HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Ion Cristoiu, si RealitateaTV
Mihai
mesaj 9 Jan 2004, 09:35 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ion Cristoiu revine ca realizator la Realitatea TV

Ion Cristoiu paraseste din nou biblioteca, pentru a reveni in studiourile postului Realitatea TV. De data aceasta, jurnalistul s-a lasat sedus de Dan Andronic, directorul postului, pentru realizarea si prezentarea unei emisiuni pe teme culturale, "Omul si cartea". Prima aparitie este programata sambata, de la ora 19.15, si-l va avea ca invitat pe Ion Diaconescu. Ion Cristoiu s-a intors miercuri seara din Spania, unde si-a petrecut vacanta de iarna, iar ieri-dimineata a fost... la biblioteca.

Sursa: Gardianul, Manuela Golea


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Marduk
mesaj 30 Aug 2016, 10:38 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ion Cristoiu, la fel ca Traian Basescu, continua sa ma surprinda. Cateodata placut, de multe ori neplacut, dar pe ansamblu trebuie sa recunosc ca cei doi imi sunt simpatici. In tandem sunt imbatabili, se completeaza perfect, as zice ca Ion Cristoiu este "basistul" perfect, iar Traian Basescu este "jurnalistul" perfect. In acest "dezechilibru" creat de ambasadorul USA la Chisinau, cei doi s-au completat cat se poate de bine. In timp ce jurnalistul Cristoiu (de unde vine oare numele asta??!!) ne prezinta o viziune, in opinia mea, aproape perfecta, politicianul Traian Basescu continua sa sustina "marea unire" desi eu cred ca multi moldoveni nici nu vor sa auda de UNIRE. Asa cum subliniaza Ion Cristoiu in articolul cu pricina, nu cred ca "maharii", boierii din Moldova ar vrea sa fie "prefecti" in Romania unita, iar in acest caz merita sa amintim ce ne spune istoria despre unirea mica, cand o parte a boierilor moldoveni nici nu vroiau sa auda de unire. Mergand mai departe pe firul istoriei, ma vad obligat sa amintesc ca boierimea, burghezia romana, nici n-au vrut sa auda de o dinastie pamanteana in cazul unirii. Au folosit aceiasi "diplomatie" bizantina pentru a nu supara nici una din puterile suzerane, dar in acelasi timp asigurandu-se ca au ceva in mana, un principe occidental, in aceasta negociere. Ce-ar trebui sa faca Romania in acest caz? Eu cred ca, cei care sar cu acuzatiile asupra ambasadorului J.P. trebuie inainte de toate sa faca o incursiune prin istorie, sa vaza cum au reusit ROMANII sa supravietuieasca, sa invinga in momentele critice ale istoriei. Cred ca istoria romanilor, cea reala nu romantata, politizata, ar trebui sa fie obligatorie din clasele primare. Pentru mine este EXTRAORDINAR cum a reusit acest popor sa supravietuiasca, sa stapaneasca acest areal geografic, mii de ani.

Acest topic a fost editat de Marduk: 31 Aug 2016, 11:13 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:56 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman