HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Noua Teologie, Noua Teologie
aburealaold
mesaj 25 Aug 2003, 05:27 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



Nu stiu ce insemna exact teologia, insa la o simpla analiza pare a fi deo logos, adica cuvant despre Dumnezeu. In urma cu ceva timp, a vorbi despre Dumnezeu nu afost la indemna aoricui. Putini au fost sfintii, care prin forta cuvantului, au ramas cu denumirea de teologi. Sfantul Vasile cel Mare, daca nu ma insel, a vrut sa scrie o carte depsre Dumnezeu. Si a inceput sa isi faca planurile pe capitole. Si cand medita el asupra cartii, a vazut un copil ce turna pa din mare intr-o galeata. Si vazandu-l l-a intrebat. "Ce faci aici?". "Incerc sa pun marea in galetusa". Vazand gestul copilaresc a zambit in sinea lui, dar fara sa vrea si-a amintit de propriile planuri. Si a realizat copilaria actiunii sale. E desigur o exprimare metaforica, insa cred eu plina de invataminte. Vechii teologi se pare erau coplesiti de maretia divinitatii. Noii teologi insa nu. Sunt chiar indignati de neinsemnatatea ei, imperfectiunea ei, incapacitatea ei, si micimea ei sufleteasca. Un exemplu de nou teolog
QUOTE
Catalin wrote:
Concluzia era ca crestinismul nu este moral.
In consecinta, omul este in fata unei dileme: "a fi moral" sau "a fi crestin". Acesta este adevaratul test al lui Dumnezeu: cine are curaj sa ramina moral chiar daca asta inseamna sacrificiul vietii vesnice?

Iata de ce Dumnezeu se ascunde: pentru ca altfel l-am alege orbeste si alegerea noastra nu ar fi corecta. Dumnezeu s-a ascuns si de Avraam, care, din pacate pentru el, a pierdut mult pentru ca, fiind constient ca nu ia o decizie
morala, l-a urmat pe Dumnezeu (de fapt el nu il urma pe Dumnezeu cel adevarat ci acea imagine pe care o proiectase Dumnezeu asupra lui pentru a-i testa moralitatea).

Iata de ce exista "rau" pe lume: pentru ca omul sa constientizeze ca Dumnezeu nu pare a fi moral si sa fie capabil de a-l respinge.
Iata de ce singurii care vor mosteni imparatia cerului sunt cei morali, cei care nu se vor lasa inselati de fatada pe care Dumnezeu o proiecteaza asupra lumii, cei care vor trece testul, necredinciosii


Dumnezeu este precum apasarea unei taste, un lucru extrem de previzibil. Nu e nimeni vinovat, caci fara sa stie, propriul eu, devine etalonul de masura, in lipsa unei obiectivitati absolute. Insa orbirea aduce cu ea, intoleranta, respingerea oricarei incercari de constientiza ca exista un univers al trairilor, al experintelor religioasa, o lume atat de plina de asemena lucruri, si ca orice incercare de mutilare a ei, fara prezenta creatorului, nu duce decat la desertaciune si falsa imagine a realitatii. Darwinismul, miscarea stiintifica, comunismul sunt rezultatul revoltei fata de societatea religioasa specifica evului mediu. Negarea divinitatii pana la extrem. Din pacate lumea nu este doar matematica, relatii oficiale. Exista si lucruri care nu se incadreaza in aceste tipare, si nu se vor incadra, oricat se va incerca incadrarea lor, cu diverse presiuni si mutilari. Iar Dumnezeu nu este o simpla concluzie dintr-un rationament. Nu afost si nu va fi niciodata. O simpla concluzie dintr-un rationament este pentru cel care nu il cunoaste. Dragostea din carti nu se invata niciodata.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
Catalin
mesaj 25 Aug 2003, 10:11 PM
Mesaj #2


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Darwinismul, miscarea stiintifica, comunismul sunt rezultatul revoltei fata de societatea religioasa specifica evului mediu


Sublim! noroc cu revolta asta ca, altfel, n-ai avea posibilitatea sa scrii pe forum laugh.gif

Cum ramane cu miscarea stiintifica din antichitate? eh, oricum nu era prea importanta... cui ii mai pasa in ziua de azi de Arhimede, Pitagora, Socrate, Platon, Aristotel cind il avem pe Sfantul Vasile cel Mare care, daca nu te inseli, a vrut sa scrie o carte despre Dumnezeu. Saracu', n-a reusit, a sucombat in fata copilasului cu galetusa. Cum spune si proverbul: cel mai destept cedeaza, nu? pacat ca nu s-au gindit asa si cei care au scris biblia... iti dai seama ce putine versete ar avea ea daca toti cei care au scris-o ar fi ajuns la concluziile susnumitului Vasile? eh, dar presupun ca nu e acelasi lucru... doar ei erau inspirati de divinitate nu ca Sfintul, si nici nu se compara cu cei care au scris Coranul, vedele sau Baghavad-Gita, nu? ei erau niste idioti, niste superficiali, niste adepti a ceea ce tu numesti noua teologie. Ce impertinenta! sa numesti crestinismul vechea teologie. Cred ca iti pot da exemple de teologii cu mult mai vechi decit crestinismul, dar deja divaghez...

QUOTE

Din pacate lumea nu este doar matematica, relatii oficiale. Exista si lucruri care nu se incadreaza in aceste tipare, si nu se vor incadra, oricat se va incerca incadrarea lor, cu diverse presiuni si mutilari


Serios? si cam cit de bine te pricepi tu la matematica de iti dai cu parerea asupra ce se poate face cu ea si ce nu? ai cumva vreun doctorat in domeniu?

QUOTE

Iar Dumnezeu nu este o simpla concluzie dintr-un rationament. Nu afost si nu va fi niciodata. O simpla concluzie dintr-un rationament este pentru cel care nu il cunoaste. Dragostea din carti nu se invata niciodata.


N-o sa crezi, dar sunt 100% de acord cu tine. O prima consecinta a ceea ce ai spus este ca adevarul trebuie cautat in alta parte decit in Biblie, care este una dintre cartile care nu te invata ce este dragostea.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 26 Aug 2003, 07:57 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



as dori sa repet ca acest forum nu este unul dedicat intepaturilor mai mult sau mai putin inflamate. va rog, deci, indiferent de opiniile voastre, sa va respectati interlocutorii.

ca o opinie personala, cine citeste Biblia nu va afla niciodata ce este aceea dragostea. dar cine intelege Biblia, si cine aplica principiile ei, o va afla cu siguranta.

cat despre ce spunea abureala despre darwinism si miscarea stiintifica - este purul adevar. initial aceasta miscare a avut un caracter de revolta contra determinismului si obscurantismului evului mediu. iata de ce marii savanti ai lui Napoleon nici nu doreau sa auda de Dumnezeu. statul laic - in special cel francez - s-a folosit de stiinta pentru a scapa de sub tutela Bisercii, in speta, cea Catolica.

numai ca dintr-o Inchizitie religioasa, s-a ajuns la sfarsitul secolului XIX si inceputul sec XX la o inchizitie stiintifica. poate ca rolul secolului XXI este acela de a alege calea de mijloc. in opinia mea, cei care raman pe o pozitie inchizitoriala, apartin deja secolului trecut.

secol pe care Petru Cretia il numea "secolul plinatatii raului".

ps. noua teologie pe care o descrii tu, abureala, are si un nume. smile.gif se numeste satanism.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Aug 2003, 07:57 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Oct 2003, 09:44 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nu era vorba de Sfantul Basil Cel Mare, ci de Sf. Augustin care a incercat sa cuprinda cu mintea Sf. Treime si sa-i dezlege misterul pe care apoi sa-l asterne pe hartie, a lucrat Augustin cateva luni bune la cartea sa (De Trinitatis - Despre Trinitate) asa ca lucrarea lui a ajuns sa fie mai groasa ca DEX-ul romnesc , dar nu a terminat-o deoarece acel copil prin intermediul šjocului sau de-a stapanul mariiš, l-a revelat pe Sfant.
Lucrarea poate fi si azi vazuta in arhiva Muzeului din Vatican, lucrare care e si azi neterminata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 30 Oct 2003, 09:53 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (1,618033 @ Aug 26 2003, 08:02 AM)
(...) noua teologie pe care o descrii tu, abureala, are si un nume. smile.gif se numeste satanism. (...)

Raspuns incorect. Nu treci pe la start, nu colectezi $200. Stai o tura la 'county jail'. smile.gif

Revenind la subiect, 'noua teologie' a fost recunoscuta in curentul New Age, respectiv Noua Epoca, ce practic a inceput deja o propaganda a sa, prin toate mijloacele posibile. Este laudabil efortul acestui curent social, vechi de peste un deceniu, insa mai este cale lunga pana la acceptarea sa de majoritate, nu doar ca status quo ci ca pozitie rationala si pragmatica.

------
AVE!
------
.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 30 Oct 2003, 10:33 PM
Mesaj #6


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Dupa Figaro sunt ateu, dupa 1,61 satanist iar conform lui Copernic new-age-ist. O colectie interesanta de pareri. laugh.gif



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 30 Oct 2003, 11:10 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Prima mea impresie despre persoana ta, Catalin, cand am discutat pe forum, era ca sunt in prezenta unui new ager, unul informat si cu destul bun simt. Fireste, si ceilalti membrii de la Han aveau (si au) impresiilor lor fata de colegii de breasla. Mai tarziu am evoluat cu totii, am mai imbatranit cu cateva luni, iar dialogurile dintre noi prindeau un alt contur, din care eu reieseam fie ca un rebel nesupus regulilor sau ca un om al legii, Figaro, reprezenta vocea ratiunii exprimate prin religie, Omu Bun, era inteleptul neobosit in misia sa, iar Mihai, un Dyonisos teluric. In fine, s.a.m.d.

------
AVE!
------
.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 31 Oct 2003, 09:43 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



si eu, si eu? tongue.gif


ps.
catalin, ma refeream la ce spunea abureala. inlocuirea binelui cu raul, a lui Dumnezeu cu Opusul sau, se numeste, simplu, satanism.
si satanismul are mai multe niveluri - cel teoretic, si cel practic.

poti foarte bine sa reflecti ca intr-o oglinda stilul de a gandi satanist, dar sa NU fii un satanist...

deci => nu te-am facut satanist.

esti un om cu parerile tale, si ai dreptul la ele. iar motivul concret al prezentei tale pe forumul de religie chiar nu intra in zona mea de interes, atat timp cat noi doi am discutat civilizat in 95% din cazuri... wink.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 31 Oct 2003, 09:54 AM
Mesaj #9


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Ma rog, mie chiar mi s-a parut ca m-ai facut satanist. Thread-ul asta era indreptat contra mea nu era unul teoretic si general. "Noul teolog" eram eu. Iar tu ai numit "noua teologie" satanism. Poate sunt eu mai batut in cap dar din asta am dedus ca tu ma consideri satanist. In fine... daca tot a fost dezgropat thread-ul asta, ce-ar fi sa justifici afirmatia
QUOTE

noua teologie pe care o descrii tu, abureala, are si un nume. se numeste satanism.

Spui ca satanismul se caracterizeaza prin "opusul lui Dumnezeu", inlocuirea binelui cu raul. Din afirmatia ta ar rezulta ca tu stii care este binele si care este raul si, in consecinta, ai capacitatea de a judeca ce apartine satanismului si ce nu apartine. Intrebarea mea este: ce te face sa fii atit de sigur ca noua teologie este satanism (adica raul in opozitie cu binele) si nu vechea teologie?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 31 Oct 2003, 10:04 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
catalin, ma refeream la ce spunea abureala. inlocuirea binelui cu raul


Nu stiai ca binele si raul sunt relative?
Ceea ce inseamna pt mine bine poate insemna pt tine rau .. si invers.
Poti lua drept ex conflictul dintre israielieni si palestinieni.. cat si multe alte situatii.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 31 Oct 2003, 11:30 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Din afirmatia ta ar rezulta ca tu stii care este binele si care este raul


Sigur ca poti cunoaste binele si raul. Sa presupunem, Catalin, ca te intorci acasa de la facultate si iti gasesti parintii intr-o balta de sange, casa vraiste, obiecte lipsa (P.S. daca urmaresti buletinele de stiri ai sa vezi frecvent astfel de situatii). Exista rau, ba chiar il putem aprecia gradul de importanta. Moartea parintilor va fi un rau cu grad mai mare decat disparitia televizorului.

Sigur ca putem cunoaste raul. Cu conditia sa vorbim de el, nu despre el. Exista oameni care vorbesc despre moarte cu nonsalanta, de parca ar fi un lucru absolut banal. Si nu este, mai ales cand o simt pe pielea lor. E usor sa fii viteaz din afara problemei. Usor si comod.

Acest topic a fost editat de Figaro: 31 Oct 2003, 11:35 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 31 Oct 2003, 11:34 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



catalin, ca si abureala, m-am raportat la sistemul de credinta CRESTIN.
conform acestui sistem de credinta, cei ce neaga rolul salvator al lui Cristos sunt antihristi, au fost prezisi, si tot conform acestui sistem de credinta, ei sunt manipulati de satan.

tot conform acestui sistem de credinta, morala nu este relativa, ci este una singura. conform acestei morale, cei ce confunda atributele Dumnezeirii (iubire, dreptate, intelepciune, putere) cu cele ale lui Satan (ura, arbitrar, stupiditate, inutilitate) si il acuza pe Dumnezeu ori ca nu exista, ori ca, daca exista, este rau - sunt satanisti.

daca termenul pare dur, imi pare rau, dar nu vad de ce ar supara pe un ateu un termen ce provine dintr-o religie total inutila si fara nici o baza. daca crestinismul nu are nici o baza, atunci nici satan nu are nici o baza.

vorbim, deci, de lucruri care nu exista. satan nu exista, iar compararea cu el nu are de ce sa jigneasca pe nimeni.

daca, insa, consideri ca satan exista, atunci avem o problema. comparandu-te cu inchinatorii la el, te-am jignit. in acest caz, imi cer scuze. ok?


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 31 Oct 2003, 11:37 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



1,618033, Catalin face converstatie. De regula din afara problemei. Pentru el nu exista bine si rau, desi intr-o situatie in care un hot l-ar prada si i-ar ucide pe cei dragi s-ar da cu capul de pereti. Atunci ar fi RAU. Un RAU categoric. E usor sa faci pe viteazul din afara.

Acest topic a fost editat de Figaro: 31 Oct 2003, 11:38 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 31 Oct 2003, 08:39 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Catalin, Copernic cum vi se pare aceasta "noua religie" New Age?

Mie unul mi se pare una falsa(sa nu spun ca seamana bine cu cea falsa prezentata in Apocalipsa dupa Ioan) care cauta sa amageasca popoarele. Mai ales ca ai spus(mi se pare ca tu, Copernic, intr-unul din topicurile tale) ca pentru new ageri a venit un oarecare "mesia" si pentru noi crestinii ar fi Isus Christos, pentru budisti al 5-lea Budha...
Daca e asa, atunci ar putea fi vorba de o eventuala Apocalipsa, nu?
Eu personal cred ca new agerii bat campii, nu cred in reincarnarea vreunui Budha sau un eventual "mantuitor" pentru crestini venit tocmai dintr-o religie noua(2 Tes2 4-12). Isus a spus clar apostolilor ca Biserica Sa Sfanta, Catolica si Apostolica va dainuii peste veacuri si portile iadului nu o vor birui(Mt 16, 18-19).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 31 Oct 2003, 08:58 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Relatarile biblice despre Apocalipsa lui Ioan, intr-adevar, sunt capitale fata de Antichrist cat si pentru apostolii sai falsi. Intr-un anume fel mistic, Diavolul ar fi predestinat la infrangere inca dinainte de a incepe, efectiv, ultimul mare razboi dintre fortele binelui si ale raului. Dar cum se aprecia intr-o postare de mai sus, binele si raul sunt elemente relative ale adevarului. Cine poate spune cum se vor petrece lucrurile?!

------
AVE!
------
.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 1 Nov 2003, 07:07 AM
Mesaj #16


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



1,61:
QUOTE

catalin, ca si abureala, m-am raportat la sistemul de credinta CRESTIN.


Aha, pai atunci ar fi terbuit sa precizezi. Modul in care ai pus problema presupunea un Bine si un Rau obiective cind ele, de fapt, erau cit se poate de subiective.


QUOTE

satan nu exista, iar compararea cu el nu are de ce sa jigneasca pe nimeni


Cum sa nu? daca eu l-as compara pe Figaro cu un clovnul Bobo, care, prin definitie, este retardat, are cunostinte vaste de teologie si care sta toata ziua si face caricaturi cred ca s-ar simti jignit.

(A, btw, inseamna ca Dumnezeu nu se simte jignit de comparatia cu Unicornul Roz Invizibil?)


Figaro:
QUOTE

Pentru el nu exista bine si rau, desi intr-o situatie in care un hot l-ar prada si i-ar ucide pe cei dragi s-ar da cu capul de pereti. Atunci ar fi RAU. Un RAU categoric


Da... un RAU categoric... pentru mine. Adica un RAU subiectiv.

TriRegnum:
QUOTE

Catalin, Copernic cum vi se pare aceasta "noua religie" New Age?

Mie unul mi se pare una falsa(sa nu spun ca seamana bine cu cea falsa prezentata in Apocalipsa dupa Ioan) care cauta sa amageasca popoarele


Un fel de "opiul popoarelor" dupa cum ziceau unii... wink.gif

QUOTE

Eu personal cred ca new agerii bat campii, nu cred in reincarnarea vreunui Budha sau un eventual "mantuitor" pentru crestini venit tocmai dintr-o religie noua(2 Tes2 4-12). Isus a spus clar apostolilor ca Biserica Sa Sfanta, Catolica si Apostolica va dainuii peste veacuri si portile iadului nu o vor birui(Mt 16, 18-19).


Am inteles. Deci new-ager-ii bat cimpii fiindca un om a zis acum 2000 de ani ca el are dreptate si nu ceilalti... tare argumentul ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 3 Nov 2003, 11:02 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Cum sa nu? daca eu l-as compara pe Figaro cu un clovnul Bobo,


Wow! biggrin.gif Ce comparatie ingenioasa!!! thumb_yello.gif ohyeah.gif devil.gif
===================================

QUOTE ("Catalin")

Aha, pai atunci ar fi terbuit sa precizezi. Modul in care ai pus problema presupunea un Bine si un Rau obiective cind ele, de fapt, erau cit se poate de subiective.


QUOTE ("Catalin")

Da... un RAU categoric... pentru mine. Adica un RAU subiectiv.


Sa intelegem ca ar fi un Rau pentru tine, in timp ce noi l-am vedea ca pe un Bine. Nu cred. Parerea mea e ca orice persoana sanatoasa la cap nu poate considera o asemenea fapta un Bine. Ca sa nu mai vorbim de legea penala.

Si daca tot am amintit de legea penala, afla ca in orice tribunal se pune problema discernamantului pe care il are acuzatul. Adica nenea aia din sala de judecata isi pun intrebarea daca respectivul FACE DIFERENTA DINTRE BINE SI RAU. Daca nu face, se considera ca nu are discernamant.





--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Nov 2003, 03:12 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Inca odata Sfanta Scriptura confirma un adevar. "OARE POMUL RAU POATE SA DEA POAME BUNE?". Vazand postarile oamenilor care in sinea lor se cred buni, nu am vazut decat rautate. E adevar, pomul rau nu poate sa dea poame bune. Intr-adevar, Biblia nu e adevarata, doar ca se confirma la fiecare pas.

"Ignoranta e mama intelepciunii". Cred unii.:-)


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 3 Nov 2003, 06:34 PM
Mesaj #19


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Figaro:
QUOTE

Sa intelegem ca ar fi un Rau pentru tine, in timp ce noi l-am vedea ca pe un Bine. Nu cred. Parerea mea e ca orice persoana sanatoasa la cap nu poate considera o asemenea fapta un Bine. Ca sa nu mai vorbim de legea penala.

Si daca tot am amintit de legea penala, afla ca in orice tribunal se pune problema discernamantului pe care il are acuzatul. Adica nenea aia din sala de judecata isi pun intrebarea daca respectivul FACE DIFERENTA DINTRE BINE SI RAU. Daca nu face, se considera ca nu are discernamant


Exista multe feluri de Bine si Rau, toate fiind subiective. Exemple: Binele lui Catalin, Binele lui Figaro, Binele oamenilor sanatosi la cap, Binele legii penale.

Apropos de legea penala, simplul fapt ca este diferita de la tara la tara arata cit de subiectiva este. Ca sa nu mai vorbim de cit de diferita este daca ne raportam la timp. Daca te uiti la legea penala de acum citeva sute de ani, de exemplu, o sa vezi ca exista chiar in tari crestine (stiu, o sa spui ca erau catolice laugh.gif ) conceptul de sclav. Binele sclavului nu constituia o prioritate dupa nimeni. Daca eu as fi fost sclav si tu rege, nu cred ca ai mai vorbi asa cum vorbesti acum. Si sunt convins ca, daca am trai peste 500 de ani nu am mai vorbi asa cum vorbim acum... Binele si Raul sunt subiective...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Nov 2003, 07:42 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Desigur, daca totul e relativ, atunci de ce nu ar fi Catalin mai mare decat teologii crestini? Intr-un sistem fara valori, si bine spus fara valori, e normal ca oricine sa ridice orice pretentie! TOTUL E RELATIV, DECI TOTUL E PERMIS. Chiar schimbarea scarii de valori. E relativa, nu? E relativa fiindca e raportata la o scara arbitrara. Ecuatorul poate avea ce dimensiune vrei, insa din pacate pentru Catalin, tot aceeasi lungime va avea in ABSOLUT. Neschimbata. Asa este si cu Binele. Daca stam sa il masoare Catalin, chiar e relativ. Din fericire, Dumnezeu fiind ABSOLUT, va ramane mereu acelasi Bine. Adica fara de sfarsit . Dar asta e VECHEA TEOLOGIE, iar VECHII TEOLOGI SUNT MORTI. Sunt morti pentru cei din relativ, si vremelnic, si vii pentru cei care vad in ABSOLUTsi spre eternitate. Dar si asta e o chestie relativa nu?:-)

Corect.:-)

"Din punct de vedere al copacilor soarele e o dunga de caldura" . Nichita Stanescu.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 4 Nov 2003, 10:56 AM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



"iar o balega este o patura calda pentru o piatra"... tot de el...parafrazand, evident tongue.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 11:07 AM
Mesaj #22


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Din fericire, Dumnezeu fiind ABSOLUT, va ramane mereu acelasi Bine


Din nefericire, chiar daca Dumnezeu e ABSOLUT, nu vrea sa ne faca cunoscut Binele sau absolut. Ca atare, chiar daca Binele absolut exista, noua nu avem acces la el. Deci nu vad cum putem purta o discutie despre el.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Nov 2003, 11:15 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Binele si Raul sunt subiective...


1. Discernamantul nu tine chiar de legea penala. Oamenii care sunt lipsiti de discernamant, care nu fac diferenta dintre Bine si Rau, sunt deseori un pericol pentru societate si sunt cazati in institutii speciale, unde se afla sub tratament.

QUOTE ("Catalin")

Exista multe feluri de Bine si Rau, toate fiind subiective. Exemple: Binele lui Catalin, Binele lui Figaro, Binele oamenilor sanatosi la cap, Binele legii penale.


Ar trebui sa facem diferenta intre fapte si principii. Binele si Raul - exact cum spui tu - difera de la o epoca la alta, de la o societate la alta, de la o cultura la alta.

===========================================
Iata o intrebare pe care o lansez pentru toti membrii forumului:

Credeti ca sistemele morale, din cele mai vechi timpuri pana in prezent, pot fi sintetizate in cateva principii de baza? Putem gasi un numitor comun, indiferent de timp si societate?




--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 11:30 AM
Mesaj #24


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

1. Discernamantul nu tine chiar de legea penala. Oamenii care sunt lipsiti de discernamant, care nu fac diferenta dintre Bine si Rau, sunt deseori un pericol pentru societate si sunt cazati in institutii speciale, unde se afla sub tratament.


Ma faci sa ma repet: este vorba despre Bine si Rau din punct de vedere al legii penale, nu Bine si Rau absolute.

QUOTE

Credeti ca sistemele morale, din cele mai vechi timpuri pana in prezent, pot fi sintetizate in cateva principii de baza? Putem gasi un numitor comun, indiferent de timp si societate?


Desigur, numitorul comun este tendinta omului de a-si proteja propria existenta fizica. O tendinta de asteptat daca este privita ca rezultat al selectiei naturale (este banal ca cei care au instinctul de conservare mai pronuntat, traiesc si se inmultesc mai bine decit ceilalti). Sistemele morale au aparut tot in urma selectiei naturale. Cei care si-au autoimpus principii de comportare au supravietuit in timp ce ceilalti s-au omorit unii pe altii. Chiar si azi, o fapta este considerata morala daca nu prejudiciaza cuiva. Cu alte cuvinte, daca nu afecteaza sansa de supravietuire a unui individ.

Poate ar mai trebui spus ca sistemele morale nu au nici o legatura cu existenta sau non-existenta unor principii morale absolute.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Nov 2003, 11:36 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Desigur, numitorul comun este tendinta omului de a-si proteja propria existenta fizica.


Imi cer mii de scuze, m-am exprimat gresti.

Reformulez intrebarea:

Credeti exista in sistemele morale, din cele mai vechi timpuri pana in prezent, UN SET principii comune? Principii comune, care sa nu tina seama de timp?

Acest topic a fost editat de Figaro: 4 Nov 2003, 11:36 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 4 Nov 2003, 11:46 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ Nov 4 2003, 11:17 AM)
QUOTE

Din fericire, Dumnezeu fiind ABSOLUT, va ramane mereu acelasi Bine


Din nefericire, chiar daca Dumnezeu e ABSOLUT, nu vrea sa ne faca cunoscut Binele sau absolut. Ca atare, chiar daca Binele absolut exista, noua nu avem acces la el. Deci nu vad cum putem purta o discutie despre el.

Dumnezeu in adevar s-a facut cunoscut lumii, asa cum este el, in toata bunatatea si maretia sa. S-a intrupat in Iisus Hristos, Mantuitorul lumii, cel care a dat noua lege oamenilor. Ce fel de om este Acela, care in momentul in care il omorau, se roaga pentru cei care il ucideau? "Tata, iarta-i ca nu stiu ce fac" . Am sa il parafrazez pe parintele Cleopa. "Ba , pai asta e Dumnezeu". Si am sa adaug. Prin acea rugaciune Iisus Hristos a spus adevarul, caci acei soldati romani nu stiau cine este, si ceea ce fac ei. Erau convinsi ca fac un bine si omoara un talhar. Asta referitor la relativitatea binelui. Sa omori un om, care asa cum fost Hristos, i-a vindecat de boli, le-a dat vedere orbilor din nastere, a vindecat paralitici, le-a dat sa manance in pustie, sa il omori ca un talhar, un om sfant, caci a fost sfant, caci nu i-au gasit nici o vina, doar aceea ca nu au crezut cine este, asta e o mare rautate. Dar Dumnezeu cel Viu, fiind Viu, s-a ascuns de ochii oamenilor, pe care pacatele i-a acoperit, si de aceea nu vad chipul lui Dumnezeu, si spun ca nu exista. De aceea nu se vede, si nu il va vedea nimeni, caci ochii sunt plini de rautate. Cum sa vezi Binele fara de Sfarsit, cand in suflet ai rautate? L-au vazut cu ochii lor, in Iisus Hristos, dar nu l-au recunoscut. Prorocii au spus INAINTE de venirea lui Hristos. "Cu ochii vor vedea, cu urechile vor auzi, dar nu vor crede".

Si revin la cuvintele lui Hristos , "Invatatorule ce trebuie sa faca un om sa vada Imparatia Cerului? Ca un om sa vada Imparatia cerului, trebuie sa nasca a doua oara. Cum adica sa intre in pantecele mamei ? ..." Cand ai sa renasti a doua oara ai sa vezi si chipul lui Dumnezeu, in toata Sfintenia si Bunatatea Lui. Dar trebuie sa dai silinta. NU EXISTA ALT DRUM DECAT HRISTOS. Nu rade, vor trece ani, si tot nu vei gasi drumul catre Dumnezeu . Asculta cuvintele astea "Eu sunt Usa si numai prin Mine puteti ajunge la Tatal". Vei rataci ani de zile de acum inainte, dar nu vei gasi drumul. L-ai stiut dar nu ai vrut sa mergi pe el. Vei reedita greselile mele. De aceea nu exista diferente intre oameni. Pana la sfarsitul vietii, trecem toti cam prin aceleasi incercari. Succes in viata.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 11:50 AM
Mesaj #27


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Credeti exista in sistemele morale, din cele mai vechi timpuri pana in prezent, UN SET principii comune? Principii comune, care sa nu tina seama de timp?


Eu nu vad diferenta intre asta si forumlarea de mai sus. Principiul comun este evident: protejarea vietii. Oricum, nu vad relevanta. Sistemele morale nu corespund unui Bine absolut. Este vorba tot de un Bine relativ: Binele speciei noastre.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Nov 2003, 11:51 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Corect! Asta spune si ap. Pavel: ca facem din fire cele ale Legii.

Din fire inseamna in mod natural.

Totusi exista si nuante. Respectul pentru cei din jur si pentru cei apropiati nu tine de protejarea speciei.

===============================================

Repet intrebarea: crezi ca exista un set de principii morale care nu tin seama de timp?

Acest topic a fost editat de Figaro: 4 Nov 2003, 11:54 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 4 Nov 2003, 11:59 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



bineinteles ca exista un set de principii regasite in fiecare societate. respectul fata de viata, respectul fata de proprietate, respectul fata de etaloane (cinstea in afaceri), respectul fata de autoritate, respectul fata de simboluri, si, da, da, respectul fata de Dumnezeu.

legitimitatea acestor norme morale a fost gasita intotdeauna in Cineva mai presus de oameni. este legitimitatea suprema.
si indiferent de diferitele nuante ale moralitatii (mila, de exemplu, este ceva virtuos astazi, dar total de dispretuit pe vremea romanilor), principiile generale s-au regasit indiferent de epoca.

asa cum spunea si abureala, insa, Isus a reprezentat o treapta mult superioara sistemelor morale bazate pe reguli umane. din pacate, era la fel de avangardist atunci cum e si acum...
iata de ce morala Divina ramane un ideal pentru om, iar morala umana variaza in functie de epoca si ideologii.

a afirma insa ca morala este ceva absolut relativ este un non-sens.

un set de principii morale a existat dintotdeauna, avand ca baza si fundament Divinitatea.

crestinismul l-a ridicat la o culme (teoretica, caci practica... ne omoara smile.gif ) neatinsa de nici un alt sistem ideologic...

oare de ce... rolleyes.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 12:11 PM
Mesaj #30


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Totusi exista si nuante. Respectul pentru cei din jur si pentru cei apropiati nu tine de protejarea speciei.


Cum ai ajuns la concluzia asta?
Respectul fata de cei din jur ne aduce, in schimb, respectul lor. Iar respectul lor ne ajuta la supravietuire.
Dragostea parintilor fata de copii tine de protejarea speciei. Un copil pe care il iubesc parintii are sanse mult mai mari de supravietuire. Cred ca avem motive bune sa presupunem ca dragostea parinteasca este un rezultat al selectiei naturale.

QUOTE

Repet intrebarea: crezi ca exista un set de principii morale care nu tin seama de timp?


Si eu repet raspunsul: Da, exista. Si anume acel set de principii care ajuta la supravietuirea individului.


1,61:
QUOTE

crestinismul l-a ridicat la o culme (teoretica, caci practica... ne omoara  ) neatinsa de nici un alt sistem ideologic...


Pe ce te bazezi cind afirmi asta? Sunt convins ca musulmanii, de exemplu, nu ar fi de acord cu tine.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Nov 2003, 12:17 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

Si eu repet raspunsul: Da, exista. Si anume acel set de principii care ajuta la supravietuirea individului.


Categoric. Pai asta e si rolul moralei.

QUOTE ("Catalin")

Cred ca avem motive bune sa presupunem ca dragostea parinteasca este un rezultat al selectiei naturale.


Al selectiei naturale dintre specii? laugh.gif Si cum functioneaza aceasta selectie naturala?




--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 12:24 PM
Mesaj #32


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Categoric. Pai asta e si rolul moralei.


Exact. Ma bucur ca suntem de acord.

QUOTE

Al selectiei naturale dintre specii?  Si cum functioneaza aceasta selectie naturala?


Al selectiei naturale dintre indivizi in cazul nostru. Un individ are o anumita probabilitate de a produce urmasi. Cu cit probabilitatea e mai mare, cu atit este mai de asteptat ca trasaturile lui (in cazul nostru dragostea fata de copil) sa se pastreze in cadrul speciei, intrind evenutal dupa ceva mii de ani in fondul general al speciei.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 4 Nov 2003, 12:31 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



"Cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul"

=================================

QUOTE ("Catalin")

Cu cit probabilitatea e mai mare, cu atit este mai de asteptat ca trasaturile lui (in cazul nostru dragostea fata de copil) sa se pastreze in cadrul speciei


In care fond al speciei intra dragostea pentru copil?



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 Nov 2003, 12:48 PM
Mesaj #34


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

In care fond al speciei intra dragostea pentru copil?


In fondul genetic.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 4 Nov 2003, 02:10 PM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



catalin, eu NU vreau copii.

desi sunt frumos, destept si puternic, si castig de patru ori cat un roman obisnuit, nu imi voi perpetua genele... whistling.gif

asta inseamna ca sunt imoral din punctul de vedere evolutionist? mmm? hh.gif

(just kidding)


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 May 2024 - 02:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman