HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Loterista Castigatoare Cu Probleme De Acomodare, N-am mai iesit pana acum din tara!!!
klau
mesaj 16 Apr 2004, 11:41 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 14 April 04
Forumist Nr.: 3.063



Va salut pe toti. Sunt inca in Romania. Am decis sa scriu pe forum dupa ce am citit ce i-ati scris Roxanei. M-a impresionat modul in care i-ati sarit in ajutor. Eu nu prea sunt familiara cu internetul (nu il am acasa!) dar de-acum voi incerca sa remediez acest lucru! smile.gif
Probleme la mine sunt destule. Numai sa aveti rabdare sa cititi pana la sfarsit!
Am castigat la loterie si marea mea spaima a fost ca nu aveam pe nimeni in State. Si nici bani. Dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, s-au rezolvat aceste probleme. Voi pleca impreuna cu sotul meu spre Baltimore unde vom si sta pt inceput. Dar mai multe n-as putea sa spun ca s-au rezolvat.
In afara de faptul ca in America mancarea este mai ieftina decat in Romania si ca-ti poti cumpara haine de firma ceva mai ieftin, altceva nu stiu. Nu a avut cine sa-mi povesteasca, cine sa ma avertizeze de ce si de cine sa ma feresc, nu am avut pe nimeni care sa ma introduca putin in atmosfera de acolo sad.gif .
Plus ca nu am iesit niciodata din tara nici macar cu trenul iar acum sunt obligata sa iau avionul cry.gif , sa-mi fac rezervare la avion (unde nu stiu exact ce sa cer ca sa-mi fie mai bine! huh.gif ).... Si multe alte temeri care ma mai trec din cand in cand dar pe care nu mi le amintesc acum.
Nu stiu daca sa ma bucur ca am castigat si daca merita intr-adevar sa-i las pe cei dragi aici! Ptr ce? Ce are America atat de special incat sa merite acest sacrificiu? (pt mine deocamdata asta tinde sa fie)
Cum in Romania nu se vorbeste engleza la orice pas, nu pot spune ca stiu atat cat sa-mi gasesc un job bun care sa ma ajute sa supravietuiesc, fara sa-mi para rau. cry.gif Cel putin in prima perioada.
Persoana care ne-a ajutat v-a incerca s-o faca si pe viitor... Dar e bine sa te bazezi doar pe un singur om? Om care are si el familia lui, viata si nevoile lui? Timpul lui liber pe care poate ar vrea sa si-l petreaca relaxandu-se??
Nu stiu ce sa zic... Mi-e teama!
Credeti ca ma puteti ajuta sa scap de aceasta pacoste care-mi apasa sufletul??
Pt prima oara am simtit ca am multi prieteni chiar daca nu mie-mi erau adresate acele mesaje ci Roxanei!
Astept un semn. Si chiar daca nu mi-l veti da, nu-i cu suparare. Poate in timp o sa gasesc raspunsurile pe acest forum din nelamuririle si lamuririle altora.

Apropo, plec in max o luna din Romania. Viza expira pe 17 iunie.

Va multumesc pt rabdare. jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Apr 2004, 11:51 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu-ti fie teama sa-ti urmezi calea.
Engleza o vei invata(de voie, de nevoie ... n-ai ce face si in plus nu e prea grea, gandeste-te ca altii au invatat ebraica si greaca si n-au murit...poate te consoleza sa stii asta) si cu siguranta statul de acolo te va ajuta sa-ti gasesti un job, sa te integrezi. (am cunostiinte care au mers prin loteria vizelor si acum o duc nemaipomenit de bine)

Nu ai de ce sa fi pesimista, ai incredere in Dumnezeu si vei primi cu siguranta ajutor.

Mult succes in America si mergi cu fruntea sus (doar esti romanca, deci esti descurcareata prin definite)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 17 Apr 2004, 01:44 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



Klau asa cum zice si Tri daca ti s-a oferit aceasta sansa merita sa incerci. smile.gif
Din pacate n-am prea multa experienta pentru ca nu sunt de mult timp aici nici eu, dar iti pot spune cate ceva din ce am observat.
Si la mine a fost pentru prima oara cand am iesit din tara si am plecat singura, singurica. Ma refer la drumul pina in America pentru ca aici m-a asteptat al meu sot. Mi-a fost frica ca o sa ma ratcesc, ca voi pierde avionul, dar multumesc lui Dumnezeu, toate au mers ca pe roate si n-am avut absolut nici-o problema. Bine doua mici intamplari hazlii. Prima in zborul spre Amsterdam cand s-a umplut avionul de fum si a doua in zborul spre L.A. unde am avut vecini o batranica cu tragere spre vin si un armean prieten la catarama cu berea. laugh.gif
Parerea mea este ca ar fi bine sa cautati un zbor cu cat mai putine escale ( mai putina bataie de cap) si pentru aceasta intrati pe sit-urile avizate unde va puteti face o idee de pret si poate gasiti si oferte. Oricum nu lasati pe ultima clipa. Cu cat mai apropiata este data plecarii cu atat mai scump este si biletul, mai ales ca presupun ca vreti numai dus nu si intors. Si aflati si cat bagaj de persoana puteti lua ca sa stiti cum vi le aranjati. Mie pina in ziua de azi imi pare rau ca in loc sa indes atatea haine mai bine imi luam tocatorul de vinete. rofl.gif
Cand ajungeti aici prioritatea sa va fie invatarea limbii engleze. Vor fi foarte draguti si ajutatori, nu fiti intimidati ca nu stiti sau mai gresiti pentru ca nu va rade nimeni de voi. Si pina nu o invatati bine ( si sa nu imi sara nimeni in cap ) incercati sa vorbiti cat mai putin in romana. smile.gif Si de ce zic aceasta pentru ca sunt ei draguti si ajutatori, dar la obtinerea unei slujbe ( mai bune ) precum si plata ei tin cont si de acest aspect.
E bine sa va luati permisele de conducere pentru ca in general aici principalul mijloc de transport este masina proprie. Doar daca veti sta intr-un oras mai mare cu mai multe mijloace de transport in comun va fi mai usor atunci.
La capitolul distractie si recreatie ai posibilitatea sa vezi si sa faci multe. Parcuri frumoase, ingrijite, parcuri de distractie super. O singura nemultumire am si pentru aceasta nu ii iert asa usor este ca pina si in noaptea de Revelion tin barurile, cluburile deschise numai pina la ora 2 noaptea. rofl.gif
Asa ca luati-va inima in dinti si veniti aici. smile.gif Nu zic ca va fi usor la inceput, poate uneori va veti simti prea singuri, dorul de casa va fi si el prezent ( mie imi face vizite frecvente laugh.gif ) , dar ganditi-va ca va aveti unul pe altul si veti trece mai usor prin problemele absolut normale ale acomodarii.
Si inca ceva foaaaaaaaaaaaaaaaaaarte important. Inainte sa va deschideti un credit card intrebati pe cineva priceput ( si nu ma refer de la compania care vi-l ofera ci un prieten foarte bun ) pentru ca nu toate ofertele sunt asa de avantajoase.
Sper sa iti fi fost macar putin de ajutor si sunt sigura ca mai sunt multe de spus, dar ii las pe cei cu mai multa experienta sa continue. wink.gif
La sfarsitul lunii iunie astept sa ne scrii din Baltimore. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Apr 2004, 01:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Jazz
mesaj 17 Apr 2004, 02:28 AM
Mesaj #4


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Klau,
Daca nu ai luat inca bilete incearca sa ii suni pe cei de la GlobeGround (parca asa se numeste). Cred ca de-acolo poti lua cele mai ieftine bilete, in jur de 600 de dolari ba chiar mai putin, depinde de ce oferte au. Suna la Otopeni si iti vor da legatura cu GlobeGround.

Daca nu incerci nu ai de unde sa stii ce pierzi... smile.gif


Acest topic a fost editat de Jasmine: 17 Apr 2004, 02:29 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Apr 2004, 04:10 AM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Klau, o sa incerc sa-ti raspund problemelor pe rand.
Dupa cum au "votat" si cei dinaintea mea, eu zic sa faci pasul asta. Atata lume ar veni aici in coate si in genunchi si nu reusesc de ani de zile sa castige o loterie, iar voi care ati castigat-o sa renuntati? Si ca sa-ti fac decizia mai usoara o sa te intreb (retoric, vreau sa-ti raspunzi tie la intrebarea asta si poate raspunsul te va lumina): de ce ai aplicat pentru loteria de vize? rolleyes.gif

Eu inainte sa vin aici am crezut ca stiu destule despre America - si nu a fost neaparat asa. Abia cand ai sa ajungi aici si dupa multe luni de sedere o sa incepi sa intelegi - e adevarat ca e bine sa ai pe cineva sa intrebi cum se face una si alta, de la deschisul unui cont in banca pana la ce merita sa cumperi si ce marci nu fac banii (pana si la super-market), dar iti garantez ca pana la urma va veti descurca. Chit ca intri pe Han si te invatam noi aici, si tot vei avea informatia de care vei avea nevoie. (Ca veni vorba, internetul a devenit aici o necesitate cam asa cum erau telefoanele in Romania in anii 70 - este zilnic un izvor nesecat de informatii).

Referitor la limba: eu dadeam meditatii prietenilor in tara, iar cand am ajuns aici am fost in lacrimi cateva saptamani pentru ca nu intelegeam nici jumate din ce era la tv. Accentul, repeziciunea cu care se vorbeste, sunt cu totul alta limba decat ce am invatat noi in scoala. Cel mai usor mod de a "prinde" limba este sa te uiti la televizor cat se poate de mult si sa incerci sa corelezi ceea ce stii cu ceea ce auzi si vezi, si nu in ultimul rand, sa iti iei o slujba. Nu o sa-ti vina sa crezi ce o sa faca o slujba in doua-trei luni pentru limba (pentru ca te forteaza sa vorbesti - bine-rau, nu conteaza, e musai). Din fericire, este o tara unde nu rade nimeni de tine daca faci o greseala (ei, s-o intampla, nu zic nu, dar nu e nici o tragedie, asa inveti) - sunt obisnuiti cu atatia imigranti care vorbesc prost limba, sau cu accent, multi de peste 20 de ani care nu vorbesc engleza nici macar cat sa fie intelesi. Deci, cu un picut de rabdare si un picut de ambitie, nu vad asta sa fie o problema.

Spui ca nu aveti bani - si daca ati gasit pe cineva sa va ajute, sa fiti recunoscatori. Marele atu este ca veniti cu acte - in 2-3 saptamani aveti green-card-ul care va va permite sa lucrati. Incercati sa va gasiti o slujba imediat, si nu conteaza ce. Daca nu gasiti ce va doriti voi, luati orice. Dupa cateva luni, cand deja veti intelege pe ce lume sunteti (la propriu) veti putea sa va orientati spre domeniul care il visati voi. Dar sfatul meu este sa va puneti pe picioarele proprii cat se poate de repede - sa va inchiriati locsorul vostru, sa va luati o prima masina (important e sa mearga) - sponsorul va poate ajuta in continuare chiar daca nu mai stati impreuna. (Unul din motive fiind ca oricat de draguta este persoana care va ajuta, vizitele scurte sunt mai placute - si e bine sa ramaneti prieteni in continuare, sa ai cu cine schimba o vorba si cu cine te sfatui). Si ca veni vorba de permise de conducere, daca nu aveti din tara, oricum nu mai aveti timp sa le luati acum - o sa le luati aici, e mult mai usor.

Zici ca nu stii multe de America, ei bine, uite lectia nr.1: casa (cu chirie), slujba si masina se schimba cat se poate de des, cu ajutorul lui Dumnezeu pentru ceva mai bun. Aici nu se cramponeaza nimeni intr-un singur loc - de-asta spun ca nu conteaza inceputul.

Avionul - cum spunea si allexa, cautati bilete cu cat mai putine escale. In rest, nu are rost sa va preocupati, o sa va descurcati de minune. Sunt semne in aeropoarte, birouri de informatii... n-am auzit de nimeni sa se piarda intr-un aeroport. Deasemeni, intrebati de pretul la bilet doar dus, si dus-intors. S-ar putea sa fiti surprinsi de faptul ca uneori un dus-intors e mai ieftin decat doar dus. Allexa are dreptate cu grabitul la cumparatul biletelor. Si cu bagajele. O sa aveti dreptul la 2 valize de persoana cred, deci va trebui sa va chibzuiti bine ce va aduceti. Hainele cele mai bune (nu de seara, ci profesionale), haine de stat in casa cu ele - in rest, blugi si tricouri sunt norma si sunt ieftine si aici. E timpul sa va ganditi la: 3 carti favorite, un dictionar f. bun roman-englez si unul englez-roman, 2-3 lucruri de care nu vrei sa te desparti pe restul vietii (jurnal, un pachetel de poze, scrisori la care tii) Vor fi uitate intr-un sertar, foarte probabil, dar faptul ca le stii cu tine ajuta. Tocator de vinete e folositor si nu ia spatiu mult laugh.gif

Merita sa-ti lasi familia? Asta este numai decizia ta. Dar fiecare are viata lui si calea lui de urmat. Daca a existat un moment cand ai decis ca vrei sa faci pasul asta, inseamna ca ai avut motive. Ce are America in plus? Multe, prea multe sa fie mentionate, si sper sa fiti deschisi ca sa cunoasteti cat mai multe din ele. Iti va fi dor de tara, de familie, dar foarte probabil ca vei face ceea ce facem mai toti: cand nu mai poti de dor, sari in avion si te duci sa iei o doza de Romania. Intre timp mai intri pe Han laugh.gif

Si ca sa-ti treaca teama, gandeste-te la asta ca la o aventura - la cate vei vedea si cate vei invata, si ca oricand exista locul ala unde iti ai radacinile. Nu este o aventura ireversibila. E o incercare care foarte probabil va fi la fel de reusita ca pentru noi toti care te sfatuim acum.
Multa bafta si daca mai ai intrebari, nu te sfii.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 17 Apr 2004, 10:38 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



Daca inca mai vrei info cu biletele de avion, da-mi un PM ...lucrez in domeniu


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klau
mesaj 18 Apr 2004, 05:53 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 14 April 04
Forumist Nr.: 3.063



Multumesc mult pt ajutor smile.gif . Ma bucur sa stiu ca daca plec din tara nu voi fi chiar singura in State. Raspunsurile voastre ma fac sa cred asta. biggrin.gif
Jasmine, n-am auzit de GlobeGround dar voi incerca. smile.gif
Multumesc Allexa si Mistinguett. Chiar nu stiam ce sa-mi iau cu mine. Avem dreptul la 64kg/pers.
S-a rezolvat problema locuintei (pt inceput). Ne cazam intr-o comunitate, intr-un ap de 2 camere utilat cu aragaz si frigider. Stiind asta, ce este bine sa luam? Eram pregatita sa-mi umplu valizele cu haine si-acum, dupa cele ce mi-ati spus, mi-e teama ca nu voi lua tot ce imi trebuie. Stiu ca in State curentul este altfel, deci nu-mi voi putea lua electronice de-aici. In concluzie, ce altceva sa-mi mai iau?
Da TriRegnum, stiu ca Dumnezeu ne va ajuta. Numai cu voia lui am ajuns pana aici. Te rog sa ma crezi cand spun asta!
Chiar si loteria insasi a fost tot mana lui Dumnezeu. Pt ca a fost dorinta soacrei mele si numai la insistentele ei m-am hotarat sa joc. Si nu neaparat cu gandul de a castiga, ci mai degraba sa nu ma mai baraie la cap. Din clipa in care am depus plicurile am si uitat. Pana cand mi-a venit raspunsul... yikes.gif Oricum, acum sunt mai impacata cu ideea ca plec, si vorba lui Mistinguett, poate fi aventura vietii mele! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 18 Apr 2004, 07:55 PM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



N-ai sa poti sa aduci tot ce-ti trebuie in 64 de kg de bagaj, dar nici nu trebuie. Ar fi ideal sa puteti veni cu niste bani, cat se poate - caci sunt magazine ieftine unde iti poti lua o tigaie si alte maruntisuri absolut necesare, dar si maruntisurile astea se aduna.
Luati-va medicamente (nu in exces, dar acolo, o folie de antibiotic, algocalmine). Bineinteles, o trusa de efecte personale, cosmetice, etc. - nu vrei sa dai banii pe altele chiar de la inceput (oricat e tentatia de mare), daca finantele sunt asa de restranse.
Cu electricele/electronicele asa este - nu lua nimic ce se baga in priza. Nu numai ca e curent de 110V, dar si prizele sunt diferite.
Daca gatesti si folosesti ierburi si condimente, ia-ti cateva plicuri cu tine, sunt mult mai ieftine in tara. Bors magic. Leustean pus cu sare la borcan.
De dictionare o sa ai sigur nevoie.

Daca ma mai gandesc la ceva, o sa revin, dar poate mai au si altii idei.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 18 Apr 2004, 11:17 PM
Mesaj #9


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Klau,
Inainte de a pleca din tara viziteaza pe toti cei care iti sunt dragi, plimba-te prin locurile care iti trezesc amintiri frumoase, mananca numai ce iti place si incearca sa iti deschizi toate simturile, sa absorbi absolut tot. Nu incerc sa fac lucrurile si mai dificile dar sa nu faci ca mine inainte de a pleca... Eu eram atat de stresata incat nu am reusit sa respir o secunda si dupa doi ani de zile de cosmar a trebuit sa ma intorc in tara si sa imi iau cu adevarat "la revedere" de la tot ce imi era drag, numai asa am reusit sa ma vindec.

Categoric: nu uita medicamente. Daca iei anticonceptionale, sa iti iei cateva pachete, antibiotice, ceaiuri...

Iti tin pumnii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cypress
mesaj 21 Apr 2004, 03:30 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 2 April 04
Forumist Nr.: 2.869



Intai si-ntai salut toata lumea de pe han pe care l-am descoperit acum catava vreme... din greseala!
Eu am ajuns in USA in sept. anul trecut si la fel ca tine Klau, am avut aceleasi intrebari inainte de a veni aici
(nu iesisem nici eu din tara smile.gif ) , nu stiam ce merita sa aduc cu mine si ce nu... noroc ca m-a sfatuit cineva
in legatura cu electronicele si medicamentele! Neaparat sa-ti aduci antibiotice, unguente, ceaiuri - mie mi-au prins
tare bine! Aici nu se vand antibiotice fara reteta... ca la noi rolleyes.gif
in rest ce sa-ti zic, nu uita de dictionare si de ceva cosmetice ( eu mai am inca oja de unghii din tara thumb_yello.gif )
A, si ai grija sa nu pui nimic ascutit in bagajul de mana ca ...se confisca! Fii fara grija, n-o sa te pierzi prin aeroporturi ca sunt semne peste tot!
Bafta multa si sa auzim numai de bine!


P.S. Nu uita batatorul de eggplants! Si acum imi pare rau ca nu l-am adus, eu am preferat sa vin cu... telul! wink.gif





--------------------
Common sense is not so common.
---------------------------------------
First things first.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fernando
mesaj 23 Apr 2004, 03:41 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 3 February 04
Forumist Nr.: 2.074



Draga Klau,
Am intalnit mai multi in situatia voastra,mai ales sotiile erau in cumpana,se intrebau daca merita sa faca"pasul",si la toti le-am zis sa incerce si daca nici cum nu isi gasesc rostul,si spaland vase la un restaurant pt. 2-3 saptamani iti poti face bani pt. un bilet de avion sa te intorci inapoi.Desigur ca nici unul nu s-a mai intors,doar in vizita,iar multi traiesc mai bine decat multi americani nascuti aici.
In alta ordine de idei;cred ca stii sa plangi...asa mai din inima...nu de alta,dar la inceput nimic n-o sa fie cum ti-ai imaginat tu;...pana si lumina verde de la semafor,sa traversezi strada,mi s-a parut prea scurta,ritmul de viata:prea accelerat,etc.
La inceput;"nimic nu-ti iese"cum ai vrea tu,ai nevoie de un timp de acomodare,depinde de tine cat de lung o sa fie,dar ai GRIJA sa nu te "acomodezi de tot",nu-i copia 100%...nu merita.Si aici,cine vrea calitate si cultura;se uita si inspira tot din Batrana Europa sau alte parti ale lumii.Desigur ca au gasit "cheia succesului',a progresului...dar multi se intreaba:"incotro"?...Asa ca, seara... cand esti singura...da drumu la tot nadufu adunat peste zi,altfel trebuie sa-ti iei "terapist",si astia-s ce-i mai scumpi pe aici,...nu de alta, dar a doua zi trebuie sa o iei de la inceput...Daca puteti sa nu va lasati prinsi in mrejele "societatii de consum";tentatiile sunt mari si multe...nu va puneti gatul in latz(ca pana la urma sa platiti dublu).
Sper ca nu te-am speriat,de fapt dracu nu-i chiar asa de negru,iar voi sunteti o"echipa"(team).
Va tin pumnii,si astept vesti bune,F.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen_sogor
mesaj 15 Jun 2004, 10:11 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 6 June 04
Forumist Nr.: 3.752



Buna! Eu sunt Carmen, proaspata castigatoare a loteriei. Eu as vrea sa incerc sa obtin viza dar nu stiu daca o sa pot face rost de bani. Am inteles ca trebuie sa am un cont destul de consistent. Te rog mult, da-mi mai multe informatii in legatura cu toata procedura de obtinere a vizei.
Bafta multa in SUA!Cred ca ai ajuns deja daca ai spus ca viza expira pe 17 iunie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VisNebun
mesaj 22 Jun 2004, 12:29 AM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 5 June 04
Forumist Nr.: 3.737



Buna Carmen_sogor. Cat de curand ai aflat raspunsul? Ce ne spui despre tine? Esti singura sau casatorita? Sogorul meu, salajean, ar face pe Dracu-n patru sa vina aici (NY-USA)! Puneti de-o nunta urgent si va sponsorizez eu! thumb_yello.gif Astept sa imi raspunzi. Daca te pot ajuta cu ceva, serios, nu ezita sa imi ceri. Pe curand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 08:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman