HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tao
little1
mesaj 8 Mar 2004, 06:56 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



smile.gif



Am stat mult in cumpana pana sa aleg un loc pentru acest subiect. multi dintre voi poate l-ar fi vazut mai potrivit pentru UNIVERSUL CREDINTEI.
TAO este o filosofie, si o arta de a fi. Una dintre cele mai perfectionate sisteme de cunoastere din orient. Practic, baza a tot ce exista ca sistem de gandire pe acolo.
O latura interesanta, pe care o supun atentiei voastre, este ca filosofia ar trebui sa aiba unele urmari in viata noastra. Unele conexiuni care sa o lege de viata de zi cu zi.
Credeti ca filosofia ar trebui sa traiasca in lumea ei ?

smile.gif




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Mar 2004, 01:26 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, little1 ! welcome.gif

Buna ideea unei discutii despre Tao (taoism) ca Filozofie. Cand voi avea timp, voi incerca sa revin pe tema asta. smile.gif

In plus, tu pui problema aspectului practic al unei filozofii. Si aici "m-ai gasit". smile.gif Nu numai aprofundarea filozofiilor, dar si a teoriilor, cred ca merita pentru noi oamenii in masura in care ne ajuta in viata. De dragul de a epata, de a fi "enciclopedist", s.a.m.d., o filozofie sau teorie poate fi cunoscuta, aprofundata, desigur, dar la ce bun ? O filozofie traita, teorii cunoscute pentru efectele in viata de zi cu zi, parca suna altfel ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 9 Mar 2004, 01:41 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Hello, little!
Tao e o religie.
Practicantii din ziua de azi aproape exclud religia. Devine o "pratica". Share us!



--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Mar 2004, 01:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Mar 2004, 02:10 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Pentru Little1...
Daca TAO este pentru tine o filosofie inseamna ca nu ai inteles despre ce e vorba. Cu atat mai putin TAO nu este un sistem de gandire. CUm ar putea sa fie o filosofie cand Lao Tze, unul dintre maestrii din zona chineza afirma:"Adevarul nu poate fi spus. Ceea ce poate fi spus nu este TAO"?
"O arta de a fi" este corect spus.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Mar 2004, 02:52 PM
Mesaj #5


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
"O arta de a fi" este corect spus.


laugh.gif

Mai intai ne convingi ca nu poate fi spus dupa care ne zici cum se spune corect? asta da paradox...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 9 Mar 2004, 03:07 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Este un paradox.
Taoismul (daoismul) e cunoscut de marea majoritate doar ca "practica".
Eliade si Culianu descriu taoismul ca fiind religie.
little se refera la alte aspecte.Astept interpretari.


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Mar 2004, 03:14 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Pentru Catalin....
Mesajul acela era pentru little1....
Ca de obicei, logic vorbind ai dreptate.
Dar oare se spune ceva prin cele doua afirmatii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Mar 2004, 03:14 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Likurici @ 9 Mar 2004, 02:41 PM)
Hello, little!
Tao e o religie.
Practicantii din ziua de azi aproape exclud religia. Devine o "pratica". Share us!

Scuze, oameni buni, dar exista si o religie, si o filozofie, asociate conceptului de Tao. Sa va mai spun ca pe baza filozofiei taoiste s-a creat si cel putin o arta martiala in care modul de "lupta" este o "translatie" a acestei filozofii ? Hmmm, parca vad ca daca spun asta voi genera alte proteste. laugh.gif

QUOTE
Pentru Little1...
Daca TAO este pentru tine o filosofie inseamna ca nu ai inteles despre ce e vorba. Cu atat mai putin TAO nu este un sistem de gandire. CUm ar putea sa fie o filosofie cand Lao Tze, unul dintre maestrii din zona chineza afirma:"Adevarul nu poate fi spus. Ceea ce poate fi spus nu este TAO"?
"O arta de a fi" este corect spus.


Mi se pare ca aici e vorba de o confuzie. Una e faptul ca Tao nu poate fi "cuprins" sau "surprins" sau ... in cuvinte, si alta caracterul de filozofie al taoismului. Sigur, abordarea poate fi diferita de cea a noastra (mai mult sau mai putin occidentala), dar filozofia taoista tot filozofie ramane. Adica exista ceva echivalent filozofiei occidentale si in filozofia taoista, dupa parerea mea.

p.s. Cam de asta am evitat pana acum lansarea unui subiect de genul asta. Din atat de indepartata China, pana la draga noastra Romanie, lucrurile ajung in mod inerent puternic reinterpretate si chiar deformate. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 10 Mar 2004, 05:03 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



buna tuturor !

parerile sunt, vad eu, impartite.

in primul rand trebuie stabilit daca tao e sau nu religie. fiecare e liber sa creada ce vrea. o sa va spun ce cred eu. cred, bazat pe cunostinte de prima mana, ca tao este in primul rand un sistem de cunoastere. asocierea cu zeitati sau ritualuri a survenit ca imagine sociala a unor activitati ce depaseau in tehnologie si informatie cu mult timpurile in care tao s-a constituit ca si curent de gandire oficial (so to speak..)

triligia Abatia, despre care vb. mr. Obi Wan (likurici stie.. biggrin.gif .), pentru cei care au citit-o e un bun exemplu de religie areligioasa.

pune foarte mult accent pe cunoasterea si aplicarea legilor care guverneaza acest univers. credeti ca asta tine de religie ?!

eu zic ba.

calfa, se pare ca stii si tu mai multe. share us drool.gif esti unul din primii care vorbeste despre latura practica a filosofiei. despre tao. thumb_yello.gif

unii mi-au luat in nume de rau faptul ca imi place sa discut despre tao. cry.gif no problem. asta e! ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 Mar 2004, 01:30 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (little1 @ 10 Mar 2004, 06:03 PM)
[...] tao este in primul rand un sistem de cunoastere. [...]

calfa, se pare ca stii  si tu mai multe. share us  drool.gif esti unul din primii care vorbeste despre latura practica a filosofiei. despre tao. thumb_yello.gif

unii mi-au luat in nume de rau faptul ca imi place sa discut despre tao. cry.gif  no problem. asta e!  ohyeah.gif

Promit sa mai spun, si pe tema asta, draga mie, dar in care mai multe de invatat ... practic, desigur. biggrin.gif Am insa altele cu prioritate ceva mai mare, asa ca ... take it easy smile.gif

Deocamdata as spune ca multi chibiti (romani, printre chinezi nu stiu exact cum sta treaba) ai "neimplicarii", care e unul din elementele cheie ale taoismului practic, nu prea reusesc sa inteleaga "cu ce se mananca ea".
Desi cred ca aplic oarecum "neimplicarea", nu reusesc sa o pun in cuvinte. De fapt, "Tao cel adevarat nu poate fi cuprins in cuvinte". Probabil asta e cauza ... smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 11 Mar 2004, 01:31 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 16 Mar 2004, 07:16 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



imi dati si mie niste link-uri unde pot sa aflu mai mult despre taoism ...
(sau niste titluri de carti sad.gif )


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 16 Mar 2004, 08:10 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



salut NoMemory !

sigur. poti cauta

My Webpage

My Webpage

aici vei gasi info in limba romana.

My Webpage

www.multi-orgasmic.com

aici info in limba engleza.


carti scrise pana acum:


Manualul de baza - Mantak Chia

Transformarea stressului in vitalitate - Mantak Chia

Traind in Tao - William W. Wei

Ucenicul Taoist - Costin Vasile (experienta unui elev de-al profesorului taoist Adrian Cranta)

TAO MAGIC - VCD- practica taoista in detaliu, prezinta acelasi Costin Vasile


alte intrebari, va rog smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 11 Apr 2004, 12:11 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



HRISTOS A-NVIAT smile.gif

O VORBA PENTRU ZIUA DE AZI:

SOMNUL INIMII NASTE RATIUNI (DE STAT ETC...)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Greena
mesaj 15 Apr 2004, 04:38 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 21 July 03
Forumist Nr.: 491



Si totusi, unde punem hotarele filosofiei si religiei taoiste?


QUOTE
Credeti ca filosofia ar trebui sa traiasca in lumea ei ?


Pai daca as fi un taoist (si in genere, un ganditor de tip oriental) n-as ezita sa dau un raspuns negativ! Filosofia nu poate fi decat traita - de altfel nu-si are rostul.


QUOTE
Adica exista ceva echivalent filozofiei occidentale si in filozofia taoista, dupa parerea mea.


Poti sa ne dai un exemplu?



--------------------
N-am vrut sa incerc a trai decat ceea ce tindea sa iasa din launtrul meu. De ce era acest lucru intr-atat de greu? (H.Hesse)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 15 Apr 2004, 05:12 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



buna greena smile.gif

cat priveste prima ta intrebare, un raspuns sincer ar fi: I DON'T REALLY KNOW AND I DON'T REALLY CARE biggrin.gif
totusi, dupa putina experienta, pot sa imi dau seama ca TAO are mai mult de-a face cu stiinta decat cu religia.
daca vei studia, vei gasi din plin:

psihologie
management
astronomie
medicina (sunt tari de tot la capitolul asta, bine documentati)
sport (tai chi)
psihosexologia relatiilor
genetica
nutritie
elemente de fizica moderna

nu-ti insulta inteligenta. e o provocare pentru oameni care au acea sete de cunoastere in sange...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Greena
mesaj 16 Apr 2004, 03:17 PM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 21 July 03
Forumist Nr.: 491




Mda, chiar doream un raspuns.

Cum comentezi afirmatia lu' calfa : cum ca ar fi ceva echivalent intre fil taoista si cea occidentala?
Eu stiam doar de diferentze.



--------------------
N-am vrut sa incerc a trai decat ceea ce tindea sa iasa din launtrul meu. De ce era acest lucru intr-atat de greu? (H.Hesse)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 16 Apr 2004, 03:36 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Tao e un concept. Nu o religie, nu o filozofie. Ca poate fi incercata o exprimare in cuvinte si ca astfel devine filozofie sau ca este integrat de antici in sistemul lor de cunoastere devenind religie, este adevarat. Dar Tao este concept. Mai departe, exista sisteme de cunoastere non-verbala a acestui concept, si practici legate de acestea. Si marea masa de comentatori si chibiti printre care ma numar si eu. Si mai e ceva..filozofiile nu pot fi traite, ar fi ca si cand ti-ai incarca un program si te-ai comporta dupa el, ca un calculator. Ele sunt incercari de a gasi doua mari raspunsuri la doua mari intrebari. Pe Tao il percepi inainte de a-l citi si apoi esti bucuros ca nu este o fantasma a ta. Daca inca nu te regasesti in el, drumul e lung in fata si oricum il vei parcurge. Ca o completare bibliografica as adauga "Tao calea ca o curgere de apa" a lui Allan Watts si interpretarea lui Osho "Tao poarte de aur"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 16 Apr 2004, 04:09 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



cea mai placuta diferenta dintre filosofia tao si filosofie in general e ca tao mai poate fi si aplicat. practicile din tao sunt modele arhetipale ale unor legi universale, cu care te acomodezi, pe care le intelegi intrand in contact cu ele...
e mult de spus.

conteaza ce vrei tu. ce vrei tu ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Greena
mesaj 16 Apr 2004, 05:58 PM
Mesaj #19


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 21 July 03
Forumist Nr.: 491




QUOTE
Tao e un concept.


Pai nu spune inca de la inceput Lao Zi ca adevaratul Tao nu poate fi rostit? De ce atunci sa-l batem in cuie? Eu cred ca nici macar calificativul de [I]concept [/I ]nu este bun (si chiar, ati intalnit ganditori antici orientali speculand cu concepte? intreb doar). Este de fapt, inca o dovada a gandirii noastre de tip occidental de a pune totul sub semnul ratiunii.
Pt mine filosofiile orientale sunt un mister aproape de nepatruns - greu de inteles acest Tao!

QUOTE
Si mai e ceva..filozofiile nu pot fi traite, ar fi ca si cand ti-ai incarca un program si te-ai comporta dupa el, ca un calculator.


Cum sa nu? Simplu - pui in practica ceea ce crezi! Nu cred ca vei intalni o persoana din spatiul oriental insetata de cunoasterea de dragul cunoasterii (vorbim de perioada antica si post, ca mai incolo nu stiu).

QUOTE
cea mai placuta diferenta dintre filosofia tao si filosofie in general e ca tao mai poate fi si aplicat.


Si de ce celelalte filosofii nu pot fi aplicate? Sa luam un exemplu fara a ne departa prea mult - India antica. Si aici cunoasterea desavarsita se poate atinge doar prin exercitiul yoga.
Si inca ceva. Daca am stabilit din start ca Tao cel adevarat nu poate fi rostit (deci si cunoscut) cum mai pretindem ca-l putem aplica?

QUOTE
conteaza ce vrei tu. ce vrei tu ?


Sa inteleg pe cat se poate pe acest Tao.

p.s ca sa nu confundam termenii. In "Tao te king" era vorba de 2 tao, nu? Sper ca ve referiti la primul - cel din care s-a nascut fiinta.


--------------------
N-am vrut sa incerc a trai decat ceea ce tindea sa iasa din launtrul meu. De ce era acest lucru intr-atat de greu? (H.Hesse)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 16 Apr 2004, 06:04 PM
Mesaj #20


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai revenit la Han, Greena! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 16 Apr 2004, 10:07 PM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Greena, e concept doar pentru ca nu pot sa-i zic altfel. Adica o suma de idei concentrata care prezinta o entitate, in cazul nostru inexprimabila. Doar vorbim nu? Nu pot sa-ti transmit ce stiu decat prin cuvinte...Cat despre filozofia aplicata, faci o confuzie intre ce crezi tu punctual si un sistem filozofic. Regulile tale de viata oricat ar fi de bune nu formeaza automat o filozofie. Si da in antichitate au fost filozofi orientali care s-au jucat cu concepte (citeste upanisadele)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Greena
mesaj 17 Apr 2004, 09:38 AM
Mesaj #22


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 21 July 03
Forumist Nr.: 491




Mersi, Mihai!

gragulea, filosofia indiana ti se pare o filosofie punctuala, nascocita de o singura persoana?
Eu nu prea cred. Si uite ca totusi fara a o pune in practica nu vei ajunge prea departe. (ma rog, poate ca nu se prezinta sub forma unui sistem a la Kant, dar totusi este un cheag format de secole).

Upanisadele... o sa ma informez cat de curand si poate deschidem un nou topic tongue.gif Oricum, din putinul pe care-l stiu tot ce miroase a oriental se prezinta sub o forma cu totul diferita de filosofia noastra. Dar asta poate pe alt topic smile.gif

p.s am gasit "Dao de jing" on line. Pt a usura discutia.

http://agonia.ro/index.php/prose/51750/


--------------------
N-am vrut sa incerc a trai decat ceea ce tindea sa iasa din launtrul meu. De ce era acest lucru intr-atat de greu? (H.Hesse)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 17 Apr 2004, 05:20 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



biggrin.gif yikes.gif rofl.gif
convenabil.
uite ca pana acum nu m-am gandit la asta..


"tao, my dear, este o filosofie (sau concept, sau ce vrei tu, oricum nu cuvintul conteaza) foarte mareata. iti da voie sa nu faci nimic"
ohyeah.gif spoton.gif

parerea mea, ca navigator, este ca, daca vrei sa afli mai multe, trebuie sa incerci sa vezi ce poate acest tao.
teorii sunt multe pe lumea asta. sa vedem, totusi, ce "tine apa" si ce nu. la nivel de teorie multe lucruri se impaca. la nivel de aplicatie, incep sa iti pice fisele


ohmy.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 19 Apr 2004, 07:34 AM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Nu filozofia indiana se pune in practica. De unde ai tras concluzia? Se pune in practica mistica indiana. Intotdeauna calea unei religii este mistica. Filozofia doar incearca sa explica prin vorbe. Sistemele filozofice indiene (nu exista O filozofie indiana ci mai multe) sunt de multe orientari, de exemplu Samkya Karika este apropiata de materialism, si n-ai ce sa traiesti la ele. Cum ai putea aplica gnoseologia?!!!! Sa nu facem confuzie intre filozofie ca "stiinta a stiintelor" si o oarecare filozofie de viata....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 19 Apr 2004, 12:14 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Pentru Greena...
Spui ca vrei sa intelegi pe acest Tao.
Gragulea a incercat sa iti explice ca aceasta intelegere inseamna mai mult decat posibilitatea de a pune in cuvinte ceva.
E ca sicum ai vrea sa intelegi de ce urca oamenii muntii fara sai incerci macar o data sa faci si tu un traseu....e ca si cum ai dori sa intelegi de ce unii oamenii se joaca la calculator ore in sir fara sa fi deschis vreodata un calculator....
Eu acum degeaba spun cuvantul "brad" daca tu nu ai vazut un brad in viata ta. Poti sa faci o "filosofie" a bradului ce'i drept...
Daca insa eu am vazut un brad nu o sa ma apuc sa iti prezint o filosofie a lui ci o sa fac in asa fel incat sa vezi bradul cu ochii tai si astfel sa "ma intelegi" atunci cand aduc vorba de el. Grosso modo acelasi lucru se poate spune relativ la "tao".
Ca o concluzie: trebuie sa ii gasesti pe cei care "l'au vazut pe Tao". Doar ei te pot ajuta cu adevarat "sa intelegi" in sensul metionat mai sus.

PS. Eu nu "l'am vazut pe TAO". smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 19 Apr 2004, 04:23 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



un raspuns la o intrebare pe care a pus-o cineva, candva: de ce ai ales sa incerci Tao ?


PAIII.... wub.gif

am avut ocazia sa intalnesc pe cineva care practica Tao (actualul meu profesor). si mi-a placut. si am vrut si eu.
sa fiu mai aproape de mine insumi.
sa fiu mai aproape de oameni.
sa fiu mai aproape de univers.
si, above all things: sa gasesc solutii reale pentru probleme reale... asta i-a pus motz thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 20 Apr 2004, 01:22 PM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Little1 am si eu o curiozitate...practica ta "Tao" este legata de asa-numitul "wei wu wei"? Adica exista profesori pentru "actioneaza fara a actiona"? Eu in afara de meditatie nu vad nici o cale catre asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 22 Apr 2004, 03:37 PM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Exista, da.

"Vederea marelui om este favorabila" (Yi Jing)

smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 22 Apr 2004, 03:45 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



wink.gif Succes! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 26 Apr 2004, 12:02 AM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



(Despre Tao)... cel ce nu are niciodata dorinte, ii va cuprinde taina, iar cel mereu impovarat de dorinte ii va zari hotarul.
"Non-actiunea" este insusirea lui Tao: spontaneitate, naturalete, firesc, prin respectarea legilor intrinseci ale lucrurilor. Tao este intruchipat de blandete si chibzuinta: el nu cunoaste partinirea, graba, ostentatia... "Non-actiune" nu inseamna lipsa completa a actiunii, pasivitate sau pesimism, ci actiune desavarsita, sortita izbanzii.


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Greena
mesaj 26 Apr 2004, 05:25 AM
Mesaj #31


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 21 July 03
Forumist Nr.: 491



[off topic] gragulea, am deschis o noua tema in ceea ce priveste latura aplicata a filosofiei smile.gif Te astept acolo.

little1, cum ai putea sa descrii acea "actiune desavarsita"? Cum se face saltul calitativ in Tao cel etern? E spontan sau tine o anumita practica?



--------------------
N-am vrut sa incerc a trai decat ceea ce tindea sa iasa din launtrul meu. De ce era acest lucru intr-atat de greu? (H.Hesse)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 26 Apr 2004, 07:37 AM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Saldora, non-actiune inseamna sa te mladiezi in bataia vantului si sa-l lasi sa te poarte, sa-ti intinzi aripile si sa te lasi purtat de el, sa curgi cu realitatea fara a te gandi (in special). Meditatia nu este statica, nu este "sa nu faci nimic", dimpotriva, sa nu faci nimic este finalul dorit, e greu sa ajungi acolo... :-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 26 Apr 2004, 10:48 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



smile.gif Cind un lucru se contracta, e sigur ca era dilatat. Cind se slabeste, e sigur ca a avut forta. Cind se depreciaza inseamna ca era inaltat. Cind se despovareaza, inseamna ca fusese covirsit.
Daca am ajuns sa vorbim de Tao inseamna ca am tacut prea mult... rolleyes.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Apr 2004, 10:51 AM
Mesaj #34


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, saldora! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 26 Apr 2004, 11:01 AM
Mesaj #35


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



biggrin.gif Iar de data asta am vorbit prea mult... thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 10:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman