HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Neplaceri La Vama Romaneasca., Pol Pot
polpot
mesaj 4 Mar 2004, 06:03 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 47
Inscris: 27 November 03
Forumist Nr.: 1.311



Salutari tuturor

Priviti ce am gasit pe Internet.

Este o initiativa care pe mine ma lasa un pic perplex, dar oricum ar fi eu am scris ceea ce mi s-a intimplat la vama romaneasca.
Daca aveti ceva de spus va recomand sa scrieti si voi.


E-mail contra coruptie
Reclamati frontiera!
Politia de frontiera aradeana vrea sa elimine orice fel de obiceiuri nepotrivite la vama. Turistii ce calatoresc in strainatate si care au fost partasi la o infractiune de dare sau luare de mita sunt rugati sa scrie la adresa de e-mail reclamati_frontiera@yahoo.com si sa ajute institutia la starpirea fenomenului de coruptie. Oficialii Inspectoratului General al Politiei de Frontiera admit ca s-ar putea sa existe inca asemenea practici dezavuate de societate, dar se arata pregatiti sa lupte pentru combaterea lor. Adresa de e-mail poate fi folosita si pentru alte reclamatii, vizand comportamentul anumitor functionari ori pentru sesizarea unor aspecte mai putin placute, care nu onoreaza politia de frontiera. Conducerea Inspectoratului promite ca identitatea expeditorului de e-mail nu va fi deconspirata, toate sesizarile urmand sa fie cercetate cu foarte mare atentie. Prin modalitatea aceasta de comunicare, responsabilii politiei de frontiera spera sa reduca abuzurile de la frontiera. Aceiasi oficiali considera ca multi calatori care obisnuiesc sa dea "spaga" cad victime fenomenului coruptiei, ca urmare a unor "actiuni intentionate de dezinformare din partea politistilor de frontiera, care in acest mod incearca sa obtina diferite foloase necuvenite". Mai marii institutiei preocupate de ordinea la frontiera ofera garantii ca persoanele ce sesizeaza fapte ilegale nu vor avea neplaceri la urmatoarea iesire din tara.

Cosmin LUNGU


Cu stima, Pol Pot


--------------------
CARPE DIEM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 18 Jun 2004, 02:50 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



De incompetentii de la aeroport nu se zice nimic?


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 18 Jun 2004, 03:20 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Dupa ce ca si-au cumparat posturile cu mii bune de dolari, acu' nici mita nu mai au voie sa ia.. wink.gif
Asta e echitabil, domnilor si mai ales compatibil cu satul de drept ohmy.gif
SA VA FIE RUSINE biggrin.gif Sa luati banii de la hotii din vama si sa-i dati la hotii din ministere si administratia centrala, asta e chiar prea de tot... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jun 2004, 03:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Minerval
mesaj 24 Jul 2004, 04:11 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ziua buna!
Domnilor acuzatiile de luare si dare de mita sunt destul de grave, nemaipunand la socoteala faptul ca in lipsa unui mijloc probatoriu adecvat persoana ce aduce acuza poate fi gasita vinovata de calomnie, etc. Drept dovezi nu trebuie aduse procese verbale scrise dupa o copie si nici extrase din ziar. Iar actul unui individ nu trebuie sa puna in pericol credibilitatea grupului.
Asadar, un caz singular nu primeaza si nu trebuie sa se rasfranga asupra "corpului", ca intreg.

Domnule PolPot, nimerit nume v-ati ales si dvs. pentru o persoana care se plange de coruptie... Insa, chiar si in acest scenariu, trebuie sa luam in calcul cati factori sunt pusi in ecuatie si ce oameni ori grupuri de oameni sunt direct ori indirect raspunzatori de aceste incidente ori acte de coruptie.
Coruptia in sine nu va putea fi, ipotetic, starpita niciodata, ca sa utilizez un termen de-al dvs. Probabil din exces de patos fata de ideea existentei coruptiei in organisme precum cel vamal vi s-a dat peste cap simtul realitatii. Ar fi un act de mare noblete ca oamenii sa se opreasca din a-si murdari constiinta cu acte de coruptie insa pana ce aceasta zi va sosi trebuie sa ne ducem veacul in "casa" din prezent. Iar de gospodaria si halul in care a ajuns suntem fiecare dintre noi vinovati, intr-o masura mai mica sau mai mare.

Toate cele bune.
F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Jul 2004, 05:08 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Asadar, un caz singular nu primeaza si nu trebuie sa se rasfranga asupra "corpului", ca intreg.

Caz singular? rofl.gif
Vamesi corecti? rofl.gif
Vamesi cu bun simt? rofl.gif
Si ca sa nu zici ca nu am argumente uite un exemplu de nesimtire: acum ceva timp, a venit la noi la firma un coleg de la firma din Germania care din politete ne-a adus cate o punga de ciocolata la fiecare. La aeroport, se uita vamesul la bagajele lui, vede ciocolata si se serveste cu tupeu cu o punga. A zis totusi multumesc...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 24 Jul 2004, 07:39 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Va salut.
Intr-adevar domnule zorro, iar eu l-am pozat, vara trecuta, pe Bigfoot. E cam sifonata poza dar cred ca am sa conving ceva oameni. Dvs. ce credeti?! wink.gif
Revenind la seriozitate, nu cred ca e sanatos sa aruncam vina asupra Vamei ca organism, pentru ca ar fi nedrept. Nu stiu cat cunoasteti dvs. din drept ori oameni care lucreaza ori care au avut de-a face cu lucrul in echipa la frontiera. Chestiunea aceasta dubioasa "si eu cunosc pe unul", mi se pare deja fumata. De ce nu cunoasteti pe altul, mereu este tot "unul". Coruptie exista in majoritatea organismelor de stat, insa sa discreditezi in corpore mi se pare absurd.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Jul 2004, 08:12 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Domnule Minerval,

Dvs. cam vorbiti in necunostinta de cauza. Dau doar un mic exemplu: Cu autocarul firmei cu care plec in fiecare an in RO platim (pasagerii) la vama romaneasca de fiecare data 10 Euro/persoana = X 50/ autocar pt. "ca sa se treaca mai repede prin vama". Firma asta pleaca zilnic inspre RO cu 3-4 autocare(!). Dupa cum stim, nu este singura firma de transport cu pasageri din strainatate... Daca nu se plateste, se trage frumos autocarul deoparte, se deschid toate geamantanele si straitele (si la 40° la umbra, nu conteaza, cu atat mai bine ranting.gif ), si stai la vama pana la 18 ore, numai de-al devil.gif
Asa ca faceti Dvs. socoteala cat mita se ia pe zi. PE ZI!! Si aici vorbiti Dvs. despre "un caz singular"??
Sa fim seriosi, asta nu-i caz singular, e o boala cronica!!

P.S. Comentariile Dvs. a la "Bigfoot" nu ma intereseaza, nici nu le voi citi.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 24 Jul 2004, 10:43 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Ceea ce sugerati dvs. este, se pare, un act tolerabil, de vreme ce nu s-au adus plangeri pentru pedepsirea vinovatilor. Faptul ca dvs. doriti sa treceti mai repede implica automat din partea acestor oameni un cost suplimentar, ilegal, insa suplimentar. Asadar, nu inteleg ce vi se pare anormal in toata aceasta poveste, atat timp cat, repet, nu s-au anuntat autoritatile competente?!

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Jul 2004, 11:41 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Dar ce, "competentii" nu iau nimic din asta, ca doar vilele de milioane (de Euro, evident...) de prin zonele V Prahovei unde metrul patrat costa cam cat in centrul Parisului nu s-au facut din diurna... rolleyes.gif
PS: eu am intrat de peste 20 de ori cu masina FULL si nu m-a costat niciodata mai mult decat UNA sticla de vin de Bordeaux, din alea la 10 franci (1,50 EURO)

Acest topic a fost editat de sorin666: 24 Jul 2004, 11:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 25 Jul 2004, 02:13 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



ba io chiar nu le-am dat nimic cind ma plimbam. A fost doar o exceptie, cind am trecut masina si o remorca plina de chestii pt a amenaja un bar (si aveam si ceva interzisuri biggrin.gif) cind am dat o sticla de wisky ca sa fie domnul "amabil" smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 26 Jul 2004, 08:54 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Pe unde intrati voi ca pe mine sub 50 nu ma lasa rapanul ala biggrin.gif .


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 26 Jul 2004, 09:05 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Minerval
Ok, sa zicem ca ma pun eu "Gigi durul" sa-l dau in gat pe tipul de la vama care m-a pus sa-i dau spaga pentru nu stiu ce aberatii. Am eu bani destui ca sa-i rezist proceselor care vor urma? Am eu puterea sa ma pun cu el, care ii are unsi pe toti superiorii lui, si in plus probabil ca sta bine si cu politia? Nu, nu am nici banii si nici puterea aceasta, asa ca mai bine stau pe curul meu.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 26 Jul 2004, 12:44 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



Zorro, in mod normal daca faci o reclamatie contra unui functionar nu ii faci proces tu. Unitatea de care apartine ia aminte de ce-ai scris tu in reclamatie, verifica ca e adevarat si apoi ia masuri de destituire/schimbare loc de munca etc.
Eu am intrat in vama prin Nadlac de cele mai multe ori. Apoi prin vama aia noua care s-a construit acum vreo 8-10 ani.
In orice caz, din '98 nu am mai intrat in tara decit pe la Otopeni si nici acolo nu mi-au cerut niciodata nimic. Ma intreaba daca am ceva de declarat, spun "NU" raspicat si gata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 26 Jul 2004, 01:57 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Personal nu am avut probleme cu vamesii, doar am asistat la ele...
QUOTE
Zorro, in mod normal daca faci o reclamatie contra unui functionar nu ii faci proces tu.

Teoretic este asa cum zici tu, dar daca lu' nenea vamesu' ii trece prin cap sa ma dea in judecata cum ca as fi vrut sa-i stric imaginea sau io mai stiu ce alt motiv? Nici nu vreau sa ma gandesc sa intru in conflict cu astfel de oameni...

QUOTE
Unitatea de care apartine ia aminte de ce-ai scris tu in reclamatie, verifica ca e adevarat si apoi ia masuri de destituire/schimbare loc de munca etc

Am asistat o data la o spaga primita de catre vames. Era foarte putin, echivalentul a 10 EU, iar vamesul nu prea vroia sa primeasca banii pretinzand ca-s putini si ca pentru 10EU a fost arestat saptamana trecuta. Deci tipul a fost prins in flagrant, arestat si dupa o saptamana era deja inapoi la servici! yikes.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 26 Jul 2004, 03:38 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



sad.gif bleah! M-ai scirbit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 26 Jul 2004, 08:51 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



QUOTE (rossi @ 18 Jun 2004, 05:03 PM)
De incompetentii de la aeroport nu se zice nimic?

Astia de la aeroport s-au potolit, laugh.gif mie nici pasaportul nu mi l-au cerut, m-au salutat si m-au lasat sa trec, fara sa ma intrebe ce si cum.... rolleyes.gif Chiar m-am mirat...


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 28 Jul 2004, 06:24 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (Zorro @ 26 Jul 2004, 09:18 AM)
@Minerval

Draga zorro, intotodeauna este mai bine sa intrebi daca nu cunosti oamenii ori resursele necesare. As fi mai mult decat bucuros sa te reprezint alaturi de alti colegi in eventualitatea in care ai avea un litigiu cu politia de frontiera ori cu inspectorii vamali. In afara de aceasta chestiune, personal cunosc inspectori care mi-ar putea returna favoruruile din trecut. Sa zicem ca e ca intr-o mare Familie, care, aflata la nevoie, se obliga a-si onora promisiunea facuta cu mult timp in urma. Nu stiu daca esti familiarizat cu asemenea actiuni, insa nici nu trebuie, de altfel. Ajutorul il poti cere, bineanteles, atat timp cat faci cinste cu o bere rece si, preferabil, blonda. smile.gif
Toate cele bune.

F.'.


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 28 Jul 2004, 06:42 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@Minerval
Multumesc pentru oferta. Sper sa nu fie cazul wink.gif
Si mai sper ca incet incet lucrurile se vor indrepta si la noi. In politie cel putin, este clar ca se merge intr-o directie buna...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LiBel
mesaj 5 Aug 2004, 05:26 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 20 March 04
Din: Olanda
Forumist Nr.: 2.663



Fapt divers...
Eu m-am intors nu de mult din Romania. La aeroport toti functionarii si vamesii, incepand de la check in bagaje si terminand cu tanti de la imbarcare mi-au cerut dovada ca sunt rezidenta in strainezia. Si se uita nenea de la pasapoarte luuuuuuung la cardul meu de rezident pe care scrie mare si frumos NEDERLAND si ma intreaba: " Da, 'mneavoastra sunteti rezidenta pe undeva?" . Eu fac ochii mari si ii zic "Da, in Olanda, asa cum scrie si pe cardul ala de il tineti in mana". Se mai uita el lung si zice: "Da, asta ii expirat la 26 iunie" . Zic eu : " Ba nu, e emis la 26 iuni, ia uitati-va ca acolo scrie "de la" ..."pana la 26 iunie la anu' ". La care el zice : " Ar trebui sa dea lege sa traduca astea in romaneste", si imi da tare suparat actele....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Aug 2004, 06:14 PM
Mesaj #20


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



O fi chiulit la limbi straine, "saracul" ranting.gif E trist rau de tot daca ajungi pe mana unor semianalfabeti... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Aug 2004, 09:15 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



eu as da o lege ca toti vamesii romani sa fie obligati sa invete islandeza si sa scrie cite o poezie pe luna. devil.gif

am 2 pasapoarte, dar il flutur pe ala de EU si pina acu am avut pace. exceptind un garcea care m-a oprit noaptea la TM pe strada si se mira ca n-am buletin.

desi nu e foarte recenta faza, in sept. 1989 am fost cu scoala la fratii nostrii sovietici.
la intoarcere, tocmai pe mine care chiar ca n-aveam mai nimic s-a gasit homo sovieticus sa ma controleze.
ma baga astia intr-o cabina, sa ma scotoceasca.
zic "ce draq' cautati, poate terminam mai repede"
zice "aur si ruble"
eu: "aur n-am dar am ruble"
el: "da-le 'ncoa"

ii dau o bancnota jerpelita de 3 ruble.

el: "si restu?"
eu "asta-i restu"

mi-a cotrobait prin buzunare si tot ce-a gasit a fost un kilometraj de bicicleta ce-l luasem la Odessa

drujba!
blink.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 10 Mar 2006, 11:59 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Intre timp situatia a ramas constanta."Taxa vamala" este tot de 10€ de persoana daca esti"curat" si nu ai nici o problema.Ma rog, dupa 14 ore de autostrada ii dai numai sa treci repde de vama. Daca incerci sa te fofilezi si sa nu dai "birul" iti canta una noua baietii : " Dar rezidenta de ce nu este schimbata pe pasaport?". Oricum nu te poti pune cu ei, am vazut un cuplu de tineri cu masina demontata in vama.....asa ca mai bine platesc!!!
IUBESC ROMANIA. Pacat ca-i locuita.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 11 Mar 2006, 12:06 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



fratilor, pe la ce vami treceti mai fratlor? Nu lasati sa vamiuasca in halul asta. Eu tot cu masina plina ma duc si in afara de 1 Mos Craciun de ciocolata nu mi-a luat nimeni nimic. Si ar fi avut de unde sa ia si sa gaseasca.


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2006, 08:53 AM
Mesaj #24


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



observ ca cei de la aeroportul timisoara devin din ce in ce mai isterici si penibili
cu ceva timp in urma o vamesita insistat sa vada chilotii unei colege, si a cotrobait in geanta la greu
zilele trecute, un domn vames dupa ce si-a trecut niste pile peste rind la politia de froniera, a alergat fuguta la post si a inceut sa latre la pasageri, si sa faca pe desteptul... probabil pilele erau ceva sefi, si omul trebuia sa arate cit e de tare'n clont
dobitoci. ar trebui sa fie acolo ca sa ne serveasca si sa ne protejeze, nu sa ne irite


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 16 Apr 2006, 12:06 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Sa ii vad acum la plecare, caci atunci cand am intrat in tara m-au scutit de dijma.Compenseaza ei in vre-un mod. Sau poate aveau sefii in control?


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 16 Apr 2006, 12:40 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE (mutulica @ 11 Mar 2006, 09:53 AM)
observ ca cei de la aeroportul timisoara devin din ce in ce mai isterici si penibili
cu ceva timp in urma o vamesita insistat sa vada chilotii unei colege, si a cotrobait in geanta la greu
zilele trecute, un domn vames dupa ce si-a trecut niste pile peste rind la politia de froniera, a alergat fuguta la post si a inceut sa latre la pasageri, si sa faca pe desteptul... probabil pilele erau ceva sefi, si omul trebuia sa arate cit e de tare'n clont
dobitoci. ar trebui sa fie acolo ca sa ne serveasca si sa ne protejeze, nu sa ne irite

Asta-mi aminteşte de revenirea-n ţară din Antalya... După zece zile de concediu bestial au urmat vămuirile din România! Trezirea la realitate! Oare cum reuşesc până şi turcii să ne întreacă la bun-simţ şi civilizaţie? Se zice că ei ar fi de vină că suntem cum suntem... unsure.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 12 Nov 2006, 04:16 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Am asistat si eu la primirea unei spagi de vamesii Bulgari, pentru a nu controla un bagaj.



--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman