HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Pielea Fina Si Ingrijirea Ei :))
Ryan
mesaj 28 Jan 2004, 11:25 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



Va propun spre discutie, in special pentru fete, impartasirea metodelor prin care ne mentinem un trup fin si un ten de invidiat .... de care se bucura din plin cei pe care ii iubim tongue.gif sau de care ne bucuram numai noi dar speram ca o sa-i bucure si pe altii (baieti, ziceti si voi ceva biggrin.gif )

Daca folositi lotiuni, masti, masaje de intretinere, creme si orice altceva puteti sa dati la share sa mai afle poporul cum se tine obrazul subtire wink.gif
Ce parere aveti de masajul facial? Mastile din fructe le-ati incercat? Dau rezultate? Ce secrete mai aveti? tongue.gif Nu de alta, dar poate pana la maaaarea intalnire a forumistilor mai invatam metode noi care-or sa se vada pe propria piele smile.gif


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Mistinguett
mesaj 1 Feb 2004, 02:02 AM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ce trebuie:
Demachiat/curatat in fiecare seara. Chiar daca nu ai purtat fard, fata trebuie curatata de praf si poluanti.
Clatirea fetei dupa demachiat depinde de demachiantul folosit. Sunt produse care lasa pielea hidratata, in care caz nu este necesara clatirea.
Dimineata fatza se spala doar cu apa calduta (uleiurile produse de piele in timpul noptii sunt benefice) si se foloseste o lotiune de fatza (de preferat cu protectie solara de cel putin 15 chiar daca afara e innorat) si crema de ochi.

Tipurile de ten le stie toata lumea:
- ten uscat (in timpul zilei fatza nu devine uleioasa)
- ten normal (zona T - fruntea, nasul si barbia - este mai uleioasa decat restul fetei)
- ten gras (fatza este uleioasa la jumatate de ora dupa spalare - testul cu servetelul de hartie este cel mai bun)

Cateva "secrete" care nu sunt foarte cunoscute:

Diferenta dintre un ten uscat si un ten deshidratat este enorma si este bine de stiut.
Un ten uscat inseamna ca glandele sebacee nu sunt foarte active.
Un ten deshidratat inseamna ca pielea isi pierde molelcule de apa, si prin urmare primul strat de piele se cojeste in urma uscarii.
Deshidratarea se intampla din numeroase motive: temperaturi ambiente prea inalte sau prea scazute, aerul din incapere prea uscat, transpiratie, sau produse cosmetice care sunt prea agresive.
Un ten gras poate fi deshidratat.

In cazul unui ten deshidratat, folositi o masca exfolianta (o data pe saptamana, mai des irita pielea) sau un demachiant cu AHA (acesta poate fi folosit zilnic) - asta ajuta la indepartarea mai rapida a celulelor moarte. Folositi crema/lotiunea hidratanta de 2 ori pe zi, dimineata si seara. In cateva zile (4-5) pielea ar trebui sa isi revina la normal. Beti 2 l de apa pe zi chiar daca nu aveti tenul deshidratat (cafeaua, sucurile naturale si soda nu intra in calcul).

O greseala des intalnita la tenul uscat este folosirea unei creme emoliente - care nu va face decat sa "puturoseasca" glandele sebacee si mai mult. Explicatia consta in faptul ca, daca pielea este suficient de grasa la suprafata, glandele sebacee "primesc" mesajul ca nu este nevoie de "serviciile" lor, si isi incetinesc activitatea. Pentru tenul uscat o crema hidratanta este de dorit.

Tenul gras prefera lotiunile, cremelor si trebuie sa evite orice produse care contin lanolina sau ulei mineral - sunt 2 ingrediente care astupa porii si cauzeaza acnee sau puncte negre. Si ca veni vorba de puncte negre - ele nu sunt praf ci sunt uleiuri care au oxidat in contact cu aerul, blocate fiind intr-un por "deschis".
Contrar ideii ca un ten gras este de nedorit, uleiurile produse de glandele sebacee sunt benefice pielii. Ele protejeaza si emoliaza fatza (persoanele cu tenul gras fac riduri mult mai tarziu in viata - e singura noastra consolare).
Greselile des intalnite in cazul tenului gras:
- evitarea lotiunii de fata conform ideii (gresite) ca nu e nevoie de mai multa "grasime"
- spalarea/curatarea prea agresiva a fetei
In ambele cazuri, se transmite glandelor sebacee mesajul ca suprafata pielii nu este protejata, drept pentru care incep sa lucreze in ritm alert, producand mai mult ulei decat ar fi normal.

Tenul acneic: folositi produsele formulate pentru ten acneic, dar nu mai multe decat e necesar - nu vor face decat sa deshidrateze pielea, si atunci veti avea o fata plina de cosuri inconjurate de piele uscata - ceea ce este si mai rau. Recomand din toata inima un dermatolog de incredere in cazul acneei.

Tenul normal are mai multa libertate de alegere a produselor, in functie de cat este de gras in zona T.

Nu este niciodata prea devreme (ca varsta) ca sa incepi sa folosesti o crema de ochi. Ideal este ca protejarea zonei sensibile din jurul ochilor sa inceapa in adolescenta. Gresit sa gandesti ca nu ai nevoie - cand incep sa apara ridurile este prea tarziu.

Lasati cremele emoliente tenului matur - singurul care beneficiaza de excesul de emolienta.

Mit:
- pudra sau fondul de ten astupa porii (sau in limbaj comun, "strica tenul"). Adevarul este ca aceste produse sunt formulate sa stea la suprafata pielii si nu sa o penetreze (cum este cazul cremelor si lotiunilor). In ziua de azi, polutia si praful din aer fac mai rau unui ten nefardat decat unuia fardat - fardul formeaza o bariera pentru acesti factori, care sunt usor indepartati prin demachiere odata cu fardul.

- fardul imbatraneste pielea
Asta era valabil pe vremea bunicilor noastre, cand in farduri se foloseau cantitati infime de arsenic. Aceasta "intelepciune" ne-a fost transmisa din generatie in generatie si nu mai este valabila in ziua de azi. De fapt fardurile vremurilor noastre au de cele mai multe ori si rol de tratament - vedeti fondurile de ten cu coenzima Q10, sau vitamine.

N.B. Nu am copiat toate astea de nicaieri ci sunt franturi din vastele mele cunostinte. Va stau la dispozitie cu orice nelamuriri sau intrebari aveti, iar daca imi mai aduc aminte de cate ceva, mai scriu. Cursul de machiaj altadata.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Ryan   Pielea Fina Si Ingrijirea Ei :))   28 Jan 2004, 11:25 AM
Jazz   Din fericire m-a inzestrat Natura cu o piele groas...   28 Jan 2004, 03:54 PM
mogaldeatza   In primul rand prin consecventa.Demachiat in fieca...   30 Jan 2004, 09:01 AM
Crisse   Nivea de corp dupa fiecare dus dimineata Demachie...   30 Jan 2004, 10:38 AM
Afrodita   Hmm... Pana asta vara nu foloseam nimic pt piele,...   31 Jan 2004, 02:01 PM
LigiaB   QUOTE (afrodita @ Jan 31 2004, 02:01 PM)O sin...   31 Jan 2004, 08:09 PM
Likurici   De trei ani folosesc pentru corp white teatheraphy...   1 Feb 2004, 12:29 AM
Mistinguett   Ce trebuie: Demachiat/curatat in fiecare seara. Ch...   1 Feb 2004, 02:02 AM
Crisse   QUOTE (LigiaB @ Jan 31 2004, 08:09 PM) Medicina ...   1 Feb 2004, 11:58 AM
mogaldeatza   De catava vreme, mai bine zis de cand am schimbat ...   2 Feb 2004, 08:16 AM
Crisse   Hmm, am sa incerc si eu asta. Am mai incercat mier...   2 Feb 2004, 10:04 AM
LigiaB   QUOTE (Crisse @ Feb 1 2004, 11:58 AM)Ai vorbi...   7 Feb 2004, 08:08 AM
mogaldeatza   QUOTE (Crisse @ Feb 2 2004, 10:04 AM) Cam greu in ...   9 Feb 2004, 08:07 AM
Crisse   Si daca stai la vreo cativa mii de km de ...APICOL...   9 Feb 2004, 10:09 AM
mogaldeatza   Mda, atunci incerci sa folosesti ce ai prin preajm...   9 Feb 2004, 11:53 AM
di@   Un adolescent de 16 ani si un ten incarcat de acne...   12 Feb 2004, 03:13 PM
mogaldeatza   Ai observat cand anume e mai pronuntata acneea...   12 Feb 2004, 03:35 PM
Nana Floare   Mai, m-ati ametit de tot cu anatomia si fiziologia...   12 Feb 2004, 06:01 PM
LigiaB   Nicodim... You hit the nail in the head! Iti ...   12 Feb 2004, 06:39 PM
LigiaB   Ok Nicodim, incerc sa explic cit de clar pot ...   13 Feb 2004, 06:28 PM
Aramis   QUOTE (di@ @ Feb 12 2004, 03:13 PM) Cunoasteti cev...   13 Feb 2004, 06:42 PM
Nana Floare   Ligia, multzam mult de informatie... ...desi nu s...   13 Feb 2004, 07:46 PM
LigiaB   Nicodim, mersi frumos ptr floricele. Vezi ca t...   14 Feb 2004, 06:48 AM
Mihai   Trei pasi pentru ingrijirea pielii Acest tratamen...   16 Feb 2004, 12:46 AM
axel   QUOTE (LigiaB @ Feb 13 2004, 06:28 PM) Citeva...   16 Feb 2004, 02:34 AM
axel   QUOTE (LigiaB @ Feb 13 2004, 06:28 PM) Ptr o curat...   16 Feb 2004, 04:56 AM
Crisse   QUOTE (LigiaB @ Feb 13 2004, 06:28 PM) Crisse, d...   16 Feb 2004, 08:38 AM
Crisse   QUOTE (axel @ Feb 16 2004, 02:34 AM) PS: Ce in...   16 Feb 2004, 08:50 AM
allexa   Axel nu mai cauta nod in papura atata. QUOTE QU...   16 Feb 2004, 09:16 AM
TriRegnum   Eu pentru piele luam Antioxidante care au grija si...   16 Feb 2004, 11:00 AM
Zed   Sa nu uitam ca si tigarile si cafeaua "lasa u...   16 Feb 2004, 11:20 AM
Aramis   QUOTE (TriRegnum @ Feb 16 2004, 11:00 AM) Eu pentr...   16 Feb 2004, 11:22 AM
Crisse   Cum de nu mi-a trecut asa ceva prin minte?   18 Feb 2004, 11:33 PM
delmira   Buna! Eu abia am ajuns pe aici, dar vad ca dis...   1 Mar 2004, 12:23 PM
Mihai   Bine ai venit la Han, Delmira!   1 Mar 2004, 01:56 PM
Anca_M.   Un articol care mi s-a parut interesant: Intineri...   12 Aug 2008, 06:18 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 11:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman