HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Mandria De A Fi Roman
OMU'BUN
mesaj 13 Apr 2004, 10:44 AM
Mesaj #61


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Crisse, ce te face sa crezi ca PS-ul iti era adresat tie? Dupa cum vezi, alunecarea a fost "stavilita" prin editarea mesajului care precedase raspunsul meu! Nu tu esti tinta, draga mea Crisse, ba dimpotriva, imi place sa "te caut" si te citesc cu placere. Din pacate chiar exista doi "filosofi" care imping Hanu' la vale. Unul dintre ei e poate la inceput si are o scuza, dar celalalt probabil ca este o clona malformata a lui Copernic, si in mod sigur isi va rupe gatul tot gesticuland de pe soclul pe care a fost ridicat!

Sper sa te fi convins! sad.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 13 Apr 2004, 11:19 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trecator
mesaj 13 Apr 2004, 12:48 PM
Mesaj #62


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



ohmy.gif ...taaaare ma mai minunez ohmy.gif ...Europa este la noi...chestia este ca poate noi vrem s-o adoptam invataturilor noastre , bine inradacinate si de neclintit..doar vorba aia "noi muncim...nu gandim "..si asta pentru ca avem impresia ca cineva ..in acest caz Europa ne este datoare la nesfarsit cu bani pentru ca noi sa-i cheltuim cu placerea de a fi cei batuti de soarta...dragilor...HAI SA NE TREZIM...sa dam mana cu mana si sa spunem...gata...cu milogeala...asta ar fi mandria de a fi ROMAN pe plaiuri mioritice...pline de ciobani inculti care se cred buricul pamantului european...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2004, 02:12 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ups omule Bun...si eu care eram gata de bataie. Ptiu ce mi-ai facut rofl.gif

Si eu te caut din ochi. Abia astept sa ma contrazic wink.gif Deh, mandrie de roman smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Apr 2004, 02:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2004, 02:15 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (ursu @ 12 Apr 2004, 04:35 AM)


Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?


M-a facut mama oltean /


Hmm, Istoria Romaniei? Cat la suta din ea este adevarata? AS VREA SA CITESC ISTORIA ROMANIEIcea reala, adevarata.


PS: Sa-ti traiasca mama. Buna rasa a facut:rofl:


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2004, 02:22 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (eclectic @ 12 Apr 2004, 02:02 PM)


Ce intelegi prin "umilinta pe care trebuie s-o induram in occident" ? Eu nu m-am simtit umilit cu nimic. Am intalnit oameni politicosi, zambitori, gata sa te ajute la nevoie. Fireste, daca plecam la furat si eram prins, poate ca atunci as fi fost umilit. Dar, cata vreme iti vezi de treaba ta, nimeni nu are nimic cu tine.



Arata-mi o singura tara in care nu exista coruptie. Te rog. Insist. Cam greu, nu ? Mai incearca...

Ai trait departe de tara cu familie, catel, purcel? Ai fost integrat in viata de acolo total? Abia atunci poti sa vezi cu adevarat cum esti vazut ca roman in afara. Oamenii sunt zambitori, politicosi...doar daca nu au trecut inaintea ta ceva confrati si au aratat alta fatza.
Priveste ce se intampla acum in lume cu marocanii si toate rasele putin mai brunete. Stii desigur la ce ma refer.

Sunt exemple de tari fara coruptie. Vezi tarile nordice. Sunt lucruri care te pot uimi...si sa nu-ti poti reveni dupa wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Apr 2004, 03:06 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai daca singurul contact cu natia X a fost cu hoti, e normal sa fi circumspect.
cred ca la majoritatea li s-a intimplat deja sa-si verifice protofelul dupa ce a trecut, sa zicem, un tigan pe linga ei in aglomereala. n-o fi extraordinar de fair, dar mai toata lumea isi ia masuri de securitate.

cite faze n-am auzit, chiar de la cunoscuti (din RO), care au avut contract de inchiriere pt locuinta in Germania cu preaviz de 3 luni, care nu l-au respectat, plecind si lasind-ul cu ochii in soare pe proprietar. intrebati au zis "da ce-s io fraier?".
te miri ca proprietaru apoi creste avansul pt chirie data viitoare cind inchiriaza (daca mai inchiriaza) la un roman?

QUOTE

Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?

care istorie? cea adevarata sau basmele SF dupa Dumitru Almas?

Acest topic a fost editat de dead-cat: 13 Apr 2004, 03:09 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 13 Apr 2004, 11:05 PM
Mesaj #67


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



QUOTE (Crisse @ 13 Apr 2004, 03:17 PM)
[QUOTE=ursu,12 Apr 2004, 04:35 AM]

Chiar atit de indiferenti suntem ca ... suntem romani ? Am invatat Istoria Romaniei degaba ? De ce atunci nu am studiat istoria Bangladeshului ?


M-a facut mama oltean /

[/QUOTE]
Hmm, Istoria Romaniei? Cat la suta din ea este adevarata? AS VREA SA CITESC ISTORIA ROMANIEIcea reala, adevarata.


PS: Sa-ti traiasca mama. Buna rasa a facut:rofl:

[QUOTE]Hmm, Istoria Romaniei? Cat la suta din ea este adevarata? AS VREA SA CITESC ISTORIA ROMANIEIcea reala, adevarata.

[QUOTE]care istorie? cea adevarata sau basmele SF dupa Dumitru Almas?

Cred ca aveti dreptate, m-am exprimat gresit. In loc de "invatat Istoria Romaniei"
ar fi trebuit sa spun "studiat Istoria cea adevarata a Romaniei". Suna mai bine ?

Pentru ca daca simtim ceva pentru tara asta cred ca vrem sa-i stim si istoria. Cea adevarata. Daca nu simt nimic pentru o alta tara pot sa iau de bun tot ce aflu de prin carti sau alte surse.

Ma bucura faptul ca vreti sa aflati adevarul. E semn bun. Nu sunteti indiferenti si asta imi place. Poate vom putea vorbi despre mindria de a fi roman dupa ce descoperim adevarul sau macar franturi din el. Si eu il caut. Poate nu asa de asiduu cum mi-as fi dorit, dar cu siguranta nu iau de bune "basmele". Stiti voi care.

[/QUOTE]PS: Sa-ti traiasca mama. Buna rasa a facut:rofl:

Crisse draga, nu crede tot ce citesti ! Cauta adevarul ! E o rusine sa fi oltean cum poate e rusinos sa fi roman ?
Pentru informarea ta : 1. nu sunt oltean, dar asta nu are nici o relevanta.
2. chestia asta a "produs-o" Florin Calinescu&gasca de la ProTV acum patru sau cinci ani, intr-o
vara la Costinesti.

Si chiar daca as fi oltean sa sti ca nu sunt suparat pe tine. mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2004, 08:43 AM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



welcome.gif la Han, eclectic, zar, dead-cat ! smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 14 Apr 2004, 09:29 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Mercic URSU.

Am sa-ti spun ceva ...interesant wink.gif Dupa ce ani de zile la scoala am invatat despre rascoale, Stefani Mari, ani si date importante, e IMENS DE GREU de citit altceva si crezut ca fiind adevarat. Intelegi ce vreau sa-ti spun? O anumita generatie a crescut cu istoria asta. Stim acum doar ca nu a fost adevarata, dar e destul de greu de citit alta si apoi sa credem ca ar fi adevarata.
Daca citesc un subiect despre iepurii albi de exemplu smile.gif , imi iau date din 3-4 surse diferite, compar si abia pe urma trag concluzia. Cu Istoria Romaniei insa nu pot face la fel sad.gif . Intelegi?

Mai Ursu.....daca ar fi sa caut adevarul despre cei care posteaza ceva aici, ar insemna sa stau toata ziua online. Nu ar fi rau rofl.gif

Ti-ai facut-o cu mana ta: oltean ramai....moah rofl.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Apr 2004, 11:53 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



partial poti, citesti Grigore Ureche de exemplu, dar IIRC nici el nu-i contemporan cu Stefan. si nici nu se gasesc prea multe materiale contemporane, parca prima scriere in lb. romana gasita e scrisoarea lu' Neagsu din Campulung. poate s-o gasi ceva utilizabil in surse turcesti, pe care nu stiu citi cercetatori romani chiar le-au folosit.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 14 Apr 2004, 10:44 PM
Mesaj #71


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



Draga Crisse, tare ma bate un gind ca, fiind aceeasi generatie, ne cunoastem de pe la defilari ! roflmao.gif

Dar revenind la subiect si vorbind mai serios, hai sa despicam firu' in patru si sa batem apa-n piua. Nu ne obliga nimeni sa luam drept adevar ceea ce aflam acum despre noi ca popor sau despre istoria noastra. Fiind maturi si cu mintea mai coapta (zicem noi ...) putem face un efort sa selectam informatiile primite in urma cu vreo douzeci de ani si pina in prezent.
Pentru mine dilema este alta; sa zicem ca ajungem la un impas si avem two pieces of information care, desi contradictorii, par adevarate. Logic ar trebui sa cautam o sursa de incredere. Unde ? Cine ? La scoala am vazut ce, cum si cit ne-au invatat (atentie ! nu tot ce am invatat a fost minciuna). Media ? Ma indoiesc. Carti ? Multe din ele sunt subiective (scrise cu "patos revolutionar" sau antiromanesti). Vreo idee ?

(cam aceeasi problema pe care o ai si tu cu iepurii ...) roflmao.gif

dead-cat, bine zici "partial". (despre cronicile lui Grigore Ureche si nu numai)
Domnul Ovidiu Bufnila spune undeva la Han ca meseria de consilier de imagine este una noua. Personal cred ca nu-i asa. Datoria cronicarului "de curte" era sa arate lumii (contemporane dar cred ca mai ales posteritatii) ce om ales era Voda, Principele sau Regele (vorbim de cronicari din toata Europa nu numai autohtoni). Cam asta fac consilierii de imagine de azi cu imaginea botita a alesilor nostri. Alti cronicari ("consilieri de imagine") care nu stim in slujba cui erau aveau misiunea sa falsifice adevarul istoric si sa discretiteze un popor (cam ce fac unii consilieri de imagine intr-un sistem economic concurential). (Vorbea dl. Ovidiu Bufnila despre manipulare ?)

Dar atentie, sunt cronici care nu au pozitii partizane (nu neaparat turcesti, draga dead-cat dar ma bucur ca suntem "in faza")si sunt scrise de cronicari impartiali (in limitele umanului), dar ele prezinta doar portiuni (perioade) scurte de istorie si care uneori nu au legatura cu interesele noastre (parca vorbeam despre Istoria Romanilor, nu-i asa ?) Daca am luat-o la vale si sunt offtopic.gif sa ma anuntati si am plecat "sa plimb ursu" !!! spoton.gif

PS: Crisse, daca vrei sa afli adevarul despre cine posteaza aici, poti sa intrebi. In functie de raspunsuri poti sa-ti faci o imagine cit-de-cit, fara sa stai toata ziua on-line. ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de ursu: 14 Apr 2004, 10:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Apr 2004, 11:50 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



de ce nu turcesti? s-ar putea afla multe amanunte.
cartea de istorie IIRC zice ca la Podul Inalt erau 120 000 de turci. eu cred ca numarul e umflat cu factorul 10. tare as vrea sa stiu turceste sa vad ce e prin arhivele lor. nu ma deranjeaza o cronica tendentioasa ca doar stiu sa citesc si sa filtrez dupa plauzibilitate. pe mine ma intereseaza ca cel ce scrie sa fii fost aproape de eveniment (ca locatie si timp) si sa mai vad alte lucrari de-ale lui sa vad cit e de credibil. faptul ca unu-i independent nu inseamna ca e correct, mai ales daca are surse neverificate.
QUOTE

dar ele prezinta doar portiuni (perioade) scurte de istorie si care uneori nu au legatura cu interesele noastre (parca vorbeam despre Istoria Romanilor

pe mine ma intereseaza cea universala, cea a romanilor e doar o parte din ea.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 15 Apr 2004, 03:30 AM
Mesaj #73


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



Am spus "nu neaparat turcesti". Si dupa cum spui ca te intereseaza istoria universala, cred totusi ca ai putea afla lucruri noi despre noi ca popor, studiind un alt subiect (istoria altui popor, la alegere) si consultind mai multe surse. Criteriile de alegere imi plac.
QUOTE
nu ma deranjeaza o cronica tendentioasa ca doar stiu sa citesc si sa filtrez dupa plauzibilitate. pe mine ma intereseaza ca cel ce scrie sa fii fost aproape de eveniment (ca locatie si timp) si sa mai vad alte lucrari de-ale lui sa vad cit e de credibil. faptul ca unu-i independent nu inseamna ca e correct, mai ales daca are surse neverificate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 15 Apr 2004, 07:42 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Draga Crisse, tare ma bate un gind ca, fiind aceeasi generatie, ne cunoastem de pe la defilari ! roflmao.gif

Eu am fost patrioata. Am plecat de la defilare cu steagul...si am pus gecile pe el wink.gif..Tu???


PS: Crisse, daca vrei sa afli adevarul despre cine posteaza aici, poti sa intrebi. In functie de raspunsuri poti sa-ti faci o imagine cit-de-cit, fara sa stai toata ziua on-line. ohyeah.gif


Vreau sa aflu adevarul despre forumisti? wink.gif Cine esti tu Ursule? Eroul meu din Ciresarii? wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 15 Apr 2004, 08:07 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Uitasem URSU sa precizez ca de la defilare plecam cu steagul...la cinematograf wink.gif De aia il impachetam in geci. Strasnici baieti am avut in clasa smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 15 Apr 2004, 08:34 AM
Mesaj #76


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



Amintirile tale din anii de liceu m-au facut si pe mine sa visez la vremurile alea ....

cry.gif cry.gif cry.gif

Te rog pls.gif nu te supara pe mine daca iti spun ca suntem putin offtopic.gif . Ok ?

sorry.gif

Cine-i ursu si ce face el cu steagurile pot sa-ti spun intr-un PM secret.gif , daca-mi permiti.

Inca o data te rog nu te supara, dar nu vreau sa-i plictisim pe forumisti.

PS. E clar ca de la defilari te stiu ! clapping.gif Nu le spunem la astia mici, ca ei n-au de unde sa stie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 15 Apr 2004, 02:19 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Mandria de roman e construita din amintirile copilariei, adolescentei etc. Nu suntem Off Topic deci;)

PS: Spune aici Ursu caci cu siguranta nu e nimic de care sa se rusineze copiii rolleyes.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 16 Apr 2004, 05:42 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
ok, chit ca suntem off-topic si riscam consecinte... trebuie sa ma explic, sa-ti explic, (si aici as putea fi rau: "sa-ntelegi" sau nu :"sa-mi explici").
despre ce este vorba?


Zar, imi place ca ai simtul umorului. Esti si sexy cumva? mwah1.gif


QUOTE
in primul rand nu am spus ca genetica nu este o stiinta, dar sustin ca si lingvistica si istoria sunt stiinte.



Nici eu nu am spus ca tu ai fi spus

QUOTE
termenul de popor (care este un termen apartinand mai curand istoriei) nu este potrivit geneticii, asa cum o vezi tu, mai apropriat ar fi grup de indivizi care traiesc in aceleasi conditii (climatice, culturale, etc in functie de ce vrei sa pui in evidenta).

Nici nu am afirmat asa ceva , adica ca poporul se defineste prin genetica. Am spus doar ca noi romanii si majoritatea poparelor au un fond genetic comun. . Si da , sunt de acord , cuvantul natiune si popor tin mai mult de filozofie.



QUOTE
eu cred ca tu faci studii, care sunt oarecum tangente cu cursuri despre genetica (sau stiinte de pe ramura) si...


Si eu cred ca tu esti inalt si brunet.Adica tot asa sper . E adevarat?



QUOTE
e ceva care mie nu mi se pare clar: in anul doi de facultate in psihologie diferentiala ne-a vb profu de un genetician si un psy celebrii care au scris despre diferentele genetice interasiale (publicatie care a fost de altfel criticata pe criterii stiintifice) care nu erau false, dar trunchiate si serveau de fapt niste organizatii nu tocmai bine-intentionate, iar eu regret ca nu-mi aduc aminte numele alora doi si mi-e lene sa caut in cursuri acum. te vei fi inspirat tu din astfel de lecturi
?

Nu sunt sigura despre ce vorbesti. Nu ma inspir din nimic . Scriu tot ce-mi trece prin cap. . Nu vezi ca uenori nici nu pun cuvintele in ordinea corecta in propozitie?Dar in legatura cu subiectul asta , adica Romania, sa stii ca sunt mai in priza decat de obicei.



QUOTE
este adevarat ca concentratia pigmentului care da culoarea pielii, este din ce in ce mai mare cu cat populatia locuieste zone mai apropiate de ecuator, DAR cand se cunoaste doar 1% DIN ROLUL GENOMULUI, chiar daca au fost identificate toate genele, nu se stie nimic despre rolul lor, care isi are rolul in transformarile fizice de care vb.



Caucazienii si negrii au exact aceeasi concentratie de melanocite , in mod paradoxal. Diferenta e ca melanocitele negrilor secteta pigment nonstop pe cand cele ale caucazienilor numai la soare. Si sa stii ca nu-s geneticiana. Si nici dermatoloaga.
Si sa stii ca se cunoaste destul despre gene. Ai auzit de Human Genome Project?




QUOTE
eu as zice, dupa lecturile mele, ca umanitatea are un fond genetic comun, de aproximativ 99, 99% , iar restul sunt variatii interpopulatii.


Nici macar gemenii heterozigoti nu au 99.9 % sorry.gif


QUOTE
daca vrei sa ma convingi de contrariu nu face copy/ paste, explica-mi cu cuvintele tale unde si ce ai citit sau cine si unde ti-a spus!


vreau sa te conving, big time dar acuma nu prea am timp. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 16 Apr 2004, 05:43 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 16 Apr 2004, 05:51 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nu stiu daca noi, ca popor ,mai sintem mindri. Cred ca ne-am pierdut mindria. Cerem de la altii. Nu constientizam faptul ca ar trebui sa ne ajutam singuri. Nu putini dintre noi resimt o rusine teribila cind, in strainatate fiind , Romania e prezentata drept tara de handicapati, hoti si prostituate.Pentru ca aceasta imagine o dam noi in principal la "export".
De faptul ca romanii au merite, nu-si mai aminteste nimeni.
Nu isi aminteste nimeni ca inventatorul stiloului era roman; nu-si aminteste nimeni ca cel care a descoperit insulina era roman si ca descoperirea i-a fost furata de canadieni,care au si fost laureati ai premiului Nobel pentru asta... si de multe altele...
Nu cred ca sintem mindri ca sintem romani atit timp cit ne batem joc de limba pe care o vorbim si pe care o siluim zi de zi...
Nu sintem mindri pentru ca incercam sa ii imitam pe altii, preferind postura de copie indoielnica in locul aceleia de original.
Cu parere de rau o spun, multi dintre noi nu sint mindri ca sint romani. Nu pentru ca ar spune acest lucru.
Ci pentru simplul motiv ca prin felul lor de a fi si prin actiunile lor o arata. Ostentativ.
sad.gif

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 16 Apr 2004, 05:56 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 16 Apr 2004, 08:01 PM
Mesaj #80


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



Emigrant revenit

Nu stiu bine cum e cu copyrightu' si nu am copy/paste articolul ci am atasat un link.
Pe viitor pot atasa articole de pe alte siteuri ? Cine ma poate lamuri ?


@Crisse N-am plecat cu steagu' la cinematograf insa chiuleam de la defilari, alte "manifestari patriotice" sau PTAP (mai tii minte ?) si ne ascundeam in Cetate sau la Sipote. A fost fain ... cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 16 Apr 2004, 09:16 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Chiulit se zice? hh.gif Eu plecam de la defilari cu steagul...si mergeam tot la film. Intai imi faceam totusi datoria fata de tara, nu ca tine wink.gif . Am purtat si ciorapei albi. Ehei, ce mai umblau mamele noastre prin magazine ca deh toti trebuia sa avem ciorapei scurti albi in aceeasi perioada. Mai tii/tineti minte?

Poate sa spuna oricine orice, eu am o parere buna de vremurile alea. Parintii nostri au avut unele "restrictii" in acea perioada, insa noi copii am avut o copilarie frumoasa. Joaca era pe primul loc.
Se mai sta acum in aer liber atat de mult ca pe vremurile alea? Aveam doua ore de program la TV smile.gif si computere, play station si altele de genul asta nu erau. A fi vrut noi si cred ca tare ne-am mai fi minunat, insa jucam cu aceeasi placere SUS-JOS si NU TE SUPARA FRATE smile.gif

Ne-a lipsit informatia si poate asta este motivul ptr care noi generatia de ieri suntem innebuniti dupa informatie, studiu. Am crescut cu mai putine chimicale. Petrecerile in grup erau super de super. Mai sunt si acum? Poate in unele grupuri, dar destul de rar.
Azi avem ocazia sa traim diferit si putem face comparatie cu ce a fost. Sunt mandra de copilaria mea si imi pare bine ca mi-am facut-o in Rom unde mi-am julit genunchii catarandu-ma prin copaci. Acum mi-i protejez stand confortabil in fata computerului.

Noi romanii avem multe. Avem si mandrie si e bine smile.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Apr 2004, 04:47 AM
Mesaj #82


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE
Cred ca ne-am pierdut mindria


Nu sunt sigura ca am avut-o vreodata. Procentajul de populatie care are o doza de nationalism este atat de infim incat nu face nici o diferenta.
Daca ne uitam la istoria Romaniei (ca adevarata sau falsa, nu conteaza in contextul asta) ne-am lasat cotropiti, ocupati, comandati de oricine a avut bucurii la pamantul nostru. Cateva zvacneli de orgoliu au fost exceptia care confirma regula.

In schimb suntem tare mandri cand apare cineva care ne vrea binele (cu motive ascunse sau nu) si incearca sa ne invete una-alta, sa ne deschida ochii cum ca ar mai exista si alte posibilitati decat cele cunoscute noua... Ca deh! noi am inventat vorba aia cu fudulul!

Am mai spus asta, dar o repet: nu am intalnit inca nici o natie care sa isi vorbeasca tara si oamenii ei de rau in asa procentaj ca romanii. Toti in jurul meu (si nu stiu ce natie lipseste din orasul asta) isi poarta steagurile tarii-muma pe unde pot. Romanii doar la consulat. Noi ne afisam dispretul insa, si tare as vrea sa inteleg de ce. M-am nascut romanca, si dispretuindu-mi semenii si neamul inseamna ca ma dispretuiesc pe mine - ori asta e inacceptabil. Vreau-nu vreau, am o viata de trait cu mine insami. rolleyes.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Apr 2004, 06:58 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Toti in jurul meu (si nu stiu ce natie lipseste din orasul asta) isi poarta steagurile tarii-muma pe unde pot. Romanii doar la consulat.


Eu am lipit un abtibild ( sau actibild sau cum ii zice) cu Ro pe masina, in caz ca nu conduc bine sa stie de ce. jamie.gif
Si sunt multi romani in Canada care au pe masina Ro sau chiar am vazut numar de ontario TIMIS si cu stema Ro.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 17 Apr 2004, 07:46 AM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Mistinguett @ 17 Apr 2004, 05:49 AM)
Nu sunt sigura ca am avut-o vreodata. Procentajul de populatie care are o doza de nationalism este atat de infim incat nu face nici o diferenta.
Daca ne uitam la istoria Romaniei (ca adevarata sau falsa, nu conteaza in contextul asta) ne-am lasat cotropiti, ocupati, comandati de oricine a avut bucurii la pamantul nostru. Cateva zvacneli de orgoliu au fost exceptia care confirma regula.



Asta probabil din cauza ca sintem un popor pasnic, credincios si care ne multumim cu putin.
Eu zic totusi ca nu e rau, in prima faza, ca daca ne mindrim cu altii care vin la noi ca sa faca ordine atunci nu avem deloc peronalitatea de care credeam eu ca dam dovada in primele rinduri.Nu avem tarie de caracter.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Apr 2004, 10:19 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Misti are dreptate. O spunem noi, o spun si altii ca romanul este c...a. Asta s-ar mai traduce ca..avem doua fetze, ca suntem cu doua fetze in functie de beneficii, ca suntem in doua parti. Exemple sunt atat de multe incat nu are sens sa le dam aici.

Am auzit si eu de romanii din Canada ca ar fi mai uniti, ca ar fi altfel. Cunosc pe cativa de acolo care mi-au spus ca sunt altfel, ca au un grup al lor, dar grupul este format din ingineri (majoritatea) care s-au cunoscut inca din Romania. Cam toti au acelasi fel de gandire si se intalnesc uneori de cateva ori pe luna la un gratar, se mai ajuta din cand in cand. Frumos. In rest mai sunt astfel de grupuri? Nu prea. Hai sa nu ne laudam cu ce nu avem.

Oare sistemul comunist ne-a facut sa vedem in cel de langa noi un dusman?? Cum oare am putea sa ne schimbam de acum?

Noi cei care locuim in afara si gandim putin mai diferit, aducem ceva nou in tara? Ar trebui ptr ca din exterior lucrurile se vad destul de clar.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 17 Apr 2004, 10:24 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Eu, dragii mei, nu mai stiu ce sa mai mai cred.
Pe de o parte vad oameni-cirpa care uita de unde au plecat sau nu ii intereseaza decit locul unde vor sa ajunga... pe de alta mi-aduc aminte de un nepotel de-al meu care se prezenta plin de mindrie, umflindu-si pieptul:
"Am tlei ani si sint balbat roman."
Misti , si tu ai dreptate, si Bubu are dreptate... toti avem dreptate pentru va adevarul e intotdeauna pe la mijloc .

Bubule, spuneai ca sintem un
QUOTE
popor pasnic care se multumeste cu putin.

Eu cred ca asta e o mare problema. Ne-am invatat cu prea putin...
Stiti ce mi-a spus o data un strain si parca mi-a infipt un cutit in inima?
Voi, romanii nu aveti coloana vertebrala.
Mai bine imi dadea c-un par in cap!

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 17 Apr 2004, 03:42 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Apr 2004, 02:47 PM
Mesaj #87


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu stiu daca suntem
QUOTE
un popor pasnic, credincios si care ne multumim cu putin

Daca lui Nea Cutarica de la sat ii vine hotul si-i fura o scandura din gard, stie sa scoata ghioaga si sa-si apere ograda. Daca acelasi lucru se intampla la nivel national, Nea Cutarica tot ograda lui si-o apara si nu prea-i pasa de ce se intampla decat daca-i deranjeaza lui tabieturile.

QUOTE
Noi cei care locuim in afara si gandim putin mai diferit, aducem ceva nou in tara? Ar trebui ptr ca din exterior lucrurile se vad destul de clar.

Personal, am cateva povesti despre cat de tare te asculta romanul cand ii spui ce ai invatat pe afara. Dar asta cred ca e alt subiect.

QUOTE
Voi, romanii nu aveti coloana vertebrala.

Citeste la mine in jurnal citatul despre vietnamezi care pe mine m-a impresionat fantastic. Imi imaginam oamenii nostrii si stiu ca ar putea sa aiba stropul asta de mandrie. Dar nu vor. E mai usor sa te vaicaresti si sa astepti sa te scoata altul din rahat. Si chiar dupa ce te scoate, te vaicaresti in continuare - nu mai esti "victima", dar ai fost, si esti traumatizat. Ca in Caragiale, cu "vai, ce sete mi-a fost".
QUOTE
Oare sistemul comunist ne-a facut sa vedem in cel de langa noi un dusman?? Cum oare am putea sa ne schimbam de acum?

Nu cred ca e de vina comunismul. Pe ala il putem invinovati de anumite lucruri, dar nu de nepasare si delasare si de lipsa de mandrie, care le avem in noi de veacuri. Cum sa ne schimbam? La fel ca in orice caz de depresie: terapie cognitiva. laugh.gif "Sunt cine sunt, si pot, si nu am sa stau cu mana intinsa sa vina altul sa-mi mature ograda si cand vecinul o sa vada ca pot, poate in loc sa ma bage la fund, incearca si el ce fac eu".

Si parca aud un cor de "da, mai, dar vezi, nu-i asa... la noi nu tine asta pentru ca...."


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Apr 2004, 03:06 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Misti, palaria jos ca bine le mai spui.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Apr 2004, 03:18 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Diana-Maria @ 17 Apr 2004, 12:26 PM)
Eu, dragii ei, nu mai stiu ce sa mai mai cred.
Pe de o parte vad oameni-cirpa care uita de unde au plecat sau nu ii intereseaza decit locul unde vor sa ajunga...

Am fost odata la un spectacol in aer liber. La un moment dat am auzit pe cineva vorbind romaneste. Nu-mi venea sa cred. Nu mai intalnisem un roman de multisor. M-am dus si l-am intrebat daca este roman. Stii ce mi-a raspuns?

-Da ce-ai vrea sa fiu?

Eram in afara tarii, undeva unde nu prea sunt romani si el mi-a dat un astfel de raspuns. Imagineaza-ti tu acum cam cum te-ai fi simtit.

Apoi cunoastem destui romani in afara cu care nu ne mandrim deloc. Gandeste-te ca cineva din Rom strange bani si cu bucurie pleaca intr-o excursie la Viena (de exemplu). Daca a deschis gura si a spus ca e roman, i se intoarce spatele. Si sunt N locuri unde au trecut unii romani inainte si cei care vin dupa ei au de suferit ptr ca dureaza foarte mult pana cand cineva isi schimba impresia formata deja.

Cum reactionam noi oare cand intram in contact cu tiganii?? Ei bine calatoream spre Constanta cu trenul. Cand sa zicem multumesc ca in compartiment nu mai intra nimeni in afara familiei noastre, hop 2 tigani. Ea si el. Tot drumul (vreo 15 ore), mi-a fost teama ca daca adorm ne fura. Culmea culmilor este ca nu am intalnit niciodata niste oameni atat de placuti. Erau curati, inteligenti si fini. Tigani ca ei tot sa intalnesti. Insa frica a fost pana in ultima clipa totusi.

Asa si cu noi romanii...din nefericire.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Apr 2004, 05:53 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Am auzit si eu de romanii din Canada ca ar fi mai uniti, ca ar fi altfel. Cunosc pe cativa de acolo care mi-au spus ca sunt altfel, ca au un grup al lor, dar grupul este format din ingineri (majoritatea) care s-au cunoscut inca din Romania. Cam toti au acelasi fel de gandire si se intalnesc uneori de cateva ori pe luna la un gratar, se mai ajuta din cand in cand. Frumos. In rest mai sunt astfel de grupuri? Nu prea. Hai sa nu ne laudam cu ce nu avem.


Nu am inteles exact ce-ai vrut sa spui.
Dar sa stii ca situatia aici e alta in sensul ca romanii in general sunt mult mai uniti decat in alte parti indiferent de profesie. Suntem foarte multi, si romanii muncesc din greu ca sa faca cat mai multe lucruri cu caracter romanesc. Avem foarte multe biserici romanesti( numai in Toronto sunt 6 parca), magazine romanesti si petreceri si baluri si festivitati romanesti. Recent s-a infiintat si o scoala romanesca . Avem si o ora de program tv romanesc , care e cam slabut avand in vedere ca-i inca pe la inceput. Exista si radio romanesc.
In Canada nu ti-e rusine sa spui ca esti roman, ba dimpotriva. Aici romanii sunt vazuti bine fiindca sunt harnici si isi vad de treaba lor. Cand mergi sa cumperi o casa sau o masina agentii incearca sa te descoase de pe unde esti. Si romanii sunt tratati bine fiindca toti isi cumpara case si masini relativ scumpe .
Am un coleg care e din Kitchiner , un oras de langa Toronto unde e comunitatea cea mai veche romanesca .( Am fost acolo o data la biserica si au o biserica superba). Si colegul meu imi zicea ca romanii sunt vazuti ca si oameni f harnici si plini de viata, cu hef de distractie si maniaci cu fotbalul biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Apr 2004, 07:57 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Concluzia....in Canada Romanii nu au capre hh.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 17 Apr 2004, 08:09 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Sorin, salut... ai uitat sa te semnezi. rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Apr 2004, 08:09 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (SORIN @ 17 Apr 2004, 09:59 PM)
Concluzia....in Canada Romanii nu au capre hh.gif

N-au , ca altfel le-ar minca iarba aia frumoasa de la "Campul Romanesc" din Hamilton,Ont. biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 17 Apr 2004, 08:32 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Concluzia doi e, ca daca in Canada ar fi capre ele ar fi tare mandre .....iar noi un pic offtopic rofl.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Apr 2004, 10:09 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Concluzia No 3, forumistii nu inteleg de ce in Canada romanii nu cresc capre . Avem cateva , de rasad, dar nu-s la fel de populare ca in alte parti. smile.gif
Mai jos e site-ul Aliantei Romanilor Canadieni. Sunt si poze de la diverse baluri si intruniri :http://www.arcweb.ca/

Acest topic a fost editat de toxic: 17 Apr 2004, 10:11 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:41 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman