HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Despre Civilizatie
jet li
mesaj 4 Feb 2013, 02:46 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



In trecut exista multe necunoscute. Cred in teoria unei civilizatii anterioare, distrusa de o catastrofa globala (potopul).
Aceasta civilizatie anterioara, era inevitabila, sau a fost initiata? Sunt foarte multe intrebari in trecut, nu sunt multumit cu istoria oficiala.

Supravietuitorii potopului

Dar, indiferent la ce s-a intamplat in trecut, sa zicem ca civilizatia e inevitabila. Triburile s-au organizat in uniuni de triburi, a aparut agricultura, acumularea, puterea, sclavia. Sa zicem ca era inevitabil.

Ce ne-a adus bun civilizatia? Gandirea globala, faptul ca nu mai suntem rasisti, sau fanatici in religia noastra? Sau ca nu mai consideram femeile ca fiind fiinte inferioare?

Triburile de indieni din America de Nord - primeau intre ei sclavi negri fugiti de pe plantatii, deci nu erau rasisti. Religia organizata si ura fata de religia altora - vine doar impreuna cu civilizatia. Confederatia Iroquois era condusa de femei.

Deci nu am castigat aceste lucruri fata de triburi. Civilizatia a creat rasismul, religia, misoginismul, etc, si - "noi" in lumea civilizata cu acces la informatii, am reusit sa scapam abia de curand de ele. Poate am castigat atunci "gandirea globala" ? Nu sunt asa sigur. Oamenii care nu sunt rasisti, care nu ii urasc pe ceilalti oameni imediat cum ii vad, care nu vor sa "ii salveze pentru ca sunt rataciti", sunt - mult mai avansati chiar decat noi, acum, cei "foarte informati". Sa zicem insa ca - civilizatia era inevitabila. Raul a castigat, s-a raspandit, si am ajuns in situatia de azi. Un lucru bun tot ne-a adus civilizatia, cu un pret foarte ridicat - comunicarea rapida pe intreaga planeta.

Comunicarea rapida e foarte importanta de fapt - pentru a vedea ce a facut civilizatia. E ca si cum ne-am fi urcat in masina civilizatiei si am fi condus cu ochii inchisi. Sau - o analogie mai buna - am fost urcati (si suntem in continuare urcati, de mici) in trenul civilizatiei, care e un tren de marfa similar celor folosite de Hitler, din care nu vedeam nimic. Abia acum datorita internetului putem vedea afara, comunica intre noi, cat de cat liber. De asta stapanii trenului urasc internetul. In ultima vreme ne baga si ei informatii in trenul nostru fara ferestre, desigur - numai ce vor ei sa stim

Numai prin comunicare si informare - oamenii scapa de rasism sau fanaticism religios (create de civilizatie). Afla despre ce se intampla in lume. Este un lucru bun.

Viata la sfarsitul imperiului

Acest topic a fost editat de jet li: 4 Feb 2013, 05:34 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 06:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman