HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

> Psihologia Virtualului – Chaturile, (chat, messenger, conferinta ...)
calfa
mesaj 27 Apr 2004, 10:42 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Conversatiile virtuale in timp real, precum chaturile sau sistemele de mesagerie ori conferinta, puternic interactive, cu sanse mai mici ca opiniile odata exprimate sa ramana undeva vizibile, au o psihologie a lor.

Intr-un anumit fel te simti atunci cand le folosesti, intr-o anumita masura cunosti sau poti cunoaste persoanele cu care interactionezi, ai anumite tipuri de asteptari, stabilesti anumite relatii cu ceilalti ...

Asociate unor forumuri sau de sine statatoare, specializate pe anumite teme sau ara o tematica anume, chaturile pot fi intalnite in multe locuri in Web.

Va propun sa discutam, printre altele :
- prin ce difera conversatiile virtuale de cele obisnuite ?
- cum ne pot schimba viata (psihologic vorbind) chaturile, conferintele Web ?
- ce fel de comunitati pot fi create pe baza chaturilor ?
- cum poate afecta dependenta de chat pe cei implicati ?
- ce e specific dependentei de chat ?

Lista ramane deschisa, in masura in care incercam sa discutam caracteristicile si implicatiile "psihologice" ale chaturilor sau conferintelor cu grad mare de interactivitate.


( Pentru o discutie asemanatoare, privind insa forumurile, exista acest subiect. )


Ma gandesc ca fiecare poate fie sa aiba experienta directa indelungata (cu chaturile, mesageria, conferintele), fie sa cunoasca persoane cu astfel de experiente, experiente care merita aduse in discutie. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 27 Apr 2004, 11:33 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 01:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman