HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Enigma Nucilor De Cocos, Problemă distractivă
URIASUL CEL BLIN...
mesaj 17 Feb 2004, 05:11 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 28 December 03
Forumist Nr.: 1.638



Prietenii mei, vă propun o problemă pe care nu am reuşit s-o rezolv. Poate unii dintre voi se pricep mai bine şi īmi vor spune şi mie răspunsul !!
Iat-o :
Pe o plantaţie de nuci de cocos sunt 5 culegători. Se strānge toată recolta īntr-un hambar şi patronul le propune
să-i plătească īn natură, astfel : a zecea parte din recoltă va fi a lor. Fiind deja noapte īmpărţirea se va face a doua zi.
Peste noapte primul culegător se trezeşte şi se duce la hambar unde īmparte nucile la cinci, īşi ia o parte şi o ascunde, numai că pentru ca grămada de nuci să se īmpartă exact la cinci a trebuit să arunce o nucă. La fel a procedat peste o oră şi al doilea culegător, acţionānd ca primul, şi la fel ca el, a trebuit să arunce o nucă pentru ca nucile să se īmpartă la cinci. Vă daţi deja seama că identic au procedat toţi cei cinci aşa īncāt dimineaţă patronul a venit şi a īmpărţit şi el ce rămăsese la cinci... atenţie ! trebuind ca şi el să arunce o nucă pentru ca fiecare să aibă un număr egal de nuci... Uf ! Cāte nuci au fost iniţial ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman