HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Aflati Veriga Lipsa, enigma logico-fantastica
Inorog
mesaj 17 Jun 2004, 09:13 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Luand un model anterior, voi posta o enigma in mai multe acte. Trebuie reconstituit actul I
(sau trebuie raspuns la intrebarea din ultimul act, "care este logica donatiei ?")

Subliniere ajutatoare:
In primul act are loc o intamplare aproape fantastica (sau sa spunem, extrem de putin plauzibila).
Totusi, exista o legatura logica intre primul act si cele care urmeaza. Succes!

....................................................................................................................................
Actul 1
-------

....................................................................................................................................
Actul 2
-------

Un mare explorator se indragosteste, in spital fiind, de asistenta medicala care il
ingrijea. Dragostea este atat de puternica, incat la externare ii cere mana,
iar aceasta accepta.
....................................................................................................................................
Actul 3
-------
A trecut un an. Exploratorul si asistenta (acum sotia sa) se uita inspre carucior.
Acolo se afla bebelusul lor, care tocmai a implinit 2 luni. El tine in mana un ziar
de mica publicitate deschis la sectiunea case.
Pantofii tociti si rotile caruciorului care scartaie ne arata ca nu le-a mers prea
bine in ultimul an (au avut parte de faima, dar fara bani). Totusi, acum sunt veseli. Sotia a mostenit
o anumita suma de bani de la un unchi care a decedat luna trecuta, destul cat sa-si poata
permite sa se mute intr-un cartier select.
......................................................................................................................................
Actul 4
-------
La biroul avocatului au intrat doua persoane. Pe unul dintre ei il recunoastem, este exploratorul.
Celalat este proprietarul care ii va vinde casa. Se inteleg foarte bine. Chiar si-au descoperit
pe drum o pasiune comuna, setea de aventura. Proprietarul a fost plecat in ultimul an
pe Amazon sa studieze triburile de bastinasi salbatici. Este antropolog. Acum s-a intors, caci
s-a hotarat sa iasa la pensie. Isi va lichida gospodaria de la oras si conturile din banca, iar apoi se va
retrage intr-o tara straina. Avocatul le cere actele. Acestia le pun pe masa.
La vederea actelor, stupoare! Toti trei barbatii raman "masca"! Are loc o discutie
indelungata. Apoi exploratorul ii invita pe ceilalti doi la beraria de vis-a-vis.
Insa la iesirea din cladire, nenorocire, acesta se impiedica pe scari si cade ajungand pe strada sub rotile unui
camion care trecea cu viteza. Accidentul ii este fatal.
...........................................................................................................................................
Actul 5
-------
La inmormantare, proprietarul vine insotit de avocat si o condoleaza pe sotia
exploratorului. Ii inmaneaza un plic. Vaduva deschide plicul si gaseste o hartie
cu o donatie. Suma este uriasa, jumatate din averea proprietarului, trecuta pe numele
copilului ei si al sotului defunct.

Sfarsit





--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Inorog
mesaj 22 Jun 2004, 08:59 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



@ Moira

Proprietarul si exploratorul sunt rude prin intermediul sotiei?
(Adica de ex proprietarul este unchiul ei etc)

-nu

@ Fumatoru' :

1.Are importanta ce grad de rudenie este intre proprietar si explorator?
2. Proprietarul este bunicul exploratorului?
3. Proprietarul este fiul exploratorului?

1. da
2. nu
3. DA !!!

Bravo, sunteti pe ultima suta de metri ! spoton.gif Ma bucur foarte mult, caci la sfarsitul saptamanii voi
pleca din localitate.
Asadar mai ramane de reconstituit primul act, misiune nu prea grea in momentul de fata wink.gif

Acest topic a fost editat de inorog: 22 Jun 2004, 09:00 AM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Inorog   Aflati Veriga Lipsa   17 Jun 2004, 09:13 PM
Inorog   Cred ca am facut probvlema prea stufoasa Va vo...   18 Jun 2004, 07:30 AM
gh0st   1. Proprietarul este tatal exploratorului? 2. Daca...   18 Jun 2004, 07:32 AM
Inorog   Un mic regulament: Voi da trei tipuri de raspunsur...   18 Jun 2004, 07:56 AM
Fausta   1.Proprietarul este tatal sotiei? 2.Exploratorul a...   18 Jun 2004, 12:05 PM
Inorog   Fausta @: 1) nu 2) nu 3) nu 4) nu   18 Jun 2004, 12:14 PM
Fausta   Exploratorul, inainte de a intra in spital fusese ...   18 Jun 2004, 01:46 PM
Inorog   Exploratorul, inainte de a intra in spital fusese ...   18 Jun 2004, 01:51 PM
tzakis   1. exploratorul si propietarul se mai vazusera vre...   18 Jun 2004, 10:22 PM
Inorog   @ tzakis : 1) nu 2) nu 3) reformulez eu: Au aflat...   19 Jun 2004, 07:12 AM
Inorog   Un scurt rezumat al raspunsurilor: Proprietarul ...   21 Jun 2004, 01:43 PM
Fumatoru'   1.Are importanta ce grad de rudenie este intre pro...   21 Jun 2004, 04:40 PM
Moira   Proprietarul si exploratorul sunt rude prin interm...   21 Jun 2004, 09:41 PM
Inorog   @ Moira Proprietarul si exploratorul sunt rude pr...   22 Jun 2004, 08:59 AM
Marcus   Proprietarul a facut donatia uriasa pe numele copi...   24 Jun 2004, 03:20 PM
Inorog   Proprietarul a facut donatia uriasa pe numele copi...   5 Jul 2004, 08:53 AM
Fumatoru'   1.Exploratorul a fost la Polul Nord (sau Sud) si a...   5 Jul 2004, 10:33 AM
Inorog   1.Exploratorul a fost la Polul Nord (sau Sud) si a...   5 Jul 2004, 05:39 PM
E.B.E.   Nu va disparea deloc Niste oameni au gandit, s-au...   6 Jul 2004, 11:29 AM
Inorog   E in regula, multumesc !   6 Jul 2004, 12:22 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 12:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman