acestei afirmatii este de domeniul naivitatii dar care a alimentat aceasta dogma pe care crestinismul si-a insusit o asa zisa suprematie spirituala sau chiar "unicitatea". Priveste la userul anadi sau oricare alt fanatic al caii (religiei) sale si vei vedea ca toti isi asuma suprematia si chiar unicitatea. Cu toate acestea, nu numai calea lor conduce la Dumnezeu si nici nu este neaparat "suprema". Acestor vremuri ii corespunde o alta "cale suprema", specifica vremurilor ... care va fi revelata pas cu pas umanitatii. ohmy.gif

QUOTE
      AM  ZIS


SI EU ! yikes.gif


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 13 Aug 2004, 05:58 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Ptr. Thunder: Si eu spoton.gif yikes.gif (asta-i de la tine)


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 20 Aug 2004, 11:36 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



2000 de ani crestinism au invins milioane de ani de evolutie ... ce este mai perfect decat atat ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 20 Aug 2004, 11:39 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



am spui cumva "mai perfect" ... ce mi-o fi venit ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Aug 2004, 01:08 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (NoMemory @ 21 Aug 2004, 01:49 AM)
2000 de ani crestinism au invins milioane de ani de evolutie

Cum adica?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 21 Aug 2004, 09:14 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ziua buna.
Multe persoane de pe acest topic nu doresc sub nici un chip sa imbratiseze si o altfel de viziune asupra viitorului umanitatii. Ce regasiti malefic in a ajuta seamanul de langa tine fara a-i cere nimic in schimb? Este oare atat de greu de inchipuit ca masoneria este pozitiva, ca se afla in slujba binelui si al prosperitatii tuturor? Ce usor este sa denigrezi cu argumente aberante, invocand dovezi inexistente, dar care sunt sustinute de indivizi atat de importanti incat acestia nu sunt cunoscuti de nici un for superior ori universitate, editura de prestigiu etc.
Ura nu va duce nicaieri domnilor, decat la distrugerea treptata a propriilor convingeri fata de ceea ce este sanatos, onest si bun.

Toate cele bune.

Acest topic a fost editat de Minerval: 21 Aug 2004, 09:15 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 21 Aug 2004, 09:43 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De ce ar vrea altcineva sa-si schimbe asa de usor parerea ? Doar pentru ca "mason" e cuvant care suna dragut ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 21 Aug 2004, 10:47 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (eclectic @ 21 Aug 2004, 09:56 AM)
De ce ar vrea altcineva sa-si schimbe asa de usor parerea ? Doar pentru ca "mason" e cuvant care suna dragut ?

Domnule eclectic masoneria trebuie privita functie de realizarile sale. Masoneria a avut si perioade obscure dar nu consider ca este productiv sa blamezi un intreg pentru cateva parti negative care, in fapt, sunt inerente procesului de iluminare. Cei care au rezistat tentatiilor intunecate sunt acei frati care au inteles ce cale trebuie urmata. Astfel, avem astazi un numar insemnat de maestri care pot da mai departe din cunostintele lor ucenicilor ori viitorilor initiati. Masoneria regulara din Romania trece prin momente delicate, tinand cont de faptul ca se atenteaza asupra imaginii Ordinului, subversiv ori inconstient, chiar din sanul Fratiei, din randul fratilor acceptati. In plus, pe scena a aparut si aportul detractorilor masoneriei si antiglobalizare. Asadar, lucrurile nu sunt chiar atat de simplu de comentat.
Referitor la redactarea penultima, imi mentin cele scrise deoarece este corect fata de realitate si sanatos fata de adevar sa mentinem lucrurile pe linia de plutire si nu inspre declin, cum le este dorinta anumitor cercuri turbulente profane.

[Rosa-Croce]



--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 21 Aug 2004, 02:01 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Bun... Care sunt realizarile masoneriei ?
In al doilea rand, nu te supara, dar "detractori" e un termen des folosit de regimul comunist. Au masonii acelasi "vocabular de specialitate" cu activistii comunisti ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 21 Aug 2004, 04:21 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Vocabularul ca vocabularul, dar si cam aceeasi membrii... laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 21 Aug 2004, 04:24 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Eu nu mi-am permis si nu imi permit sa fac o asemenea afirmatie, dar intrebarea ramane valabila.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 21 Aug 2004, 05:30 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Daca ne intoarcem la pag. 1 , inainte de a amesteca masoneria in discutie, cred ca 1,618...(scuze, tu draga, daca 1 e numele, de ce ai atatea prenume....??? N-am vrut sa fiu rau...da` io mi-s batran si nu le tin minte...)
Deci - zici ca asa este: citat dupa tine

"!Crestinatatea ca institutie poate ca va disparea.
Dar crestinismul ca si practica si religie (sub diverse forme de organizare), nu.

Caci aici sta si frumusetea puterii crestinismului: a supravietuit oricaror atacuri impotriva sa."
Mai vb. mai tarziu; pa, tu.


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 21 Aug 2004, 06:33 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (eclectic @ 21 Aug 2004, 02:14 PM)
Bun... Care sunt realizarile masoneriei ?
In al doilea rand, nu te supara, dar "detractori" e un termen des folosit de regimul comunist. Au masonii acelasi "vocabular de specialitate" cu activistii comunisti ?

Domnule pana si comunistii trebuiau sa respire la un moment dat, dar acest lucru nu ii facea superiori fata de ceilalti oameni. Asijdelea, bolsevicii vizavi de menseviti au marsaluit pe strazile Stalingradului intr-un maraton al "oamenilor muncii", insa maratonul exista si astazi sub forma unei competitii sportive de la care toti termina drept castigatori. Pana maine pot merge cu seria de paralele insa nu stiu ce am realiza intr-un final.
Faptul ca activistii comunisti utilizau termenul detractor nu importa. Si socialistii il folosesc, iar de capitalisti oare mai trebuie sa amintesc?!
Domnule eclectic ar fi corect fata de dvs. cat si fata de ceilalti membri ai forumului de a analiza bine ideile inainte de a le asterne. E doar o opinie.
Cat despre realizarile masoneriei priviti revolutiile tehnologice din ziua de astazi si daca inca nu ramaneti siderat in fata acestora, cat si vizavi de descoperirile remarcabile din domeniul vast al stiintei, va sfatuiesc prietenesc sa va indreptati catre o pestera. Poate in acel loc va va fi mai bine, si veti scapa de prigoana asta teribila din partea tehnologiei, a stiintei si de ce nu de sistemul democratic din prezent. wink.gif
Numai bine.

Acest topic a fost editat de Minerval: 21 Aug 2004, 06:51 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 June 2024 - 03:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman