HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Excursia Preferata, Cu Pasul, pe Roti sau...
SORIN
mesaj 5 Sep 2003, 10:06 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41





Salut iubitorilor de Natura.

Deschid acest topic, unde fiecare poate povestii de modul de deplasare preferat in excursii.

Mie personal imi place pe doua roti, iar daca e vorba de patru, atunci prefer 4x4 biggrin.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Praetorian
mesaj 17 Sep 2003, 11:58 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Orice fel de iesire in afara orasului, chiar si la un gratar la padure, e mai placut pentru mine decat statul si bautul berilor la o terasa.
Apropos, cati dintre voi ati vazut barajul Vidraru ? Cati au urcat pe Transfagarasan ? Ati vazut vreodata Culoarul Rucar-Bran ? Cati s-au uitat in jos spre Busteni de la "Crucea de pe Caraiman ? " Ati vazut vreodata o Floare de Colt pe Brana Caprelor ? Ati simtit vreodata linistea de la Putna ? Dar Defileul Oltului cu tacuta Manastire Cozia ?

Avem o tara incredibil de frumoasa. Cuvintele sunt prea sarace ca sa exprime tot ceea ce simt cand trec prin astfel de locuri.
Pacat ca nu stim sa le pretuim asa cum se cuvine. Pacat ca nu stim sa le punem in valoare asa cum ar trebui.
Cand eram mai pustan ma gandeam ce klumea ar fi sa pot vedea Alpii sau Cordilierii. Acum ma gandesc ce putin timp am sa pot vedea atatea locuri frumoase din tara asta amarata si cu oameni atat de necajiti.

Afro Dita smile.gif stai sa-ti explic: exista undeva langa Galbeni, peste Defileul Oltului, un loc. Este cam asa: o cabana cu 8-10 camere, lipita de piatra muntelui. Peste drumul lat de 2-3 metri se afla un lac atat de limpede ca-ti vezi degetele de la picioare daca stai in apa pana la gat. In spatele cabanei, sipoteste un parau rece ca gheata, pe care-l auzi cel mai bine dimineata, susurand printre stanci. De-a lungul paraului, intr-o zona nu departe de cabana, gospodarul locului a durat o pastravarie. 3-4 bazine cu pastravi de unde poti sa-l alegi pe oricare dintre ei sa-ti stea in farfurie la pranz. Cabana are apa calda si curent electric, dar nu poti folosi telefonul si nu ai televizor, caci de jur imprejurul lacului si micii cabane, se inalta semete piscuri de munte, peste care undele radio nu-si pot face loc.
Asezamantul asta il vedeti poate in visele voastre, dar eu am trait acolo doua zile si doua nopti rar intalnite.

Acest topic a fost editat de Praetorian: 18 Sep 2003, 12:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 06:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman