HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Calatorii Cu Peripetii, Din ciclul: mi se intampla numai mie ...
dsrk3r
mesaj 11 Jun 2004, 09:32 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Anul trecut la Paris. Toate bune si frumoase pana am ajuns in orasul asta.

Vremea: Ploaie, ploaie, ploaie.

Hotelul: Ajung la hotel, in centru. Trei stele. Primesc camera la ultimul etaj. Frig in camera ca draqu. Noaptea imi ingheata nasul. A doua zi de dimineata cobor si cer la receptie alta camera. Dupa negocieri nu tocmai usoare primesc alta. In camera cald, cald de tot, incat trebuie sa dorm cu geamul deschis.

Micul dejun: La ora 6.30 femeia care se ocupa de minusculul mic dejun frantuzesc nu este. Cica trebuie sa astept. Zic ca eu astept, da' trenu' meu nu. Alte negocieri. Nici un rezultat. Spun ca totusi am platit micul dejun. Receptionerul nu este impresionat deloc. Ma duc singur si imi iau tot ce imi trebuie. Apare receptionerul care tipa la mine pe limba lui. Noroc ca nu inteleg franceza. Ii zambesc politicos si ii spun multumesc la plecare.

Trenul: In gara astept TGV-ul la linia la care trebuia sa vina. Nici urma de TGV. Vine insa altul la linia vecina. Merge in aceiasi directie, dar are cateva vagoane mai putin. Cei de la gara nu se sinchisesc sa zica ceva. Lumea de pe peron devine agitata. Cativa se urca in celalalt tren. Toata lumea ii urmeaza. Si eu. In trenul de mare viteza se sta ca in tramvai in Bucuresti. Se face ora plecarii si ... trenul nu pleaca. Dupa vreo zece minute se anunta ca trenul e prea greu si nu poate pleca. La linia cealalta vine alt tren. Ma dau repede jos si ma urc in el. Unii vin dupa mine. Ma asez confortabil pe locul meu. Apar niste francezi care imi spun ca locurile sunt ale lor. Ne conversam putin pe marginea celor intamplate. Ii las sa se aseze pentru ca e trenul lor, nu al meu. Primesc de la nas alt loc la clasa a doua, Fac scandal. Eu am bilet la clasa intai. Imi scrie ceva pe bilet si imi spune ca primesc diferenta in gara cand ma dau jos. Ii spun ca astept scuze. Imi zice ca nu e vina lui.

Din nou hotelul: Astept pe cineva in hol. Apare o americanca cu doua valize mari si grele, E un pachet de nervi. Primeste camera la etajul 5. Taraste valizele pana la lift si ... liftul nu merge. Se duce la receptie si cere un bell boy. Receptionerul zice ca nu are. Femeia ii spune atunci sa puna mana pe valize si sa i le duca sus. Ala zice ca nu poate sa plece din receptie. Femeia este socata. Se uita la mine si zice: "You, there ! Help me please !" Ii zic ca sunt turist ca si ea. Spune ca nu-i nimic. Trag dupa mine valizele pe scari. Pana la etajul cinci ! Primesc spaga un Bud. Cobor la receptie si ii dau cu berea receptionerului pe la nas. Nu ma baga in seama. Ca sa-l enervez il intreb daca early birds pot servi micul dejun la ora 6. Ma bombane pe limba lui. Ma duc si imi vad de treaba mea. Abia astept sa ma intorc acasa.

Anul trecut la Bruxelles.

La sosire: Pe aeroport coada mare la pasapoarte Non EU. La EU un politist soma. Fac o smecherie si ma strecor la el. Ii dau pasaportul. Zice: "Banii." Scot portofelul. Vrea biletul de intoarcere. Cotrobai prin geanta. "Invitatia !" Scot hartia. Ma intreaba unde o sa stau. Ii spun ca scrie pe invitatie. Zice sa ma duc mai la dreapta si sa astept pentru ca trebuie sa verifice. Suna pe cineva la telefon. Astept cinci minute. Il intreb ce se intampla. Imi spune ca vine un coleg de al lui sa verifice. Mai astept cinci minute. Ii spun ca seful lui trebuie sa fie tare mandru de el. Imi zambeste acru. Il mai bomban de vreo doua ori pana vine colegul. Il urmez pe coleg la sectia de politie de pe aeroport. Aici se fac vreo alte cateva minute verificari. Alt coleg vine zambind cu pasaportul. Zice "Liber". Ma gandesc sa-i cer un suvenir. E prima data cand ma retine politia. Ma razgandesc in ultimul moment si zic multumesc ca am scapat de ei.

La intoarcere. Pe acelasi aeroport. La al doilea check suna alarma. Omul ma intreaba daca am chei, bricheta, bani, etc. Zic ca n-am nimic. Mai trec odata. Suna. E clar ! Incep sa caut prin buzunare. Nu gasesc nimic. Vine alt tip ca sa ma ia la perchezitionat. E prima data cand mi se intampla. Imi zic ca o sa ajung din nou la politie. Intru intr-o cabina cu tipul. Ma uit la el. Se uita la mine. Zice sa ma intorc. Ma scaneaza cu un bat care piuie tare. Ii zic ca am baut ieri o bautura olandeza cu foite de aur in ea. Se face ca nu aude. Ma descalt. Scot tot de prin buzunare, hartii, batista. El umbla pe la batul ala de zor. Ma scaneaza din nou si nu mai suna nimic. Repeta operatia. Nimic. Imi da drumul.

Acum cativa ani la Viena.

Uit acasa gelul pentru ras. Tot aveam toata ziua libera asa ca ma duc sa caut prin magazine. Mi se pusese pata pe Gillette Gel. Ia-l de unde nu-i. Umblu vreo doua ore. Ajung la magazinele de lux din centru. Intru in primul, nu vad nimic pe raft, dar intreb. Vanzatoarea zice: "Am ceva special pentru dvs. !" Si scoate dintr-un dulap mult doritul gel. Platesc o groaza de bani pe el, ca doar e magazin de lux, vanzatoarea draguta. Ajung acasa si cand sa trec la treaba constat ca gelul scos special pentru mine din dulapul magazinului de lux de catre vanzatoarea foarte amabila este: expirat. Din spray curge un fel de lichid albastru.

Ati avut peripetii pe unde ati fost ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Puss In Boots
mesaj 15 Jul 2004, 04:38 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Nico, carpatic thumb_yello.gif

Cele ce urmeaza au ceva vechime si fac parte din amintirile pe care un om nu le va uita niciodata.

Eram flacau īn clasa a saptea si eram īndragostit pāna-n vārful urechilor de o fetiza pe nume Andreea ... Era cu un cap mai īnalta ca mine dar daca va mai amintiti vārsta respectiva astfel de detalii nu conteaza .
Asadar, faceam cam tot posibilul sa ma gasesc īn compania ei, mai mult sau mai putin direct.
Fac apel din nou la memoria celor din generatia mea care au prins euforia Cercurilor (pt. cei ce nu stiu cu ce se manānca, erau un fel de ateliere gratuite unde se īnvatau lucruri interesante si chiar utile) pentru ca aflasem ca Andreea tocmai se īnscrisese la un astfel de cerc, dar nu la orsicare (ar fi fost prea simplu ), la Cartografie ...
Bineānteles, am urmat-o fara sa crācnesc si uneori (cānd n-aveam chef sa ma joc cu colegul de banca vaporase aflam lucruri interesante ... Īn ceea ce privesc hartile pe care le aveam de facut, am rezolvat problema cu un poster imens cu M.J. (va las sa ghiciti ).
Toate bune si frumoase, pāna cānd domnu' Vrajmas (numele profului ) ne anunta urmatorul obiectiv .... Ceahlaul ... Facusem destule iesiri pe dealurile din īmprejurimi īnsa niciodata asa departe ...
Inutil sa precizez ca timp de o luna (pāna la data plecarii īmi statea gāndul numai si numai la Ceahlau).
Va scutesc de detaliile calatoriei cu trenul (nu fara interes de altfel ) si voi intra cu adevarat īn miezul īntāmplarii, īn dimineata de dinaintea ascensiunii...
Precizez ca seara, am fost cazati īntr-o pensiune si ca īn afara de bataia cu perne traditionala si incursiunea īn patru labe īn camera fetelor nu s-a īntāmplat nimic interesant.
Asadar, fac ochi si cānd ma uit īn jur, īmi fuge tot somnul instantaneu. Paturile facute si tipenie de om īn jur ...
Ma īmbrac la repezeala, īnfund lucrurile-n rucsak si ies pe hol ... dau cu ochii de femeia de servici care-mi spune sa cobor pe partea cealalta ca sa nu murdaresc jumatea de hol proaspat spalata. O īntreb daca nu a vazut un grup de scolari prin zona si raspunsul ma facu sa-mi clantzane dinti-n gura:
- Eh maica, s-au dus pe munte cam de vreo juma' de ora.
Īi multumesc si fug grabit spre iesire ... Pe masura ce īnaintam īmi veneau īn minte tot felul de clishee ... Ba Vrajmas care ne ameninta ca-i lasa-n urma pe īntārzāiati, ba rāsul pe īnfundate al colegilor gāndindu-se la ce-au facut Pussului (pentru ca-i banuiam ca mi-au jucat o farsa - banuieli fondate de altfel )...
Dupa doua sute de metrii ajung la postul de salvamontisti ... īi īntreb politicos daca n-au vazut un grup trecānd si un nene destul de morocanos īmi raspunde īn doi peri ca nu poate tine evidenta tuturor turistilor care-i trec prin fatza ... pe urma vazāndu-ma hotarāt sa-o iau la deal, imi "sugereaza" (de fapt se urla la mine ) sa ma īntorc de unde am venit pentru ca daca nu dau de devil.gif lol .
Īl cred pe cuvānt si pentru un moment ma gāndesc sa-l ascult īnsa dupa cātiva metrii īmi trasneste o idee zapacita prin cap rolleyes.gif ma bag īntr-un santz si merg o buna bucata paralel cu drumul depasind astfel cabanutza respectivului.
Dupa ce am estimat ca nu ma putea vedea, am iesit la drum si am luat-o barbateste la picior.
Cum fetele erau majoritare, īmi spuneam ca-i voi prinde destul de repede ... :-p
Fara peripetii si relativ rapid, am ajuns la prima cabana ... am fost impresionat de un cutzu' care statea tolanit la soare si am reusit chiar sa-l māngāi dāndu-i o bucata de parizer din sac ... Am intrat si am īntrebat un nene cu o burtica imensa daca n-a vazut un grup de scolari ... omul m-a privit mai īntāi curios, iar mai apoi mi-a zis sa astept putin (oferindu-mi un suc).
A revenit īn scurt timp cu o tanti (tot atāt de rotunda ca si el ) si au īnceput sa discute pe seama mea. Ciulind urechile am putut sa īnteleg (erau destul de departe) ca vor suna pe baietii de salvamont ca sa vada ce sa faca cu mine ...
Va puteti imagina ca mi s-a ridicat parul pe sira spinarii instantaneu ... asa ca pāsh, pāsh, am tulit-o la deal ... Dupa vreo zece minute i-am auzit strigand ca din gura de sarpe BAIETEEE ! MAI COPILE MAAAAI!!! ... dar copiul urma crucea albastra (marcajul traseului).
Pe masura ce ma afundam īn munte, īncepeam sa am ceva dubii īn privinta initiativei mele. Ba mai mult, cu toate ca nu sunt o fire fricoasa, īncepusem sa fiu deosebit de atent la soaptele padurii pe care īn alte circumstante le-as fi ignorat total unsure.gif ... una peste alta, vremea īncepea sa se strice amenintator soarele diminetii facānd fatza cu greu armatei de nori pusi pe shotii.
Cu toate acestea, am marit pasul ajungānd astfel dupa aproximativ trei ore īntr-un loc deschis, un fel de platou de unde aveam o priveliste minunata. M-am asezat pe marginea falezi si am īnceput sa manānc cu pofta din proviziile de acasa ...
Purtat de gānduri nu am auzit ca īntre timp ceva sau cineva se strecurase-n spatele meu ... si īntorcāndu-ma brusc am dat cu ochii de un cuplu care ma privea mirat. Dau buna ziua si ma prefac ca ma uit īn continuare la peisaj ... vin si ei lānga mine si dupa cinci minute ma īntreaba "Copilas, tu esti singur?!" ... "Īs cu tata raspund eu repede facānd pe prostu', s-o dus sa faca treaba mare-n padure". Cei doi īsi aruncara priviri usurate si īnainte de a pleca īmi arunca, "Sa-i zici lu' taticu' ca vine furtuna" .. "O sa-i zic, raspund eu aproape de a le marturisii ca sunt singur, n-ati vazut un grup mai sus?. "Ba da, venii raspunsul, acum zece minute ..."
Le multumesc si pleaca grabiti ... Privesc putin dupa ei pāna ce dispar īn padure si-mi iau picioarele la spinare fericit ca i-am prins.
Am urcat destul de mult fara sa īntālnesc tipenie de om dar īn schimb am īntālnit un cutzu' mare, negru si care mānca grabit o vietate mica ... Fiindca nu avea un aspect prea simpatic am preferat sa-l ocolesc de departe dar nu mica mi-a fost surpriza cānd l-am vazut ca-si ridica botul plin de sānge si ma priveste fix ... apoi īncepe sa-si arate coltii scotānd un mārāit īnfiorator.
Pe moment nu mi-a fost frica, ba chiar am īndraznit sa-l bravez strigānd la el īnsa cānd am vazut ca īncepe sa se apropie mi-a stat inima-n loc ... Venea agale, privindu-ma hain si mārāind īnfundat, apoi, ca si cum si-ar fi adus aminte de ceva, s-a īntors la stārv. Nici nu stiu cum am reusit sa ma smulg din loc si sa-mi continui drumul ... Ajungānd putin mai departe am fugit pāna mi-am pierdut suflul ... dar nu m-am oprit din mers ... Nu-mi puteam lua gāndul de la imaginea amenintatoare a cuzului ... Unde nu mai pui ca putea fi turbat .... Īn cele din urma am ajuns si grupul respectiv īnsa de departe am consatat cu stupoare ca nu era deloc vorba de cei pe care-i cautam.
Era clar ca nu ma puteam īntoarce ... asadar am continuat ....
Pe la doua am ajuns aproape de vārf ... si la un moment dat m-am īntālnit cu un grup de constanteni (doua cupluri cu tot cu copii) si am mers o bucata de drum cu ei ... S-au mirat ca de o casa aprisa cānd si-au dat seama ca eram singur ... Deodata, o evidenta ma izbii īn plin ... ceilalti nu urcasera pe munte ... sau daca urcasera nu erau pe acelasi versant cu mine ... am continuat fara sa gāndesc ... Eram īn pana de idei.
Un detaliu important, pe cānd palavrageam cu ei, din sens opus au trecut pe lānga noi ca fulgerul doi salvamontisti ...
...
Ajuns la cabana de pe platoul de sus, am īntrebat (din partea lu' taicamiu ) daca nu se putea ajunge de unde am plecat pe un alt drum pentru ca aveam o sumedenie de motive, cutzu', salvamontistii si nu īn ultimul rānd, speram sa ma īntālnesc cu trupa īn caz ca ei ar fi urcat pe celalalt versant ... Adevaru-i ca rādeam singur la gāndindu-ma la fetzele lor cānd m-ar fi vazut coborānd ... ce n-as fi dat sa-i pot lasa masca. Ma gāndeam mai ales la Andreea My hero!!! rofl.gif ... Mi-am cumparat un ceai si am sters-o ...
Aveam o portiune destul de plata, loc deschis, unde am bagat viteza īnsa dintr-o data s-a lasat īntunericul si norii pufosi pareau ca pot fii atinsi cu māna.
Primul trasnet (fulger) m-a paralizat de spaima pentru ca a lovit o movila cam la vreo doua sute de metrii īn fata mea (sau cel putin asa cred unsure.gif ) dar tunetul care l-a urmat a fost teribil ... Un moment am ezitat sa ma īntorc la cabana īnsa brusc mi-am adus aminte de faptul ca as fi fost la adapost īn padure si ca drumul pāna la cabana īn cāmp deschis ar fi fost fatal. Mi-am luat picioarele la spinare si am īnceput sa cobor de-a dreptu' nemaitinānd cont de marcaje ...
Pret de cāteva minute furtuna parea sa sa fi razgāndit, o liniste aproape suspecta se lasase (de unde si expresia) dar dintr-o data, am auzit un ropot īngrozitor apropiindu-se cu repeziciune. M-am rezemat de un brad si am asteptat grozavia.
Ploua cu galeata sau cu cāini si pisici sau cum vreti voi ... cert este ca īn mai putin de un minut eram ud pāna la piele.
Nu stiu daca ati patit-o īn munte dar daca ploua mai serios se creaza foarte rapid viituri ... cu cāt esti mai jos cu atāt ai mai multe sanse s-o furi ...
Padurea gemea din toate īncheieturile fiind izbita cu furie de un vānt rece ce parea din ce īn ce mai īnversunat ... eu mi-am continuat coborārea si spre bucuria mea am dat de traseu indicat ...
L-am urmat constiincios pāna cānd am ajuns la un pasaj delicat ... era o portiune stāncoasa deosebit de abrupta (cu un loc periculos la mijloc) si mai ales cu o pānza de apa ce facea ca totul sa fie alunecos.
Mi-am luat inima-n dinti īncurajat fiind de cablul puternic ancorat aidoma unei balustrade pentru a permite turistilor sa treaca
si cu chiu cu vai am reusit sa traversez ... uitāndu-ma-n urma, pānza de apa de pe stānca crestea vazānd cu ochii ... dupa īnca o suta de metrii am mai īntālnit un pasaj similar mai putin periculos decāt primul. Īn cele din urma am ajuns la un al treilea pasaj similar cu cele doua īnsa de data aceasta un adevarat torent cu pietris māl si bucati de lemn īmi interzicea calea cu desavārsire ...
Nu stiu daca va puteti imagina dar la doispe ani era picatura īn plus pe care nu o mai puteam suporta ... m-am asezat hipnotizat fiind de caderea furioasa a apei si am īnceput sa plāng. Cum ploaia nu dadea semne de oboseala, īncepeam sa-mi imaginez ca urma sa ma prinda noaptea. M-am smuls din loc gāndindu-ma sa ma īntorc la cabana cāt mai aveam timp dar odata ajuns la pasul mai putin dificil, cel din mijloc, am constatat cu stupoare ca si aici se formase un mic torent ... avānd īn vedere ca eram deja leoarca, m-am īncumetat sa trec īnsa a lipsit foarte putin sa nu ma duc ... am fost nevoit sa dau drumul la ruksac ... Ajuns dincolo ma gāndeam cu groaza la primul pasaj, la cel dificil, si temerile mi-au fost confirmate pentru ca aici se formase un torent īn toata regula, similar ultimului . Ma gaseam deci prins īntre torente, fara nimic la mine ... situatie jalnica ce mai ...
Īn cele din urma, resemnat m-am facut ghem īn asteptare si aproape ca īncepusem sa ma obisnuiesc cu furtuna ... uneori mi se parea ca-mi striga numele. Nu īndrazneam sa accept realitatea īnsa īn cele din urma am reusit sa-mi dau seama ca cineva chiar ma striga . Am īnceput sa urlu' ca din gura de sarpe īnsa aveam impresia ca este-n zadar pentru ca vuietul muntelui era stapān absolut ...
Peste cāteva minute, au aparut si baietii (salvamontistii) super bucurosi ca m-au gasit. Ca din īntāmplara ploaia a īncetat brusc si primele raze de soare si-au facut aparitia ...

Epilog
Mi-au recuperat sacu' si am mers la cabana unde am fost uscat si unde am primit haine de schimb (niste pantaloni si o bloza de la baiatul celor ce tineau cabana ...
Tot drumul de īntoarcere baietii n-au scos un cuvānt despre nazdravania mea dar mi-era atāt de rusine īncāt as fi preferat sa ma certe. Ba mai mult, cānd m-au predat lu' Vrajmas au fost super cool spunāndu-i ca n-avea nici un rost sa ma certe pentru ca s-au ocupat ei pe drumul de la coborāre. Bineānteles ca n-a mers cry.gif ... da de ciuda n-am vrut sa le spun la nici unu prin ce am trecut ... i-am zis Andreei īntre patru ochi wub.gif
Ei mi-au spus ca ma lasasera sa dorm ca sa-mi traga o spaima si toata lumea coborāse pentru micul dejun ... avānd īn vedere ca eu ma luasem dupa spusele femeii de servici, si mai ales iesisem prin spate, nu i-am īntālnit ...

Cam atāt ...


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
dsrk3r   Calatorii Cu Peripetii   11 Jun 2004, 09:32 PM
halcyon_lll   Peripetii? Mda ... acum cativa ani pe litoralul ro...   11 Jun 2004, 11:37 PM
Nico   QUOTE eu personal am fost atacat de o maimuta de a...   11 Jun 2004, 11:58 PM
Tony Almeda   Si eu am patit o faza oarecum asemanatoare doar ca...   12 Jun 2004, 04:47 AM
carpatic   In iarna lui '99 am luat-o prin Europa cu nist...   15 Jun 2004, 10:34 AM
Tony Almeda   super misto ai talent la scris felicitari...   15 Jun 2004, 03:02 PM
carpatic   Sunt tare stresat din motive profesionale, asa ca ...   15 Jun 2004, 03:44 PM
Leon   Peripetii din Sinai...atentie celor ce pleca la Sh...   15 Jun 2004, 09:19 PM
Nico   O intamplare de anul trecut… Ne hotaram noi si i...   15 Jun 2004, 11:03 PM
Tony Almeda   QUOTE Ca sa nu ma lungesc, va zic pe scurt…mi s-a ...   16 Jun 2004, 08:21 PM
Nico   @Tony, si eu care credeam ca mai povestesti ceva, ...   16 Jun 2004, 08:26 PM
Tony Almeda   Exact ! Ai dreptate Ramasesem dator cu un ...   16 Jun 2004, 08:56 PM
carpatic   Acum cativa ani, de Pasti, ne-am hotarat (cu un pr...   18 Jun 2004, 01:42 PM
carpatic   Una scurta: Eram in Franta, in formatie de 3, ne h...   18 Jun 2004, 02:03 PM
Nico   O alta intamplare din Turcia. Cum va ziceam mai ...   19 Jun 2004, 10:33 AM
dsrk3r   Din seria peripetiilor mele in avion. Acum cativa...   19 Jun 2004, 10:50 AM
Nico   Drumuri europene Acum 3 ani am avut norocul sa v...   23 Jun 2004, 11:20 PM
Puss In Boots   Super !!! Felicitari tuturor celor ...   3 Jul 2004, 02:39 AM
Nico   PIB, bine ca nu ti-ai ars mustatile Prima cala...   12 Jul 2004, 11:01 PM
carpatic   Prin deshert.... Acum cativa ani calatoream cu nis...   13 Jul 2004, 09:40 AM
carpatic   Una scurta, din acelasi trip... Dupa ce toata ziua...   13 Jul 2004, 10:17 AM
Puss In Boots   Nico, carpatic Cele ce urmeaza au ceva vechime...   15 Jul 2004, 04:38 PM
Nico   E tare greu sa povestesti ceva interesant dupa per...   20 Jul 2004, 11:35 PM
Olaf   Hai sa zic si eu una. Iarna trecuta, la sfarsitul...   2 Aug 2004, 11:46 AM
mogaldeatza   Tot din studentie Ne hotaram sa plecam in Baisoa...   27 Aug 2004, 08:55 AM
Puss In Boots   Marfa !!! La cules de hribe ... ...   12 Nov 2004, 06:34 PM
mogaldeatza   QUOTE (Puss In Boots @ 12 Nov 2004, 07:34 PM) Des...   15 Nov 2004, 08:19 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 21 May 2024 - 03:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman