HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Yahoo, Altavista Si Alltheweb
Mihai
mesaj 1 Apr 2004, 11:58 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Doua mari motoare de cautare, Altavista.com si Alltheweb.com au renuntat la bazele de date proprii in favoarea rezultatelor Yahoo.com

O veste nu tocmai imbucuratoare as spune... unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Apr 2004, 12:06 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cu alte cuvinte, batalia va ramane doar intre 3 giganti: Google, Yahoo si MSN


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 2 Apr 2004, 12:09 AM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Si se pare ca va fi o lupta grea. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Apr 2004, 12:09 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bazac
mesaj 11 May 2004, 07:21 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 196
Inscris: 10 September 03
Forumist Nr.: 746



QUOTE
Doua mari motoare de cautare, Altavista.com si Alltheweb.com au renuntat la bazele de date proprii in favoarea rezultatelor Yahoo.com

Eu n-as zice chiar asa. E adevarat ca rezultatele in cele trei motoare de cautare 'seamana' intre ele, dar nu sunt de loc identice.

Am facut o cautare a numelui meu, daniel bazac.

Primele 3-4 rezultate sunt aproape aceleasi, cu mici schimburi de locuri in cele trei MdC. Mai la vale insa, situatia se schimba, uneori asa de tare ca rezultate ce apar in Top 10 - de exemplu in AlltheWeb - nu apar DELOC in SERP-ul lui Yahoo!. Aceiasi situatie la Altavista.

N-am prea fost eu de accord cu tot ce zice Pandia in "The death of AltaVista and AlltheWeb". Sincer sa fiu ma intristeaza ca maine poimaine efectiv Yahoo! le va inchide de tot. Dar ii inteleg ca nu vor putea mentine 3 MdC.

Adevarul este ca nimeni, repet NIMENI, nu stie cine powers Yahoo! Search. Cand i-am intrebat pe rep-ii lui Yahoo! la Search Engine Strategies (March 1-4, 2004 , New York), au dat din colt in colt; sanchi ca Yahoo! Technology powers Yahoo! Search. Si cine powers Yahoo! Technology, am intrebat eu? Yahoo! Search mi-au raspuns ei. Smecheri, nevoie mare astia de la Yahoo!

Lumea vorbea pe acolo ca in spatele noului Yahoo! ar fi Inktomi, lucru confirmat si de Pandia [The new search engine [Yahoo!] showed great similarities with the old Inktomi search engine, as many of the listings where the same.]

Probabil ca asa e, cu toate ca eu am crezut intotdeauna, ca e stupid sa NU pui toate cele trei baze de date IMPREUNA si sa faci o super baza de date - asa de vre-o 5 miliarde - de sa lase pe Google cu gura cascata. Din cate am inteles eu, Yahoo! Search e conceput de la 'scratch' adica au facut un NOU motor de cautare, care a plecat de nebun in Web sa-si faca baza de date.

Ca si o curiozitate, o cautare pentru and in Google da 3,810,000,000 iar in Yahoo! 1,910,000,000. O cautare pentru is da 1,620,000,000 in Google si 990,000,000 in Yahoo! Asa ca, grosso modo, se pare ca Google ar putea avea dublu index de Web pages, comparative cu Yahoo! Chiar n-ar fi fost mai mult daca Yahoo! punea cele 3 baze de date impreuna? Sunt convins ca raspunsul e DA.

QUOTE
O veste nu tocmai imbucuratoare as spune?


Nu tocmai imbucuratoare DELOC. Momentan, MSN nu participa in search engine war, asa ca Google si Yahoo! efectiv fac ce vor. Si nu e bine. E aproape monopol - in doi. Ce concurenta e aia intre DOAR 2 participanti? Doi, ca Teoma, Wisenut si alti mai mititei, nu prea intra in calcul.

QUOTE
Si se pare ca va fi o lupta grea

Da, dar user-ul nu are prea mult de castigat din doar DOI concurenti. E aiurea.

Imi aduc aminte cu ani in urma, de ADEVARATE lupte intre Hotbot si Infoseek, la care din flancul din stanga vine Northern Light, iar din dreapta Altavista. Ala da search engine war, nu ce e acuma. Maine poimaine Yahoo! cumpara pe Google, si atunci eu arunc computerul pe fereastra. Ca Yahoo! asta cumpara tot ce vede la linia orizontului. Si cu ce ochii mari s-o fi uitand la IPO-ul fenomenalului Google.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 May 2004, 09:39 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Interesant punct de vedere; este ciudat intr-adevar ca Yahoo nu a ales ca solutie unificarea celor 3 baze de date foarte mari, rezultand un produs poate de 3 ori mai mare din punct de vedere al cantitatii decat Google.

Insa poate raspunsul se afla in observatia
QUOTE
Yahoo! Search e conceput de la 'scratch' adica au facut un NOU motor de cautare, care a plecat de nebun in Web sa-si faca baza de date.


Dar chiar si asa ar fi putut sa fie folosite celelalte doua baze de date in paralel. Ciudat, poate in final se vor limpezi apele...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bazac
mesaj 19 May 2004, 12:52 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 196
Inscris: 10 September 03
Forumist Nr.: 746



>… este ciudat intr-adevar ca Yahoo nu a ales ca solutie unificarea celor 3 baze de date foarte mari,
rezultand un produs poate de 3 ori mai mare din punct de vedere al cantitatii decat Google.

Ei, nici chiar asa. Mai mult ca sigur nici chiar de 2 ori mai mare decat Google.

De ce?

Pentru ca majoritatea motoarelor mari au cam 80-90% din indexuri identice.

Dar un million tot faceau cei trei impreuna, si tot depaseau pe Google.

De ce Yahoo! nu a facut asa? Pentru mine cel putin ramane un mister.

Daniel


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bazac
mesaj 2 Jul 2004, 08:58 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 196
Inscris: 10 September 03
Forumist Nr.: 746



Bazac wrote:
QUOTE
Momentan, MSN nu participa in search engine war, asa ca Google si Yahoo! efectiv fac ce vor. Si nu e bine. E aproape monopol - in doi. Ce concurenta e aia intre DOAR 2 participanti?
QUOTE
It's easy to see why Google and Yahoo wield such power: They serve more than 90 percent of results at the top 25 search engines, says ComScore QSearch.

Bazac wrote:
QUOTE
Ce concurenta e aia intre DOAR 2 participanti?

Danny Sullivan (Search Engine Watch) zice:
QUOTE
"Fewer voices in search mean fewer options for consumers,"

Pai asta ziceam si eu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman