HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

> Tai Pan: Campanie Electorala
Mihai
mesaj 18 May 2004, 03:00 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Topic destinat campaniei electorale a candidatului Tai Pan.

Intrebari, discutii alaturi de electorat, promisiuni si dezbateri.

Il invit pentru pentru inceput pe Tai Pan sa prezinte pe scurt motivele pentru care trebuie sa fie ales ca primar al Hanopolis-ului, oferta electorala.

Mult succes! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Tai Pan
mesaj 22 May 2004, 11:18 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Misterios
Mesaje: 29
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.546



Cu privire la politica economica, am ramas dator cu cateva explicatii.
Am promis intr-o dezbatere cu marele cronicar Catalin masuri economice care sa aiba doua obiective clare:
1. Eliminarea pe cat posibil a tuturor taxelor catre persoanele fizice
2. Atragerea investitorilor.

Cred ca nu mai e nevoie sa detaliez asupra beneficiilor acestei politici fiscale. Sa vedem insa daca e si realizabila. Raspunsul la prima vedere e unul negativ: atat timp cat se reduc veniturile din taxe asupra populatiei, aceste venituri vor trebui luate din alta parte, adica de la persoanele juridice. Aparent, cele doua masuri se bat cap in cap.

O parte din aceste venituri pe care primaria nu le va mai incasa de la populatie nu va mai fi necesara, deoarece planuiesc o eficientizare dusa pana la extrem a aparatului de administratie locala. Urmaresc sa transform tot ceea ce poate fi informatizat si automatizat, sa minimizez nevoia de personal uman in administratie. Acest lucru nu este o utopie, ci este un concept deja pus in practica. Va trebui ca Hanopolis sa stie de unde sa se inspire. Cel mai apropiat exemplu este Timis-polis, unde primaria deja a facut pasi importanti in aceasta directie. Redau mai jos marturia unui fost locuitor al respectivului oras:

QUOTE
Timiş-polis a fost destul de inovatoare īn relaţia cu cetăţenii, acolo s-a implementat prima oară sistemul rapid de deschidere a unei firme īn două săptămāni, care apoi s-a generalizat cu biroul unic la CCIA peste tot īn ţară.
S-au instalat printre primele Centre de Informare pentru Cetăţeni (CIC), terminale cu touchscreen aflate īn oficii poştale, supermarket-uri şi alte locuri, prin care cetăţenii puteau accesa foarte simplu informaţii din intranet-ul Primăriei şi al celorlalte instituţii de administrare locală, puteau trimite plāngeri, reclamaţii sau sugestii care chiar erau soluţionate. Oraşul are cel mai amplu proiect de e-government din tara, de exemplu toată structura oraşului, atāt subterană (ţevi de apă, gaz şi canalizare, instalaţii, cabluri de curent electric, fibră optică etc.) cāt şi cea terestră este implementată īntr-o aplicaţie GIS. Cānd merge cineva la Primărie pentru aprobare la săpături sau construcţii, computerul spune imediat ce cabluri sunt īn zonă, dacă se autorizează construcţia sau nu, lucruri care pānă acum se făceau manual pe n planşe şi schiţe cu inerente informaţii lipsă.
Alte oraşe ar trebui să īnveţe din organizarea şi eficienţa timişoreană şi nu pentru a avea succes la alegeri, ci pentru buna funcţionare a oraşului īn ansamblu.


Aceste masuri sunt mai mult decat necesare, dar nu vor scadea foarte mult nevoia de fonduri a primariei, ci doar nevoile necesare functionarii administratiei locale. Din pacate primaria nu incaseaza taxe doar pentru a-si plati angajatii, ci trebuie din acesti bani sa repare drumuri, sa finanteze functionarea scolilor samd.
Asadar, per ansamblu, daca cetatenii nu vor plati taxe locale, firmele vor trebui sa plateasca mai multi bani la bugetul local. Sa vedem si cum...

Conform codului fiscal, primaria incaseaza urmatoarele taxe:
a impozitul pe clădiri;
b impozitul pe teren;
c taxa asupra mijloacelor de transport;
d taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor şi autorizaţiilor;
e taxa pentru folosirea mijloacelor de reclamă şi publicitate;
f impozitul pe spectacole;
g taxa hotelieră;
h taxe speciale;
i alte taxe locale.

In sprijinul culturii si turismului, se vor desfiinta punctele f si g. Cele mai mari suplimentari in veniturile primariei se vor face din cresterea taxelor de la a la e. Nu intentionez sa exploatez in mod abuziv punctele h si i, cum se intampla din pacate in alte parti ale republicii, unde se platesc taxe inclusiv pentru "apa meteorica" blink.gif

Si acum urmeaza partea cea mai importanta. Am rezolvat punctul 1 fara a dezechilibra bugetul local. Totusi punctul 2 pare nerealizabil. In conditiile in care firmele vor plati mai multe taxe, ele sunt descurajate sa investeasca in Hanopolis.

Ei bine, firmele vor plati mai mult doar la nivel de taxe locale. Per total, vreau sa fac ca in Hanopolis firmele sa trebuiasca sa plateasca mai putin decat in restul tarii la bugetul statului, prin micsorarea impozitului pe profit si pe salariu. Dupa cum stiti, in momentul actual, 60% din banii pe care o firma ii cheltuie cu un angajat nu ajung in buzunarele angajatului, ci ale statului.
Apoi, de la bugetul de stat, prin fiecare minister in parte, banii ajung inapoi in teritoriu, pe domenii.

Eu doresc ca aceasta gestionare sa nu se mai faca central, deoarece alocarile de fonduri de la centru se fac strict pe criterii de apartenenta politica a conducatorilor institutiilor locale. In al doilea rand, primaria nu are autoritatea sa reglementeze alte taxe si impozite sau sa le stabileasca cotele, totul facandu-se de la centru. Solutia gestionarii pe plan local a tuturor fondurilor din regiune se poate face numai prin obtinerea autonomiei locale, conform cartei imperiale a autonomiei locale (dupa cum stiti, cat de curand republica noastra va fi cat de curand parte a marelui Imperiu Atlantic).

Fara autonomie locala, orice primar are mainile legate. Se reglementeaza prin lege de la centru ce taxe are dreptul sa colecteze si care este cuantumul acestora. Orice reforme sunt imposibile in aceste conditii.

Autonomia va fi strict la nivel economic, administrativ si financiar, nu va include o componenta teritoriala care sa ameninte integritatea republicii. Administratia locala va trebui sa stimuleze pietele inca insuficient dezvoltate, cum ar fi cea a caselor private de pensii sau asigurari de sanatate.

Acesta este singurul mod in care putem fi competitivi pe noua piata imperiala: o gestionare eficienta si localizata a economiei, in concordanta cu specificul zonei, aspect care de la centru este pierdut din vedere. Descentralizarea economiei si finantelor e singura metoda prin care se poate impune un progres real si durabil. La nivel statal trebuie sa se pastreze doar organisme de control, care sa aiba putere de decizie doar in sensul mentinerii stabilitatii economice a republicii si nu de dictare a intereselor.

Acestea sunt, pe scurt, obiectivele prgramului meu de reforme radicale. Astept cat de curand feedback din partea alegatorilor, pentru a constata daca acest sistem de masuri e agreat sau nu. Cum am mai spus cu alta ocazie, cred cu tarie ca orice reforma radicala poate fi facuta doar cu sprijinul populatiei. Cetatenii trebui sa fie informati cu privire la program, sa il inteleaga si sa il sustina ca sa aiba sanse reale de reusita.

Acest topic a fost editat de Tai Pan: 22 May 2004, 11:19 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Mihai   Tai Pan: Campanie Electorala   18 May 2004, 03:00 PM
Tai Pan   Incep cu o scurta prezentare pentru alegatori: sun...   19 May 2004, 10:03 AM
Catalin   QUOTE Viziunea mea despre aceasta societate mai b...   19 May 2004, 10:15 AM
Tai Pan   In primul rand, trebuie sa spun ca primul paragraf...   19 May 2004, 10:37 AM
zar   Citind parerea ta despre societate, aproape ca-mi ...   20 May 2004, 01:06 AM
bdl   Tai-paine, faci bordeluri cu intrare gratuita ? Da...   20 May 2004, 03:14 AM
Aramis   QUOTE (Tai Pan @ 19 May 2004, 11:05 AM) Imi place ...   20 May 2004, 07:11 AM
Tai Pan   QUOTE Daca ai avea posibilitatea ca primar sa devo...   20 May 2004, 12:22 PM
Aramis   Chiar daca Hanopolis este un oras cu o rata a crim...   20 May 2004, 04:18 PM
Tai Pan   Nu numai terorismul trebuie sa fie o preocupare......   20 May 2004, 05:32 PM
Catindatu'   think-tanks : puteti dezvolta putin????? Tunuri de...   21 May 2004, 10:20 AM
Tai Pan   http://www.freesearch.co.uk/dictionary/think+tank ...   21 May 2004, 11:06 AM
Catindatu'   Capacitatile unui Primar in-spe ar trebui sa aiba ...   21 May 2004, 11:14 AM
Tai Pan   Strategiile de campanie nu sunt in discutie aici. ...   21 May 2004, 11:29 AM
Catindatu'   Problema foarte serioasa apare abia atunci cand om...   21 May 2004, 11:37 AM
Tai Pan   Aici ajungem din nou sa iesim in afara sferei admi...   21 May 2004, 11:51 AM
Catindatu'   Domnul Gyuri Pascu va impartaseste opiniile sau es...   21 May 2004, 02:07 PM
Tai Pan   In aceeasi ordine: 1. Nu cred ca a auzit de Hanopo...   21 May 2004, 02:51 PM
Girneata Flatulentius   Si eu sint intr-o sedinta de betivaneala cu ...   21 May 2004, 07:08 PM
Tai Pan   "Noi betivanim, nu gandim!" e o lozi...   21 May 2004, 07:16 PM
zar   QUOTE (Tai Pan @ 20 May 2004, 01:24 PM) QUOTE cum ...   21 May 2004, 08:30 PM
Tai Pan   Cu privire la politica economica, am ramas dator c...   22 May 2004, 11:18 AM
bdl   Oameni buni, Cind termina individul de vorbit, sa ...   22 May 2004, 11:43 AM
Tai Pan   QUOTE Oameni buni, Cind termina individul de vorbi...   22 May 2004, 11:58 AM
Catalin   Domnule Tai Pan, ati avut o prezentare profesionis...   23 May 2004, 07:34 AM
Tai Pan   Domnule cronicar, v-am furnizat linkul catre codul...   23 May 2004, 11:02 AM
mutulica   @TaiPan -Care este pozitia dvs fata de contrabanda...   24 May 2004, 08:53 AM
Aramis   Ce parere aveti despre lansarea noului medicament ...   24 May 2004, 09:30 AM
Tai Pan   QUOTE Care este pozitia dvs fata de contrabanda cu...   25 May 2004, 07:23 PM
Aramis   Lansarea a avut loc acum doua zile. Intrebarea mea...   26 May 2004, 01:48 PM
cociuba   ce veti face cu averea pe care ati dobandit-o ,st...   30 May 2004, 09:39 PM
Tai Pan   QUOTE afirmatiilor unor surse anonime Nu dau curs...   31 May 2004, 04:04 PM
cociuba   Cum veti reusi colectarea de noi sume la buget sti...   31 May 2004, 10:06 PM
Tai Pan   Am mai vorbit despre taxe, iar atragerea investiti...   31 May 2004, 10:25 PM
cociuba   Cred ca mai corect era sa va intreb direct de ce n...   2 Jun 2004, 10:59 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 10:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman