HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

> RECVIÉM PENTRU UN FILM, Cronica de Film a lui Marian R
Data'q
mesaj 17 Apr 2015, 09:56 AM
Mesaj #1


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Recenzii pentru filme... Eu de abia aștept să le citesc.


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
rogvaiv
mesaj 24 Apr 2015, 10:49 PM
Mesaj #2


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741






Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the f**k you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. […] In fact we are not so stupid



Trainspotting – din viață scapă cine poate (1996)
Termenul care face titlul filmului (adesea confundat cu rușinea de film Transporter al cărei personaj principal e Jason Statham) desemnează un hobby destul de bizar: tipi care stau cât e ziua de lungă pe peronul gării şi notează sosirea şi plecarea trenurilor. Noaptea, ei compară notiţele cu cele din ziua precedentă, observă ce s-a schimbat în mersul trenurilor, îi sună pe ceilalţi pentru a se ţine la curent unii pe alţii cu mişcările trenurilor. În argoul drogaţilor, se referă la urmele înţepăturilor de pe braţele lor, care se înşiră aidoma gărilor de-a lungul căilor ferate.
Trainspotting – din viață scapă cine poate e un film sumbru despre niște narcomani ratați din Edinburgh – Scoția și totodată e unul din cele mai bune filme ale anilor ‘90, cotat bine de critică și unul dintre cele mai bune filme văzute de mine ever.



Mark „Rent Boy” un toxicoman și o gașcă de ciudați Spud, Sick Boy, Begbie și Tommy duc o viață lipsită de orice grijă în afara procurării de bani care să le asigure doza zilnică, vieți care până la urmă se reduc la zero.
“Gândește-te la cel mai bun orgasm pe care l-ai avut vreodată. Multiplică-l cu 1.000 și tot nu ești aproape. E mai mișto ca orice futere”
Asta pare să fie filosofia și motivația acestor personaje de a exista. “Când ești pe droguri ai o singură grijă: Să faci rost de bani. Când nu ești, deodată trebuie să ai grijă de o grămadă de alte porcării: N-ai bani, nu poți să te- îmbeți, ai bani, bei prea mult. N-ai gagică deci n-ai parte de sex. Ai gagică = prea multe probleme. Trebuie să te gândești la facturi, la mâncare, chirie, la nu știu ce echipă de fotbal care nu câștigă niciodată, la relațiile cu celelalte persoane – chestii total inutile.”



Viața acestor personaje pare atat de interesantă la prima vedere încat îi înțeleg pe deplin intenția lui Ewan McGregor (Mark Renton): Pentru a face şi mai incredibil personajul interpretat de mine, am fost tentat la un moment dat să iau heroină. Apoi am renunţat (la idee).



„Partea rea cu lăsatul de drog era că știam că va trebui să-mi întâlnesc toți prietenii fiind cu totul trezit. Era cumplit! Îmi aminteau așa mult de mine încât nu mă puteam uita la ei”
Prietenii din cercul social al lui Renton sunt atât de diferiți dar au acel ceva în comun care-i unește pe toți. De la interviul ratat de Spud într-un mod „curat” de care erau mândrii prietenii lui, la discursurile despre viață ale lui Sick Boy, un om care a înțeles cum stau lucrurile și care are o părere validă despre absolut orice, discursuri de care prietenii sunt mândrii deasemenea: Păi la un moment-dat îl ai după care îl pierzi și pierdut rămâne pe vecie. În TOATE aspectele vieții.
Renton: De fapt ce vrei să spui?
Sick Boy: Ce încerc să fac Mark e să te fac să înțelegi că Numele Trandafirului e aia o scanteie....pe o traiectorie, altfel, coboratoare.
De la obiceiurile lui Begbie care era gata să se ia la bătaie oricând, oriunde și pentru orice ăsta fiind drogul lui, la atitudinea de băiat corect a lui Tommy care nu se droga, nu mințea și nu înșela pe nimeni, niciodată. Mereu aflai adevărul de la Tommy. Ăsta era defectul lui: Spunea adevărul. Toți aveau acel minunat lucru în comun care era mai tare decat 1.000 de orgasme lucru care îi uneau chiar și în clipele mai puțin prietenoase.
Ajuns într-o haltă de aiurea din Scoția, Tommy le propune amicilor o scurtă plimbare pana la cel mai apropiat munte care abia se zărea la orizont.
Tommy: Nu sunteți mândrii că sunteți scoțieni?
Renton: E un rahat să fii scoțian! Suntem rahații rahaților, tâmpiții pământului! Cel mai nefericit, mizerabil, servil, patetic gunoi...care a apărut odată cu civilizația. Unii îi urăsc pe englezi, eu nu! Sunt doar labagii: pe când noi, pe de altă parte suntem colonizați de labagii! Nici măcar n-am găsit altă cultură cât-de-cât decentă care să ne colonizeze. Suntem conduși de idioți. Suntem într-o situație de rahat, Tommy iar tot aerul curat din lume nu face nicio diferență.



Lucrul cel mai demn de apreciat la Danny Boyle e că deși nu elogiază drogurile nici nu-și condamnă personajele și refuză să arate cu degetul sau să adopte un punct de vedere moral. Lecția e acolo pentru cine vrea să o vadă fie că vrea să se apropie de cel mai tare orgasm avut vreodată înmulțit cu o mie, fie că vrea să ducă o viață normală, să aleagă viața altfel spus.



Spoilere nu-mi place să dau dar speech-ul lui Renton de la final e simetric cumva cu cel de la început, prin care își justifică țeapa dată tovarășilor săi: O să fiu ca tine. O să aleg viața. Slujba, familia, the fucking big television, mașina de spălat, autovehiculul, compact disck player-ul, sănatea de fier, colesterol scăzut, asigurări dentare, ipoteci, primul apartament...DYI, Junk food, children, indexed pension, tax exemption, clearing gutters, getting by, looking ahead, the day you die.


trailler:



Acest topic a fost editat de rogvaiv: 24 Apr 2015, 11:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Data'q   RECVIÉM PENTRU UN FILM   17 Apr 2015, 09:56 AM
rogvaiv   „Let me tell you something. There's no nobilit...   17 Apr 2015, 02:42 PM
rogvaiv   pffff nici când am creeat efectiv textul nu a tre...   17 Apr 2015, 03:03 PM
rogvaiv   “E exact cum mi-am închipuit. La sfârșitul lu...   19 Apr 2015, 03:50 PM
rogvaiv   „De ce stați aici dacă puteți pleca...   21 Apr 2015, 08:45 PM
rogvaiv   Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose...   24 Apr 2015, 10:49 PM
rogvaiv   Avem până acum: 1. The Wolf of Wall Street 2...   24 Apr 2015, 11:06 PM
rogvaiv   De ce nu mai scrii recenzia aia la Tăcerea Mi...   2 May 2015, 02:40 PM
rogvaiv   Crawford: Nu se va opri niciodată. Starling: ...   18 Jul 2015, 12:27 PM
rogvaiv   Tăcerea Mieilor (continuare) (o sorb din p...   18 Jul 2015, 01:35 PM
rogvaiv   (6) Culoarul Morții (1975) This is a story...   1 Aug 2015, 11:56 PM
rogvaiv   (7) SE7EN (1997) “Ernest Hemingway a scris a...   6 Aug 2015, 03:41 PM
rogvaiv   Dacă i-a plăcut cuiva cronica mea de fil...   30 Sep 2016, 04:44 PM
Cla   rogvaiv, te rog. Tu te pricepi la filme. De multe ...   19 Oct 2016, 10:20 AM
rogvaiv   Regret Cla, dar nu-mi spune nimic piesa respectiv...   19 Oct 2016, 10:19 PM
Cla   Na poate poti sa ma ajuti aici: E o melodie dintr-...   17 Nov 2016, 04:46 AM
Cla   Apropos Requiem... e o muzica pusa pe moarte... Am...   17 Nov 2016, 04:57 AM
rogvaiv   Asta e și ideea. Vroiam să scriu despre ...   22 Dec 2016, 08:55 PM
Cla   Va aduceti aminte de serialul ala, Sarma si grec ?...   24 Dec 2016, 11:24 AM
rogvaiv   Mă uit în urmă și mă întristez...   19 Jan 2017, 07:11 PM
rogvaiv   (8) La vita č bella (1997) This is a simple st...   3 Jan 2019, 05:21 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 04:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman