HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Aflati Veriga Lipsa, enigma logico-fantastica
Inorog
mesaj 17 Jun 2004, 09:13 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Luand un model anterior, voi posta o enigma in mai multe acte. Trebuie reconstituit actul I
(sau trebuie raspuns la intrebarea din ultimul act, "care este logica donatiei ?")

Subliniere ajutatoare:
In primul act are loc o intamplare aproape fantastica (sau sa spunem, extrem de putin plauzibila).
Totusi, exista o legatura logica intre primul act si cele care urmeaza. Succes!

....................................................................................................................................
Actul 1
-------

....................................................................................................................................
Actul 2
-------

Un mare explorator se indragosteste, in spital fiind, de asistenta medicala care il
ingrijea. Dragostea este atat de puternica, incat la externare ii cere mana,
iar aceasta accepta.
....................................................................................................................................
Actul 3
-------
A trecut un an. Exploratorul si asistenta (acum sotia sa) se uita inspre carucior.
Acolo se afla bebelusul lor, care tocmai a implinit 2 luni. El tine in mana un ziar
de mica publicitate deschis la sectiunea case.
Pantofii tociti si rotile caruciorului care scartaie ne arata ca nu le-a mers prea
bine in ultimul an (au avut parte de faima, dar fara bani). Totusi, acum sunt veseli. Sotia a mostenit
o anumita suma de bani de la un unchi care a decedat luna trecuta, destul cat sa-si poata
permite sa se mute intr-un cartier select.
......................................................................................................................................
Actul 4
-------
La biroul avocatului au intrat doua persoane. Pe unul dintre ei il recunoastem, este exploratorul.
Celalat este proprietarul care ii va vinde casa. Se inteleg foarte bine. Chiar si-au descoperit
pe drum o pasiune comuna, setea de aventura. Proprietarul a fost plecat in ultimul an
pe Amazon sa studieze triburile de bastinasi salbatici. Este antropolog. Acum s-a intors, caci
s-a hotarat sa iasa la pensie. Isi va lichida gospodaria de la oras si conturile din banca, iar apoi se va
retrage intr-o tara straina. Avocatul le cere actele. Acestia le pun pe masa.
La vederea actelor, stupoare! Toti trei barbatii raman "masca"! Are loc o discutie
indelungata. Apoi exploratorul ii invita pe ceilalti doi la beraria de vis-a-vis.
Insa la iesirea din cladire, nenorocire, acesta se impiedica pe scari si cade ajungand pe strada sub rotile unui
camion care trecea cu viteza. Accidentul ii este fatal.
...........................................................................................................................................
Actul 5
-------
La inmormantare, proprietarul vine insotit de avocat si o condoleaza pe sotia
exploratorului. Ii inmaneaza un plic. Vaduva deschide plicul si gaseste o hartie
cu o donatie. Suma este uriasa, jumatate din averea proprietarului, trecuta pe numele
copilului ei si al sotului defunct.

Sfarsit





--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Inorog   Aflati Veriga Lipsa   17 Jun 2004, 09:13 PM
Inorog   Cred ca am facut probvlema prea stufoasa Va vo...   18 Jun 2004, 07:30 AM
gh0st   1. Proprietarul este tatal exploratorului? 2. Daca...   18 Jun 2004, 07:32 AM
Inorog   Un mic regulament: Voi da trei tipuri de raspunsur...   18 Jun 2004, 07:56 AM
Fausta   1.Proprietarul este tatal sotiei? 2.Exploratorul a...   18 Jun 2004, 12:05 PM
Inorog   Fausta @: 1) nu 2) nu 3) nu 4) nu   18 Jun 2004, 12:14 PM
Fausta   Exploratorul, inainte de a intra in spital fusese ...   18 Jun 2004, 01:46 PM
Inorog   Exploratorul, inainte de a intra in spital fusese ...   18 Jun 2004, 01:51 PM
tzakis   1. exploratorul si propietarul se mai vazusera vre...   18 Jun 2004, 10:22 PM
Inorog   @ tzakis : 1) nu 2) nu 3) reformulez eu: Au aflat...   19 Jun 2004, 07:12 AM
Inorog   Un scurt rezumat al raspunsurilor: Proprietarul ...   21 Jun 2004, 01:43 PM
Fumatoru'   1.Are importanta ce grad de rudenie este intre pro...   21 Jun 2004, 04:40 PM
Moira   Proprietarul si exploratorul sunt rude prin interm...   21 Jun 2004, 09:41 PM
Inorog   @ Moira Proprietarul si exploratorul sunt rude pr...   22 Jun 2004, 08:59 AM
Marcus   Proprietarul a facut donatia uriasa pe numele copi...   24 Jun 2004, 03:20 PM
Inorog   Proprietarul a facut donatia uriasa pe numele copi...   5 Jul 2004, 08:53 AM
Fumatoru'   1.Exploratorul a fost la Polul Nord (sau Sud) si a...   5 Jul 2004, 10:33 AM
Inorog   1.Exploratorul a fost la Polul Nord (sau Sud) si a...   5 Jul 2004, 05:39 PM
E.B.E.   Nu va disparea deloc Niste oameni au gandit, s-au...   6 Jul 2004, 11:29 AM
Inorog   E in regula, multumesc !   6 Jul 2004, 12:22 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 06:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman