HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Daca Oamenii Ar Trai 500 De Ani
ComicDiva
mesaj 2 Jun 2004, 02:35 PM
Mesaj #1


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



ce credeti ca ar insemna pentru societatea omeneasca daca am putea sa traim 500 de ani?
Cum ar fi viata noastra?

Eu cred ca in primul rand oamenii ar fi mult mai rabdatori, si ar avea mai mult timp sa invete despre lumea din jurul lor si despre ei insisi.
Din punct de vedere practic, s-ar pune accent pe durabilitate si echilibru. Placerile de moment, cum ar fi sexul si drogurile nu ar mai avea cautare.
Dar nu stiu ce sa cred despre moarte.
Dupa 500 de ani de viata, oamenilor le vor fi mai putin frica de moarte sau mai mult? hh.gif

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 2 Jun 2004, 02:36 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Jun 2004, 02:38 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Dupa 500 de ani de viata, oamenilor le va fi mai putin frica de moarte sau mai mult?

Da! laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 2 Jun 2004, 03:58 PM
Mesaj #3


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (nefertiti @ 2 Jun 2004, 04:40 PM)
Dupa 500 de ani de viata, oamenilor le va fi mai putin frica de moarte sau mai mult?

Da! laugh.gif

Trebuie sa argumentezi, teoretic este posibil si ca raspunsul sa fie "Nu!". Domeniul nu e acoperit de "mai mult" si "mai putin". Ce i-ar face pe oameni sa nu se teama de moarte la fel cum o fac si acum?

Desigur, problema este incomplet specificata. Daca ultimii 400 de ani ar fi de batranete si boala, cred ca m-as incumeta si eu la un raspuns smile.gif. Pe de alta parte, si intr-o viata de 500 de ani exista pericolul sa mori la 20. Ceea ce ar trebui sa sporeasca teama, intrucat ai avea si mai mult de pierdut, nu?


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Jun 2004, 03:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 2 Jun 2004, 04:23 PM
Mesaj #4


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Eu cred ca in primul rand oamenii ar fi mult mai rabdatori, si ar avea mai mult timp sa invete despre lumea din jurul lor si despre ei insisi.
Din punct de vedere practic, s-ar pune accent pe durabilitate si echilibru. Placerile de moment, cum ar fi sexul si drogurile nu ar mai avea cautare.


Nu cred ca sexul nu va mai avea cautare daca am trai 500 de ani. In schimb ar aparea niste probleme de legate de posibilitatea de a face sex cu stranepoate/strabunici etc. Parca vad fanii Asimov cum vin! wink.gif

Iar drogurile, daca devii dependent, sigur vor avea cautare.

QUOTE

Dar nu stiu ce sa cred despre moarte.
Dupa 500 de ani de viata, oamenilor le vor fi mai putin frica de moarte sau mai mult?


Ideea mortii ne urmareste de-a lungul vietii. Cat timp traim ne e frica de moarte. La inceput mai putin apoi, logic, din ce in ce mai mult. Eu cred ca daca am trai 500 de ani in primii 100 nu prea ne-ar pasa... apoi ar aparea un prag psihologic legat de adaugarea unei a treia cifre la numarul de ani si ai incepe sa te gandesti din ce in ce mai mult si mai cu teama la fenomen. Si s-ar relua procesul de azi la o scara mult mai mare.

O alta problema, asa cum spune Colectionara, ar fi calitatea vietii. Daca doar ultimii 100 de ani ar fi considerati "batranete" atunci ar fi superb. Dar daca, in realitate, vom reusi doar sa prelungim batranetea cu 400 de ani, nu viata, nu cred ca va fi prea incitant pentru nimeni... eu unul nu sunt convins deloc ca as vrea sa traiesc 60 de ani normali plus 440 de batranete.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Jun 2004, 04:25 PM
Mesaj #5


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (ComicDiva @ 2 Jun 2004, 02:37 PM)
Placerile de moment, cum ar fi sexul si drogurile nu ar mai avea cautare.

cry.gif Atunci ce rost ar mai avea, sa stai 420 de ani cu degetu-n nas (fara praf) si sa te uiti cum creste iarba (pe care n-o fumezi), strugurii (pe care nu-i bei), cum zburda fetele (resp. baietii) la 20 de ani, dar tu ai a 20-a proteza... huh.gif hh.gif
NO, THANKS !! nonono.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 2 Jun 2004, 04:57 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



M-am gandit mult la asta...
Parerea mea? La 500 de ani, omul si-ar dori, normal, sa fi murit de vreo 300 de ani.Ar arata, biologic vorbind, ca o ciuperca.Si daca ar fi sa apelam la supranatural, si sa traim mai multe sute de ani, ca la al 500-lea sa murim impacati, precum eroii biblici, atunci mie cel putin mi-ar fi o teama de moarte adunata timp de 400 de ani. Ar fi mai mult decat teribil.
Sunt oare pesimist? Ce e pesimismul? E opusul optimismului, asta pot sa va zic sigur.


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 2 Jun 2004, 05:05 PM
Mesaj #7


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE (Clarence @ 2 Jun 2004, 05:27 PM)
QUOTE (ComicDiva @ 2 Jun 2004, 02:37 PM)
Placerile de moment, cum ar fi sexul si drogurile nu ar mai avea cautare.

cry.gif Atunci ce rost ar mai avea, sa stai 420 de ani cu degetu-n nas (fara praf) si sa te uiti cum creste iarba (pe care n-o fumezi), strugurii (pe care nu-i bei), cum zburda fetele (resp. baietii) la 20 de ani, dar tu ai a 20-a proteza... huh.gif hh.gif
NO, THANKS !! nonono.gif

Voiam sa spun ca sexul si drogurile asa cum traim acum dureaza putin si nu sunt de ajuns. Tu chiar crezi ca daca ai trai 500 de ani te-ai mai multumi cu ele? Ma gandesc ca am putea gasi alte metode de a obtine placere mai durabile...

si as fi dorit sa se inteleaga ca in situatia mea ipotetica 500 de ani, copilaria dureaza 100 de ani, tineretea 250 de ani si asa mai departe ca altfel care ar fi rostul sa traim 80 de ani ca oameni normali si 420 ca bosorogi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 2 Jun 2004, 05:07 PM
Mesaj #8


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE (colectionara @ 2 Jun 2004, 05:00 PM)
QUOTE (nefertiti @ 2 Jun 2004, 04:40 PM)
Dupa 500 de ani de viata, oamenilor le va fi mai putin frica de moarte sau mai mult?

Da!  laugh.gif

Trebuie sa argumentezi, teoretic este posibil si ca raspunsul sa fie "Nu!". Domeniul nu e acoperit de "mai mult" si "mai putin". Ce i-ar face pe oameni sa nu se teama de moarte la fel cum o fac si acum?

Desigur, problema este incomplet specificata. Daca ultimii 400 de ani ar fi de batranete si boala, cred ca m-as incumeta si eu la un raspuns smile.gif. Pe de alta parte, si intr-o viata de 500 de ani exista pericolul sa mori la 20. Ceea ce ar trebui sa sporeasca teama, intrucat ai avea si mai mult de pierdut, nu?

corect... dar la cum am gandit eu lucrurile s-ar pastra aceeasi proportie intre tinerete si batranete deci la 20 de ani oamenii ar fi inca bebelusi. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Jun 2004, 09:38 PM
Mesaj #9


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



ComicDiva, asta trebuia s-o precizezi din start cum ti-ai inchipuit aceia 500 de ani. Eu unul n-as avea chef sa ma bat pentru o minge la gradinita pe un timp de vreo 20 de ani, 100 de ani sa fac scoala si sa merg la lucru pana pe la varsta de -hai sa zicem - 400... hh.gif ...ca inainte de 500 sa-mi dau seama ca am uitat sa fac ceva si viata-i prea scurta... laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 Jun 2004, 09:57 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Daca am trai atat, am pretui mai mult viata si nu am mai risca-o asa de usor. Nu ar mai exista sporturi extreme.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 2 Jun 2004, 10:52 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE
ComicDiva, asta trebuia s-o precizezi din start cum ti-ai inchipuit aceia 500 de ani. Eu unul n-as avea chef sa ma bat pentru o minge la gradinita pe un timp de vreo 20 de ani, 100 de ani sa fac scoala si sa merg la lucru pana pe la varsta de -hai sa zicem - 400...  ...ca inainte de 500 sa-mi dau seama ca am uitat sa fac ceva si viata-i prea scurta... 


Bravo Clarence! biggrin.gif 100 de ani scoala?? atunci as chiuli cel putin 90 de ani.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 3 Jun 2004, 08:38 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE (saldora @ 3 Jun 2004, 12:54 AM)
[Bravo Clarence! biggrin.gif 100 de ani scoala?? atunci as chiuli cel putin 90 de ani.

Huh ?!

as fugi de scoala mancand nori ! pedagogia actuala e la pamant !

Cat despre placeri, e adevarat ce spune tata Freud: principiul placerii este cea mai buna motivatie posibila.
Cred ca oamenii pot trai lejer 1-200 de ani. Renuntand la placeri CONSUMATOARE. Exista, se stie, si placeri PRODUCTIVE.

Nu vi se pare interesant ca, imediat ce s-a propus intrebarea: Daca am trai 500 de ani ?, oamenii intreaba: Where is the pleasure in this?

Respectati principiul placerii in ceea ce faceti, pentru a avea succes !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 3 Jun 2004, 08:50 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Cred ca sistemul de valori s-ar schimba total. De ce? Pentru ca de fapt ne plac exact lucrurile efemere: frumusetea, tineretea, florile, iubirea, un apus de soare, viata (atat de scurta) ...
Fericirea nu este un sentiment continuu, e formata din clipe de bucurie intense. Clipe..nu ani. De aceea este cu atat mai pretuita. Ne place schimbarea, nu sa stagnam.
Concluzie: daca am trai 500 de ani, am fi niste nevropati. Multi s-ar sinucide din plictiseala.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 3 Jun 2004, 09:21 AM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Dupa parerea mea, daca speranta de viata pe planeta ar fi de 500 de ani, consecintele ar fi dezastruoase.
In primul rand, populatia va creste in numar rapid si asta implica o serie de consecinte grave pentru specia umana in ansamblu:
Vor spori razboaiele.
Vom epuiza resursele planetei.
Se vor inmulti bolile, epidemiile, foametea, virusii, etc.

In opinia mea, planeta noastra va sustine cel mult doua-trei generatii de oameni, dupa care se va dezlantui Iadul pe Pamant si ne vom dori cu totii moartea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Jun 2004, 12:29 PM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Cu războaiele şi cu epuizarea resurselor planetei nu ne este ruşine nici acum. Problema tragică, după părerea mea, nu este că faci 100 de ani de şcoală. Atunci ai viaţa înainte şi e relativ bine. Tragedia începe după cei 250 de ani (meserie!!) de tinereţe, cînd îţi dai seama că te aşteaptă cca. 150 de ani (nu cred că vi-i puteţi închipui!) de bătrîneţe, de alunecare spre...

Da, şi eu cred că ar creşte numărul celor care s-ar sinucide...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Jun 2004, 09:57 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am ajunge la stele. Am coloniza spatiul...

Cu viata asa de lunga, ne putem permite o calatorie de 400 de ani, care ne-ar putea duce departe...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 3 Jun 2004, 11:09 PM
Mesaj #17


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



M-as plictisi dupa primi 150de ani,deci cred ca as lua la droguri si as face sex pana as cadea lat ,apoi cand m-as trezi de la capat,si bineinteles mi-as lua cel mai nou joc de strategie si l-as juca fara coduri vreo 100 de ani ,vinul pe care l-am lasat in crama acum 75 de ani ar fi tocmai bun iar banii investiti in FNI ar veni inapoi biggrin.gif ,as mai vizita mormantul lui ILIESCU si cam atat ca nu mai am timp devil.gif .
NU CRED CA AS CONSIDERA CA TRAIESC MULT DACA TOTI AR TRAI ATAT ,e o chestie de relativitate....


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SRN
mesaj 4 Jun 2004, 04:16 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 20 May 04
Forumist Nr.: 3.577



Daca sa traiesti 500 de ani ar fi regula si oamenii ar trai atata dintotdeauna, probabil ca lucrurile ar fi la fel. N-am avea termen de comparatie si 500 ar fi echivalentul lui 70 actual.
Dar, daca s-ar descoperi acum ceva revolutionar care sa ne faca sa traim atat de mult, ar putea exista ceva schimbari. Nu cred ca toti oamenii ar dori sa traiasca atat, asa ca s-ar forma doua "tabere" si de aici conflicte si modificari ale existentei umane. Eu n-as vrea cu nici un chip sa traiesc atat..ce naiba sa fac 500 de ani...? Neahhh...


--------------------
user posted image
whatever.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 13 Jun 2004, 09:11 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Daca durata normala a vietii ar fi de 500 de ani, omului nu i s-ar parea mai lunga decit durata actuala. Un animal care traieste citiva ani sau o insecta care traieste o zi pur si simplu isi traieste viata mai repede. Daca ar gindi ca un om, inainte sa moara, ar avea impresia ca a trait la fel de mult ca noi.

Daca o descoperire stiintifica extraordinara ar prelungi durata vietii, ar exista doua clase de oameni: cei care beneficiaza si cei care nu. Asa se intimpla cu avantajele civilizatiei. In epoca Internetului, exista oameni fara telefon.

Presupuning ca toti ar beneficia, in fond, nu ar profita. De cind au ajuns femeile sa isi ia servici, nivelul de trai nu a crescut asa cum ar fi crescut daca o familie de pe vremea cind femeile erau casnice s-ar fi trezit cu un al doilea salariu. In fond, pentru clasa medie, a si scazut (e greu de tinut o nevasta casnica imbracata ca o mare cucoana, plus copiii si servitoarea, dintr-un singur salariu modest). Vedeti bine ca sistemul economic nu permite o ameliorare radicala a nivelului de trai, decit in cazul citorva norocosi care se imbogatesc sau care au deja o gramada de bani. In unele tari, inclusiv in Canada, au ajuns oamenii sa nu isi mai permita sa aiba copii (decit cu greu, daca tin neaparat)? Nu credeti ca daca oamenii ar trai foarte mult, sistemul i-ar obliga pur si simplu sa munceasca si mai multi ani? V-ar conveni sa munciti cel putin o suta de ani, sau citeva sute, inainte sa iesiti la pensie, daca mai traiti, ca durata medie sau maxima a vietii nu inseamna ca nu se intimpla sa moara oamenii si mai devreme?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 01:13 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Ar fi foarte plictisitor...


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 26 Sep 2004, 01:18 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ar fi minunat. tehnica avanseaza asa ca cu siguranta vor exista tratamente de frumusete si ptr cele peste 100 de ani.

Fara gluma acum, cred ca ar fi minunat de calatorit, studiat despre alte civilizatii tehnici, incercat diferite meserii care nici prin cap nu ne trec. Ohh, ar fi o multime de facut.

Ar fi si mai mult timp ptr credinta..cred


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 01:24 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Sau pentru ateism, fireste. Sa fim politically correct, nu ? tongue.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 26 Sep 2004, 01:35 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



In decursul unei vieti atat de lungi, ai timp sa-ti schimbi ideile de multe ori. E cert asta. Cel mai usor de trait batranetele, este totusi prin credinta. Putini batrani necredinciosi am vazut.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 01:36 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Dar asta nu inseamna ca trebuie exclusa din start posibilitatea unor atei de 486 de ani, nu ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 26 Sep 2004, 01:54 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Fie cum spui tu de data asta, insa la 496 devin credinciosi ..ptr ca stiu ca sfarsitul le este pe-aproape tongue.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 01:55 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Si daca nu e asa ? Daca mor la 495 ? Sau daca, pur si simplu, nu devin credinciosi ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 26 Sep 2004, 02:00 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Credinciosi devin pe patul de moarte...si tot devin. Asta mai ales daca au simtit credinta vreodata de-a lungul vietii lor.



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 02:00 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Si daca nu ? Hai, mai ! Recunoaste ca si ateii mor, nu numai credinciosii... tongue.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 26 Sep 2004, 02:03 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Hahahahha, gata, fie ca tine: mor si ateii.

PS: Credinciosii insa mor la 500 ani wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 26 Sep 2004, 02:04 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Cred ca ar exista vreo cateva miliarde de contraexemple. tongue.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 26 Sep 2004, 01:37 PM
Mesaj #31


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Daca as trai 500 de ani as putea sa lucrez mai mult, sa scriu mai mult, si , cine stie, poate intr-un moment de plictiseala , de prea mult mult, le-as curma brusc pe toate... Daca as putea sa le fac pe toate mai repede m-as bucura mai mult ! Si mai bine.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 27 Sep 2004, 01:26 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Am cateva prietene care sunt cu vreo 30 ani mai invarsta decat mine. e superb sa le aud ca spun: ehe, daca as avea anii tai, ce-as face acum.

Cum ar mai gandi oamenii astia daca ar sti ca pot sa traiasca peste 100 de ani?

Tu spui Contraste ca ai lucra mai mult, ai scrie mai mult. Asa gandesc si eu..., insa ce ne opreste sa facem acum mai mult? Trece de limita gandirii noastre traiul a 500 ani pe pamant? Putem sa lucram mai mult gandindu-ne ca o sa traim 500 ani blink.gif
As vrea sa calatoresc cel putin un an in jurul lumii. E doar un an din viata. As putea gandi ca pot sa calatoresc 100 ani si apoi sa ma asez la masa, sa scriu, sa pictez, sa creez tot ce-am adunat in acei 100 ani. Oare am putea sa traim asa? Nu cred. Am vazut un reportaj despre o femeie care avea 129 ani si locuia cu familia nepotului. Avusese 3 copii si toti 3 erau morti. Nu mai simtea viata.

Da, ar fi utili cei 500 de ani daca si cei din jurul nostru ar trai tot atat de mult smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 27 Sep 2004, 05:58 PM
Mesaj #33


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Pe mine urmatoarele lucruri ma opresc sa fac mai mult : Trebuie sa dorm, sa mananc, sa ma spal, sa mai fac si lucruri neplacute nu numai placute. Si mai si bolesc din cand in cand, iar uneori nu am chef. Timpii alocati pentru altele, asta-i !

Dar eu ma multumesc asa cum este viata mea, plina cu de toate, si bune si rele, iar acum chiar fac ce-mi place: ascult muzica si ma deconectez discutand cyber .


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 29 Sep 2004, 07:31 PM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



daca ar trai 500 de ani:
- si-ar insela sigur sotia (sotul).
- le-ar cade toti dintii.
- s-ar atasa prea mult de viata.
- ar innebuni. huh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 29 Sep 2004, 08:15 PM
Mesaj #35


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Hmmm... Interesant. Oare cum ar fi relatia dintre noi si cei in varsta de 300 si ceva?
Probabil ca am incepe sa ruginim la incheieturi pe la 200 si ceva, nu? Hu! Eu cred ca m-as plictisi sa o fac pe inteleapta cu generatiile tinere. laugh.gif Dar mi-ar place ideea de a petrece atatea sute de ani cu sotul meu. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 21 May 2024 - 01:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman