HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

> Guvernul Grindeanu, Un guvern PSD-ALDE
Marduk
mesaj 6 Jan 2017, 12:53 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Guvernul Grindeanu a depus juramantul. Liviu Dreagnea nu renunta, deocamdata, la dreptul sau de a deveni premier. Victor Ciorbea, avocatul poporului PSD-ist, trimite legea care-i interzice lui Dragnea sa puna in practica programul populist al PSD-ALDE. Razbunarea este la ordinea zile, speranta celor condamnati pentru coruptie, creste pe zi ce trece odata ce la justitie ajunge un "jurist" de talia lui Florin Iordache:"O lege a amnistiei si gratierii nu a fost promovata de noi in campania electorala, dar o astfel de lege discutata in Parlament e de bun augur".
De ce ar fi de bun augur? pentru ca azi PSD-ALDE au majoritatea iar legea iertarii de pacate poate trece fara probleme. Dar sa revenim la noul guvern, Grindeanu, un guvern ce trebuie sa ofere romanilor "darurile" promise de catre un teleormanean si un grec. Azi n-ar trebui sa ma leg de nici un ministru, dar m-a luat gura pe dinainte, asa ca o sa ma opresc, am sa astept, asa cu am facut si cu alte guverne, cateva luni sa vaz ce face acest guvern, ce schimbari propune, ce ordonante, cum aplica legile si mai ales daca acest Sorin Grindeanu va reusi, la un moment dat, sa-l detroneze, pe pandurul de Liviu Dragnea, sau va fi mazilit de pandur inainte de Pasti. Sa urmarim impreuna guvernarea Grindeanu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 22)
exergy33
mesaj 6 Jan 2017, 02:06 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 6 Jan 2017, 01:53 PM) *
De ce ar fi de bun augur? pentru ca azi PSD-ALDE au majoritatea iar legea iertarii de pacate poate trece fara probleme. Dar sa revenim la noul guvern, Grindeanu, un guvern ce trebuie sa ofere romanilor "darurile" promise de catre un teleormanean si un grec.

De cate ori sa repet oare ? Ca si in cazul Shhaideh, orice persoana cu nume sau radacini etnice altele decat cele romanesti, nascuta in Romania, e cetatean cu drepturi depline si cu asta basta !

Vad ca sunt la moda termeni precum "teleormanizare", teleormanean, etc.
Si chiar de va veni Dragnea in fruntea guvernului nu va putea sa-l conduca asa cum isi inchipuie sau cum l-a guvernat Ponta.
Elementele de baza de pe tabla de sah a politicii romanesti s-au schimbat foarte mult.

Nu cred ca ar trebui sa judecam guvernul Grindeanu acum. Sa mai asteptam cel putin pana in martie rolleyes.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2017, 04:33 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2017, 02:06 PM) *
...orice persoana cu nume sau radacini etnice altele decat cele romanesti, nascuta in Romania, e cetatean cu drepturi...

Olele soro, uitai de ghilimele fata! rofl.gif mwah1.gif Dar sa sti ca exista trasaturi specifice fiecarei regiuni din Romania. Romanii din regiunile respective au un comportament diferit, gusturi diferite etc. Putem discute despre asta daca vrei pe un topic.
QUOTE
Vad ca sunt la moda termeni precum "teleormanizare", teleormanean, etc.

Probabil ca-n Teleorman se traieste ca-n USA sau UK iar oamenii tind sa faca astfel de comparatii in speranta ca in intreaga Romanie se va trai ca-n Teleorman sau poate cine stie ca la Washington, Londra sau Paris.
QUOTE
Elementele de baza de pe tabla de sah a politicii romanesti s-au schimbat foarte mult.

Da, asistam la o "mazilire" conf. cutumelor turco-fanariote.
QUOTE
...cred ca ar trebui sa judecam guvernul Grindeanu acum. Sa mai asteptam cel putin pana in martie...

Eu zisei pana de Pasti, dar daca tu vrei pana in martie, n-am nimic impotriva. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 6 Jan 2017, 04:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jan 2017, 04:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jan 2017, 05:12 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 6 Jan 2017, 05:33 PM) *
Olele soro, uitai de ghilimele fata! rofl.gif mwah1.gif Dar sa sti ca exista trasaturi specifice fiecarei regiuni din Romania. Romanii din regiunile respective au un comportament diferit, gusturi diferite etc. Putem discute despre asta daca vrei pe un topic.

Sa stii ca nu zona geografica si-a pus amprenta asupra "grecului" Tariceanu sau a teleormaneanului Dragnea, in ceea ce priveste comportamentul politic vreau sa precizez.

QUOTE
QUOTE

...cred ca ar trebui sa judecam guvernul Grindeanu acum. Sa mai asteptam cel putin pana in martie...

Eu zisei pana de Pasti, dar daca tu vrei pana in martie, n-am nimic impotriva. thumb_yello.gif


Nu m-ai citat corect. L-ai omis pe Nu-ul de la inceput, fapt ce schimba cu totul sensul propozitiei.
QUOTE
Nu cred ca ar trebui sa judecam guvernul Grindeanu acum. Sa mai asteptam cel putin pana in martie


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2017, 10:55 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 6 Jan 2017, 05:12 PM) *
Sa stii ca nu zona geografica si-a pus amprenta asupra "grecului" ...

Dar ce crezi tu ca si-a pus amprenta asupra "grecului" sau "telolteanului"? daca nu zona in care sau nascut, trait si mai exact educatia din familiile lor.
QUOTE
Nu m-ai citat corect...

Corect sau incorect, eu ziceam sa le dam credit pana de Pasti, tu vrei pana in martie, atunci martie sa fie. Dar tare mi-e teama ca vor face schimbari care ne vor scoate din sarite mai repede decat speram noi. O intentie deja ma infioara, legea amnistiei. 50.gif despre care "juristul" Iordache vrea sa discute, sa o dezbata public ca si cum de ea ar profita doar gainarii din puscari nu milionarii si politicienii crupti.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Jan 2017, 11:04 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 7 Jan 2017, 01:46 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Marduk @ 7 Jan 2017, 11:55 AM) *
Dar ce crezi tu ca si-a pus amprenta asupra "grecului" sau "telolteanului"? daca nu zona in care sau nascut, trait si mai exact educatia din familiile lor.

Observ ca faci o confuzie grava intre "zona" si familie. Pai intr-o zona geografica locuiesc zeci de mii de familii care-si educa copiii in moduri diferite, asa cum cred ei de cuviinta. Parintii isi cresc copiii bazandu-se pe educatia mostenita la randul lor din familie, de educatia primita in scoala, uneori de religie sau de principii desprinse din diferite curente (ecologic, anti-globalizare, etc).
Dar de multe ori copiii/adolescentii/tinerii sunt mai puternic influentati de anturaj decat de scoala sau familie ...

Daca e sa iau de buna teoria ta atunci inseamna ca toti locuitorii din Arad, spre exemplu, ar trebui sa se comporte intr-un fel iar cei din Tulcea in alt fel, diferit fata de cei din Arad sau fata de cei din Vaslui sau din Bucuresti.

La politicieni, ca de altfel la toti oamenii, primeaza temperamentul dublat de inteligenta. De aceea Iohannis nu-i ca Dragnea, Dragnea ca Nicusor Dan, iar Nicusor Dan ca Victor Ponta smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2017, 08:18 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 7 Jan 2017, 01:46 PM) *
Observ ca faci o confuzie grava intre "zona" si familie.

Nu fac nicio confuzie si cred ca stii foarte bine la ce ma refer.
QUOTE
Pai intr-o zona geografica locuiesc zeci de mii de familii care-si educa copiii in moduri diferite...

Asa este, dar exista o legatura intre zona geografica si anumite trasaturi familiale care se transmit din generatie in generatie cu ajutorul educatiei primite in familie si cateodata si la scoala.
QUOTE
Dar de multe ori copiii/adolescentii/tinerii sunt mai puternic influentati de anturaj decat de scoala sau familie ...

Corect, dar ceva ramane in sufletul fiecarui copil, care odata ajuns adult, in anumite situatii isi exteriorizeaza trasaturile natale. Accent, preferinte culinare, cantece, religie etc.
QUOTE
Daca e sa iau de buna teoria ta atunci inseamna ca toti locuitorii din Arad, spre exemplu, ar trebui sa se comporte intr-un fel iar cei din Tulcea in alt fel...

Mi-as fi dorit sa fie teoria mea, dar nu este, au observat-o altii inaintea mea, au scris si carti pe tema asta. thumb_yello.gif
QUOTE
La politicieni, ca de altfel la toti oamenii, primeaza temperamentul dublat de inteligenta...

Da, dar fondul obtinut in copilarie ramane. Tariceanu, Ponta, Nastase, spre exemplu, au fost in copilarie beneficiarii unei educatii privilegiate, au fost educati in ideea ca la un moment dat vor face parte din "elita", ca daca vor invata cum sa foloseasca relatiile, vor ajunge sa faca parte din conducere, indiferent de sistem. Peste toate astea undeva ramane acel fond primar dobandit in familie, care familie traieste intr-o zona anume, iar zona are anumite .....


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jan 2017, 02:57 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu pot sa nu-i dau dreptate lui Basescu! Asa nemernicie de restauratie, parca n-a mai fost. Sa numesti politic atatia lingai intr-o institutie ca SCOALA, e ca si cum n-ai da doi bani pe bun simt, ca de morala ce sa mai zic. Se vede cat de indatorat se simte PSD fata de "poporul" sau disciplinat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Jan 2017, 12:18 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ministrului Florin Iordache i s-a facut mila de borfasii din puscarii.Daca n-as sti in ce partid isi are radacinile acest tovaras, mai ca l-as crede pe ca aceasta lege a gratierii (suna gratios de scarbos) nu-i vizeaza pe cei corupti. Pai bine moncher, daca-o dai sa iasa cei care si-au ispasit 1/2 din pedeapsa!! pe langa toti gainarii si borfasii or sa scape si cativa corupti ca doar nu te-a apucat asa milostenia imediat dupa alegeri, mai aveti putintica rabdare, sau va e frica ca se trezeste "pulimea" din visare? Pana una alta aveti grija de elefantii pe care i-a bagat in palatul Victoria Johannis.


Cum spusei:
"Proiectul mai prevede că persoanele condamnate care au împlinit 60 de ani...beneficiază de graţierea a jumătate din pedeapsă, indiferent de infracţiunea comisă, cu condiţia să nu fie recidivişti."

Se vede cu ochiul liber, de pe Luna, ca-i cu destinatie politica pentru "alde" Voiculescu & Co.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Jan 2017, 01:38 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jan 2017, 01:53 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa vedem daca Grindeanu profita de acalmie, dupa anuntul lui Johannis cu referendumul, pentru a pune ordine la justitie si a retrage OG propusa de Iordache, poate ca-l va "retrage" si pe Iordache cu tot cu proiect.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Jan 2017, 04:34 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Iohannis demonstreaza ca nu cunoaste Constitutia tarii in fruntea careia se afla ...


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jan 2017, 12:56 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



... doar atat?
Daca te referi la art. 74 din constitutie sau la dreptul guvernului de a emite OG, pot sa-ti spun ca eu nu sunt de acord cu art. 74 pct.2. Dar cine tine cont de ce-mi place mie din constitutie, pe care o consider o creatie diabolica menita doar sa-i imbarlige pe romani. Cat despre proteste eu cred ca romanii au dreptul sa protesteze pentru orice nu le convine, pentru a da un semnal guvernului, care nu este decat un administrator si parlamentului care are puterea temporara, de a legifera. Nu-i ciudat ca cetatenii nu au dreptul de a initia o lege pentru amnistie si gratiere? nu stiu cum o fi pe la altii!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Jan 2017, 03:07 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Da, au tot dreptul de a protesta ... insa presedintele trebuie sa fie mediator pe scena politica, nu in opozitie.
Organizatorii protestelor ar fi trebuit sa ceara o aprobare in care sa specifice locatia, ora, traseele, etc pentru ca jandarmii si politia rutiera sa stie cum sa actioneze.
Fii convins ca daca pe timpul guvernului Ciolos cateva mii de sustinatori PSD + ALDE ar fi facut miting in Bucuresti fara autorizatie, a doua zi, sau cel mai tarziu a treia, liderii lor ar fi fost luati la intrebari.

Opozitia, ba chiar si Iohannis, a afirmat ca PSD + ALDE nu-i reprezinta pe romanil pentru ca mai bine de jumatate din cetateni nu s-au prezentat la vot.
Eu nu am votat cu PSD, sa fie clar acest lucru, dar nu inteleg cine naiba i-a impiedicat pe sustinatorii USB-ului sa se prezinte la vot ?
Nu mi se pare normal ca o femeie, straina pe deasupra, cum e Clotilde Armand, sa umble prin baruri si cluburi in Centrul Vechi pentru a-i convinge pe simpatizantii lui Nicusor Dan si ai USB-ului sa mearga la vot.

Nu mi se pare normal sa nu ai bunul simt sa iesi la vot iar apoi sa contesti in gura mare o majoritate instalata in parte si datorita comoditatii+indiferentei+etc de care au dat dovada cei ce au gandit si actionat la fel ca tine, Tu, acel protestatar generic care de la 18 si pana la 30 sau 35 de ani nu ai inteles ca Parlamentul se constituie pe baza voturilor primite de canditati.

Pe mine asta ma enerveaza, sa vad cum tineretului bucurestean cu studii si joburi bine platite, in raport cu restul tarii, i se inoculeaza ideea ca ei ar fi cumva superiori, bine informati, europeni ... iar apoi sa fie folositi ca masa de manevra si atrasi in capcanele jocurilor de putere.

Parerea mea personala e ca ceea ce se intampla acum pe scena poltica din Romania nu reprezinta o lupta poltica intre partide, coalitii sau planuri de guvernare ... e că, in realitate, asistam la o rafuiala personala intre Iohannis si Dragnea.
O rafuiala asemanatoare cu cea a capilor a doua familii rivale de mafioti.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jan 2017, 04:20 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 25 Jan 2017, 03:07 PM) *
...presedintele trebuie sa fie mediator pe scena politica, nu in opozitie.

Nu opozitia a organizat mitingul.
QUOTE
Organizatorii protestelor ar fi trebuit sa ceara o aprobare...

Pe mine nu m-a chemat si nu m-a organizat nimeni, am auzit ca se pune de un miting impotriva OG care amnistiaza sau gratiaza coruptii (doar astia ma intereseaza) si m-am dus in piata sa vaz daca sau strans oameni.
QUOTE
Fii convins ...a doua zi, sau cel mai tarziu a treia, liderii lor ar fi fost luati la intrebari.

Nu cred, orice cetatean, organizat sau nu, de stanga sau de dreapta are dreptul sa protesteze spontan. Daca guvernul Ciolos ar fi luat la intrebari pe cineva care protesta eu n-as fi fost de acord cu asta indiferent cine erau protestatarii.
QUOTE
Opozitia, ba chiar si Iohannis, a afirmat ca PSD + ALDE nu-i reprezinta pe romani...

PSD-ALDE reprezinta o parte a electoratului, faptul ca are majoritatea in parlament este alta discutie. Aceasta majoritate nu este una reala ci are la baza dezinteresul romanilor fata de alegeri, proces electoral, vot etc. Asta nu inseamna ca eu, cetateanul Marduk nu recunosc legalitatea guvernului PSD-ALDE.
QUOTE
...dar nu inteleg cine naiba i-a impiedicat pe sustinatorii USB-ului sa se prezinte la vot ?

Nici eu nu inteleg, nu inteleg nici altii mai titrati ca noi. Cred ca multi romani au fost atrasi de promisiunile populiste ale PSD-lui.
QUOTE
Nu mi se pare normal ca o femeie, straina pe deasupra, cum e Clotilde Armand

E cetatean roman la fel ca Sevil Shhaideh sau ca Nati Meir, Omar Hayssam etc. Face si ea ce poate sa-i mobilizeze pe romani. La mine in sat umbla primarele din poarta-n poarta inainte de alegeri.
QUOTE
sa contesti in gura mare o majoritate instalata...

Eu nu contest majoritatea instalata, contest incercarea guvernantilor de a propune un OG cu destinatie ascunsa sub o motivatie umanitara. Nu sunt impotriva gratierii sau amnistiei, dar una este sa gratiezi pe tanti Firica care a furat un ou si alta sa-l gratiezi pe Voiculescu care a furat doar dintr-o afacere 60 de milioane de euro, iar paguba n-a fost a lui Vasile ca in cazul lui tanti Firica ci a statului roman, a BUGETULUI, adica a banilor mei si ai tai. Eu nu sunt tanar, am 60 de ani si m-am dus la protest ca sa-i vaz pe "nazisti" si ca sa-i sprijin pe cei tineri care nu mai rabda ca noi sa fie o alta generatie de sacrificiu. De ce cred unii ca tinerii sau oameni ca mine au venit in piata la protest organizat?!? Eu n-am fost masa de manevra a nimanui, nu m-a atras nimeni in nicio capcana si am intalnit oameni, romani, cetateni care au venit la protest din aceleasi motive.
QUOTE
..in realitate, asistam la o rafuiala personala intre Iohannis si Dragnea.
O rafuiala asemanatoare cu cea a capilor a doua familii rivale de mafioti.

Cu asta pot sa fiu de acord, eu as merge si mai departe. Nu cred ca Johannis sau Dragnea sunt capii familiilor rivale, altii sunt papusarii acestor confruntari, "acoperitii", cei despre care nu stim nimic, ne sunt vecini joviali si sunt plini de bunavointa, dar in realitate acestia conduc, totul pentru bani si putere.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Jan 2017, 04:23 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2017, 04:23 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O lista interesanta, cica ar fi bomba nucleara, dar eu cred ca-i doar un fas rezultat de la mancarea de fasole. Cred ca trebuie sapat mai adanc in mocirla politicii romanesti, din lista asta, in opinia mea, lipsesc nume de rezonanta in politica romaneasca. Cteva exemple: D.I. Popescu, Ilie Sarbu, Sorin Frunzaverde, Vasile Blaga, CCAP Tariceanu, Popoviciu, Truica, Oprisan, Nastase, Viorel Hrebenciuc & Cooperatia sunt atat de multi incat le-am pierdut sirul, printi, boieri, interlopi, bulibasi etc. toti ar trebui sa cotizeze la bugetul de stat cu cel putin 10% din averile lor si tot am strange banutii necesari dezvoltarii Romaniei, autostrazi, spitale, scoli, gradinite, azile toate aceste proiecte ar prinde contur daca banii s-ar intoarce la matca lor. Se spune ca o tara este bogata daca are oameni bogati, eu nu cred in butada asta, pentru ca am vazut prea multe tari bogate cu oameni saraci.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2017, 02:32 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pana la urma Grindeanu si Iordache i-au facut pe sest o bucurie "pandurului" si-au aprobat OG pentru amnistia abuzului in serviciu. Am inteles ca OG pentru gratiere au trimis-o la parlament. Sa vedem ce se va intampla cu reactia strazii, de care Iordache si Grindeanu n-au vrut sa tina cont. Raman la parerea ca urgentele erau altele si ca aceasta ordonanta este data cu dedicatie, desi unii analisti zic ca ar fi buna pentru sistemul penitenciarelor, pentru CEDO etc. Eu nu ma pricep la chestiile astea, dar ca orice om de bun simt ma gandesc ca prea usor scapa cei care ne-au furat efectiv banii din buzunare, pentru nevoile lor, fara sa tina cont de nevoile noastre. As accepta totusi ca cei corupti, evazionisti etc. sa fie iertati doar daca dau BANII INAPOI, toti banii pe care i-au obtinut din contractele oneroase, coruptie, evaziune etc.
Nu sunt surprins de lejeritatea, lipsa de bun simt si bataia de joc cu care acest guvern n-a tinut cont de protestatari, este ca un avertisment catre "pulime": PUTEREA ESTE ACUM A NOASTRA! orice veti face n-aveti nicio sansa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2017, 03:01 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asa cum anticipam acest Iordache, al justitiei roamnesti, a fost sacrificat in numele democratiei, dar "piatra" (orodnantele 13-14/2017) aruncata de Iordache ramane sa fie gasita de juristii acestei tari imbarligate de servicii, cumetrii, cooperative si alte asociate lucrative, adepte ale zeului MAMON.

L.E.
Sper ca urmasul lui Iordache sa nu fie Eugen Nicolicea.
Din cate mi-aduc aminte pe vremuri sa faci 13-14 insemna ceva sinonim cu a nu face nimic??? Nu pot sa cred ca tipii astia care ne conduc azi sunt atat de inteligenti.

Acest topic a fost editat de Marduk: 9 Feb 2017, 03:25 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Feb 2017, 06:29 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pare ca acest guvern incepe sa gandeasca in perspectiva, dar mai ales pare ca a ajuns la concluzia ca atunci cand propui o lege, e bine sa te gandesti la n variante, dupa care sa nu mai modifici nimic daca nu vrei sa devi motiv de glume, revolte etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Feb 2017, 12:00 AM
Mesaj #19


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, asta e buna de spus si la Merkel, baba nici nu mai stie unde i-e groapa, dar vrea sa conduca Europa.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Feb 2017, 07:51 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Din categoria ce ne invata istoria smile.gif ... vechiturile F16, portughezii, Iohannis, Helvig, Coldea, Grindeanu ...
QUOTE
La sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii au participat: Prim-ministrul Guvernului Romaniei, Victor Ponta; viceprim-ministru, ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea; ministrul Apararii Nationale, Mircea Dusa; ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu; ministrul Justitiei, Robert-Marius Cazanciuc; ministrul Economiei, Comertului si Turismului, Mihai Tudose; ministrul Finantelor Publice, Darius-Bogdan Valcov; Directorul Serviciului Roman de Informatii, Eduard Hellvig; prim-adjunctul Directorului Serviciului Roman de Informatii, general-locotenent Florian Coldea; prim-adjunctul Directorului Serviciului de Informații Externe, general Silviu Predoiu; Șeful Statului Major General, general-locotenent Nicolae Ciuca; consilierul prezidential pentru Securitate Nationala, Adrian-George Scutaru; secretarul CSAT, general Ion Oprisor.

Au mai participat, ca invitati: ministrul pentru Societatea Informationala, Sorin Mihai Grindeanu, si Directorul Serviciului de Protectie si Paza, general Lucian-Silvan Pahontu.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Feb 2017, 11:55 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu am fost impotriva achizitionarii F16 (SH), mai ales ca se vorbea pe atunci de modernizarea Mig 21 cu Elbit, pentru care s-a platit o gramada de bani. Mult mai buna mi s-a parut oferta celor de la Saab-Gripen. N-am inteles prea bine de cei pomenesti pe Johannis, Grindeanu, Hellvig, Coldea? Aceste avioane au fost comandate cu ani in urma, cred ca prin 2008 pe vremea cand PDL era la putere, contractul s-a semnat in 2013, pe vremea lui Dusa in guvernul Ponta II.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Feb 2017, 01:53 PM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Gripen ar fi fost o achizitionare buna si ieftina. Daca te uiti la SUA, care au dat miliarde de dolari pentru F-35, care nici macar nu sunt în stare sa zboare peste Mach 1... si nici pe ploaie, cred ca rusii se caca pe ei de ras rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2017, 02:16 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am citit o cuvantare a primului ministru Grindeanu, tinuta la ASE. Sunt inca socat de aceste declaratii, de modul in care politicienii romani inteleg sa faca din nou apel la niste MAROTE comuniste, pentru a explica esecul, politicienilor emanati dupa evenimentul din decembrie '89, in a reforma Romania, in a face din aceasta tara, O TARA CA AFARA. Citesc si nu-mi vine sa cred!! domnul prim ministru vrea sa educe poporul ca sa avem autostrazi??!! adica pentru a avea autostrazi in Romania trebuie mai inainte sa le meritam, sa devenim competenti pentru aceste autostrazi. Domnilor politicieni, E TIMPUL SA VA TREZITI! Romania arata azi asa cum arata datorita dumneavoastra, nu a poporului. Cel mai simplu mod de a descoperii vinovatii, este sa privim asupra averilor pe care politicienii romani au reusit sa le stranga in 27 de ani. De unde au plecat in aceasta epopee "eldoradiana" si modul in care si-au strans aceste averi. Ce vina au cei care protesteaza azi in piata, amenintati cu AKM-ul de un politician nevricos, ca-si poate pierde averea? Ce vina au romanii care si-au luat lumea in cap din cauza saraciei, a lipsei de viitor din aceasta tara. Domnule Grindeanu, esecul va apartine, dvs. politicienilor, nu-l aruncati in gradina poporului, duceti cuvintele dvs. in parlament, acolo unde-si fac de treaba cei care au profitat de pe urma poporului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman