HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Igiena In Evul Mediu
Wluiki
mesaj 8 Jun 2004, 12:00 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



Intrucat pe sub-forumul Biblioteca, in thread-ul "Cum a fost facuta Biblia?" s-a dezvoltat o paranteza consistenta cu privire la acest aspect, deschid acest subiect aici.

Intrebarile sunt: erau oamenii medievali niste nespalati? A avut crestinismul un impact negativ (la scara globala) asupra igienei? Sau se augmenteaza doar pozitiile radicale ale unor fete bisericesti sau chiar conducatori laici?

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...opic=3591&st=75 <- aici s-a dezvoltat o parte a discutiei. Ca urmare, si fiind indemnat de participantii la acea discutie, am adus urmatoarele link-uri, ca roade ale unei scurte cautari. Nu pretind ca este o documentare, doar o rampa de plecare intr-o posibila discutie.

http://www.geocities.com/karen_larsdatter/baths.htm
http://www.geocities.com/MedievalWorld/LinksHealth.html
http://webpages.charter.net/djhalnon/myths.html
http://www.florilegium.org/files/PERSONAL/p-hygiene-msg.html
http://www.probe.org/docs/threat.html
http://al-islam.org/ritualandspiritual/7.htm#r56
http://human-nature.com/reason/white/chap14.html
http://www.healinglifestyles.com/articles/...hing_Basics.htm
http://www.archaeologie-sachbuch.de/Fleisc.../Hannestad1.htm


Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
dead-cat
mesaj 9 Jun 2004, 09:23 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Unu, ma refer la puricele comun care nu are nici-o treaba cu sobolanii
...

hai sa clarificam o treaba, ca am impresia ca vorbim despre 2 lucruri diferite. eu sustin ca:
1. ciuma a ajuns in europa pe cale navala prin intermediul sobolaniilor, care erau carrier pentru acel purice care transmitea maladia
2. datorita mizeriei din orase si implicit a numarului mare de sobolani (initial, ca dupa aceea au murit si ei de ciuma) ciuma s-a imprasitat repede si a avut rezultatul care l-a avut.
3. mentinerea unui mediu inconjurator cit mai curat tine de igiena si mod indirect de igiena personala (adica poti sa te tot speli daca vecinatatea e plina de focare de infectie te vei imbolnavi pina la urma daca n-ai o imunitate fantastica)

cu care din cele 3 afirmatii nu esti de accord?

QUOTE

Din semantica limbii romane ne+spalat.

OK. pentru mine un om nespalat este un om care apare murdar dupa standardele mele. intr-adevar o chestie de semantica.

QUOTE

QUOTE
QUOTE 
eu ti-am dat un exemplu ca exista asa ceva. n-am de unde sa-ti dau exemplu de reproductie de nava din evul mediu ca nu exista. faptul ca nu prea aveau chef sa foloseasca nu-l aflii uitindu-te la o replica, poza etc. ci citind diverse materiale.

Pai tocmai asta fac. Aduc materiale, deocamdata site-uri. Si n-am vazut niciunde ca indivizii aveau instalatii sanitare si nu le utilizau. Poate imi oferi tu un mateial (alternativ, cum spuneam ).

"The Spanish Galleon", Angus Konstam, Osprey Publishing 2004
din care citez, cu prescurtari de text
QUOTE

...while on some ships men used gardens hung over the stern quaters, or heads in the prow, many others used buckets, or the bilges (space below the hold where seawater and waste collected) which soon stank of human excrements.
...
This attracted rats [...]the treasure flotillia [...] in which over a thousend were killed on one ship alone.
...
While the diet might have been satisfactory, conditions on board were often appaling, and galleons provided a rich breeding ground for disease.
...
In other words, life on borad [...] was similar to that in the plague-infested and overcrowded cities at home [...]

nu stiu ce intelegi tu prin "material alternativ" unsure.gif poate clarifici.

QUOTE

Pai ma vad nevoit sa iti repet. Am deschis subiectul despre spalat si imbaiat. Iara te certi singur
Dar hai sa intru si in aceasta hora: care ar fi acel element critic? Vreo instalatie sanitara pe care n-o foloseau?

atuncea asa trebuia sa-l denumesti. smile.gif
raspunsul la intrebarea din prop. 2 era in bucata citata:
"...ci gradul de curatenie a mediului inconjurator"
QUOTE

Pai parca ma refeream la ramasitele romanilor si cum au fost ele exploatate in Evul Mediu.

si ca sa ramai fair, trebuia sa continui "in cele citeva orase in care s-au pastrat" si dicutam despre alt topic.
QUOTE

Am fost prins intr-un automatism al limbajului si am particularizat. Caci santurile de scurgere (rigole, in limba romana ) erau pe margini SAU pe centru. Credeam ca cu cele 6000 de orase la dispozitie ai avut un esantion reprezentativ

point taken.
QUOTE

Ca nu ai legitimitatea sa ma contrazici. Poti sa vorbesti de deseuri pana o sa le simti si mirosul, dar daca pretinzi ca prin asta ma contrazici pe mine, sa ca imi raspunzi la unele afirmatii pe care le fac eu despre spalat si imbaiere, cum as putea sa ti-o zic sa nu ti se para ceva personal ... ai o mare problema de logica.

atita timp cit topicul e "igiena in evul mediu" sunt ontopic cind vorbeesc despre (ne)indepartarea gunoaielor.
QUOTE

Ma cam enerveaza gigicontrismul asta googletalkerist

cry me a river harhar.gif

parca tu erai cel cu linkurile. eu ina acu n-am dat decit pe cel la explicatia cu pureci/tantari
QUOTE

Acum imi trantesti niste orase (Colonia? ) dar n-ai observat ca de data asta nu ma refer la apeductele romane si instalatiile lor ramase in paragina si eventual restaurate si nici macar la baile lor ci la sistemul de bai publice existent in Evul Mediu (mostenit sau nu).

Colonia era unul din orasele mari ale evului mediu. de aceea l-am citat si da, avea bai publice inca din 1150. in orasul in care locuiesc eu, pe la 1350 existau 4 bai publice pt. 6000 de locuitori (dintr-un extras al cronicii orasului vazut de mine la muzeu. nu, nu l-am fotografiat). dar guess what: intrarea era pe bani si concesiunea pentru operare o dadea(vindea) administratia orasului. cum cca 60% din populatia unui oras medieval era saraca si foarte saraca...
si exemplele ce le-am dat (de aceea am enumerat Colonia, Milano etc) sunt orase mari pe vremea respetiva. cca 95% din orasele evului mediu aveau mai putin de 2000 de locuitori.
QUOTE

Si inca un aspect, daca antichitatea greco-romana era o civilizatie preponderent urbana, Evul Mediu a fost o civilizatie preponderent rurala.

o sursa pentru aceasta afirmatie ai cumva? pentru prima parte ca cu a doua sunt de accord.
QUOTE

Dupa toate astea, imi spui si mie, ce argumente ai ca oamenii medievali ar fi nespalati? Unde-s cronicile alea din secolul XIV sau alte argumente care au ramas latente?

iarasi da.
din "igiena in orasul medieval", Dr. Varron (traduc din germana, din nou cu prescurtari de text):
QUOTE

...
in vechile orase de origine romana, acestia (romanii) au creat [...] masuri de igiena de nivel ridicat, care din nefericire au fost distruse.
...
toate instalatiile pentru mentinerea sanatatii cetateniilor trebuiau create din nou.
pentru acest lucru, orasele au fost nevoita sa duca o lupta impotriva propriilor cetateni. obiceiurile de origine rurala erau in contradictie cu necesitatiile de igiena.
si nu de rare ori au fost pastrate obiceiuri "vechi" desi s-a recunoscut imperativitatea unor masuri de igiena personala.
...
administratia orasului Paris poate fi considerata, ca cea mai avansata in domeniul igienei.
...
in 1573 medicul orasului Frankfurt J. Struppius cerea energic interzicerea aruncarii urinei pe strada.
...
orasul Nürnberg a decretat ca gunoiul sa fie evacuat de pe strada o data la cel mult 4 zile. dar unde? depozitarea in santul defensiv din jurul orasului era interzisa. deci a fost dus o bucata de drum in afara orasului. indepartarea gunoiului reprezenta in evul mediu o problema serioasa de sanatate. fiecare casa "producea" mult mai multe gunoaie decit in ziua de azi.
...
mizeria de pe strazi era accentuata de cresterea animalelor (rate, gaste si porci) de catre cetateni in incinta orasului.
...



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Wluiki   Igiena In Evul Mediu   8 Jun 2004, 12:00 PM
dead-cat   QUOTE Intrebarile sunt: erau oamenii medievali ni...   8 Jun 2004, 07:07 PM
Damnatius   @Wluike Hm, avand in vedere ca tu ai fost un avoc...   8 Jun 2004, 08:46 PM
Wluiki   Deadcat, pentru minima cultura generala, paduchii ...   8 Jun 2004, 09:38 PM
Damnatius   QUOTE Ultimul link se refera chiar la Evul Mediu ...   9 Jun 2004, 12:40 AM
dead-cat   QUOTE Deadcat, pentru minima cultura generala, pa...   9 Jun 2004, 12:43 AM
Wluiki   Damnatius, QUOTE Hm, W, citeste mai cu atentie ar...   9 Jun 2004, 01:07 AM
dead-cat   QUOTE Ciuma se transmite si prin tantari Cium...   9 Jun 2004, 01:15 AM
Wluiki   Deadcat, citeste cu atentie intrebarile mele, si c...   9 Jun 2004, 02:02 AM
dead-cat   QUOTE Asa si? Blamam pastoritul pentru ca sprijin...   9 Jun 2004, 07:20 AM
Catalin   De pe site-ul propus de Wluiki: QUOTE The Churc...   9 Jun 2004, 07:57 AM
Wluiki   QUOTE purecii respectivi n-ar fi existat fara sume...   9 Jun 2004, 08:44 AM
Wluiki   QUOTE (Catalin @ 9 Jun 2004, 09:59 AM) De pe site-...   9 Jun 2004, 08:57 AM
Catalin   QUOTE Asa ca se pare ca nu toti "early chris...   9 Jun 2004, 09:13 AM
Wluiki   Pai se pare ca nu confirma in totalitate. Tocmai c...   9 Jun 2004, 09:30 AM
Catalin   ...spalatul pe maini, ca parte a unui ritual relig...   9 Jun 2004, 10:57 AM
Wluiki   Citind paragraful nu mi se pare ca autorul se refe...   9 Jun 2004, 11:27 AM
carpatic   Incercarile de generalizare duc de multe ori la co...   9 Jun 2004, 11:29 AM
Wluiki   Carpatic, in mare parte este de bun simt ce spui t...   9 Jun 2004, 11:43 AM
Damnatius   QUOTE Eu l-am citit cu foarte mare atentie. Ma in...   9 Jun 2004, 01:33 PM
Wluiki   Damnatius, mai citeste odata titlul articolul si i...   9 Jun 2004, 01:52 PM
gio19ro   QUOTE (Wluiki @ 9 Jun 2004, 02:54 PM) Intr-o contr...   9 Jun 2004, 02:15 PM
Cla   "Epidemia de ciuma care izbucneste in 1526 in...   9 Jun 2004, 03:47 PM
Damnatius   QUOTE   Ai spus ca paduchii nu se iau chiar a...   9 Jun 2004, 05:05 PM
dead-cat   QUOTE Unu, ma refer la puricele comun care nu are...   9 Jun 2004, 09:23 PM
Wluiki   Damnatius, sunt de acord ca igiena este in stransa...   10 Jun 2004, 10:03 AM
dead-cat   QUOTE Nene, unde apare instalatia sanitara nefolo...   10 Jun 2004, 12:27 PM
Damnatius   QUOTE   Daca ai observat dupa intrebarea ...   10 Jun 2004, 02:19 PM
Wluiki   deadcat, pe unele nave era obligatoriu, pe navele ...   10 Jun 2004, 02:34 PM
Damnatius   QUOTE Daca o femeie nu poarta bijuterii, exista s...   10 Jun 2004, 03:23 PM
Wluiki   QUOTE Si totusi in aceste picturi apar barbati car...   11 Jun 2004, 10:57 AM
Damnatius   QUOTE   Referitor la articolul cu privire la ...   11 Jun 2004, 12:31 PM
Wluiki   Damnatius, eu ti-am dat multiple exemple, ca sa ve...   11 Jun 2004, 03:31 PM
Damnatius   QUOTE   Puteau foarte bine ca ambii sa fie ni...   11 Jun 2004, 07:48 PM
contraste   In anglia Evului Mediu, exista urmatorul obicei al...   13 Jun 2004, 12:43 PM
Kyklos   Din cultura mea generala romani au avut o serie de...   26 Dec 2005, 08:02 PM
Sushi   QUOTE (Wluiki @ 8 Jun 2004, 09:38 PM) paduchii se ...   26 Dec 2005, 08:10 PM
Sushi   http://www.sanatatea.com/boli.php?topic=boli&page=...   26 Dec 2005, 08:14 PM
Anca_M.   Din ce stiu eu poporul japonez este unul din cele ...   12 Dec 2008, 04:46 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 08:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman