HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

> Off-topicuri de "Dincolo...", Detalii utile
thunder
mesaj 8 Jun 2004, 12:06 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Salut !

Ce ziceti de acest topic in care sa putem posta mesaje al carui subiect se incadreaza cit de cit in forumul "dincolo de ratiune" si este "deviat" din alte topice din acelasi forum dincolo de ratiune, sau are raspunsuri care sint legate de diferte afirmatii din anumite subiecte (topice) din acest forum ?

In felul asta am putea evita aglomerarea acelui topic al carui subiect nu mai devine subiectul principal al dialogului, deci in felul asta am putea evita "off topicul" in acel subiect (topic) si totusi ne-am putea exprima (aici) parerile, raspunsurile si dialogul "deviat".

Daca gazdele au o alta parere, sau propunere, o asteptam cu interes. smile.gif

PS. Sugerez celor care vor scrie aici si isi vor "deplasa" discutia aici sa dea si un link din topicul de unde dau acel raspuns, pt. a fi mai usor de inteles de cei care vin direct aici in acest topic. Deasemenea puteti pune linkul cu mesajul vostru de raspuns in topicul de unde "ati deviat" discutia, in felul asta dialogul va putea fi urmarit si de altii interesati de acel "off topic". smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 8 Jun 2004, 01:11 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
OMU'BUN
mesaj 10 Jun 2004, 10:36 PM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Hm! Am inceput sa ma obisnuiesc cu stilul tau de "dialog", si de data asta mi s-a parut amuzant. Ba pe alocuri am ras cu pofta. Probabil ca nu asta era de asteptat, dar pana la urma sunt si eu tot un om sad.gif

La mijloc, eu cred ca este o neintelegere, thunder, si nu stiu de unde ai tras tu concluzia de orgoliu sau "cusurgiu" pentru faptul ca tu nu gandesti ca mine, sau mai bine-zis, pe mine nu ma prea conving TOATE ipotezele tale. Am si spus de ce, si nu voi interveni. Ideea pe care eu am incercat s-o sugerez a fost aceea ca ceilalti (printre care si eu) avem totusi anumite rezerve in ceea ce tu sustii si de aceea le tratam cu retinere. Dar de aici si pana a dori ca ceilalti sa urmeze calea pe care eu o urmez, este cale lunga, thunder. Fiecare are viata lui si dreptul lui de a-si creea singur propria imagine despre Dumnezeu, karma, reincarnare, etc. Incet-incet, acceptam in viata numai anumite informatii ca fiind benefice pentru menirea pe care o avem pe pamant. Nimeni nu ne poate impune:"Crede asta, sau nu crede aialalta!" Cred ca aici este vorba doar de ceea ce subconstientul nostru accepta informatia ca fiind justa si necesara, sau logica dar pernicioasa. Daca in subconstientul meu, indraznesc sa cred ca anumite curiozitati ma imping pe marginea unei prapastii care ma infioara, pentru mine personal (nu ma intereseaza daca altii accepta "jocul"!) genul acesta de "invataturi" cere enorm de multa constiinta de sine, catre care eu nici nu indraznesc sa ma gandesc. De aceea am mai spus nu demult ceva legat slabiciuni si pacate. Eu stiu, thunder, ca una fara alta nu fac decat ca latul "calaului" sa se stranga in jurul gatului in fiecare zi! Daca tu ai ajuns la acel grad de "indulcire sufleteasca" asa incat nici o nedreptate sau gand parsiv sa nu-ti incarce constiinta, atunci trebuie sa te felicit in cel mai sincer mod. Dar asa cum te vad eu, thunder, tu nu esti cel fara de pata, iar asta ti-ar putea atrage anumite probleme in viitor. N-o lua ca pe o amenintare si nici ca pe un sfat, neaparat, ci ca pe o posibila eventualitate.

QUOTE
ideea ca satana lupta cu biserica si ca (numai) biserica cu satana pt. sufletul tau

- ideea ca daca nu asculti de sfatul preotilor te asteapta cele mai grave evenimente

- ideea de vinzare a sufletului in schimbul puterii in conexiune cu ideea de integrare intr-o astfel de grupare oculta, cu meditatia etc.

samd...


..........................apoi:.....................

- de regula, aceste situatii se petrec cind o anume fiinta care s-a incarnat in lumea asta a avut in trecut incarnari de magician negru si mai mult sau mai putin si-au vindut sufletul satanei. Legatura dintre ei si acele entitati demoniace este atit de puternica, incit acelor entitati li se permite sa actioneze asupra ta, asupra mediului in care traiesti, datorita juramintului pe care l-ai facut fata de ele in alte viata.



Daca tu nu gasesti in asta exact acea contradictie la care eu faceam referire, inseamna ca intr-adevar ai dreptate: citez - in ce limba sa scriu sau de cite ori sa repet ca ce spui mai sus e eronat si ca imi pui in "circa" parerea ta ?

Imi dai un lung sir de citate printre care cel al lui Tudor Arghezi. Chiar nu inteleg ce te face sa crezi ca eu as sustine contrariul. Dimpotriva, thunder, exact la asta faceam aluzie (stii, "sensul invers" sau "imaginea intunecata a piramidei" wink.gif ) in ce te priveste pe tine; adica sa fii cu mare bagare de seama. E doar o parere, nu trebuie sa imi aduci valuri de explicatii. Oricum nu vei reusi sa ma convingi mai mult decat m-ai convins deja. Spuneam si repet, aceasta lume a ocultismului este cu totul fascinanta, thunder, dar intr-o zi vom fi doborati de propria noastra slabiciune!

QUOTE
as putea pune pariu cu tine ca am o virsta si o experienta de viata mai mare ca a ta

Si ai putea pierde!... Oricum, nu cred ca asta ar fi foarte important. Da, am 44 de ani, dar am avut de invatat atat de la cei mai varsnici cat si de la cei mai tinerei (cum esti tu de exemplu smile.gif )

QUOTE
vad ca orgoliul tau e deranjat de "atitudinea mea de sus" dar de ce nu iti asculti si sufletul, sa-l "auzi" si pe el ce "comenteaza" la acele informatii ? In general scriu lucruri care se adreseaza sufletului si partii nevazute a fiintei, nu numai exterior, pt. urechile si ochii fizici. Relaxeaza-te intr-o zi si pune-te intr-o pozitie confortabila, si intra in "dialog" cu sufletul tau si invata sa-l asculti. Sufletul este legatura noastra cu divinitatea, cu Dumnezeu. Orgoliul si egoul sint legaturile noastre cu demonii. Ceea ce asculti mai mult aceea te "hraneste". Ai impresia ca vorbesc din auzite/citite ? Iata ca te inseli, o fac/spun din proprie experienta.

Iata un citat superb. Cred ca ai reusit aici sa atingi o coarda sensibila. Cu o singura exceptie insa: nu-i vorba de nici un orgoliu, crede-ma! Cel putin in cazul tau. E doar ce spuneam mai devreme: o impresie ca te gasesti pe un drum alunecos!

QUOTE
dincolo de ce spui tu in mod lumesc, (...ce sa fac, sunt doar un om! sad.gif  ) eu am si o intelegere initiatica a unor evenimente si chiar si explicatii si catalogari in anumite legi ale ocultismului.

Ei, pe mine tocmai asta ma cam pune pe ganduri!

QUOTE
Nu stiu (nu mi-am pus problema) de ce ai aceasta reactie de ostilitate fata de mine, cu toate ca in parte mi-o explic, dar cert este ca esti deranjat ca alt om nu se manifesta cum esti tu sau cum ti-ar place tie.


Eu ostil? Stiu si eu? Poate, atunci cand faci cum fac eu acum: desfac fraza pe bucatele. In rest, nu cred ca ai dreptate. Citeste cu grija; chiar asa iti par? Poate ca altii din jurul nostru ar putea fi mai obiectivi decat noi, in aceasta privinta.

QUOTE
Nu te-am injurat, nu te-am blestemat, nu ti-am facut "vraji"...


Aici, recunosc faptul ca m-am amuzat copios. Ce sa caute injuraturile, blestemele, vrajile, la un om ca tine? Ti s-a parut ca te-as acuza de asa ceva? sad.gif

QUOTE
deci, daca vei avea vreodata deschiderea necesara catre o analiza launtrica, personala, iti poti verifica motivatiile pt. care ai aceasta reactie fata de mine. Pune-ti intrebari, caci pina la urma vei primi raspunsuri la ele.


Cred ca am raspuns deja in cateva randuri la aceasta problema. Dar o deschidere catre "un consult" parca m-ar tenta. As fi curios sa stiu cam cum se vad lucrurile prin prisma ta, in ceea ce ma priveste. Daca esti dispus sa accepti, poate trecem pe privat! hh.gif



--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 12:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman