HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Ziarele Si Politica, Cenzura partidelor politice!
AIWA
mesaj 19 Mar 2004, 01:06 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Cred ca e la mintea cocosului ca EXISTA CENZURA POLITICA si cind spun asta nu ma gindesc decat la CENZURA GROSIERA si mai ales uneori chiar PENIBILA
Urmatorul exemplu este cel mai edificator!-->“Evenimentul zilei”, cenzurat de PSD
********************************
Deranjat de unele spoturi publicitare, partidul de guvernamint a sesizat CNA. Ralu Filip s-a executat si a emis o recomandare aberanta, care a determinat radiourile sa stopeze difuzarea reclamelor EVZ.
Inca un atentat PSD la libertatea de exprimare! In urma unei decizii a CNA, adoptata acum doua zile, trei posturi de radio au decis sa renunte la difuzarea unui spot publicitar prin care “Evenimentul zilei” isi facea reclama. Hotarirea CNA a venit la numai o zi dupa ce secretarul general al PSD, Dan Matei Agathon, a reclamat Consiliului spotul respectiv pe motiv ca, in acest fel, se face “campanie electorala negativa indirecta” impotriva PSD. Graba cu care CNA a reactionat la nemultumi-rile lui Agathon lasa impresia ca decizia a avut drept scop stoparea reclamelor care deranjeaza Puterea. Ca sa nu bata la ochi, CNA si-a ambalat hotarirea sub forma unei recomandari in care se spune ca posturile de radio trebuie sa se asigure ca reclamele pe care le difuzeaza “contin informatii corecte si respecta prezumtia de nevinovatie”.
“Evenimentul zilei” a declansat, recent, o campanie de promovare a imaginii. Una din actiuni a constat in difuzarea la posturile de radio Europa FM, Radio Romania Actualitati Radio 21 si Kiss FM a unui spot publicitar. Spotul - care nu va mai fi difuzat de primele trei posturi de radio amintite ca urmare a deciziei CNA - suna in felul urmator: “Exploziv, influent, liber, complet - De la creatorii marilor succese de casa “Beuran, ministrul indigo”, “Miki-sapte case” si “Puwak - banii inapoi” - acum intr-o noua prezentare. “Evenimentul zilei”, mai incisiv ca niciodata, pentru ca viitorul ne priveste pe toti. Cu o distributie de zile mari, la chioscurile din intreaga tara “Evenimentul zilei”, zilnic iesit din tipare”. Exista si un al doilea spot publicitar, cu un continut diferit, care a fost difuzat pe posturile de televiziune fara insa ca CNA sa ajunga la concluzia ca este vreo problema. Reclamele difuzate la radio si tv au avut insa darul de a-l supara pe secretarul general al PSD, Dan Matei Agathon, din cauza ca erau mentionate numele fostilor ministri Mircea Beuran, Serban Mihailescu si Hildegard Puwak. De fapt, era vorba de simpla enumerare a trei titluri aparute in “Evenimentul zilei”, lucru firesc, de altfel, cind e vorba de a face reclama unui ziar.

Pentru cei care considera ca nu sint in masura sa se edifice fiind in necunostinta de cauza am sa las aici cele 2 elemente "incriminatoare"
Spot TV (mpg, 2,1Mb)
Spot radio (mp3, 1,2Mb)

Restul discutiei poate fi citit aici: http://www.expres.ro/topstory/?news_id=149222&print=1
******************************************************


Intrebarea e simpla! Oare e normal ce se intimpla? Dupa interventia in forta contra BB2 acum si asupra unui ziar? Oare mai exista ceva in tara asta in care mana nevazuta a KGBului(Ooooups scuze a PSDului am vrut a spune) sa nu se faca vazuta? Oare vom avea cu adevarat o presa libera? Daca da CIND anume?

Acest topic a fost editat de AIWA: 19 Mar 2004, 01:07 AM


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 07:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman