HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Muzica Buna, Ce este, mai exact?
genicon
mesaj 25 Aug 2003, 12:59 PM
Mesaj #1


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Inspirat de un post, mi se pare ca al carminei, am creat acest subiect. Normal, cam ca toate de aici de pe muzica nu va fi prea dezbatut, dar asta chiar este interesant.

Haideti sa incepem de undeva, ca restul va veni de la sine: Ce inseamna muzica buna, ce inseamna muzica de calitate? Astept...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
katman
mesaj 31 Aug 2003, 01:41 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 28 July 03
Forumist Nr.: 514



Muzica buna...
E un concept larg intr-adevar. Si retinand ideea "fiecare cu gusturile lui" concluzia poate fi apropiata de:
Muzica buna reprezinta muzica prin care un anumit om, formatie, curent, se exprima cel mai bine. Sau care in opinia ascultatorului reprezinta cel mai bine un anumit gen.
Muzica buna ar trebui sa cuprinda: un mesaj, un gen in care sa se incadreze, un ideal spre care sa aspire pri texte in primul rand. Apoi acordurile... trebuie sa transmita o anumita senzatie, senzatia pe care o astepti de la respectiva formatie/persoana. De la trupele de rap te astepti sa te faca sa te simti unul de-al lor "baietas smeker" care a reusit. De la dance te astepti sa te faca automat sa dansezi. De la latino sa-ti puna sangele in miscare prin dansul lasciv ( + persoana cu care il dansezi). De la rock vrei atitudine, vrei sa te simti cool si liber, sa fi rebel si sa te exprimi cum iti place.
De la house vrei RITM, miscare si energie (aici intra si rave si celelalte curente electronice,mai putin cele cu precadere "ambientale"). Si tot asa...

Iar artistul/formatia care sintetizeaza cel mai bine aceste atribute ale fiecarui stil, reuseste sa se mentina in top cu cel putin 3 albume legate este catalogat ca "bun muzician/buna formatie", fac muzica buna si hai sa fim super-fani. Exista desigur momente propice pt fiecare gen (dance-ul cu o noua diva la 3 luni, pop-ul cu boy-band-uri in serie si tot asa).

Cam asta ar fi muzica buna, concept extrem de larg... nu?
Sper ca am zis bine...
Si acestea fiind spuse...
Let's 41.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 22 May 2024 - 12:57 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman