HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

> Pisicile Si Problemele De Comportament
FM!
mesaj 18 Mar 2003, 06:45 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



De cate ori ai fost pus in fata faptului implinit atunci cand ai gasit florile rupte prin casa cand te intorci de la servici sau ai gasit canapeaua roasa si totul intors pe dos prin casa?
Cum iti inveti pisica sa se comporte? Dresarea pisicii poate suna ca o contradictie, cineva care a incercat stie ca nu e usor, dar adevarul este ca cea mai buna cale de a evita problemele de comportament este sa incepi dresarea. M-am gandit ca ar fi bine sa impartasesc cu voi informatiile pe care le-am gasit pe internet. Sursa este PetClub.

Sunt curios care au fost cele mai mari probleme cu care v-ati confruntat in materie de animale de companie,in alta ordine de idei...care sunt cele mai mari probleme pe care vi le-a creat animalul preferat de casa.
Eu unul...in seara asta am gasit holul plin de pamant de la o floare rasturnata.Motanul meu s-a gandit sa faca un teren agricol.
Am vazut ce e in hol,am iesit inapoi,am incuiat usa... si sper ca arintii sa gaseasca... eu nu stiu nimic... smile.gif
rolleyes.gif

De asemenea o sa aflati din aceasta rubricuta si cum puteti oferi o educatie cat mai buna pisicii voastre.

Acest topic a fost editat de FM!: 26 Mar 2003, 12:19 PM


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
FM!
mesaj 23 Apr 2003, 07:18 AM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



Dresarea pisicii

Iubitorii de pisici stiu ca ele sunt foarte inteligente, dar mai exact ce implica inteligenta? Prea des este construit un stereotip in care cainii sunt dresati, iar pisicile rasfatate. Dar dresarea pisicilor poate fi folositoare si chiar distractiva, pentru noi si pentru animalele noastre trufase.
Ce poate fi invatata o pisica? Aproape orice, atata timp sunt capabile din punct de vedere fizic sau sunt motivate. Orice animal poate invata sa faca ceea ce i-a "desemnat", de natura si evolutie. De exemplu, pisicile sunt creaturi agile care pot invata sa sara pe suprafete inalte. Nu conteaza cat de atragatoare este recompensa, cainii nu vor sari asa de sus, doar daca sunt invatati sa faca acest lucru. O pisica poate fi motivata puternic sa sara pe cantarele de bucatarie cand se gaseste ocazional mancare acolo. Pe de alta parte, este mai mult decat posibil ca tovarasii nostri canini sa stea in fata stapanilor lor (pisicile sunt cu siguranta animale sociabile, dar ele nu formeaza ierarhii de dominanta cum fac cainii), ei putand fi invatati usor sa faca acest lucru. Daca vrei ca pisica ta sa se aseze la comanda, acest lucru se poate face, dar rasplata trebuie sa fie exceptionala, din punctul de vedere al felinei.
Pentru a invata un animal sa faca ceva, comportamentul specific trebuie rasplatit. Deobicei pisicile vor lucra pentru mancare daca aceasta este buna. Experimenteaza cu pisica ta pentru a gasi o hrana apetisanta ca recompensa. Ce a determinat-o sa sara in farfuria ta cu mancare in trecut? Este posibil ca pisicii sa-i placa mancarea uscata, cum ar fi floricelele, bucati de branza, masline conservate sau chiar o mana de hrana uscata speciala pentru pisici. Este mult mai eficient sa-ti inveti pisica sa asocieze mancarea cu un sunet scurt cum ar fi un clinchet. Folosirea acestei metode elimina necesitatea unei programari perfecte a recompensei. Odata ce aceasta asociatie este invatata, sunetul poate fi folosit pentru a intari comportamentul dorit in timp ce apoi pisica este recompensata. O regula simpla de dresaj este ca chestiunile invatate de curand sa fie recompensate de fiecare data cand sarcina este indeplinita corect, si apoi odata invatata, pisica trebuie rasplatita ocazional. Nu este nevoie sa ai mancare tot timpul la dispozitie, atata timp cat mancarea ii este oferita periodic, pisica va contiunua sa faca ceea ce ii ceri.
Deci ce-ai putea sa-ti inveti pisica? Primul lucru care iti vine in minte este utilizarea cutiei cu nisip pentru eliminare. Din fericire eliminarea intr-un loc anume este ceva natural la anumite pisici, si de aceea nu este nevoie sa fie dresate (oamenii care isi fac reclama ca pisoii lor sunt dresati sa-si faca nevoile in cutia cu nisip probabil ca nu sunt bine informati). Oricum, pisicilor cu obiceiul de a-si face nevoile prin casa li se poate modifica comportamentul sau pot fi dresate sa foloseasca cutia cu nisip. Daca pisica ta isi face nevoile prin casa incearca s-o duci o data sau de doua ori la cutie si daca apoi ea face in cutie trebuie sa-i rasplatesti eforturile. In acelasi timp, nu o lasa sa intre in baie. Daca continua sa-si faca nevoile prin casa cere sfatul unui veterinar in privinta acestei probleme de comportament uneori complicata dar obisnuita.
Pisicile care isi petrec cel mai mult timp in afara casei si incearca tot timpul sa gaseasca pe cineva sa-I deschida usa, ai putea s-o inveti sa "bata" la usa. Fiind animale inteligente, deobicei invata singure sa miaune sau sa zgarie la usa pentru a fi lasate sa intre sau sa iasa. In acest caz, usa lasata deschisa poate fi considerata o rasplata dorita. Incearca sa agati un clopotel cu sunet tare (incearca un clopotel jucarie pentru papagali) la usa, la nivelul ochilor pisicii. Sfatuie-i pe toti membrii familiei sa ignore mieunatul, zgariatul sau orice alt effort de a-ti atrage atentia. Eventual, pisica va atinge clopotelul si il va face sa sune, moment in care te ridici repede si deschizi usa. Daca acest lucru se repeta de cateva ori, pisica va invata in curand sa sune la clopotel.
Pisicile invata repede de asemenea sa aduca inapoi o jucarie aruncata, sa sara peste o groapa sau pur si simplu sa seada la comanda. Dresajul poate fi folositor pentru alte motive decat simpla distractie. Chiar si copiilor le place sa aiba un "vocabular" cu animalele lor, si o astfel de activitate semnificativa este mai buna pentru pisici decat sa fie pur si simplu carata de colo-colo. Pisicile care se joaca intr-un mod agresiv sau acelea care au un comportament iritabil ar trebui de asemenea dresate, lucru ce va furniza o cale de a interactiona cu oamenii care ii distrag atentia de la comportamentul social diferit. Pisicile invata repede, de exemplu, ca stapanii lor vor accepta doar un comportament potrivit uneori (de exemplu sa seada). Oamenii invata repede ca dresajul bazat pe recompensa are un rezultat mai bun decat mangaierea continua in cazul pisicilor nervoase si agresive. Este in general dresarea o distractie pentru pisica? Gandeste-te asa: exista o mica probabilitate ca pisica sa aiba umorul pe care nu-l ai tu.


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
FM!   Pisicile Si Problemele De Comportament   18 Mar 2003, 06:45 PM
AIWA   heheheh...asa am patit eu cu NERO al meu ....cind ...   18 Mar 2003, 11:02 PM
FM!   Poate il ia Bush in Irak la sapat transee. Ar fi d...   19 Mar 2003, 06:09 AM
Cain   AIWA, pune-l la posta si trimite-mi-l, ca acusi in...   19 Mar 2003, 09:27 AM
Afrodita   Hahahaha, misto faze. Sa va povestesc ce mi-a facu...   24 Mar 2003, 03:11 PM
mimi   In primul rind salut la toata lumea(este prima oar...   24 Mar 2003, 10:26 PM
Mihai   Bine ai venit! (De prezentat, te poti preze...   24 Mar 2003, 10:32 PM
mimi   Multumesc Mihai ptr primire..   25 Mar 2003, 03:04 PM
FM!   Este nevoie sa cumpar o cusca pentru pisica mea? ...   26 Mar 2003, 12:21 PM
mimi   FM scuza-ma dar nu am inteles ...ne intrebi daca e...   26 Mar 2003, 07:56 PM
Afrodita   Mimi, eu cred ca a postat acel mesaj pt a ajuta pe...   26 Mar 2003, 09:20 PM
FM!   Alergie sau problema de comportament? Mot...   27 Mar 2003, 09:29 PM
FM!   Referitor la custi... nici eu nu votez cu nici un ...   27 Mar 2003, 09:33 PM
Afrodita   Ehei, pe matii mei, Mitu si Carlita i-am dus de la...   1 Apr 2003, 02:36 AM
FM!   Cum iti inveti pisica noi trucuri? Iti po...   21 Apr 2003, 07:50 AM
FM!   Dresarea pisicii Iubitorii de pisici stiu...   23 Apr 2003, 07:18 AM
Solara   Buna! Pisoiul meu se numeste THOR si numele i...   3 Feb 2004, 11:51 AM
Tomy   Al meu motan are un fix cu toate cutiile din casa ...   3 Feb 2004, 06:45 PM
Nana Floare   Pisica mea e agitata pentru ca ii lipseste sobolan...   6 Feb 2004, 10:10 PM
March   Fericire mare !   10 Nov 2007, 11:32 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 9 May 2024 - 09:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman