HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Francmasoneria - Pro Si Contra, discutii pe tema acestei grupari
gio19ro
mesaj 5 Apr 2004, 02:43 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Chiar daca a fost infiltrata de KGB nu schimba cu nimic situatia. Aceleasi matrapazlacuri, aceleasi crime, deturnari de fonduri etc.

P2 era puternic ancorata in fenomenul infractional italian, in mafie si politica, atat in Europa cat si in America de Sud, in Africa, probabil si in alte zone.

Si Garda de Fier a fost infiltritata de NKVD dar asta nu poate fi o scuza care s-o dezincrimineze complet.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Apr 2004, 12:28 AM
Mesaj #62


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hampule,
Nici femeile nu au voie in masonerie? ca vad din citatul ala al tau ca zice ...." orice barbat liber....." ???
Si pe negri ii accepta? Sau pe tigani? Exista vreun tigan sau negru mason?
Cu homosexualii , multumesc de lamurire. Banuiam ca este asa, dar Minerval imi spusese mai demult ca sint acceptati....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 6 Apr 2004, 09:55 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Negrii au loji proprii.

Cioaba si alti lideri ai tiganilor din Romania sunt si ei masoni, aproape toti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 7 Apr 2004, 12:11 AM
Mesaj #64


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



...si chinezii, japonezii, arabii?


--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 7 Apr 2004, 08:15 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



E destul de simplu....Am mai spus-o deja...pot fi si negri, si albi si galbeni....Pot fi si tigani si chiar sunt.
NU pot fi femei, barbati cu handicap sau atei.
Povestea regelui Cioaba este destul de lunga si prea complicata. Ce pot sa iti spun acum e ca el a activat pentru foarte scurt timp in Masoneria Universala--Ritul Scotian Antic si Acceptat. A fost exclus (ars intre coloane), prin 1996 cred.
Prin primirea lui s-a urmarit respectarea unui concept declarat al Masoneriei, si anume o deschidere cat mai larga.
In prezent povestile legate de Cioaba si Iulian, sunt pline de confuzii care amesteca Masoneria cu Ordinul Cavalerilor de la Malta. S-a mai spus ca ei au infiintat o Masonerie proprie, alternativa care nu este recunoscuta insa de nimeni.

Gio :

Vorbesti de loja P2 la prezent, ca si cum ea ar mai functiona. Este fals, aceasta "loja" a incetat sa mai existe teoretic din anul 1981, data punerii in urmarire interpol a infractorului Licio Gelli; si faptic pe 17-18 iunie 1982, atunci cand sunt descoperite cadavrele lui Roberto Calvi si a secretarei lui Graziella Corrocher. Miscarea "P2", nu a fost recunoscuta de Masoneria Univerasala, ba mai mult a fost catalogata de aceasta "o simpla diversiune".
Italia avea de fapt o traditie veche in mistificari de acest tip. Cel mai grav este ca aici Marele Ordin al Italiei, care are o oarecare recunoastere (de ex. este recunoscut de loja mama), este puternic infiltrat de Mafie.
Ritul din care fac eu parte nu recunoaste decat "Marea Loja a Italiei" (cca 8000 de membrii).

Eu nu am gasit prin posturile citate vreo afirmatie a Dlui. Minerval privind apartenenta sa la Masonerie.
Inteleg ca dansul este doar un simpatizant al Ordinului cu o larga cunoastere a lui, poate nu am citit cum trebuie si unde trebuie. Eu m-am declarat de la inceput Francmason, si stau incontinuare la dispozitia celor interesati cu informatii din interiorul Masoneriei.

March: multumesc de precizarea legata de mesajul lui gio; serviabil ca intotdeauna ...Dar unde iti este avatarul ? Chiar nu ti-a placut nici unul de acolo ??

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 7 Apr 2004, 01:04 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Apr 2004, 12:57 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



H the G,

Am citit in cateva lucrari dedicate Masoneriei( scrise de masoni si nu de fosti securisti sau national-comunisti) ca unele Loji accepta si atei sau liber-cugetatori ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Apr 2004, 01:06 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (gio19ro @ 6 Apr 2004, 11:57 PM)
Cioaba si alti lideri ai tiganilor din Romania sunt si ei masoni, aproape toti.


Gio,
Eu , tu si inca cinci membrii ai acestui forum ne putem intilni formam o loja si ne declaram masoni. Dar cine ne va recunoaste la nivel national si international drept " fiii vaduvei" ? Asta e chestia de capatai !
Cioaba si ai lui poate or fi fost recunoscuti ca "masoni"( loja tiganeasca) de Congresul International al Tiganilor dar in nici un caz de vreo Obedienta masonica !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 7 Apr 2004, 01:09 PM
Mesaj #68


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Poate ca s-a zis, dar eu n-am observat....daca nu s-a intrebat, intreb eu acum:
Ce avantaje are un mason prin apartenenta sa la un ordin masonic ?
Ma refer la avantaje clare, nu povesti nemuritoare de genul sa facem lumea mai buna, etc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 7 Apr 2004, 01:30 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Ghost:

Pai nu asa se pune problema....Da ma rog, daca vrei tu atunci unul din avantaje este ca odata intrat in Ordin capeti peste noapte cateva milioane de frati prin toate colturile lumii. Tu ai vreun frate ??
Masoneria pune mare pret pe ajutorul fratesc.

March:

Nu. Masoneria Universala este profund religioasa. Ea pretinde tuturor apartentilor ei o credinta...da mai bine uite un pasaj din primul capitol al Constitutiei Masonice:
"Marea Loja Nationala din Romania proclama cu tarie credinta in Marele Arhitect al Universului, in vointa Sa relevata, in nemurirea sufletului...etc"
"Cele trei Mari Lumini--Cartea Legii Sacre (Biblia, Torah, Coranul sau Zend Avesta) deschisa, Echerul si Compasul stau in permanenta la vedere, pe tot timpul lucrarilor unei Loji".
Masoneria cere ca pe o prima indatorire a unui frate sa accepte o fiinta, o entitate, un zeu suprem pe care il denumeste generic "Marele Arhitect al Universului". El poate insa fi Dumnezeu, Allah, sau altcineva...In felul asta o problema in numele careia oamenii inca se mai omoara intre ei, isi gaseste la masoni o simpla si foarte eleganta rezolvare.
Marele Orient Francez, o structura cunoscuta ca "novatoare" are si loji de atei, dupa cum are si loji mixte sau numai de femei.
E interesant ca tocmai in Franta exista asa ceva, si e interesant ca Orientul Francez are cei mai multi membrii in Franta.
Franta cu revolutia ei, cu declaratia drepturilor omului are state vechi in Masonerie si iata ca totusi un astfel de curent are o asemenea audienta tocmai aici. Trebuie sa adaug ca Marele Orient Francez nu este recunoscut de nimeni din afara Frantei.

Acest topic a fost editat de Hampu The Great: 7 Apr 2004, 01:43 PM


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 7 Apr 2004, 01:43 PM
Mesaj #70


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (Hampu The Great @ 7 Apr 2004, 03:32 PM)
Ghost:
Pai nu asa se pune problema

Pai si de ce sa nu pun problema asa? smile.gif
Sa fim seriosi, adica fratii nu beneficiaza de avantaje materiale odata intrati in familie ? hmm.gif

QUOTE
Tu ai vreun frate ??

Da, am, dar treaba asta nu e relevanta referitor la ce am intrebat eu wink.gif .

QUOTE
Masoneria pune mare pret pe ajutorul fratesc.

In ce consta acest "ajutor fratesc" in cadrul unei organizatii masonice?

Din cele spuse de tine mi se confirma ipoteza ca de fapt masoneria e una din cele mai vechi, daca nu cea mai veche organizatie mafiota . Cel putin "principiul de functionare" e acelasi. Se urmareste de fapt obtinerea "puterii" prin mijloace specifice (manipulare, indoctrinare, si mai mult ca sigur si "alte metode" ), pentru a fi folosita in favoarea Organizatiei, implicit a membrilor ei, si mai ales a conducatorilor.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 7 Apr 2004, 01:57 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Ghost,

Te-am intrebat daca ai vreun frate. Daca ai, si ai afirmat ca ai, atunci ar trebui sa sti ce inseamna ajutorul fratesc.
Nimeni nu ti-l cere, nimeni nu ti-l impune, nimeni nu sta sa il cuantifice......Vine din interiorul tau.
Te doare si pe tine atunci cand il doare pe el; te bucuri si tu atunci cand reuseste el.

Nu, masonii nu primesc nici un beneficiu material la intrarea in Ordin, si nici dupa aceea decat daca se imbolnavesc grav, sau daca ajung intr-o situatie critica. Atunci fratii isi ajuta asa cum pot fratele.

Masoneria nu este o organizatie mafiota si nici de tip mafiot. Are un scop si un sediu amandoua declarate public, un regulament de functionare deasemenea public, nu are activitati oneroase si nici interlope.
Masoneria nu urmareste "obtinerea puterii".
Masonii se simt responsabili de istoria oamenilor, fara a se erija in conducatori
"Ei prefera ratiunea si exemplul puterii si al fortei"


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 7 Apr 2004, 04:05 PM
Mesaj #72


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Exista masoni saraci?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Apr 2004, 05:16 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Hampu the Great)
Masoneria cere ca pe o prima indatorire a unui frate sa accepte o fiinta, o entitate, un zeu suprem pe care il denumeste generic "Marele Arhitect al Universului". El poate insa fi Dumnezeu, Allah, sau altcineva...


Poa' sa fie si devil.gif ? Just asking...



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hombre
mesaj 7 Apr 2004, 07:07 PM
Mesaj #74


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.919



smile.gif
Parerea mea personala este ca francmasoneria in esenta este o organizatie satanica. Poate ca are multe ramificatii, ordine, care din care mai diversificate si mai contradictorii. Dar la varful piramidei sta insusi satana.

Protocoalele sunt cu adevarat directive masonice. In primul rand pt ca sunt puse in practica si le vedem in jurul nostru. Si nu stiu cine altcineva in afara de ei ar fi atat de perseverent in a indeplini aceste obiective. Citez din protocoale si o sa va las pe dvs sa recunoasteti situatiile in care ele se reflecta.

Libertatea este o idee, un gand, un fapt. Trebuie stiut cum sa se fluture aceasta idee, cand este nevoie sa fie atras poporul in cursa vicleana a unei idei, in jurul unui anumit partid (Protocolul 1)

Politica nu are nici o legatura cu morala. Guvernul, care se lasa condus de morala, nu este politic si, prin urmare, puterea lui este subreda. (Protocol 1)

Administratorii, alesi cu grija din popor de catre noi dintre crestinii inconstienti cei mai slugarnici, nu vor fi niciodata oameni competenti pentru administratia tarii. (Protocol 2)

Statele de astazi au o mare putere ce poate fi influentata foarte mult: PRESA. .... Presa intruchipeaza in aparenta libertatea cuvantului. Dar Statele nu au stiut sa foloseasca aceasta putere si acum ea a cazut aproape in intregime in mainile noastre. (Ptotocol 2)

Neobositii limbuti au transformat sedintele Parlamentelor si adunarilor administrative in sterile lupte oratorice. (Protocol 3)

Ziaristii indrazneti, pamfletari fara rusine, ataca zilnic personalul administrativ. Abuzurile puterii vor pregati prabusirea in final a tuturor institutiilor si atunci totul va fi rasturnat sub loviturile multimii innebunite. (Protocol 3)

Popoarele sunt inlantuite prin munca grea, cu mai multa eficienta si tarie decat au fost inlantuite de sclavie si robie....Sclavii puteau fi rscumparati, dar astazi noi urmarim ca majoritatea oamenilor sa nu poata scapa de mizerie. (Protocol 3)

Pentru muncitorul proletar, incovoiat si epuizat de munca lui grea, zdrobit de o cruda soarta, ce pret are dreptul dat vorbaretilor de a flecari, dreptul dat ziaristilor de a scrie tot soiul de nerozii alaturi de lucruri serioase, din moment ce proletariatul nu trage alt folos din constitutie decat nenorocitele de faramituri pe care i le aruncam de la masa noastra imbelsugata, in schimbul unui vot favorabil planurilor complicilor si agentilor nostri?Drepturile republicane sunt o amagire pentru bietul om (Protocol 3)

Crestinii aproape ca au pierdut obisnuinta de a gandi fara ajutorul sfaturilor noastre stiintifice. (Protocol 3)

Tinta de capetenie a actiunilor noastre este sa slabim spiritul public al crestinilor prin critica, sa-i facem sa-si piarda obiceiul de a cugeta adanc, deoarece gandirea profunda da nastere impotrivirii fata de noi. Sa obosim, din contra, puterile gandului in vane hartuieli oratorice. (Protocol 5)

Noi vom imprumuta fara sa ezitam haina tuturor partidelor, ale tuturor tendintelor si vom imbraca cu ele pe oratorii nostri, care vor vorbi atat de mult incat toata lumea va fi dezorientata si obosita sa-i mai asculte. (Protocol 5)

In curand vom intemeia uriase monopoluri, care vor fi izvoare de bogatii colosale si de care vor depinde chiar si marile averi ale crestinilor intr-o asa masura, incat vor fi inghitite de ele (Protocol 6)

Pentru ca situatia sa nu fie vazuta prea devreme sub adevarata ei lumina, vom ascunde adevaratele noastre intentii sub masca pretinsei dorinte de a raspandi si face accesibil lumii marile principii economice pe care le invatam astazi. (Protocol 6)

Cea mai sigura cale a noastra spre succes in politica este secretul, tainuirea initiativelor: cuvantul diplomatului francmason nu trebuie sa se potriveasca deloc cu faptele sale. (Protocol 7)

Am inselat, demoralizat, naucit si corupt tineretul crestin printr-o educatie greoaie si inutila bazata pe invataminte si teorii pe care noi demult le stim ca sunt false, fiind nascocite si raspandite chiar de catre noi. (Protocol 9)

Cand undeva vom fi dat, atunci cand este cazul, lovitura noastra de Stat, vom spune si vom repeta popoarelor: "totul merge ingrozitor de rau, toti au suferit mai mult decat poate rabda un om. Noi vom indeparta acum pricinile suferintelor voastre, adica nationalitatile, granitele si diversitatea banilor. (Protocol 10)

Pentru a ajunge la acest rezultat, care ne avantajeaza, vom unelti si manevra alegerea de presedinti care au in trecutul lor o pata ascunsa. Teama de o asemenea descoperire, dorinta proprie fiecarui om odata ajuns la putere de a-si mentine privilegiile, foloasele si onorurile legate de noua sa conditie, vor face din acestia servitori credinciosi ai poruncilor noastre. (Protocol 10)

Ce rol joaca astazi presa? Ea serveste adeseori la atzatzarea patimilor si la intretinerea egoismelor de partid. Ea este plina de desertaciune, nedreptati si minciuni, iar cea mai mare parte a oamenilor nu-i intelege deloc menirea. (Protocol 11)

Inca de pe acum, cel putin in cadrele presei, exista o puternica solidaritate francmasonica. Toate organele presei sunt legate intre ele prin secret profesional (Protocol 12)

Nevoia painii zilnice ii face pe crestini sa taca si sa fie servitorii nostri umili. (Protocol 13)

...De altfel, presa va face atunci un joc util noua si va atrage indata atentia publicului spre chestiuni senzationale noi (Protocol 13)

Vom face aceasta pentru ca aceste gloate ale poporului sa nu ajunga la nimic profund prin cugetare. Eventual ii vom opri eficient de la gandire prin petreceri si sport, prin jocuri, prin desfatari vicioase, prin inlantuiri de patimi si prin case de toleranta publice. Indata vom pune apoi prin presa concursuri banale de arte si tot felul de sporturi. Aceste preocupari de masa vor indeparta pentru totdeauna spiritele de la chestiunile elevate unde am avea mult de luptat cu ele. (Protocol 13)

Daca se vor naste la un moment dat dezordini intr-un Stat, aceasta va insemna ca am avut chiar noi nevoie sa generam tulburari pentru a nimici o solidaritate prea mare. (Protocol 13)

Baroul ii face cel mai adesea pe oameni sa devina reci, cruzi, indaratnici, totodata aceasta ii face sa fie obisnuiti sa vada in folosul apararii a nu conteaza ce si nu pentru a sustine binele social. (Protocol 14)

Crizele economice au fost si vor fi deseori provocate cu abilitate chiar de noi cu scopul de a retrage bani din circulatie. (Protocol 20)

Orice imprumut pe care (guvernul) il solicita dovedeste din plin slabiciunea statului respectiv si neintelegerea drepturilor sale. (Protocol 20)

Vom sterge apoi din memoria umanitatii toate informatiile referitoare la faptele secolelor trecute care nu ne avantajeaza.
Tot atunci vom face astfel incat vom desfiinta in intregime orice forma de invatamant liber.(Protovol 16)

In general, presa noastra contemporana va demasca numai afacerile coruptiei de stat, religiile, incapacitatea flagranta si prostia actualilor conducatori si toate acestea vor fi facute in termeni cei mai injositori, pentru a-i ponegri si calomnia mai ales pe cei buni si destoinici in toate modurile, asa cum numai noi stim sa facem cu genialitatea noastra diabolica. (Protocol 17)



Cam astea ar fi niste spicuiri din Protocoalele Inteleptilor Sionului. Sigur, masonii contesta cu tarie aceste documente, dar aceasta este o siretenie de-a lor: Arunca indoiala asupra subiectelor sensibile si in timp ce "prostimea" se cearta ei isi vad in liniste de treburi mai departe. Insa le recunoastem aproape zilnic in jurul nostru, daca privim mai cu atentie.

As mai mentiona marturia unei persoane care a lucrat in presa si care a avut ocazia sa vada o caseta filmata pe ascuns la una din congresele PSD. A vazut pe insusi Nastase aratandu-si adevarata fata si nu cea in care sustine binele social. A ascultat cu uimire unele "strategii" ale guvernului, printre care era si cea de a obliga prin saracie oamenii cu adevarat dotati si inteligenti de la noi sa plece in strainatate, ei ramanand astfel aici numai cu "prostimea", usor de condus si de manipulat. De asemenea a vazut pe acea caseta si o ceremonie ciudata, cu un pantalon cu un crac taiat si cu nu stiu ce alte tampenii de-ale lor.


Francmasoneria exista, iar scopul ei nu este deloc asa de benefic cum vor ei sa ne faca sa credem. Sigur, francmasoneria exterioara este si va ramane o iluzie chiar si pt membrii ei care vor crede cu tarie ca slujesc idealuri nobile. Dar aceste grupari masonice exterioare (sterile de fapt) intra in acelasi circ al minciunii si al inselatoriilor.

Acest topic a fost editat de Hombre: 7 Apr 2004, 07:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Apr 2004, 07:31 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Coane, ai uitat sa adaugi fraza finala ( draga stim noi cui wink.gif ) : iudeo-masonii sunt capul tuturor rautatilor . tongue.gif


P.S. Spune-ne si sursa din care ai preluat " protocoalele" pe care le enumeri mai sus.

Acest topic a fost editat de March: 7 Apr 2004, 07:33 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 7 Apr 2004, 07:40 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



@Hombre ??? yikes.gif rofl.gif
Nu stiu daca sa rad sau sa plang...poate ma ajuta cineva dunno.gif


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hombre
mesaj 7 Apr 2004, 07:43 PM
Mesaj #77


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.919



Protocoalele se gasesc pe internet. Poti verifica ce-am postat smile.gif
Protocoale

PS. Ai uitat sa te legi de continut. Sa inteleg ca esti de acord cu el, mai putin fraza finala? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 7 Apr 2004, 08:00 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



@Hombre pe internet gasesti o gramada de gunoaie..asta nu inseamna ca sunt si adevarate thumb_yello.gif

Nu pot sa fiu de acord cu ce ai postat. Nici macar nu stiu cum sa contrazic aceste nebunii...sorry


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Apr 2004, 08:14 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Hombre @ 7 Apr 2004, 09:45 PM)
Protocoalele se gasesc pe internet. Poti verifica ce-am postat smile.gif
Protocoale

PS. Ai uitat sa te legi de continut. Sa inteleg ca esti de acord cu el, mai putin fraza finala? smile.gif

Am verificat. Ma intreb care-i organizatia sau persoana care a vehiculat aceste " protocoale" . Dar cum eu am o banuiala, mai citeste odata primul rind al postarii mele care spune tot.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
stilnox
mesaj 7 Apr 2004, 09:29 PM
Mesaj #80


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 28 March 04
Forumist Nr.: 2.788



> Parerea mea personala este ca francmasoneria in esenta este o organizatie satanica
> Dar la varful piramidei sta insusi satana.


Te inseli, e Sauron...same old, same old.


--------------------
Fie c-a fost, cum a fost, intr-un fel tot a fost
Inca niciodata n-a fost intr-un fel sa nu fie fost
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 8 Apr 2004, 04:04 AM
Mesaj #81


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hampule,
Mersi de informatii.
Ca organizatie, mi-e perpendiculara masoneria. Poti face la fel de multe fapte buna si fara sa faci parte din acesta organizatie.... Singurul aspect deranjant, pt mine, si care i l-am spus si lui Minerval, e ca aceasta masonerie vrea sa lase impresia ca e la baza tuturor chestiilor bune(care au impins omenirea inainte, in sensul asta ma refer). Sau cel putin asta am aflat de la Minerval. Dar fara prea multe dovezi.
Oricum, felicitarile mele pt ca vad ca se poate discuta cu tine.... aveam impresia ca toti masonii sint ca Minerval....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hombre
mesaj 8 Apr 2004, 08:22 AM
Mesaj #82


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.919



Protocoalele constau in 24 de procese-verbale incheiate de diferitele sectiuni ale Marelui Congres Masonic, care s-a tinut in Elvetia, la Bâle (Basel), in 1897, si formeaza programul masonic de cucerire mondiala, program elaborat si comunicat unor anumiti "initiati", pentru a se pastra o urma scrisa a acelor convorbiri ultrasecrete.
Despre modalitatea in care au cazut in mainile "profanilor" aceste Protocoale, exista doua versiuni: prima, ca au fost copiate de o femeie, sotie sau amanta a unui "initiat", fiind apoi comunicate crestinilor pentru ca acestia sa se puna in garda si sa ia masuri de aparare; a doua, ca au fost ridicate dintr-un seif pe care francmasonii il aveau intr-o casa dintr-un oras alsacian.


Aceste protocoale au fost publicate in multe carti si traduse in diverse limbi, motivul pt care n-am vrut sa dau nume de autori este ca sa nu va legati de ei. Tipic francmasoneriei, murdareste autorul pt a pune in umbra continutul. Am citit si argumentele dansilor: ba ca e o inventie a tarului rusilor, ba ca nu sunt de fapt "protocoale" ci peroratii, ba ca aia si aia. Argumente cretine, caci textul vorbeste de la sine, oricat ar contrazice ei.
Ca nu sunteti de acord, asta este opinia dvs si se poate discuta liber. Eu am prezentat argumentele: le vedem aplicate zi de zi in jurul nostru. Nimeni n-are motiv sa cheltuiasca atata logistica doar ca sa denigreze. Daca masoneria este o organizatie benefica, cum se face ca in ultimii 200 de ani (cand activitatea ei este mai intensa) lumea a decazut iar cultura banului a inlocuit simtul moral, etic, religios? Cum se face ca o ducem prost si suntem in mizerie? De ce se ascund masonii, daca ei sunt asa de filantropi?
(Omul se cunoaste dupa roade, iar pomul dupa fructe).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Apr 2004, 10:22 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Eu stiu ca in Romania ultimilor ani aceste asa-zise protocoale au fost vehiculate intens de fostii securisti sau fostii national-comunisti in reviste precum "Europa" si " Romania Mare". Probabil ca din cauza asta nu vrei sa dai nume. Si asta spune mult. tongue.gif
Dar poate H the G comenteaza in extenso aceasta chestiune cu "protocoalele" de la Basel . Si versiunile alea cu amanta sau cu seiful tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 8 Apr 2004, 10:27 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hombre
mesaj 8 Apr 2004, 10:35 AM
Mesaj #84


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.919



smile.gif banuiam eu ca aici veti ajunge...Omul si iar omul e de vina. Nu sunt de acord cu Vadim si nici cu PRM. Dar e evidenta masinatiunea... pui unui om eticheta de "extremist", de "ultranationalist", de "fanatic", de "terorist" si nimic din ce spune omul ala nu mai are valoare. Nimeni nu-l mai asculta, chiar daca spune adevarul. In cele din urma sfarseste linsat, iar lumea conchide "s-a facut dreptate!"
Interesant este termenul "antisemit". Daca eu spun bancuri cu evrei e ok, daca ma iau de Rockefeler atunci sunt antisemit. (doar un exemplu biggrin.gif)

PS. Astept cu incredere o eticheta si pt mine, ca sa nu ma mai stresez cu argumentarile ... smile.gif

Acest topic a fost editat de Hombre: 8 Apr 2004, 10:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Apr 2004, 04:20 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



S-a spus tot mai des ca exista o multime de organizatii secrete, printre care si Masoneria. De ceva timp incoace, de cind legea nu mai permite existenta organizatiilor "secrete", masoneria a devenit "discreta".

Iata o scurta prezentare a acestor asa zise organizatii secrete:

QUOTE
ORGANIZATIILE "SECRETE" MONDIALE
Exista trei organizatii puternice cu o influenta foarte mare in Statele Unite, Europa Occidentala si Japonia. Council on Foreign Relations, Comisia Trilaterala si Grupul Bilderberg. Aceste organizatii sunt oficiale, nu sunt secrete, se stie despre existenta lor, insa sedintele lor sunt tinute in secret, nu sunt mentionate in presa sau la stiri. Council on Foreign Relations (CFR) a fost fondat la Londra in 1921 de Nelson Rockefeller si Colonelul Edward Mandell House, eminenta cenusie din spatele Presedintelui Woodrow Wilson. Wilson a spus despre colonelul House, "El este un fel de alter ego al meu; gandurile lui si ale mele sunt in acord". Colonelul House il admira foarte mult pe Marx si ii citise toate cartile. Council on Foreign Relations are in jur de 3000 de membri din toate sectoarele societatii americane. Politicieni, directori de canale de televiziune, bancheri, directori de sindicate muncitoresti, redactori sefi de ziare si reviste, decani de la universitati renumite, presedinti si actionari de corporatii. Printre membri ii amintesc pe Oochs, Sulzberg si Dryfoos, redactori la ziarul "The New York Times", Katharine Graham, redactor-sef la ziarul "The Washington Post", Dwayne Andreas, presedinte si proprietar al corporatiei agro-industriale ADM -Archer Daniels Midland, Bill Clinton, fost Presedinte al Statelor Unite, George Bush Sr., fost Presedinte al Statelor Unite. Mai sunt si altii.


Acest topic a fost editat de thunder: 8 Apr 2004, 04:21 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Apr 2004, 04:22 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
1. COMITETUL CELOR 300

A fost infiintat in 1729 de BEIMC (BritishEast India Merchant Company) pentru a se ocupa de problemele bancare si comerciale internationale, pentru a sprijini comertul cu opium si este condus de coroana britanica. Reprezinta intregul sistem bancar mondial si cuprinde si reprezentantii cei mai importanti ai natiunilor vestice. Prin "Comitetul celor 300" toate bancile au legatura cu Rothschild. DR. John Coleman publica in cartea sa "Conspirators Hierarchy" : "Comitetul celor 300" alaturi de 290 de organizatii si 125 de banci, chiar 341 de nume de fosti si actuali membri ai comitetului, din care vom enumera doar cateva nume cu rezonanta :
- Bush, George
- Carrington, Lord
- Constanti, Casa de Orania
- Delano, familia ; Frederic Delano a fost membru in Consiliul Rezervelor Federale
- Du Pont
- Frederik IX, regele Danemarcei
- George, Lloyd
- Grey, Sir Edward
- Hohenzollern, Casa
- House, Colonnel Mandel
- Kissinger, Henry
- Morgan, J.P.
- Oppenheimer, Sir Harry
- Rainier, Print
- Rockefeller, david
- Rothschild, Baron Edmond de
- Schultz, George
- Warburg, S.G.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Apr 2004, 04:22 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
2. Council on Foreign Relations (C.F.R)

A fost fondat in 1921 de gruparea "Round Table si mai este denumit si "Establishment", "guvernul nevazut" sau "ministerul pentru afaceri externe al lui Rockefeller". Aceasta organizatie semi-secreta este cea mai influenta din SUA, iar membri sai sunt exclusiv cetateni americani.CFR-ul exercita astazi un control strans asupra natiunilor din Occident, fie direct prin legatura cu organizatii de acelasi fel sau prin institutii ca "Banca Mondiala" in care prezideaza. De la formarea CFR toti presedintii americani, pana la Ronald Reagan, erau deja membrii inainte de alegeri. Vicepresedintele lui Reagan a fost George Bush, membru in CFR. In 1977, Bush a fost chiar director CFR. Aceasta organizatie este controlata prin sindicatul Rockefeller si realizeaza telul acestuia (constituirea unui "guvern mondial"). Cercul cel mai restrans din CFR este ordinul "Skull and Bones" (Craniu si oase), numit si "The Order" (Ordinul). Altii il numesc si "Brotherhood of death" (Fratia Mortii). Cercul cel mai restrans al ordinul este "Janson - Society". Din 1933, Skull and Bones e dominat de urmatoarele clanuri :
- Rockefeller (Standard Oil);
- Harriman (cale ferata);
- Weyerhaeuser (forestier);
- Sloane (comertul cu amanuntul);
- Pillsbury (mori de faina);
- Davinson (J.P.Morgan);
- Payne (Standard Oil).

"The main purpose of the Council on Foreign Relations is promoting the disarmament of US. the undermining of sovereignty and national independence and submergence into an all powerful, one world government". Chester Ward, Rear Admiral and former Navy Judge Advocate 1956 - 1960 and CFR member for 15 years

"Principalul scop al Consiliului de Relatii Externe (CFR) este promovarea dezarmarii Statelor Unite ale Americii, subminarea suveranitatii si independentei nationale si integrarea tarii intr-un guvern mondial." - Chester Ward, Fost Amiral al Marinei militare americane si fost judecator in Marina intre 1956 si 1960 si membru CFR timp de 15 ani.


QUOTE
3. The Round Table

A aparut in Anglia la 5 februarie 1891, prin Cecil Rhodes. Membrii fondatori au fost printre altii : Stead, lord Esher, lord Alfred Milner, lord Rothschild, lord Arthur Balfour. Telul principal al gruparii era extinderea dominatiei britanice in intreaga lume si a englezei ca limba universala. Prin Rothschild, "The Round Table" a intrat in legatura cu sionistii si in acelasi timp cu familiile Schiff, Warburg, Guggenheim, Rockefeller si Carnegie din SUA. Lordul Milner a preluat mai tarziu conducerea gruparii, din care au rezultat : Royal Institut of International Affairs (RIIA) si CFR. Robert Oppenheiner si Albert Einstein s-au ocupat de "Institut for Advanced Study" (AS) porvenit tot din "The Round Table" si pentru care au dezvoltat mai tarziu prima bomba nucleara.


QUOTE
4. BILDERBERG

A fost infiintata in 1954 la hotelul Bilderberg din Oasterbeek Olanda, prin printul Bernhard al Olandei. Este compusa din cca. 120 de capete din inaltele finante ale Europei Occidentale, SUA si Canadei. Telurile principale sunt : un guvern mondial pana in anul 2000 (se pare ca scopurile lor nu au putut fi realizate pana azi, 2001) si o armata globala prin ONU. Un comitet de consfatuire, compus dintr-o comisie de conducere (24 europeni si 15 americani), decide cine e invitat la intalniri. Johannes Rothkranz scrie ca sunt invitate numai acele persoane care si-au dovedit loialitatea nestramutata pentru interesele Rockefeller - Rothschild. Totusi nu toti cei prezenti sunt "initiati", ci pot fi doar reprezentanti ai comunitatilor de interese sau alte persoane.
Cativa dintre cei mai importanti reprezentati :
- Agnelli, Giovanni (sef FIAT);
- Brzezinski, Zbigniew (presedinte al Comisiei Trilaterale si important agent Rockefeller);
- Bush, George (fost sef CIA, fost sef CFR, fost presedinte SUA, Comitetul celor 300);
- Carrington, Lord (G.B.) (Comisia celor 300, Kissinger Associates, fost presedinte NATO);
- Dulles, Allen (fost sef CIA);
- Clinton, Bill (fost presedinte SUA, CFR, Comisia Trilaterala);
- Ford, Henry II;
- Gonzales, Felipe (secretar general al Partidului Socialist spaniol si mai tarziu prim ministru);
- Kissinger, Henry (si membru al lojei italiene P2);
- Mc Namara, Robert (Banca Mondiala);
- Reuther, Wlter P.;
- Rockefeller, David;
- Rockefeller, John D.;
- Rockefeller, Nelson;
- Rothschild, Baron Edmund de;
- Tindemanno (fost prim ministru al Belgiei);
- Warburg, Eric D.;
- Worner, Manfred (NATO).
(*aceste nume au fost preluate de la diferiti autori si nu au fost cercetate)


QUOTE
5. COMISIA TRILATERALA

Aceasta organizatie secreta a fost fondata in iunie 1973 de David Rockefeller si Zbigniew Brzezinski si a inceput sa realizeze "un guvern mondial". Avea ca scop sa urneasca fortele de varf ale gigantilor industriali si economici, adica ale SUA, Japoniei si Europei Occidentale si sa forteze crearea definitiva a "noii ordini mondiale". Ea ofera elitei venite din diferite directii ale masoneriei posibilitati de intalnire in toata lumea pentru colaborare secreta si trebuie sa creeze o baza politica extinsa influentei organizatiei Bilderberg. Cei mai multi membri europeni au avut ani de zile contacte cu Rockefeller. Spre deosebire de Bilderberg, aceasta organizatie are cca. 200 membri constanti. Cu membrii CFR, "Comisia Trilaterala" are sub control intreaga economie, politica, armata, energie si mass-media americane. Membrii sunt printre altii directori ai concernelor, bancheri, economisti, politologi, avocati, editori, politicieni, sefi de sindicate, presedinti de fundatii si gazetari.
Cei mai importanti membri sunt :
- Brzezinski, Zbigniew - consilier de securitate al presedintelui SUA;
- Bush, George - fost presedinte SUA, fost presedinte CFR;
- Kissinger, Henry - fost ministru de interne al SUA;
- Mc Namara, Robert - Banca Mondiala
- Rockefeller, david - Chase Manhattan Bank, EXXON;
- Rockefeller, John D.
- Rockefeller, Edmund de - Royal Dutch, Shell


QUOTE
6. CLUBUL DE LA ROMA

Este conform spuselor lui Ovin Demaris ( "Dirty Business") o grupare de membri internationali ai "Establishment" - ului din 25 de tari (cca. 50 de persoane). A fost fondat de clanul Rockefeller (pe proprietatea sa particulara din Bellago, Italia) si este finantat de el. Ca scop principal a fost declarat un guvern mondial. "Club of Rome" a elaborat o religie mondiala si a raspandit prin mass-media ideea "crizei de energie" si a suprapopulatiei "Pamantului". Conform spuselor lui William Cooper si virusul HIV a fost dezvoltat de ei (cu posibilitati de insanatosire, bineinteles) si raspandit in randul populatiei pentru a pregati marele program de asanare a raselor in vederea instalarii guvernului mondial al Elitei. Fapte concrete si nume legat de subiectul SIDA pot fi gasite in cartea "Behold a pale horse" a lui William Cooper.

QUOTE
7. O.N.U.

La congresul masonilor din 28-30 iunie 1917 de la Paris s-au adoptat si s-au votat tezele pentru Societatea Natiunilor. Acesta a fost momentul nasterii Societatii Natiunilor fondata la Geneva in 1919. Din aceasta a aparut O.N.U. la San Francisco, in 1945. Ea este institutia creata de Iluminati, cea mai mare loja a lumii in care se unesc toate natiunile. Ea este cea ai carei sfatuitori au cauzat razboaiele ultimelor doua secole iar acum, ironia Sortii, natiunile se roaga de O.N.U. pentru aplanarea razboaielor si pentru a le pune capat.
Cel putin 47 de membri CFR s-au aflat printre delegatii americani la fondare. Intre ei si David Rockefeller.


Acest topic a fost editat de thunder: 8 Apr 2004, 04:26 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Apr 2004, 04:31 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
C.F.R. - ul si relatiile de subordonare/coordonare cu alte organizatii/grupuri

- C.F.R. -

1. The Round Table (sustinuta de Rhodes, Rotschild si Milner);

2. Corporatiile : Standard Oil, IBM, Exrox, Pan American, Eastman Kodak, Firestone, U.S.Steel;

3. Fundatiile : Rockefeller, Carnegie, Ford;

4. Bancile : Banca Schiff, Banca Warburg, Banca Vanderlip, Banca Baruch, Banca Morgan;

5. Publicatiile : NBC, CBC, Time, Fortune, Look, Newsweek, New York Times, Washington Post, Simon&Schuster, Saturday Review, Business Week.

6. Institute : Rand, Hudson Institute, Brookings Institute, Fund for Republic;

7. Lovestone, Dubinsky, Reuther

8. Executive Departament

9. Kun Loeb, Lazard Brothers, Read Dillon, Bros Lehman, Sachs Goldman, Chase Manhatan, Rockefeller

Acum intelegeti din aceasta structura simplista puterea pe care o dezvolta acest grup C.F.R. in America si in lume. Acum intelegeti ce bani se invart la mijloc.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 9 Apr 2004, 11:34 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



Thunder:

Interesant materialul pe care l-ai publicat. El nu are insa mai nimic in comun cu Masoneria.
Pe langa societatile alea despre care ai scris, eu mai cunosc inca multe altele; "Asociatia Fostilor Detinuti Politici", si "Organizatia Green Peace" daca ar fi sa amintesc doar doua care imi trec acum prin cap.
Au tot atata legatura cu Masoneria cata au si alea ale tale.
Ideea este ca pot exista organizatii care sa fie constituite pe nuclee de masoni, fara a reprezenta insa Masoneria Universala.
Chiar este una in situatia asta: Ordinul Bilderberg si lista de nume atribuita lui.
Sunt multe nume de masoni pe lista aia, insa nefiind vorba de o loja regular constituita ea nu poate fi socotita ca reprezentand Masoneria.

Am mai spus-o, in cadrul Masoneriei intre membrii unei loji se cementeaza relati fraterne. Prin participarea la tinute, la ritualurile din cadrul tinutelor dar mai ales prin participarea la punctele geometrice (mici agape) care urmeaza fiecarei tinute intre frati iau nastere puternice atasamente.
Daca unul sau mai multi frati masoni cred ca pot atinge un scop comun ce nu face obiectul activitatii Masoneriei, este probabil ca ei se vor asocia si ca vor actiona pentru atingerea acelui scop.
Fiind vorba de masoni sigur ca acel scop nu poate decat sa fie benefic societatii, in chestiune ramanand doar calea aleasa pentru atingerea lui.
Actiunile individuale ale unor masoni, sau ale unui grup de masoni nu pot angaja Masoneria Universala.
Au fost multe confuzii in timp legate de treaba asta.
Au fost frati care in trecuturile tulburi ale istoriei au incercat sa forteze Masoneria la actiuni concrete; altii au crezut ca Masoneria poate fi folosita ca paravan, sau ca justificare a unor pozitii...nu intotdeauna aceste demersuri au ramas insa doar in faza de tentativa.
Am mai spus si asta Masoneria a fost atrasa, si a facut unele jocuri ce pot fi considerate reprobabile, insa scopul final al actiunilor ei a fost intotdeauna in interesul societatii umane.



March:
"Protocoalele Sionului" sau cum le-o fi numind nu au nici ele nimic de a face cu Masoneria Universala.
Masoneria nu este "sionista" si nici "iudee", dupa cum nu este nici antisemita . Exista asa cum am mai afirmat o singura loja exclusiv evreiasca "B'nai brith" (ea este extrem de puternica ce e drept, fiind una din cele mai bogate loji; si e recunoscuta de Masoneria Universala).
Protocoalele sunt doar o alta forma de diversiune, de data asta insa vizand alt obiectiv.
Din cate stiu protocoalele au fost scrise in perioada precedenta declansarii pogromului evreiesc de catre nazisti pentru a crea o opinie generala antisemita care sa justifice interventia ulterioara si holocaustul..

Vorbind insa in general depre denigrarea Masonerie e de precizat ca daca pana pe la 1800 ea nu a depasit limitele unei critici mai mult sau mai putin aspre, incepand cu anul 1870 ea capata o forma violenta. Prin preajma acelui an apare cartea "Francmasoneria, sinagoga lui Satan" scrisa de catre un arhiepiscop.
In 1885 Leo Taxil un ziarist de ocazie cu ceva condamnari la activ, (mici furtisaguri si proxenetism), dar si informator al politiei, autor in principal al unor romane de alcov, publica mai multe carti in care
pune in seama Masoneriei cele mai delirante acuzatii:
"..Lucifer este marele maestru secret al Ordinului, iar in cadrul lojelor au loc cele mai oribile orori. Masonii adora 44435633 de demoni infernali si confectioneaza talismane care ii ajuta sa castige la jocurile de noroc. In penumbra lojilor masonice se petrec ceremonii scandaloase si grotesti. Se taie beregata noilor nascuti ..etc."
"Revistele de eruditie preiau la randul lor afirmatiile iresponsabile a lui Taxil. Prin comentariile asupra textelor lui, Monseniorul Leon Meurin ii acorda nici mai mult nici mai putin decat girul bisericii."
"Este ca sa facem o comparatie , acelasi gen de acuze pe care Filip cel Frumos le-a adus templierilor: blasfemie, scuiparea pe cruce si sarutarea fundului lui Baphomet."

Taxil va sfarsi prin a isi recunoaste public prin mai multe conferinte minciunile si elucbratiile, "dar raul este deja facut" si de la Taxil incolo multe alte zone de influenta ii vor urma modelul atacand de aceiasi maniera (sub centura) Masoneria....


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Apr 2004, 02:13 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



H the G,
Sper ca explicatiile tale sa fie citite si de cel ce a vehiculat mai sus aceste aberatii numite "Protocoalele Sionului ".


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 9 Apr 2004, 05:12 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Hampu The Great @ 9 Apr 2004, 01:36 PM)
Thunder:

Interesant materialul pe care l-ai publicat. El nu are insa mai nimic in comun cu Masoneria.

- asa cum nu are nimic comun oricare fel de "masoneria" si divinitatea si vonuta divina. ohyeah.gif

QUOTE
Pe langa societatile alea despre care ai scris, eu mai cunosc inca multe altele;  "Asociatia Fostilor Detinuti Politici", si "Organizatia Green Peace" daca ar fi sa amintesc doar doua care imi trec acum prin cap.


- daca i-au "asimilat" masonii si pe amaritii aia e chiar jenant de tot.

QUOTE
Au tot atata legatura cu Masoneria cata au si alea ale tale.


- din ce tot expui tu aici ar rezulta ca masoneria este o organizatie divina, sublima si nevinovata ... sau ca eztia fractiuni malefica, satanice chiar ... si fractiuni "benefice". Care e scopul declarat al masoneriei, fie ea "malefica" sau "benefica" ?

- ce intelepti a oferit masoneria in decursul timpului ? Se cunoaste ca NUMAI acea organizatie (grupare) care are o orientare divina si o invatatura pe masura "produce" intelepti. Altfel spus, acolo unde Dumnezeu este prezent Adevarul si intelepciunea radiaza din toti si toate ... iar intelepciunea e ca la ea acasa. Din nefericire am vazut ce fel de "intelepti" a produs ea ... cei "ai Sionului". rofl.gif

QUOTE
Ideea este ca pot exista organizatii care sa fie constituite pe nuclee de masoni, fara a reprezenta insa Masoneria Universala.
Chiar este una in situatia asta: Ordinul Bilderberg si lista de nume atribuita lui.
Sunt multe nume de masoni pe lista aia, insa nefiind vorba de o loja regular constituita ea nu poate fi socotita ca reprezentand Masoneria.


- e bine ca expui si "doctrina" oficiala (exterioara) a masoneriei, ca sa vedem si noi cu ce v-au amagit pe voi, masonii de suprafata, si se incearca amagirea celor din afara ...

- ceea ce nu stiu f. multi este ca ... in spatele masoneriei se afla acele organizatii secrete, care la virful lor au membri din organizatiile expuse mai sus.

- conform unor "teorii", sa le spunem deocamdata "teorii", exista in lumea noastra fizica, dar si subtila, doua mari grupari: una divina si alta malefica. In planul fizic, acea organizatie malefica este condusa si coordonata de asa zisul antihrist. Alaturi de el se afla un asa zis prooroc mincinos. Impreuna cu alti citiva, nu multi, formeaza o asa zisa "Elita". Pt. ca ei sa nu fie vazuti si recunoscuti, actioneaza din umbra, pt. ca umanitatea stie deja de existenta lor ... asa ca au nevoie de diferite "pirghii" prin intermediul carora sa actioneze. Astfel, si-au format o intreaga retea de grupari si organizatii asezate intr-o structura ierarhica ca intr-o piramida. La virful ei, a se vedea si piramida masonica ... e acel asa zis "ochi" pe care masonii il prezinta a fi "marele arhitect", si dau de inteles ca ar fi Dumnezeu, dar de fapt este SATANA ! Nu am putea spune daca antihristul este incarnarea lui lucifer, sau doar un reprezent al lui pe Pamint ... dar cert este ca el se afla in virfyul acestei piramide de "elite" . Pt. a putea actiona mai bine in planul fizic, au constituit aceste organizatii. Cea mai de la baza se pare a fi masoneria ... care este "ocultata" de o asa zisa fatada "benefica" ...

- exista o lupta acerba intre fortele binelui si ale raului, inclusiv aici in planul fizic. Virful de lance al fortelor raului este masoneria .. cu prighiile ei corespondente: financiar- banci, concerne ... politic au in mina mai TOATE posturile cheie, organizatii nationale si internationale, partide etc ... armata prin NATO si asa zisele "forte de mentinerea pacii" ... samd.

- cind in urma acestei lupte mai ales informationale adevarurile vor iesi la suprafata, virfurile elitei se vor dedice de baza piramidei, care, odata compromisa de acele dezvaluiri, va trebui separata de elita. Ca sa fie mai credibili, acesti "elitisti" vor distruge masoneria ... mai ales ca ei vor cunoaste toate pirghiile si informatiile despre ea.

- pe scurt ... aceasta este teoria ... ramine acum sa vedem cind se va intimpla aceasta ...

- cine valideaza aceasta posibila teorie ? Apocalipsa lui Ioan !

QUOTE
Am mai spus-o, in cadrul Masoneriei intre membrii unei loji se cementeaza relati fraterne. Prin participarea la tinute, la ritualurile din cadrul tinutelor dar mai ales prin participarea la punctele geometrice (mici agape) care urmeaza fiecarei tinute intre frati iau nastere puternice atasamente.


- atasamentul este cu adevarat o calitate "divina". smile.gif

QUOTE
Fiind vorba de masoni sigur ca acel scop nu poate decat sa fie benefic societatii, in chestiune ramanand doar calea
aleasa pentru atingerea lui.


- asa zisele binefaceri nu sint decit praful in ochi aruncat plebei ...

QUOTE
Am mai spus si asta Masoneria a fost atrasa, si a facut unele jocuri ce pot fi considerate reprobabile, insa scopul final al actiunilor ei a fost intotdeauna in interesul societatii umane.


- vom vedea mai CLAR asta intr-un anume viitor ! rolleyes.gif

QUOTE
March:
"Protocoalele Sionului" sau cum le-o fi numind nu au nici ele nimic de a face cu Masoneria Universala.
Masoneria nu este "sionista" si nici "iudee", dupa cum nu este nici antisemita . Exista asa cum am mai afirmat o singura loja exclusiv evreiasca  "B'nai brith" (ea este extrem de puternica ce e drept, fiind una din cele mai bogate loji; si e recunoscuta de Masoneria Universala).
Protocoalele sunt doar o alta forma de diversiune, de data asta insa vizand alt obiectiv.


- cine face aceste diversiune si cu ce scop ?

- ele prezintau acum 100 de ani ceea ce se petrece chiar acum...

QUOTE
Din cate stiu protocoalele au fost scrise in perioada precedenta declansarii pogromului evreiesc de catre nazisti pentru a crea o opinie generala antisemita care sa justifice interventia ulterioara si holocaustul..


- nu stii prea bine ... citeste prefata acestor: protocoale

spicuiesc:

Protocoalele conţin planurile concepute de secole de francmasoni, pentru realizarea visului lor de stăpânire a întregii planete. Protocoalele constau in 24 de procese-verbale încheiate de diferitele secţiuni ale Marelui Congres Masonic, care s-a ţinut în Elveţia, la Bâle (Basel), în 1897, şi formează programul masonic de cucerire mondială, program elaborat şi comunicat unor anumiţi "iniţiaţi", pentru a se păstra o urmă scrisă a acelor convorbiri ultrasecrete.

QUOTE
Vorbind insa in general depre denigrarea Masonerie e de precizat ca daca pana pe la 1800 ea nu a depasit limitele unei critici mai mult sau mai putin aspre, incepand cu anul  1870 ea capata o forma violenta. Prin preajma acelui an apare cartea "Francmasoneria, sinagoga lui Satan" scrisa de catre un arhiepiscop.


- nu e singurul care a facut dezvaluiri despre masonerie: Duşmanul lui Dumnezeu

Acest topic a fost editat de thunder: 9 Apr 2004, 05:24 PM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Apr 2004, 11:41 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466




Noi directive ale francmasoneriei mondiale

Un program agresiv pentru a contracara “miscările spirituale si crestine"


Eforturile recente ale miscarilor spirituale - miscări îndreptate împotriva planurilor francmasoneriei mondiale, de subordonare si cucerire prin fortă a planetei, de a câstiga influentă politică, încep să afecteze serios si nefavorabil perceptia si întelegerea publică a programelor Francmasoneriei, menite să netezească transferul de suveranitate si putere de la guvernele nationale la organizatiile statale supranationale.Dacă aceste eforturi ale miscarilor spirituale îndreptate împotriva Francmasoneriei, nu vor fi luate în consideratie si discreditate, sarcina creării unui guvern global unic, sub controlul ONU (de fapt, al Francmasoneriei), va fi mult mai dificilă.Memorandumul următor oferă un set de îndrumări pentru guvernele masonice si politie, menite să contracareze aceste eforturi ale miscărilor spirituale antimasonice.

Programele fătise:


Programele fătise de contracarare a influentelor tot mai mari ale crestinilor si ale altor grupări spirituale, pot lua forme variate:


A. Efortul activ de a promova beneficiile unor institutii si organizatii globale, supranationale. Articole din presă, cărti, conferinte si alte mijloace trebuie folosite pentru a face din aceasta un subiect la modă.


B. Participarea unor personalităti politice, a celebritătilor si a altor persoane influente la evenimente legate de institutiile si organizatiile internationale si supranationale. Foarte utile sunt evenimentele care implică actiuni caritabile, precum UNICEF, "Hrăniti copiii"si alte actiuni ce cuprind globalizarea mondială.


C. Promovarea utilizării pasnice a energiei atomice si a dezarmării ca o conditie necesară păcii, securitătii si tolerantei si a acceptării credintelor ne-crestine, actiune făcută suficient de subtil pentru a nu îndepărta populatiile-tintă crestine.


1. Sub nici o formă, aceste eforturi nu trebuie să stârnească temeri privind aceste scopuri si nici nu trebuie să aducă probe evidente despre adevăratele scopuri ale politicii guvernului Statelor Unite ale Americii,ale NATO sau O.N.U.


2. O cale importantă de sprijinire a dezarmării si de impunere a ordinii globale de către O.N.U., constă în stârnirea fricii de armele nucleare, arătând care sunt pericolele războiului nuclear. Astfel, este posibilă câstigarea sprijinului public pentru miscări ulterioare secrete, francmasonice, în privinta dezarmării statelor nationale. Aceasta distrage atentia de la natura reală a efortului de dezarmare, prezentând-o ca fiind necesară păcii mondiale, si nu ca un pas pe calea creării Guvernului Mondial.


D. Atacul asupra miscărilor spirituale, si mai ales asupra grupărilor religioase crestine. Acest atac ne prezintă aceste miscări, ale căror interese sunt antifrancmasonice, ca fiind intolerante, pline de ură, exclusiviste si periculoase. Un astfel de program include următoarele:


1. Trebuie făcute eforturi pentru a descrie fals obiectivele lor, ca fiind crearea unei teocratii religioase si impunerea unei interpretări religioase stricte a Bibliei. Aceasta se poate realiza cel mai bine prin atragerea atentiei asupra membrilor extremisti si neluarea în consideratie a membrilor mai moderati.


2. Grupările spirituale sau crestine trebuie prezentate ca fiind elemente marginale ale populatiei religioase a tării, nu foarte numeroase si cu sigurantă nefiind reprezentative pentru "majoritatea" crestinilor .


3. Aceste grupări spirituale crestine trebuie prezentate cu fiecare ocazie vicioase, intolerante, dar mai ales anti-semite. Utilizarea selectivă a citatelor si, dacă este necesar, utilizarea interpretărilor sunt o modalitate eficientă de îndeplinire a acestei sarcini.

4. Arestarea (sub învinuirea de omor,trafic de armament, de droguri sau sub acuzarea de dezechilibre mentale) anumitor membri ai miscărilor spirituale, care, prin stilul lor de viată spiritual si religios si/sau prin starea de "pregătire" pentru urgente, ar fi pregătiti fizic si psihologic să supravietuiască în afara controlului Guvernului Mondial si nu ar putea fi manipulati de Lojele Masonice statale.


5. Hărtuirea (sub acuzatia de omor,atentat la siguranta statului sau pentru dezechilibre mintale) a celor care ascultă si/sau simpatizează cu miscările spirituale sau crestine.


Programele secrete


Programele secrete pot fi la fel de importante, dacă nu chiar mai importante, în înregistrarea eficientei crescute a miscărilor spirituale.


A. Infiltrarea în miscările spiritual-crestine a agentilor asa-zis simpatizanti este foarte utilă în combaterea eforturilor acestor miscări.


1. Realizând acte extreme, mai ales de violentă, astfel de indivizi pot aduce discreditarea si condamnarea publică a miscărilor spirituale.


2. Aducând confuzie si încurajând cu dibăcie învrăjbirea si controversele în interiorul “Miscării”, asemenea agenti vor fi capabili să reducă eficienta si coerenta acestor miscări.


B. Indivizii obisnuiti să activeze în afara canalelor de activitate politică trebuie activati si plasati în pozitii în care apar ca fiind în opozitie cu politica guvernelor masonice.


1. Aceste persoane vor critica în public politica noastră (a francmasonilor, n.a.), dar, de fapt, vor fi de acord cu obiectivele noastre pe termen lung. Furnizând cu atentie si în mod selectiv informatii false si înselătoare, informatii ce par a avea o natură dramatică si scandaloasă, ei vor părea că sprijină actiunile miscărilor spirituale si crestine. Însă, până când aceste informatii se vor dovedi a fi false, ele vor cădea în uitare si nu vor mai discredita opozitia (adică francmasoneria, n.a.).

2. Utilizarea interviurilor cu diferite personalităti la posturile de radio, asa cum am sugerat în paragraful 1, s-a dovedit a fi foarte eficientă. Si alte actiuni care se realizează cu aceste mijloace pot folosi la fel de mult.


Subversiunea


A. Unul dintre cele mai importante eforturi trebuie să aibă în vedere îndepărtarea armelor de foc de sub controlul individual. Prezentul program pe termen lung are în vedere, pentru a realiza aceasta, tocmai sustinerea eforturilor în directia precizată.


1. Folosirea "agentilor provocatori” (indivizi care par nebuni si de care lumea nu este constientă), care săvârsesc crime în masă, cu arme automate, crime cărora li se acordă o atentie publică deosebită. În mod similar, folosirea repetată a crimelor comise la întâmplare, în arii urbane mari, ca modalitate de creare a unui climat de frică si de violentă, a dus la consolidarea ideii de control asupra armelor. Astfel de programe sunt extrem de folositoare si trebuie continuate si extinse pentru că ele orientează treptat opinia publică în sensul respingerii ideii de folosire neîngrădită a armelor de foc de către populatie.


2. Eforturile de a câstiga controlul asupra armelor sunt foarte valoroase întrucât deschid usa si altor tipuri de control.


Programele de dezinformare


Aceste programe trebuie să furnizeze mass-mediei informatii false si înselătoare, privind tintele si planurile pe termen lung, ca si detalii false despre aceste miscări.


A. Plasarea selectivă si cu grijă, în presă, a unor povestiri potential prejudicioase si false este un mijloc excelent de crestere a îndoielilor si a fricilor în rândul populatiei.


B. Unul dintre cele mai eficiente programe de dezinformare constă în utilizarea selectivă a articolelor si a cărtilor cu “dezvăluiri” pretinse a fi făcute de guvernul precedent sau de oficialităti supra-guvernamentale, dar fabricate, de fapt, în interiorul grupărilor noastre masonice.


1. Legătura dintre autorii dezvăluirilor si operatiunile guvernului este în mod deliberat vagă, pentru a face dificilă urmărirea si verificarea “povestilor” lor.


2. Desi informatiile si cărtile cu “dezvăluiri” par a fi extrem de critice la adresa obiectivelor si programelor noastre (adică ale Francmasoneriei mondiale) pe termen lung, contradictiile din interiorul lor, dificultatea de verificare a autorilor si a detaliilor, stilul sălbatic, mergând spre irational, toate vor contribui la discreditarea acestor informatii antifrancmasonice si la aparitia unor semne de întrebare referitor la ele.


Prezentarea credintelor religioase


Prezentarea credintelor si doctrinelor spirituale sau religioase ca fiind marginale si extremiste si/sau prezentarea credintelor religioase crestine într-un mod intolerant si dogmatic, vor contribui la modificarea opiniei publice care se va orienta împotriva acestor miscari spirituale si, în general, împotriva altor miscări fundamentalist crestine.


Alte eforturi de propagandă


A. Publicatiile tipărite


1. Folosirea adecvată a mass-mediei pentru a discredita si ataca pe cei care se opun Francmasoneriei este o unealtă fundamentală de contracarare a miscărilor spirituale.


2. În timp ce mass-media principală este critică la adresa acestor eforturi antimasonice, foarte multe pagube pot fi aduse miscării spirituale si prin intermediul publicatiilor “marginale”. Utilizarea continuă a acestor metode în interiorul mass-mediei de opozitie poate fi benefică.


B. Sistemele electronice sau de computere

Sistemele electronice sau de computere, jurnalele si canalele de informatii constituie un teren foarte prielnic în combaterea actiunilor miscării. Abilitătii oponentilor în a folosi jurnale computerizate, pentru a transmite informatii si pentru a educa oamenii, trebuie să i se adauge un program activ de dezinformare si atac.


1. Un mijloc de contracarare a eficientei eforturilor opozitiei reprezentate de miscările spirituale si crestine constă în simpla expediere a jurnalelor lor. Un singur operator la un computer poate face un program prin care să trimită mii de mesaje. Volumul de mesaje este mai important decât continutul lor. Majoritatea oamenilor nu au răbdarea de a citi sute si mii de mesaje (cantitatea mare de informatie generând o stare de suprasaturare a opiniei publice referitor la acest subiect).


2. Un al doilea mijloc de contracarare a utilizării tehnologiei computerelor de către opozitie constă în plasarea cu atentie a agentilor dezinformatori. Agentii pot fi de două feluri:


a. Agenti care se vor certa doar cu opozitia, utilizând tactici de amânare si de inducere a confuziei, de exemplu cerând referinte si “dovezi” ale declaratiilor, făcând trimiteri la documente obscure si greu de găsit - aceasta ca dovadă că opozitia greseste - si care vor forta opozitia să piardă foarte mult timp pentru a se apăra de atacuri irelevante si false.


b. Alti agenti trebuie să aibă în minte scopuri mult mai subtile. Ei trebuie să simuleze atitudinea diferitilor membri ai miscării si să prezinte opozitia astfel încât să o discrediteze. Efectul necesar pentru a corecta mesajele transmise de acesti agenti si zăpăceala creată, constituie oportunităti excelente de a ataca miscările spirituale si crestine.


Efecte diversioniste: “pâine si circ”


A. Celebritătile


Folosirea celebritătilor este un mijloc de distragere a atentiei de la chestiunile politice serioase. Mai mult, folosirea unor celebrităti alese ca purtători de cuvânt politici poate fi un mijloc foarte eficient de răspândire a mesajului nostru (al francmasonilor).


B. Sporturile


Sporturile sunt utile ca mijloace de distragere a atentiei de la problemele politice serioase si de ametire a mintilor oamenilor. Îndreptându-si toată energia lor asupra evenimentelor sportive, oamenii sunt împiedicati să întreprindă un studiu serios si intens, necesar unei actiuni politice eficiente.


C. Jocurile de noroc


Asigurarea numeroaselor piete de desfacere pentru jocurile de noroc deserveste unor scopuri multiple: păstrează atentia populatiei concentrată asupra evenimentelor sportive si asupra fenomenului cunoscut sub numele de “febra loteriei”. Mai important nu este faptul că larga răspândire a jocurilor de noroc captează atentia publicului, ci că acest fapt ne aduce nouă, francmasonilor, venituri pe care le putem folosi pentru noi. Loteriile acestea ar trebui să aducă bani pentru educatie, scopuri civice si alte acte de interes public. De fapt, prin utilizarea atentă a manipulării, multe din fondurile adunate sunt redirectionate pentru a sprijini alte programe francmasonice descrise în acest memorand.


D.Talk-show-uri


Talk-show-urile au un scop dublu:


1. Prin distragerea atentiei de la problemele serioase (politice, economice), astfel de programe ametesc publicul si împiedică oamenii să se focalizeze asupra problemelor reale cu care se confruntă ei si societatea în care se află.


2. Prezentând în mod constant, într-o lumină favorabilă, grupuri de homosexuali, lesbiene etc. si într-un mod nefavorabil “suprematia albilor”, “zelotii religiosi” si alti opozanti, aceste programe reamintesc oamenilor cine sunt cei “buni” si cine sunt “răii”.

Credem că dacă strategiile de mai sus sunt implementate efectiv, ele pot fi foarte eficiente în contracararea si aducerea la ineficientă a actiunilor tuturor miscărilor spirituale de orice natură care ne împiedică planurile.


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 13 Apr 2004, 08:47 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



OK, thunder:

M-ai facut sa pierd ceva vreme citind toate aiurelille alea. Antisemitismul a inceput sa se manifeste constient si organizat de pe la inceputul lui 1880. "Evreilor li se atribuiau comoprtari abominabile: sacrificarea copiilor si utilizarea sangelui lor pentru a pregati pasca de sarbatori. Lojile masonice erau automat asociate campaniei antiisraelite."
La aceste ineptii se adauga Enciclica Papei Leon al XIII-lea din 20 aprilie 1884 care excomunica practic Masoneria. Sunt vremuri extrem de grele pentru fratie si trebuie sa treaca doi ani lungi cat doua secole pana cand in 1886 cand Stanislas de Guaiata si Oswald Wirth reusesc prin cartea lor sa separe Masoneria de furia impotriva evreilor, si sa o justifice prin explicarea sensurilor simbolismului ei.
In lume insa prigoana continua. In 1898 izbucneste scandalul Dreyfus popularizat cu multa sarguinta de Emile Zola. Jurnalistul Maurice Drumont denunta Masoneria ca fiind in spatele intregii afaceri si o numeste pe aceasta "conglomerat de evrei si de hughenoti fanatici" cerand exterminarea imediata a membrilor ei.
In contextul asta apar asa zisele protocoale secrete, daca data avansata de tine e corecta. Nu te acuz ca ai colporta informatii false dar e posibil ca pentru a marii impactul asupra marelui public, protocoalele sa fi fost antedatate pentru a putea fi puse in legatura cu Conventul de la Basel, iar tu sa nu fi decat o victima a acestei mistificari.
Eu stiu cu exactitate insa ca ele au fost aduse in atentia publica prin anii 1930-1935 odata cu ascensiunea partidului National Social Democrat al Muncitorilor din Germania (N.S.D.A.P.= nazi)
Acum, eu nu fac apologia poporului evreu...Chiar cred ca au cautat-o cu lumanarea, si cred ca si acum fac asta.
Se spune de "nationalism " ca ar fi un lucru in general rau, da uite eu nu ma pot opri sa nu constat ca fiecare natie are cate o trasatura predominanta: germanul e meticulos, englezul e pedant, rusul e mitocan, romanul e curva, tiganul e patimas iar evreul e smecher.... Normal daca te opresti aici cu constatarea cazi in greseala "nationalista" pentru ca daca mergi mai departe pe firul logicii ai sa vezi ca in interiorul natiei germane de pilda, exista si pedanti si mitocani si curve si patimasi deopotriva.
Asta e unul din principiile fundamentale ale Masoneriei toti oamenii sunt frati intre ei !, de vreme ce au acelasi parinte: Marele Arhitect al Universului.

Masoneria nu are planuri secrete. Marile idealuri Masonice ale umanitatii sunt publice:

1.Triplul principiu: "Libertate, Egalitate, Fraternitate"
2.Rationalismul si iluminismul
3.Statele Unite ale Europei
4.Societatea Natiunilor
5.Republica si Revolutia Universala
6.Independenta Nationala
7.Unitatea Nationala
8. Egalitatea in fata legii
9.Dreptul la proprietate
10. Garantarea produsului muncii
11. Afirmarea si respectarea Drepturilor Omului
12.Votul universal
13.Introducerea Codului Civil
14.Realizarea Instructiei Publice
15.Libertatea individuala de constiinta
16.Libertatea presei
17.Libertatea cultelor
18. Dreptul la proprietatea literara si artistica
19.Separarea Bisericii de Stat
20. Interzicerea pedepsei cu moartea
21. Dreptul la Asistenta Sociala

Dupa cum se vede cele mai multe dintre ele sunt deja realitati.......Crezi ca Satana a mijlocit asta ?


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 13 Apr 2004, 10:38 AM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



@Hampu
QUOTE

Marile idealuri Masonice ale umanitatii sunt publice:
...
2.Rationalismul si iluminismul
....
5.Republica si Revolutia Universala
6.Independenta Nationala
7.Unitatea Nationala


Hampu, m-s bucura mult daca ai putea sa detaliezi putin aceste idealuri.
In ce priveste (2), desi cei care stiu ceva istorie ar putea sa se considere in tema, vreau, daca vrei si poti, sa dai o definitie in cateva cuvinte acestor termeni.
(5)Revolutia universala, legata de miscarile social-democratilor din sec 19, apoi de mensevici, bolsevici si in special de Trotski, a fost recuzata chiar de catre fruntasii comunisti (in frunte cu Stalin) in anii '30. "internationala Socialista" e doar un epigon palid si reorientat a ceea ce a vrut sa fie Cominternul. Ce inseamna acum Revolutia Universala ? Ce inseamna ea ca ideal masonic ? Daca am asociat-o in randurile de mai sus cu internationalismul socialist, nu inseamna ca am uitat de revolutioa americana, de 1789 sau de 1848, dar contextul lor, chiar daca era universalist, era altul din punct de vedere politic (si istoric la urma urmei).
(6),(7) Aveam impresia ca se prefera un sistem de autonomie federalista, dar cu pastrarea identitatii. Iarasi spun, 1848 a trecut demult si nici idealurile nu sunt batute in cuie, cum nu e nici istoria. Nationalismul este in ultimii ani blamat cu consecventa, se incearca alaturarea (si identificarea) lui cu xenofobia si sovinismul, pe de alta parte multi ne demonstreaza cu obstinatie ca nationalismul, care a dus la construirea statelor nationale independente si unitare, este o inventie recenta cristalizata abia in secolul 19. Ce inseamna ACUM (6) si (7) ? De ce e nevoie de ele ?
Merci.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 13 Apr 2004, 11:31 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Thunder, o parte importanta a aspectelor mentionate de tine au fost folosite frecvent de-a lungul timpului ca argumente in sustinerea diverselor teorii ale conspiratiei. Mai mult, in unele cazuri in centrul acestor teorii s-au aflat diverse biserici, miscari spirituale sau grupari religioase.
Problema e insa alta : pe baza celor mentionate nu se poate demonstra faptul ca presupusele obiective ale francmasoneriei ar fi 'malefice'. Mai mult, e curios faptul ca 'anti-masonii' se concentreaza asupra obiectivelor francmasoneriei prexum si asupra mijloacelor folosite de aceasta, dar omit mentionarea proriilor lor obiective. Este practic imposibil ca un numar de miscari suficient de puternice pentru a deranja masoneria sa nu aiba practic nici un obiectiv, sau aceste obiective sa fie doar de natura spirituala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 01:56 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman