HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Armata, ....pleaca careva?
Carmi
mesaj 15 Aug 2003, 02:53 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Recunosc ca pentru topicu asta am fost inspirata de Cain dragul de el carele este tristut din cauza armatei. ph34r.gif
Cum vedeti armata un loc in care superiorii isi bat joc de voi si va pun sa maturati pe jos tocmai ca aveti facultate sau dipotriva e testul de barbatie si formare deplina ca barbati?
Eh si daca ati fost in armata ce amintiri aveti (si bune si rele) si ce a insemnat pentru viata dumneavoastra?
eu una stiu ca prntru liceence pretenu din armata era tare tare departe si se varsau lacrimi cat pentru o inundatie asta pana la max 2 saptamani cand la discoteca dadea peste un alt Titel laugh.gif
ati fenta armata cu un platfus cu niste palpitatii cardiace sau dimpotriva v-ati cali?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
OMU'BUN
mesaj 31 Aug 2003, 11:11 PM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Ciudat! Nu prea am intalnit in viata, tineri care sa-si doreasca sa faca armata. Pe timpul meu, stiu ca si eu visam la o strategie sa-i fentez. Pe atunci astea se chemau SF-uri!!!
Dar... dupa ce armata incepe, iar recrutul se familializeaza cu ea, va spun eu ca sunt mai multe motive de satisfactie, decat de necaz... Cel putin asa s-a intamplat (cred!!!) la toti dintre colegii mei. Daca ai parte de niste comandanti simpatici si fini psihologi, armata va ramane pentru tine cel mai frumos eveniment, in afara de cel care se refera la ziua de nastere wink.gif
Am o multime de amintiri din armata, care mai traznite decat altele (pentru ca acolo, trebuie sa intelegeti, sunt adunati la un loc o gramada de ...tampiti laugh.gif fiecare cu o imaginatie mai bolnava ca a altuia ...)
Am facut "perioada" la Calarasi, unde am mancat armata pe paine, intr-o iarna cand orasul era acoperit de troiene uriase, iar vantul si gerul au fost mai napraznice ca oricand (poate doar mi s-a parut , ca eram un biet "puf" speriat de bombe!!!). Dupa "perioada", in loc sa stau sa fac regimentala, asa cum mi se programase, "m-am invartit" de un transfer la o subunitate din Moreni, unde aveam sa lucrez "pe bani" ca strungar, la fabricarea anfibiilor! La Moreni, era un adevarat paradis. Stateam 2 in camera, si numai televizor si telefon nu ni se permitea sa avem inauntru, ca in rest era un fel de hotel de 3 stele pentru noi. Plus ca toti aveau 2-3 randuri de haine civile in sifonier, si mergeam in oras in fiecare zi, dupa terminarea orelor de program.
Sunt foarte multe amintiri de atunci, dar doua dintre ele nu ma pot abtine sa nu vi le spun.
Prima. La Moreni nu se prea stia de cadenta sau cantec in formatie, decat ca amuzament, ca sa nu mai vorbim de pas de difilare! Mergeam catre Automecanica in "gramezi" ... organizate chipurile, iar cine ne vedeau, aratam precum apasii prin filme! Dar ce orgoliu aveam noi... eheheiii, mai ales ca vreo jumatate din "nebuni" erau de la "Avioane Craiova", niste olteni cu totul nenormali, cum le si placea sa se auto-intituleze!!! Mai era acolo o alta subunitate de la "Petrol", tot "capre ratacite prin miriste". Ne intalneam destul de rar in traseele noastre (cu exceptia instructiei lunare obligatorii, a tragerilor sa aplicatiilor (una adica wink.gif ). Ei, si de cum ne vedeam de la distanta, ne opream si ne organizam brusc, in plutoane aliniate impecabil, care ascultau de o singura comanda fiecare: a unui tampit recunoscut cu grad de General... Se dadea tonul la cantec (nu un cantec patriotic, evident, ci unul c-o poveste despre-o fata care "cica" isi astepta militarul sa vina la ea, dupa liberare...) Se canta din rarunchi, ba cred ca mai degraba se urla. Cand plutoanele se intalneau in mijlocul drumului, sa nu credeti ca se ocoleau, ci isi intercalau randurile, iar ce vacarm iesea de acolo, probabil se poate usor imagina. Lumea radea cu lacrimi ! Cad primii din fata, ajungeau in dreptul ultimilor din spate, ne opream fara comanda, si incepeam o hora in mijlocul soselei. De fapt nu era o hora adevarata, ci o roata de nebuni, care alergau in cerc, in timp ce in interior se gasea cate o fata cu bicicleta, sau cate o masina, si care n-aveau sanse sa scape pana nu oboseau "nenormalii".
A doua amintire, este pe cat de trista, pe atat de amuzanta! De la regimentala din Calarasi, ni s-au trimis cativa caporali si un sergent, ca ajunsese vestea de noi ca nu ne incadram in regulament 43.gif Caporalii "s-au prins" rapid care-i sistemul, si s-au acomodat ei noua in cateva ore! Sergentul , nu dom'ne! Adika kum? El sa manance f**ai atatea luni , fara sa transmita la randul lui ... pretioasele comenzi? A doua zi dimineata a si inceput cu "Baza "cutare", pluton in coloana, adunarea!" Noi ne uitam unii la altii blink.gif "Ba, cui ai zis , ba ? Noua ??? " Capitanul, un comandant foarte simpatic, dar care stia sa detina si autoritatea atunci cand se impunea, era pe scarile blocului si se abtinea cu greu sa nu izbucneasca intr-un hohot de ras! Sergentul, nu. El stia ca are de comandat acolo un pluton! Asa fusese informat !!! Multe incercari a mai avut cu noi in acea zi, pe drumul dintre caminul nostru, si Uzina (vreo doi km). Seara toata lumea a incercat sa-l convinga pe "baietel", in mod pasnic, cam care-i situatia pe acolo, dar n-a fost chip! "Oltenii", au gasit rapid "rezolvarea". Sergentul avea patul intr-o camera de la etajul doi, situat langa peretele care despartea camera de baie si nu la geam. (Ca la hotel, ca sa aveti o imagine clara). Asa ca, au umplut o galeata cu apa rece, au intrat tiptil in camera lui, pe la trei noaptea, si-au aruncat toata apa peste el,dupa care au zbughit-o... Nu stiu ce-o fi simtit bietul om, dar de a doua zi, i-a trecut cheful de a mai face armata cu noi. Si-a cerut si scuze!!!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Carmi   Armata   15 Aug 2003, 02:53 PM
Mi_   Armata e o meserie, nu o turma nationala obligator...   15 Aug 2003, 03:00 PM
Cain   Bleah, darar toate bolile peste armata asta... In...   15 Aug 2003, 04:47 PM
Mistinguett   Cain, nu mai fi asa nacajit, ca sa vezi tu cu ce a...   15 Aug 2003, 04:58 PM
Cain   Nope ! Adica: nu, nu sint necajit... totul se...   15 Aug 2003, 05:18 PM
genicon   QUOTE (Cain @ Aug 15 2003, 05:47 PM) ...dar numai ...   20 Aug 2003, 07:53 PM
Afrodita   "... lor cand le zic "culcat!" ...   24 Aug 2003, 06:03 PM
Cain   Thread CLOSED !!!   26 Aug 2003, 03:19 PM
genicon   Da, hehehe... TOPIC CLOSED... pana cand te intorci...   26 Aug 2003, 03:26 PM
Afrodita   Hahaha, pulanul de la el, palmele de la mine...Gen...   26 Aug 2003, 03:36 PM
Cain   Bine-bine, las ca ne vedem noi   26 Aug 2003, 03:59 PM
david   Era o vorba candva E barbat cine face armata, dar...   30 Aug 2003, 01:02 PM
Afrodita   Eu o stiam altfel, bineinteles fara nici o aluzie ...   30 Aug 2003, 01:14 PM
SORIN   Aha, gata am inteles....dupa David sant poponar si...   31 Aug 2003, 07:47 PM
OMU'BUN   Ciudat! Nu prea am intalnit in viata, tineri c...   31 Aug 2003, 11:11 PM
Afrodita   Ahaaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...Mor de ...   1 Sep 2003, 11:55 AM
AIWA   Eu unu am facut armata la Braila...pe timpul rapos...   3 Sep 2003, 12:06 AM
Hamleet   Eu am facut armata in 1999-2000...am fost soldatul...   5 Sep 2003, 01:39 PM
ypsilonalpha   Desi am terminat armata acu' 15 ani inca mai a...   5 Sep 2003, 01:49 PM
Cain   QUOTE (Hamleet @ Sep 5 2003, 01:39 PM) Armata nu t...   5 Sep 2003, 02:52 PM
Afrodita   Ypsi, ai facut armata acu 15 ani??? Si io care nu...   5 Sep 2003, 04:23 PM
Cain   Sssssssssssssssssssssssssssssssssssstttt !...   5 Sep 2003, 04:53 PM
black ice   pai, cica, de la anul e numai pentru profesionisti...   5 Sep 2003, 10:03 PM
Carmi   Vezi draga Cainut ca te asteapta numai peripetii m...   6 Sep 2003, 11:10 AM
Cain   SA VEZI CE-TI FAC CAND PUN MANA PE TINE !...   8 Sep 2003, 11:08 AM
Carmi   Vezi Cain ca stiu eu de ce nu vin la intalnirea fo...   8 Sep 2003, 06:45 PM
Cain   Scarmanata? Nuuuu , doamne fereste! Luata in b...   10 Sep 2003, 12:02 PM
Valheru   in general orice scoala e buna si armata e o scoal...   12 Sep 2003, 10:07 PM
Hamleet   Mai nu-ti fa probleme ca o sa ai parte in armata d...   15 Sep 2003, 08:58 AM
bogho   pt. cei care vor sa scape de armata, pot declara b...   31 Oct 2004, 11:05 PM
yronick   Amintiri din armata...sa vedem. Aveam 2 comandanti...   25 May 2008, 01:37 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman