HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> G A L A T E E A : Revista De Creatie
Sorin ANCA
mesaj 27 Aug 2003, 12:48 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 4
Inscris: 21 August 03
Din: germany
Forumist Nr.: 645



Buna tuturora,

ma numesc Sorin ANCA si sunt redactorul revistei "galateea" - revista de creatie (a diasporei).
Numarul 1 a aparut acum 2 luni, īn varianta print si online (www.galateea.net), numarul 2 va apare la 1 octombrie.
Invit pe aceasta cale artisti romani (si de limba romana) stabiliti dincolo de hotarele tarii la colaborare.
Materialele pot fi postate direct de pe pagina revistei sau trimise la adresa info@galateea.net.


In asteptare si seranta al vostru Sorin ANCA


P.S. pentru orice fel de intrebari stau la orice ora din zi si din noapte la dispozitia dumneavoastra

Acest topic a fost editat de Sorin ANCA: 27 Aug 2003, 12:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 8)
Copernic
mesaj 29 Aug 2003, 07:20 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Va salut cu respect domnule Sorin Anca!
Am "rasfoit" siteul dumneavoastra iar impresiile nici ca puteau fi altele decat de uimire si placere, in acelasi timp, datorita ochiului critic si al pregatirii in ale condeiului, reale virtuti detinute de colectivul acestui site intelectual. Pe aceasta cale doresc sa aflu daca simple date ori informatii mai detaliate despre Francmasonerie ar putea fi incluse in paginile siteului, alaturi de celelalte materiale. De asemenea am gasit oarecum exclusivista ideea potrivit careia sa se trimita materiale doar din partea artistilor ori amatorilor din afara hotarelor tarii noastre. Ideea in sine apare a fi hilara deoarece daca doresc, in limita timpului disponibil fireste, ca sa colaborez cu completul redactional al revistei dumneavoastra ar trebui sa devin rezident intr-o tara vecina. Mie mi se pare putin exagerat, insa nu eu arunc zarurile in ceea ce priveste aceasta regula. In rest, "god speed" in nobila misie pe care v-ati axat si toate cele bune.

-------
AVE!
-------
F:.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin ANCA
mesaj 29 Aug 2003, 09:54 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 4
Inscris: 21 August 03
Din: germany
Forumist Nr.: 645



Buna,


ideea galateea e putin comoda insa neexclusivista, pricina motivata cam in felul urmator: in Romania exista peste 100 de reviste literare (mai mult sau mai putin de scandal), e trist si plang cand descopar ca o revista incepe c-o barfa sau cu o "parere" politica aiurea, si prin invalmasagul asta se pierd oameni "frumosi", inghesuiti undeva la periferia vreunui articol laudaros doar de sine. Am visat ceva mic si inchinat doar creatiei "senine", desi trebuie sa recunosc ca in numarul 1 galateea mai sunt si scapari... asta e, sper sa o duc spre stralucire mai adanca acum cand a prins ceva radacini in real... doare cenzura (ce urat suna, hai sa-i zicem selectie) insa e si mai dureros sa vezi scufundandu-se creatori adevarati in malul unor tipi care se nasc doar de dragul senzatiei de moment, si eu nu pot crede in creatie inteligenta ci doar in cea inspirata...
Astept materiale de la dvs spre a-mi forma o parere.


Cu drag mult Sorin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Aug 2003, 09:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 29 Aug 2003, 10:25 PM
Mesaj #4


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Buna Seara,

Desi nu am "investigat" prea mult situl dvs., D-le Sorin Anca, ceea ce am vazut pana acum pot spune ca m-a incantat. De asemenea, toata cuvintele de lauda, initiativei avute cu acest site.
Ceea ce a semnalat Copernic, anume, ca pe site e subliniat faptul ca doar cei de peste hotare pot trimite materiale si mie mi s-a parut putin cam exclusivist si exagerat. Bine ca s-a rezolvat aceasta problema smile.gif

Imi permit, totusi, sa fac un mic comentariu cu privire la ceea ce ati spun in finalul mesajului dvs. : creatie inspirita de calitate, consider ca nu poate exista fara inteligenta. Degeaba exista "fond", daca nu exista posibilitatea de a darui si o "forma" adecvata.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.agy
mesaj 9 Sep 2003, 09:52 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



O mica sugestie: Ar fi bine sa acceptati materiale si de la autorii din Romania,nu numai de la cei de peste hotare.Chiar daca sunt 100 de reviste de acest gen,voi puteti face tocmai diferenta!

Btw am citit intr-un post de francmasonerie ceva smile.gif A se da un PM daca e ceva serios D

Acest topic a fost editat de dr.agy: 9 Sep 2003, 09:53 PM


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin ANCA
mesaj 9 Sep 2003, 10:19 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 4
Inscris: 21 August 03
Din: germany
Forumist Nr.: 645



QUOTE (dr.agy @ Sep 9 2003, 10:52 PM)
O mica sugestie: Ar fi bine sa acceptati materiale si de la autorii din Romania,nu numai de la cei de peste hotare.Chiar daca sunt 100 de reviste de acest gen,voi puteti face tocmai diferenta!

Btw am citit intr-un post de francmasonerie ceva smile.gif A se da un PM daca e ceva serios D

Buna,


exista o Vatra (romanesca?) care se ocupa de camine cu flacari deschise, exista o Steaua care se ocupa de candelabre, exista, exista si totusi exista... (sic, clici si clici), adeca deschideri spre Europa, mult propovaduite la adunarile anuale de la Neptun... porti s-au deschis spre diaspora, si tot, adeca, de īnchidere (din pacatele pacatelor)... nu mai pot, tot din nefericire, sa mai cred in povesti si dulcegarii... toti vor sa fie mai nou tradusi in germana, franceza, engleza si nu mai stiu ce limbi de foarte mare circulatie... de ce? de dragul carui succes bastinas? am vrut si vreau ca amanta seducatoare GALATEEA sa ramana asa cum este, ceva cu adevarat romanesc fara umbra de umbrire... si cand ma gandesc ca poate gresesc ma duce gandul la romanii ca Cioran, Eliade, Ionescu (batuti pe-aici in aur si argint) oare cum ar fost batuti de cei dragi de-acasa? nici nu vreau sa ma gandesc... si nu erau extraterestrii cei care l-au exterminat pe Lupascu la Aiud, si asta doar asa ca moft ca tare suntem noi destepti si colaterali... sunt rau in seara asta, da e o terapie... POATE...


astept raspuns grabnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dr.agy
mesaj 9 Sep 2003, 11:52 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 197
Inscris: 3 March 03
Din: Dragon's Lair..near the tree of Eternity
Forumist Nr.: 6



Este o incercare,ce-i drept, sa faci albinele de langa tei sa vina si sa ia polenul de pe garoafa...cati de peste hotare se vor inghesui si cate adevarate albine vor fi?
Toate viseaza sa fie matca si totusi numai cateva devin regine.Oricum incercarea moarte n-are.E bine sa fi rau si sa crezi in extraterestrii.Cheer up! smile.gif rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de dr.agy: 9 Sep 2003, 11:54 PM


--------------------
"modul in care culegi,procesezi si folosesti informatia fac diferenta intre invingator si invins!"-Bill Gates
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlekyn
mesaj 5 May 2004, 06:04 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 5 May 04
Din: Antarctica
Forumist Nr.: 3.381



QUOTE (Sorin ANCA @ 9 Sep 2003, 11:21 PM)
QUOTE (dr.agy @ Sep 9 2003, 10:52 PM)
O mica sugestie: Ar fi bine sa acceptati materiale si de la autorii din Romania,nu numai de la cei de peste hotare.Chiar daca sunt 100 de reviste de acest gen,voi puteti face tocmai diferenta!

Btw am citit intr-un post de francmasonerie ceva smile.gif A se da un PM daca e ceva serios  D

Buna,


exista o Vatra (romanesca?) care se ocupa de camine cu flacari deschise, exista o Steaua care se ocupa de candelabre, exista, exista si totusi exista... (sic, clici si clici), adeca deschideri spre Europa, mult propovaduite la adunarile anuale de la Neptun... porti s-au deschis spre diaspora, si tot, adeca, de īnchidere (din pacatele pacatelor)... nu mai pot, tot din nefericire, sa mai cred in povesti si dulcegarii... toti vor sa fie mai nou tradusi in germana, franceza, engleza si nu mai stiu ce limbi de foarte mare circulatie... de ce? de dragul carui succes bastinas? am vrut si vreau ca amanta seducatoare GALATEEA sa ramana asa cum este, ceva cu adevarat romanesc fara umbra de umbrire... si cand ma gandesc ca poate gresesc ma duce gandul la romanii ca Cioran, Eliade, Ionescu (batuti pe-aici in aur si argint) oare cum ar fost batuti de cei dragi de-acasa? nici nu vreau sa ma gandesc... si nu erau extraterestrii cei care l-au exterminat pe Lupascu la Aiud, si asta doar asa ca moft ca tare suntem noi destepti si colaterali... sunt rau in seara asta, da e o terapie... POATE...


astept raspuns grabnic

Ca prozator si poet din Exil (si nu vad ce amestec are diaspora aici?) nu am decit sa salut initiativa asta nobila, ca ni se ofera un Forum si celor napastuiti decenii de regimurile de la Bucuresti chit ca se fac eforturi Neptun-iene de redresare...a ce?...fara sa se explice si sa se delimiteze confuzia ca nu orice scriitor roman mutat in strainatate face parte din Exil si nici orice colaborator al firmelor romanesti de literatura devine si membru al Exilului etc... 6.gif

M-am abtinut sa comentez ceva care poate va fi intrepretat drept discriminare, insa trebuie sa intelegem ca Cioran, Eliade etc au creat valori IN Exil si nu invers precum se lauda Dragan sau cei care tiparesc 'literatura' pe banii lor in Romania... 50.gif

Revista Galateea va rezista numai daca subscrie deontologiei alese fara compromisuri... In rest, asta aduce o binemeritata competitie intre cei ce scriu din Exil fata de ce se produce in tara, poate ca astfel barierele vor fi rupte si vom devenii cu totii romani de-o natie, chit ca sunt atitea de facut de catre cei din tara ca sa respecte copyright-ul si formula de exprimare a celor din Exil... cool.gif


--------------------
www.soso.ro sau libertatea de exprimare este Prima Lege Universala a dialogului
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veldrin Algol-Ny...
mesaj 4 Apr 2005, 05:13 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 128
Inscris: 3 April 05
Forumist Nr.: 6.054



In sfarsit undeva unde sa pot afla o parere despre ce am scris de-a lungul anilor...
In adolescenta adica in ultimii 2-3 ani ca acu' am 19 am scris cateva caiete de poezii dar cred ca erau prea personale un fel de jurnal codat si am ezitat sa le public undeva cu toate ca am avut ocazia !
Mi s-a spus ca am talent si de aceea am nevoie de niste critici seriosi si specializati!
Pot avea incredere in dumneavoastra?
Adica ma refer la faptul ca totusi am pus suflet si chiar daca sunt putin macabre tin la ele si cand le citesc rememorez trairile de alta data ca un fel de anamneza...
Astept raspunsul si eventual sfatul dumneavoastra!
Va multumesc si va urez succes in continuare cu acest site cu adevarat interesant!


--------------------
HEAUTONTIMORUMENOS ( CEL CE SE PEDEPSESTE SINGUR)
Terentiu (190-159 i.e.n.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:57 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman