HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Ion Cristoiu, si RealitateaTV
Mihai
mesaj 9 Jan 2004, 09:35 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ion Cristoiu revine ca realizator la Realitatea TV

Ion Cristoiu paraseste din nou biblioteca, pentru a reveni in studiourile postului Realitatea TV. De data aceasta, jurnalistul s-a lasat sedus de Dan Andronic, directorul postului, pentru realizarea si prezentarea unei emisiuni pe teme culturale, "Omul si cartea". Prima aparitie este programata sambata, de la ora 19.15, si-l va avea ca invitat pe Ion Diaconescu. Ion Cristoiu s-a intors miercuri seara din Spania, unde si-a petrecut vacanta de iarna, iar ieri-dimineata a fost... la biblioteca.

Sursa: Gardianul, Manuela Golea


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Marduk
mesaj 31 Dec 2016, 09:24 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cum la EVZ am interdictie totala la postari, trebuie sa ma multumesc in ai atrage atentia "maestrului" Cristoiu, ca isiruirea unor ganduri ce par scrise la betie sau sub influenta unor opiacee, aparute azi in EVZ m-au convins ca Ion Cristoiu nu este ceea ce pare, un jurnalist, istoric, analist fie si rupt in fund ci mai degraba este un "pisoias" nostalgic. Sigur ar avea circumstante daca am sti ca i se trage de la tutunul de pipa, sau vinul de la Gagesti, dar cuvintele amestecate cu jignirile pe care i le adreseaza presedintelui Johannis, mi se par iesite constient din glavan-ul acestui carcotas. M-am uitat sa vad daca politica EVZ permite sa fie folosite astfel de cuvinte!! am copiat partea ce se refera la folosirea unui "limbajul civilizat" si cred ca cerinta respectiva se aplica doar celor ce posteaza, nu si "jurnalistului" Ion Cristoiu. De ce este Cristoiu diferit de ceilalti? Pentru ca Ion Cristoiu este un facator de realitate, asemenea lui Gādea, Badea si multor altora de pe la tembeliziuni sau din ziare, care vor sa creeze realitate, vor ca ceea ce spun ei sa fie acceptat ca real, adevar inatacabil de nimeni si nimic. Oamenilor de acest fel le place sa se joace cu mintile "pulimii", sa-i prosteasca pe cei care asculta de vorbele lor, dupa care plini de satisfactie sa-si savureze "creatia", comentānd la un pahar cu amicii despre cum au prostit ei o tara intreaga, despre cum au indus si schimbat o perceptie ireala, facand-o reala. Ion Cristoiu este un jurnalist educat de scoala PCR, unul care a invatat sa distruga si sa recreeze realitate pentru cei care il platesc. Prin scrierile sale Cristoiu aseaza EVZ acolo unde-i este loculul, in rāndul tabloidelor de 2 lei, asteptate cu nerabdare la chioscuri de "pulime". Cristoiu vrea, dar nu poate, sa se ridice la nivelul unor comentatori, analisti de prestigiu, el ramane un jurnalist mediocru, "rupt in fund", care scrie o "realitate" pentru cei care se lasa usor carpiti la cap de aceste idei menite doar sa induca crize, tragedii etc. realitate dorita de cei care au interesul ca romanii sa fie preocupati, sa nu se gandeasca de unde li se trage aceasta "tragedie", ce se joaca de 27 de ani pe scena acestei tari.

Poate ca Ion Cristoiu gandeste romaneste, natural, ca Johannis nu e de-al nostru, asa cum n-a fost nici Julien, asa cum vor fi toti cei care vor schimbarea, cei care vor SCHIMBAREA reala, nu o schimbare de scenariu cu acelasi platou de filmare trist, in care romanii sunt tinuti in prosteala cu ajutorul tembeliziunilor si jurnalistilor de genul lui Ion Cristoiu. Nu stiu ce are de castigat prin acest gen de articole, indreptate impotriva lui Johannis, nu stiu nici ce are de pierdut Cristoiu in cazul in care cineva de la Cotroceni il actioneaza in justitie, pentru jignire, nu pentru dreptul la exprimare, asa cum il descrie si EVZ in politica sa editoriala. Un lucru e sigur, ca tot ce scriu si spun acesti analisti, lasa urme adanci in mentalul colectiv iar actiunile viitoare ale celor indoctrinati, pot avea consecinte nefaste pentru intreaga tara.

EVZ:

"Pentru a instaura un cadru civilizat de discuţii, de eliminare a "postacilor" de partid sau a celor plătiţi ca să blocheze un articol civilizat, am adoptat următoarele soluţii, īn privinţa comentariilor:

Orice critică este acceptată pe site-ul...cu condiţia păstrării unui limbaj civilizat, toate aceste măsuri fiind şi īn sprijinul celor interesaţi să-şi expună punctele de vedere fără a mai fi hărţuiţi.
Sperăm că veţi īnţelege adevărata valoare a demersului... şi vă veţi asuma responsabilitatea alături de noi."




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman