HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Haideti Sa Sustinem Educatia Incluziva!, Pentru a sustine si promova integrarea copiilor si adultilor atipici.
LINICA
mesaj 11 Dec 2014, 02:07 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Deschid acest topic pentru a impartasi experiente, pentru a analiza impreuna modalitatile prin care putem ajuta integrarea persoanelor atipice, mai ales a copiilor, in viata sociala, pentru a propune directii de actiune/colaborare, pentru a face lucruri constructive si frumoase impreuna pentru cei care au nevoie de optimismul nostru insotit de fapte concrete.

Sper sa va suscite interesul si sa se lase cu ceva roade. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri (1 - 10)
exergy33
mesaj 11 Dec 2014, 03:55 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(LINICA @ 11 Dec 2014, 03:07 PM) *
Deschid acest topic pentru a impartasi experiente, pentru a analiza impreuna modalitatile prin care putem ajuta integrarea persoanelor atipice, mai ales a copiilor, in viata sociala, pentru a propune directii de actiune/colaborare, pentru a face lucruri constructive si frumoase impreuna pentru cei care au nevoie de optimismul nostru insotit de fapte concrete.

Sper sa va suscite interesul si sa se lase cu ceva roade. smile.gif

Ce intelegi prin persoane atipice?


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 11 Dec 2014, 04:29 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(exergy33 @ 11 Dec 2014, 03:55 PM) *
Ce intelegi prin persoane atipice?


Mai nou
, se numesc atipice, sau altfel, persoanele cu nevoi speciale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Dec 2014, 04:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 11 Dec 2014, 11:34 PM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Sunt multe persoane atipice, eu doar dau exemple. Ateistii, asexualii, etc biggrin.gif
Nu, fara gluma: Autistii.
Am vazut un reportaj unde s-a dovedit ca un autist american a învat în 2 (!!) saptamâni limba islandeza.
Dup-aia a stat de vorba lejer cu un reporter de la TV Reykjavik.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Dec 2014, 07:02 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Daaaa...asta am auzit si eu....Au avut nevoie de doi interpreti: unul pentru limbajul semnelor.....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Dec 2014, 07:05 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Acu fara bashcau....eu aia 2% la un ong pentru autisti ii dau... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 12 Dec 2014, 03:01 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



QUOTE(The Dude @ 12 Dec 2014, 07:05 AM) *
Acu fara bashcau....eu aia 2% la un ong pentru autisti ii dau... thumb_yello.gif


Asa este, chiar e nevoie sa tratam subiectul cu seriozitate.

Se pare ca sunt putini cei care inteleg despre ce e vorba, si mai putini, cei care au puterea sa se implice. Multi pleaca de la ideea ca majoritatea persoanelor sunt o cauza pierduta... Dar, va spun: sunt evolutii extraordinare daca sunt tratati cu demnitate si se intervine corespunzator, de la varsta frageda.

De 4 luni sunt voluntar intr-o asociatie in care sunt integrati si se lucreaza zilnic cu patru copii cu autism, unul cu tetrapareza, unul cu intarziere mintala, unul nediagnosticat- dar are mai degraba intarziere de limbaj si ... agitatie, sa nu ii spunem ADHD.

Din pacate, nu sunt fonduri alocate de stat (sector 3 in cazul nostru), iar o parte dintre copiii pe care asociatia ii sustine nu isi permit sa aiba un program potrivit de interventie. Ar trebui sa beneficieze, pe langa socializare la grupa de varsta, de terapii diverse, cateva ore pe zi.

Imi doresc atat de mult sa se stie de educatia incluziva, de felul in care acesti copii trebuie ajutati sa depaseasca momentul terapiilor unul la unu si sa fie incurajati/ motivati/ sustinuti sa interactioneze cu colegi, cu educatori...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 15 Dec 2014, 10:58 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



In seara aceasta am intalnit o persoana care ne-a invitat sa discutam de un program national pe integrare. Sper sa se concretizeze aceasta invitatie. smile.gif


QUOTE(Cla @ 11 Dec 2014, 11:34 PM) *
Sunt multe persoane atipice, eu doar dau exemple. Ateistii, asexualii, etc biggrin.gif
Nu, fara gluma: Autistii.
Am vazut un reportaj unde s-a dovedit ca un autist american a învat în 2 (!!) saptamâni limba islandeza.
Dup-aia a stat de vorba lejer cu un reporter de la TV Reykjavik.


Cla, copiii care sufera de autism nu sunt (toti) genii. Din mass-media lucrurile par altfel decat sunt in realitate. Sa nu ne imbatam cu apa rece. Din nefericire, multi au nevoie de terapii ani de zile pentru a vorbi cat de cat in limba materna...

Acest topic a fost editat de LINICA: 15 Dec 2014, 11:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hampu The Great
mesaj 16 Dec 2014, 08:30 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.060
Inscris: 5 December 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.378



QUOTE
Imi doresc atat de mult sa se stie de educatia incluziva, de felul in care acesti copii trebuie ajutati sa depaseasca momentul terapiilor unul la unu si sa fie incurajati/ motivati/ sustinuti sa interactioneze cu colegi, cu educatori...



thumb_yello.gif


--------------------

Raiul este un loc in sufletul nostru in care cei vi ii pastreaza in viata pe cei morti..
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 16 Dec 2014, 11:16 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Sunt multe de pus la punct la nivel de sistem educational si ...social pana cand educatia incluziva sa fie reala. Cand lasi un copil cu nevoi speciale, agitat pana la accese violente, intr-o clasa de 30 de elevi, cu un invatator coplesit de nr mare de elevi, cu profesor de sprijin doar cate 2 ore , de 2 ori pe saptamana...nu faci decat rau. Nu e cazul meu, nu am cazuri asa de grave, dar...vad des asa ceva si sunt trista ca nu se face ceva realmente corect.


Linica, te felicit pentru disponibilitatea de a te implica! E dureros de tot,copiii cu CES sunt lasati fara sprijin real!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Dec 2014, 03:24 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Hampu, ma bucur de apreciere. Uite, cam asa e raspunsul/reactia statului in acest sector. tongue.gif Asta in cazul in care se face diferenta intre un centru de zi si o scoala care dezvolta practici incluzive.

QUOTE(dascalita @ 16 Dec 2014, 11:16 PM) *
E dureros de tot,copiii cu CES sunt lasati fara sprijin real!


Partea buna
este ca ne putem uni fortele thumb_yello.gif - permite-mi sa pastrez aceasta afirmatie pentru un viitor document. In 2015 imi doresc sa SPER ca ministerele muncii, invatamantului si sanatatii isi vor uni fortele si in acest domeniu.

Pana atunci, copiii cu CES au nevoie sa fie sprijiniti si e nevoie sa continuam integrarea lor, chiar si asa, deficitara, cum este. Macar unul-doi copii pot avea sansa la o viata un pic mai buna. Iar parintii lor, pot fi sprijiniti un pic mai bine/mai mult. Pentru ca atat copilul, cat si parintele au de facut pasi inainte.

Partea proasta este ca ciclul scolar si terapiile( care sunt obligatoriu de continuat), trebuie insotite de multa dragoste si daruire, iar in acest caz, intr-adevar, dascalita, nu se prea poate intr-o clasa de 30 de copii...

Daca sunt omuleti care vor sa se implice pe acest sector, va rog sa ii directionati si catre mine. De asemenea, daca stiti scoli in care sunt primiti si ajutati copiii acestia in mod real, la fel. Mi-ar placea sa le fie pastrata/redata demnitatea de persoane. De multe ori sunt priviti ca "o cauza pierduta" chiar si de familii - care, de multe ori nu mai au resurse sa spere, sa creada, sa actioneze... Si ce rezultate minunate pot fi daca este perseverenta si iubire!

Acest topic a fost editat de LINICA: 23 Dec 2014, 03:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman