HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

11 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Va Reveni Monarhia In Romania?, o posibila intoarcere
Cipri
mesaj 14 May 2004, 09:34 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Alegerile bat la usa si multi nu isi ascund desgustul pentru candidatii la presedintie dar prea multi uita ca exista o alternativa foarte serioasa:revenirea Monarhiei constitutionale.Familia Regala este garantul unitatii nationale si face legatura cu trecutul poporului nostru , dandu-ne noi sperante pentru viitor.Ce credeti?
Am gasit in sfarsit un site monarhist:www.monarhia.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 May 2004, 09:54 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Alternativa asta nu mai exista decat in plan teoretic. Din pacate. Nu cred ca mai e cineva care sa creada intr-o posibila intoarcere la monarhie in Romania. Gandeste-te ca ar trebui schimbat intreg sistemul de guvernare. Nici macar cei din familia regala nu cred ca se mai gandesc la asta.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 14 May 2004, 10:50 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Familia Regala a declarat in nenumarate randuri ca ramane la dispozitia poporului roman.Schimbarea Statutului Casei Regale care permite Succesiunea Principesei Margareta are acelasi scop:continuarea Dinastiei.
Cred ca in special multi studenti si intelectuali sprijina Restauratia monarhica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 May 2004, 10:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Inorog
mesaj 14 May 2004, 12:12 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Din pacate monarhia din Romania nu a intrat in discutie in planul mai larg de creeare a noii Europe.
Asadar romanii sunt lasati sa se descurce si sa aleaga singuri. Si dupa cum arata sondajele
nu prea sunt sperante pentru monarhie. Pronosticul meu este ca vom intra in UE (cand va fi sa se intample
acest lucru) ca republica.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 May 2004, 12:19 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si eu cred la fel. Occidentul nici nu se gandeste sa schimbe ceva in acest sens la noi. Nici nu ar avea un asemenea interes. In fond, in Europa sunt cateva monarhii cu traditie, cu care o eventuala monarhie reanviata la noi nici nu ar putea concura. Sa fim seriosi, cine mai reprezinta la noi monarhia? Mai bine spus viitorul monarhiei. Principesa Margareta? Nu o vad in stare. Iar altcineva.... Un fiu nelegitim? Greu de crezut ca ar fi acceptat.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 14 May 2004, 01:05 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Nu. In conditiile actuale si cu reprezentantii Casei regale contemporani cu noi, reinstaurarea monarhiei este imposibila pentru o lunga perioada de timp de acum inainte.
E drept ca nu se stie ce va aduce viitorul, dar in cazul acesta unul foarte indepartat.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tihomir
mesaj 15 May 2004, 01:12 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 271
Inscris: 8 March 04
Forumist Nr.: 2.510



Ma indoiesc de autenticitatea alternativei.Mai exact nu cred ca e posibila in actualul context(atat intern cat si extern).Regele nu a dat nici o declaratie transanta in acest sens.Ba mai mult a cam inceput sa cocheteze cu actuala conducere.Apoi sa nu uitam de varsta inaintata a regelui si de lipsa unui urmas direct.Unde mai pui zapacirea opiniei publice in legatura cu monarhia,zapacire creata si intretinuta de actuala(din pacate mereu actuala) conducere.Cred ca aceasta posibilitate iese din calcul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 May 2004, 08:42 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Sincer sa fiu, dupa ce l-am vazut pe Regele Mihai lingusindu-l pe iliescu, uitand cum a fost intors cu politistii de la aeroport,
am simtit cea mai mare dezamagire politica, dupa cea cauzata de guvernarea CDR.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 15 May 2004, 08:47 PM
Mesaj #9


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



pai eu zic sa asteptam sa creasca mare si frumos printul Nicolae, si daca ne place de el, sa-l punem rege. M-ar bucura nespus sa devina prieten bun cu (viitorul) rege William al Angliei... wub.gif Da' cu Margareta nu-s de acord. N-are stofa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HabarNam
mesaj 15 May 2004, 11:55 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 4 May 04
Din: Aici.
Forumist Nr.: 3.366



Din cate stiu eu Regele Mihai nu a trecut in nefiinta, deci problema monarhiei trebuie pusa incepand cu el si nu cu fiica sa Margareta.
Astfel eu cred ca in ciuda parodiilor de reconciliere cu Partidul si cu presedentia, regele Mihai este inca figura cea mai reprezentativa a Romaniei.
Si nu doar datorita faptului ca este persoana care s-a aflat in cea mai mare masura in atentia mass mediei straine ca victima a regimului antonescian, mai intai, si ca victima supusa a celui iliescian apoi, ci pur si simplu datorita faptului ca este Rege, cu toate prerogativele morale si sociale pe care le implica acest lucru. Si ca rege a fost educat cu un alt scop decat cel de a-si exploata conationalii pentru binele Partidului sau cel de a fura pentru prosperitatea personala.
Parerea mea este ca in acest lucru consta eleganta monarhiei, (in ciuda vorbei ca "puterea absoluta corupe absolut") si anume in ideea ca regele detine totul si toate, fara a avea nimic propriu zis. Regele este stapanul, si in acelasi timp, si poate intr-o masura mai mare, si sigur mai mare decat un presedinte, supusul poporului sau. ...hmm, cred ca ajunge atat.

PS. Acum vreau sa fiu bine inteles, eu sunt constient ca am insirat aici doar o viziune naiva, patetica si utopizata asupra lucrurilor, si ca sunt slabe sanse sa existe un asemenea Fat-Frumos in regele Mihai, dar un om poate sa viseze nu ? Si in plus cred ca oricine va prefera un "om de onoare" cum poate ca este regele, politrucilor pusi pe jaf si pe spoliere care ne guverneaza destinele in acest moment.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 16 May 2004, 10:33 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regele nu cocheteaza cu nici o forta politica si acest lucru este valabil pentru toti membrii Familiei Regale.Faptul ca Suveranul participa alaturi de conducerea efectiva a tarii la diverse evenimente este un lucru normal.

Noul Statut al Casei Regale va arata succesiunea la Tron asa:

1. MS Regele Mihai I
2. ASR Principesa Margareta
3.ASR Principesa Elena
4.ES Nicolae de Romania
5.ES Elisabeta-Karina de Romania
6.ASR Principesa Irina
7. ES Mihai Kreuger de Romania
8. ES Elisabeta-Angelica Kreuger de Romania
9. ASR Principesa Margareta

O precizare insa:ASR Principesa Elena este gata se pare sa renunta la Tron in favoarea fiului ei Nicolae( major de anul acesta).

Familia Regala romana intretine raporturi foarte stranse cu MOnarhiile europene si continua sa reprezinta frecvent Romania pe plan extern(www.monarhia.ro
www.princeradu.ro)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HabarNam
mesaj 16 May 2004, 07:13 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 4 May 04
Din: Aici.
Forumist Nr.: 3.366



Cipri nu am zis că regele Mihai ar cocheta cu vreo forţă politică, ci doar am făcut observaţia că īn ciuda ostilităţii făţişe pe care i-au arătat-o actualii guvernanţi se pretează īncă la a discuta cu aceştia.
Mai multe detalii despre ceea ce vorbesc găseşti aici.

Acest topic a fost editat de HabarNam: 16 May 2004, 07:14 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 17 May 2004, 10:37 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



MS Regele Mihai I este Suveranul legitim al tuturor romanilor deci nu trebuie sa se comporte diferit fata de unii sau fata de altii, indiferent de modul lor de a vedea lucrurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 May 2004, 12:03 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Ce vrei sa spui atunci cand folosesti cuvantul 'legitim' ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 17 May 2004, 12:38 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Nimic altceva decat acest lucru:actul din 30 decembrie 1947 este nul si neavenit fiind luat sub forta deci MS Regele ramane "de iure" Suveranul legitim al tarii pana la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 May 2004, 12:43 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, ramane suveranul legitim al unei tari in care monarhia mai e doar o amintire.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 17 May 2004, 05:54 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Comunistii au incercat sa stearga din memoria oamenilor profunda legatura dintre popor si Monarhie...Au reusit doar partial...Intalnesc multi tineri, in special studenti, ce sunt monarhisti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 19 May 2004, 08:49 AM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



Monarhia pentru mine personal este cel mai bun regim care poate exista ...
De ce?
Pt ca am o gramada de mosteniri de primit in baza legilor alea cu restituirea proprietatilor nationalizate si nu cred ca alt regim decat monarhia mi le poateb restitui
in alta ordine, cat timp am fost sub moarhi, am dus-o destul de bine, au fost si cazuri de mere stricate - Carol II
dar oricum ... a avea la carmuire o familie nobiliara germana ar fi benefic pentru statutul nostru in lume si in special in Europa


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 19 May 2004, 09:05 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Cipri @ 17 May 2004, 06:56 PM)
Comunistii au incercat sa stearga din memoria oamenilor profunda legatura dintre popor si Monarhie...

Limba de lemn ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 19 May 2004, 09:52 AM
Mesaj #20


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ba nu cred ca e deloc limba de lemn. Chiar asa s-a intamplat. NUmai ca nu au reusit sa stearga de tot impresiile lasate de monarhie. Personal, si eu sunt de parere ca monarhia ne-ar scoate din groapa in care suntem acum.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 May 2004, 10:03 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 17 May 2004, 01:45 PM)
Da, ramane suveranul legitim al unei tari in care monarhia mai e doar o amintire.

O amintire nu chiar plăcută - şi plus de asta şi nelegitimă. wink.gif
Referendumul din 1991 a validat ca formă de guvernămānt republica. Plus admiterea la ONU īn 1955 - dacă vreţi tetracapilarotomie pīnă la capăt ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 19 May 2004, 10:14 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (nefertiti @ 19 May 2004, 10:54 AM)
Ba nu cred ca e deloc limba de lemn. Chiar asa s-a intamplat. NUmai ca nu au reusit sa stearga de tot impresiile lasate de monarhie. Personal, si eu sunt de parere ca monarhia ne-ar scoate din groapa in care suntem acum.

La ce 'groapa' te referi ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 19 May 2004, 10:20 AM
Mesaj #23


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



La groapa lui Eugen Barbu, evident. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 19 May 2004, 10:28 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Aaaa ... da, in mod sigur monarhia ne-ar scoate din groapa asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 19 May 2004, 12:01 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Multi uita ca Monarhia a construit Romania moderna si ca perioada cea mai prospera din istoria noastra a fost sub Monarhie.
Referendumul din 1991 a fost un soi de capcana dar la noi nu s-a abolit niciodata printr-un referendum explicit Monarhia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 May 2004, 12:17 AM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Monarhia este o institutie invechita care inca nu a fost desfiintata in toate tarile. In principiu, daca exista un rege, ar trebui sa existe si o nobilime. Chiar vreti sa ne intoarcem la sistemul feudal? E chiar caraghios sa vezi o tara in care nu exista nobili dar exista un rege.

Ce schimbari pozitive ar putea sa faca regele ca sa "scoata tara din groapa"? De ce nu se poate face asa ceva fara rege?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HabarNam
mesaj 21 May 2004, 08:42 AM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 42
Inscris: 4 May 04
Din: Aici.
Forumist Nr.: 3.366



Monica pot să te rog să defineşti noţiunea de "nobil" ?

Să zicem că "a scoate ţara din groapă" este o viziune puţin romanţată şi utopistă a monarhiei, dar cert este că un rege nu ar face nimic pentru a īşi conduce supuşii īn ea.

Acest topic a fost editat de HabarNam: 21 May 2004, 08:45 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 May 2004, 10:15 AM
Mesaj #28


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Monica, monarhia e o institutie cu vechime, cu traditie, daca vrei, nu invechita. Si cine spune ca nu exista nobilime si acum? De ce o asociezi tu doar cu epoca feudala??? S-au schimbat unele notiuni sau denumiri ale unor ranguri, in rest... nu iti inteleg ideea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 21 May 2004, 10:50 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Tot respectul pentru familia regala. Dar cu legea salica cum ramane ? Nu de altceva, dar nu cred ca (viitoarea) regina Margareta ar avea vreo sansa sa se impuna in fata politicienilor romani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 21 May 2004, 02:06 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Statutul Familiei Regale a fost schimbat de Rege.Principesa Margareta va mosteni drepturile dinastice iar dupa ea nepotul ei, Nicolae de Romania.
Pentru a cunoaste mai bine Familia Regala:www.monarhia.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 May 2004, 02:41 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Cipri @ 21 May 2004, 03:08 PM)
Statutul Familiei Regale a fost schimbat de Rege.

Ex-regele Mihai I nu poate schimba aşa ceva cu de la sine putere ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 21 May 2004, 02:57 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Regele a schimbat deja Statutul Familiei Regale si a anuntat acest lucru in decembrie 1997.Si cine ma rog ar putea sa intervina in problemele Familiei Regale?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 May 2004, 03:42 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Cipri @ 21 May 2004, 03:59 PM)
Regele a schimbat deja Statutul Familiei Regale si a anuntat acest lucru in decembrie 1997.

Īn calitate de ce ? De cap al respectivei familii ? smile.gif
Acolo poate da ce decreţele vrea şi să se joace şi cu un mic guvern de miniştrii de plumb, dacă are chef ... biggrin.gif biggrin.gif

Īnsă īn probleme de secesiune singurul act care poate fi invocat la o adică, chiar dacă la modul autist, e Constituţia din 1923. Care reglementează foarte clar succesiunea la tron prin aşa numita "lege salică". wink.gif
Īn stilul ăsta s-ar putea să ne trezim mai degrabă cu Paul I de Romānia ca rege ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 22 May 2004, 09:06 AM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Constitutia din 1923 reglementas sucesiunea intr-un mod care astazi nu mai este de actualitate. Ca si multi alti Sefi ai unor Familii Suverane( exemplu:ASIR Arhiducele Otto de Habsburg)SSi Regele Mihai a dorit sa schimbe regulile de succesiune la drepturile dinastice.In cazul in care Monarhia se intoarce "de fapt" Parlamentul va putea ratifica aceasta schimbare sau un posibil referendum.
Unicii membri ai Familiei Regale sunt descendentii Regelui. Familia Lambrino( Grigore Mircea Lambrino si cei doi fii ai sai, Paul si Alexandru) nu are nici un titlu , nu face parte din Familia Regala si foloseste in mod abuziv un nume de familie ce nu-i apartine(" De Romania").
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 May 2004, 01:32 PM
Mesaj #35


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Corect. Paul o fi I, dar nu de Romania. biggrin.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 May 2024 - 11:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman