HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Gandire Laterala, un "nou" mod de a gandi
Lucidinbr
mesaj 29 Jun 2004, 11:31 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 29 June 04
Forumist Nr.: 3.956



Saluti ! cool.gif (incercati sa pronuntati cuvantul --> i-ul de la sfarsit ii da o nota foarte prietenoasa si deschisa).


Am inceput sa citesc o carte interesanta de Edward de Bono - "Gandire Laterala" din colectia "Carti cheie" de la Curtea Veche (sunt > prostii in colectii dar si unele carti bune).

In a nutshell, gandirea laterala are ca scop creare a cat mai multor solutii ale unei probleme neverificandu-lecorectitudinea pe parcurs. Asta inseamna ca ne gandim la cat mai multe solutii din persepective cat mai diferite si nu eliminam nici una (chiar daca pare evident gresita)....si se poate ajunge la ceva corect printr-o cale gresita.... E mai bine sa cititi cartea ca sa intelegeti mai bine...


Acuma jocurile :

1. Imaginati-va ca sunteti un "inginer" si trebuie sa faceti design-ul unei masini care aduna mere din copaci.

Ce ar trebuie sa faca : sa se poata misca de la copac la copac si sa aduna mere fara sa strice (prea) multe.

Folositi-va imaginatia. Sunt mii de posibilitati. ( intrebati-va : "Trebuie sa culeg eu merele ? nu pot sa le scutur ?. etc etc..."

2. Eu o sa fac o afirmatie si voi incercati sa ma intrebati de ce este asa ?
(se pot rasturna multe "adevaruri absolute in acest fel"

Exemplu de discutie :

- Profesorii scriu pe tabla cu creta alba!
- De ce trebuie sa fie creta alba ?
- Ca sa putem distinge pe tabla ceace ce scriem!
- De ce s-au facut tablele negre si cretele albe si nu invers ?
.....

Incep o noua discutie prin afirmatia :

- Copii trebuie sa mearga la scoala ca sa invete si sa ajunga oameni mari!




--------------------
Daca te trezesti dimineata la 9, zambesti si te gandesti ce zi frumoasa o sa ai .... o sa ajungi departe. Autosugestia este un lucru care misca munti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 04:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman