HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> ...a Close One !
Hampu The Great
mesaj 10 May 2004, 08:07 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Rasuflarea rece a mortii....

Macabrul din titlul topicului se refera de fapt la situatiile extreme prin care am trecut fiecare dintre noi....
Americanii au o vorba pentru cazurile astea: "uffff brother, that was a close one !!"

Era pe vremea lui Ceasca, si zburam cu un Antonov la Targu Mures. Pentru cei care nu au avut experiente din astea trebuie precizat ca Antonovul este un avion foarte spectaculos....Are motoare cu elice si facea un circ intreg la decolare si la aterizare.
Zborul incepuse de putina vreme si abia scapati din emotiile desprinderi de pista pasagerii erau acum anuntati de capitanul aeronavei in legatura cu orele de destinatie, parametrii zborului...ma rog toata rutina aia ce se face si acum.
Dintr-odata avionul a inceput sa tremure din toate inchieturile si sa trosneasca intr-un mod alarmant. Capitanul care tocmai era in mijocul unei fraze, s-a intrerut si a dat un strigat: "AOOLEUU !!"
dupa care difuzoarele s-au stins intr-un tiuit continuu..
Eu eram doar un pusti amarat..si la inceput totul m-a amuzat teribil.
Nu aveam in cap decat momentul in care voi povesti prietenilor cele intamplate....Nu-i lucru putin sa ti se intample un accident de avion.
Intre timp aparatul continua sa tremure si chiar sa piarda altitudine.
Vecina din dreapta mea mi-a apucat antebratul si am vazut cum unghiile de la degete se dau pe spate din cauza fortei cu care ma strangea.....Pe bancheta din dreapta se vomita la greu, mai intai un domn in varsta si apoi si colegul lui, prin simpatie probabil...

Atunci s-a intamplat...m-a luat si pe mine groaza si va jur prieteni ca prin fata ochilor au inceput sa imi circule chipurile celor dragi, franturi de intamplari, toate astea ca in imaginile unui film tehnicolor, avand contururile atat de precise si atat de reale ca mai degraba ai fi crezut ca imaginile celor din avion sunt fictive...

Aparatul s-a redresat curand, iar capitanul ne-a anuntat ca totul e inregula, si ca tocmai am trecut printr-o zona de turbulenta...
La bord insa panica continua....Cel mai teribil de suportat erau strigatele isterice ale unei pachiderme diforme de vreo 350 de kile..
"Ne prabusim, ne prabusim...!!". La aterizare am putut sa o si vad, au dus-o cu o targa, ca avea "puseuri si palpitatii"; patru haidamaci abia daca puteau sa o urneasca.
Capitanul ne-a explicat ca a strigat "aoleuu" pentru ca la intrarea in zona de turbulenta avea cafeaua fierbinte in mana...
Nimeni insa nu l-a crezut; i s-a cerut sa vina sa ne arate pata de cafea, dar din nu stiu ce motive legate de securitate a zborului, lucrul asta nu era posibil..
Alt circ la aterizare, cand nimeni nu credea ca ne indreptam spre pista aeroportului....

In fine "that was a close" for me.....

Care a fost momentul vostru ?


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Hampu The Great   ...a Close One !   10 May 2004, 08:07 AM
LigiaB   Wow, that was a close one! Hai sa zic si e...   10 May 2004, 08:27 AM
carpatic   Interesant topic. Acum cativa ani, m-am dus cu n...   10 May 2004, 01:32 PM
Diana-Maria   O sa povestesc doar doua "momente". Prim...   11 May 2004, 01:32 AM
caa   Topicul ăsta e pt. oamenii cu nervii tari, ma...   11 May 2004, 10:40 AM
Hampu The Great   Hai ma nu fi naspa...povesteste-ne si noua....Zau ...   12 May 2004, 04:53 PM
rebel   Era pauza dintre terminarea grădinitei si primul a...   12 May 2004, 05:12 PM
Zed   Am patit-o de mai multe ori , dar povestesc numai...   4 Jun 2004, 03:40 PM
YoyoMan   Si eu am patit un CLOSE ONE d-asta cum zice federa...   16 Jun 2004, 06:06 PM
LigiaB   Yoyo.... vai, vai...ce te-as fii batut sa fi fost...   16 Jun 2004, 06:14 PM
Blakut   Intr-o zi am venit acasa si m-am decis sa fac cart...   16 Jun 2004, 10:36 PM
Leon   Brrrrrrr...mi se face pielea ca de rata doar cand ...   16 Jun 2004, 11:10 PM
YoyoMan   Nu Ligia, nu le-am spus alor mei.... nu mai ar fi ...   17 Jun 2004, 09:26 AM
LigiaB   @ Leon & Yoyo: (Yoyo, acum stiu exact de ...   17 Jun 2004, 05:03 PM
YoyoMan   Ligia - cred ca tu esti cea mai in masura dintre t...   17 Jun 2004, 06:23 PM
gabitza ^   am avut si eu o experienta de genul asta acum cati...   18 Jun 2004, 02:58 PM
Leon   Draga Gabita Daca ai fi stiut cat de simplu e ...   18 Jun 2004, 07:00 PM
gabitza ^   leon: iti dai seama ca daca as fi stiut, nu as mai...   19 Jun 2004, 02:52 PM
Leon   Ai primit raspunsul la locul potrivit: In Caz De I...   19 Jun 2004, 04:26 PM
Aramis   Tocmai terminasem clasa a 11-a si am plecat la mar...   19 Jun 2004, 05:22 PM
Serenity   Povestile mele despre "cum era sa ma inec...   23 Jun 2004, 12:07 AM
smoke   E foarte periculos sa incerci sa salvezi pe cineva...   23 Jun 2004, 09:50 AM
Leon   Ai grija cu sfatul dat Zorro La supravietuire, ...   23 Jun 2004, 04:12 PM
Diana-Maria   Serenity, nu cred ca o situatie in care viata unui...   28 Jun 2004, 06:50 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman